Laatste Berichten. STEDELIJK NIEUWS. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM te thingendoèh wij zien niet hoe daardoor deze tractamenten minder zouden worden. Dit is er echter uit te leerendat het nie mand behoeft te verwonderen, als Katholieken voor dergelijke betrekking als bovenstaande onbekwaam zijn. Onder hen, die dit jaar te Leeuwarden bij de nationale militie in dienst zullen moe ten worden gesteld, bevonden zich twee per sonen, die reeds vader zijn. De een is ge huwd en heeft één kind, de andere heeft twee kinderen. Jl. Zaterdag heeft aan het station van den staatsspoorweg te Yenlo een deserteur uit Pruisenoud 28 jarenzich van het le ven beroofd, door zich een kogel door het hoofd te schieten. Aan het station te Baarn heeft eergiste ren ochtend, bij het lossen van een wagen met rails, een werkman een der ijzeren sta ven op het hoofd gekregen. Hij bleef op de plaats dood. Uit Gorredijk wordt ons gemeld: Ter wijl een moeder alhier naar de kerk was, gaf haar oudste dochter aan een driejarig zusje een beker, om daarmede te spelen. Zonder dat zij 't wist, bevonden zich daarin eenige lucifers, die door het kind werden afgeknab beld, hetgeen den dood ten gevolge had. Naar de verzekering van Londensche bladen, mogen wij ons voorbereiden op het bezoek van den Oostenrijkschen Kroonprins. Z. K. H.die geruimen tijd in Engeland ver toefd heeftzou Zondag-avond uit Londen vertrekken en zich naar Nederland begeven. Tusschen Alkmaar en Haarlem zullen de groote militaire manoeuvres dit jaar plaats hebben. Te Zwolle is eene vrouw overleden, die niet minder dan ongeveer 12000 kinderen ter wereld heeft gebracht namelijk de stads vroed vrouw mej. Bramson-Wintersdie haar be trekking gedurende 48 jaren uitoefende. De spoortrein, die de paarden van den Czaar uit Bulgarije naar Petersburg terug bracht, is met een trein, die oorlogsmateri- eel vervoerde, in botsing gekomen. Dertien wagens werden verbrijzeldvijf stalknechts hebben het leven verloren en bijna alle paar den, waarvan de meeste groote waarde had den, zijn gedood. De Lemmer-nachtboot van Amsterdam geraakte eergisteren-morgen in de Zuiderzee door den mist buiten haren koers en strandde dientengevolge nabij Durgerdam, ongeveer ter plaatse van den vuurtoren. De passagiers en eenig vee zijn terstond in veiligheid ge bracht door eenige visschersvaartuigen. Het ge strande stoomschip zit onbewegelijk in het zand vast. Yoor plaatsvervangers voor de militie besteedt men thans in Drenthe tot f 850 en voor nummer verwisselaars tot f 500. Door de Amsterdamsche politie zijn twee behendige zakkenrollers gearresteerddie er hun werk van maakten om den zak, die ach ter op de damesmantels zit en een goede ge legenheid tot stelen aanbiedt, tot doelwit te nemen en meestal met goed gevolgdaar de dames niets bemerkten, wat trouwens niet te verwonderen is, dewijl ieder dien zak gemak kelijker kan bereiken dan zij aan wien hij toebehoort. Eigenlijk moest men de damesdie zwakke medemenschen in zoo groota verzoe king brengen een boete kunnen doen betalen, als zij een klacht kwamen indienen, dat zij bestolen waren, De werklieden, ruim 150 in getal, die den arbeid aan de vestingwerken te Deventer gestaakt hebben, zijn op het werk gekomen om den arbeid te hervatten waarin de patroons toestemden, zonder evenwel het loon te ver- hoogen. De belhamels zullen echter niet meer mogen medearbeiden. Tot redacteurs van het „onafhankelijk liberale" Rotterdamsche Nieuwsblad, dat den 15 Maart zal verschijnen, zijn, naar men be richt, benoemd de heeren Landré, thans me dewerker aan de Middelb. Courant, en San- tilhanophil. kandidaat te Leiden. De Standaard meldt het overlijden van den heer F. J. J. haron van Heemstra lid der Tweede Kamer voor het district Haar lemmermeer. Als een bijzonderheid wordt ons ge meld, dat op de hofstede Lange Hendrik te Zanderdorp door den heer P. den Big, drie blijkbaar onlangs gelegde spreeuweieren in een nest zijn gevonden. Niet te best moet het gesteld zijn in de Friesche veenderijen met de turf. Duizen den roeden korte turf, van uitmuntende qua- liteit, zijn weggespoeld of staan nog eenige voeten in 't water. De verveeners lijden groo te schade. In de nabijheid van Banholt, eefl OH- der de gemeente Meehr (Limburg) behoorend gehucht, werd Maandag op den vollen dag een boerenmeisje, op weg door een haar on bekend persoon aangehouden en van het geld, dat zij bij zich had, ten bedrage van circa 24 francs, beroofd. Eenige personen, die een oogenblik na het plegen van deze daad aankwamen, hebben den vermoedelijken dader naar de Pruisische grenzen zien loopen. Nabij het gehucht Yalther, gemeente Odoorn, heeft men in het veen een onder stel van een kar gevonden, en wel in de na bijheid van de indertijd opgedolvene Romein- sche brugwaarvan framenten in het museum van Drentsche oudheden aanwezig zijn. Men denkt, dat de kar bij het bouwen dier brug gebruikt is. Haarlem. Was onze Kathedraal in de vorige week, bij de plechtige uitvaart-dienst voor onzen onvergetelijken Paus Pius IX in diepen rouw gehuld, niet minder indrukwek kend was Woensdag jl. de St. Antonius-Kerk en Donderdag de St. Dominicus en de Kerk van den H. Thomas van Aquine. Wat een H. Communiën werden door de saamgestroomde geloovigen voor den Heiligen Yader aan God opgedragen, wat een liefde blonk andermaal aan den voet van het altaar des Heeren uit de duizenden daar in vereeni- ging met hunne geestelijkheid neergeknielde- geloovigen, die hun gebeden kwamen neerstor ten, voor het heil der ziel van Pius IX den beste der Yaderen, den Onfeilbaren Paus. R. I. P. Donderdag zag men bij vele Katholieken onzer stad de nationale vlag met pauseljjke wimpel in vollen luister wapperenzij toonden daardoor openlijkWij hebben een Pausen zij brachten hulde aan Petrus' opvolgerPaus Leo XIII. Yrijdag-avond hield de Weleerw. Zeer geleerde Heer J. W. Brouwerspastoor te Bovenkerk en ridder van de Eikenkroon, eene boeiende lezing voor de Katholieke Ver- eeniging. Niettegenstaande de late aankondi ging, waren de leden uit de stad en de om streken in groot getal opgekomen. Zij moch ten dan ook de voldoening smaken, om den gevierden spreker uit de volheid van zijne ge- heele ziel met al de warmte van zijn dichter lijk en liefdevol gemoed, de groote daden, den hevigen strijd en de geduldige volharding van den grooten Paus Pius IX te hooren verkondigen. Het gebed nagaandedat wij dagelijks voor Z. H. ten hemel opzonden toonde hij van woord tot woord aan, dat het bij God verhooring had verkregen. Herhaaldelijk gaf de veroeniging door luide toejuiching de blijken van hare hartelijke sa- menstemming met de hulde aan den onsterfe- lijken Pius gebracht, en niet minder met de gevoelens van eerbied en liefde voor Paus Leo XIII uitgestort. Na de pauseering gaf de geachte spreker nog eenige wenken over de verplichting der kiezers, om van hun kiesrecht een behoorlijk gebruik te maken, dan vooral als zij in staat zijn om een kwaden vertegenwoordiger te we ren. En altijd zal men een goede daad ver richten wanneer men met het uitbrengen van zijne stem een protest tegen kwade beginselen inlegt. Deze wenken zullen ongetwijfeld ook vele nuttige resultaten opleveren. 20 Februari. Gisteren overleed onver wachts een der meest geachte ingezetenen dezer gemeente, de heer dr. V. S. M. van der Willigen, directeur van het natuurkundig kabinet van Teylers stichtinglid van den Gemeenteraad, curator van het stedelijk Gym nasium voorzitter van de Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van nijverheid enz. De overledene bereikte den nog niet hoo- gen ouderdom van 55 jaren. Yerliest de we tenschap veel in hem, ook zijn echtgenoote en tien kinderen verliezen in hem een waar dig echtgenoot en vader. De Gemeenteraad heeft besloten om het ophalen van beer niet meer per kar te doen plaats hebben, maar daartoe wisseltonnen te gebruiken en tot dat einde 300 dergelijke ton nen te doen vervaardigen, welke maatregel zeer zeker in dit opzicht de zindelijkheid zal bevorderen en voor de ingezetenen meer ge riefelijk zal zijn. Door B. en W. is gisteren aan den Ge meenteraad voorgesteld om van wege de ge meente een openbaar slachthuis (abattoir) op te richten en te beheeren, dat als bepaalde plaats zal worden aangewezen voor het slach ten van vee, met verbod om dit elders in de gemeente te mogen doenvoorts om hun op te dragen daartoe een plan, met begrooting van kosten ten bedrage van hoogstens f70,000 te doen opmaken en aan den Raad in te die nen, en om als plaats van oprichting aan te wijzen een stuk grond aan de oostzijde van het Harmenjansenveld. Onder leiding Yan den heer N. H. An- driessen gaf- de Haarlemsche Mannenzangver- eeniging Crescendo11. Woensdag-avond in de zaal der Sociëteit „de Kroon" een concert. De uitvoering der zangstukken deden zien met welke nauwgezetheid „Crescendo" onder de leiding van hunnen verdienstelijken Directeur voortgaat, op den ingeslagen weg. De heer Bien (tenor) en mej. A. Oostenbroek (alt) wer den zeer toegejuicht. Dat deze jeugdige Zangvereeniging zich mag verheugen over den goeden uitslag, bewezen de toejuichingen van het talrijk opgekomen publiek. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd. Jhr. H Teding van Berkhout en S J M des Tombe; J A v Dordt en J M G van Daalen; D Guiteneau en J Meester. Getrouwd. J W D Leuven en M P Oomen; M Doll en G M Yerbuys; J Boutellier en E M v Muijen. Bevallen. M E Jansen geb. Joostend. H Westerveld geb. v. d. Yoort, d. J Duyff geb. Slieker, z. R Cornelissen geb. Meijerd. E Godtrinon geb. Yalkensteijnd. KM Verzijlberg geb. Brink- mans z. A Kornmann geb. Kruijer z. M Pou- len geb. v Koningsbruggend. G Hendriks geb. van Eijk, z. en d. C Caris geb. v Westerhoven, z. G J de Graaf, geb. v Schooten, d. M K Booms geb. Bakkerd. M Hamers geb. v d "Wel, d. E Klinkenberg geb. de Yries, z. V G Jonckbloedt geb. Siebesd. J C Ausum geb. Takkenberg, z. J Dikkeboom geb. Kroons- berg, d. Een onecht kind van het mannelijk ge slacht. W van 't Ylie geb. Boogaard, d. S M Wesseling geb. Both, d. C. M. Schipper geb. Rodeka, z. J M Boeré geb. Sanberg. z. Overleden. A W de Amazoon 6 m. z. Bagijnhof; M Ger hard 90 j. Wed. J P van GulichHagestraat P Heiligers 77 j. Echtgen. van J WijkhuizenKruis weg; E Beukers 66 j. Wed. H C Kroese, Be- reiderstraatG v Noorduijn 43 j. Yoorkamp; M Kraak 11 m. d. K. Poellaan; Een levenl. aan- geg. kind van het mannelijk geslacht van W A B Dijkmans, Krom; A E Baruch 16 d. d. Ged. Voldersgracht; F Steenland 66 j. Beeksteeg; J Moonen 49 j. Koudenhorn; S Vreedenburg 2 m. d. MorinnesteegAM Leget 1 m. d. L. Hee renstraat; J H G Detemeijer 72 j. Koudenhorn; H J v Huizen 56 j. Jacobstraat; J W v Beek 1 m. z. AnthoniestraatH Weijers 58 j. Boeren- steeg; J v. Mulukom 76 j. Houtmarkt; Een levenl. aangeg. kind van het vrouwel. gesl. van A H HendriksBolwerkslaanC M Obe 73 j, Hagestraat; J A de Graaff21 m. d. Nobelstraat; Dr. V J M v. d. Willegen 55 j. Spaarne; AP C Kuier 29 j. Echtgen. van C J Clifford, Sme- destraat. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Terechtzitting van 13 Februari 1878. 1 J S te Heemskerk, afsluiten van den pubüeken weg f 15 boete of 2 dagen subs. gov. straf c. e. 2 J v. S te Haarlem. Bouwen zonder vergunning van B. en W. ontslagen van rechtsvervolging. 3 A L en J de H. te Halfweg. Het stellen van wildstrikken ieder 30 boete of 5 dagen subs, gev. straf c. e. 4 J v. E en J v. d. Z h/v. J v. E te Wijk aan Zee en Duin. Het laten grazen van vee op eens anders grond vrijgesproken. 5 W v S te Haarlem. Het werpen van puin op den openbaren weg bij verstek vrijgesproken. 6 B N en J v. D te Haarlem. Het zitten in een hondenkar bespannen met honden bij verstek de le 2 boeten van 3 of 1 dag subs. gev. straf voor elke boete de 2e 1 boete of 1 dag subs. gev. straf en solidair in de kosten. 7 Y N R en H te Haarlem. Het afscheuren van een op wettige wijze aangeplakte bekendmaking f 1 boete of een dag subs. gev. straf c. e. 8 E A te Haarlem. Het oprichten van een be waarplaats van petroleum zonder vergunning 3 boete of een dag subs. gev. straf en boven dien een dag gev. straf c. e. 9 A W Het afschieten van vuurwapenen zonder vergunning vrijgesproken. 10 J 8 te Heemstede. Het niet verlaten van eene tapperij na sluitingstijd en aanmaning bij ver stek f 5 boete of een dag subs. gev. straf c. e. 11 W de M te Haarlem. Het afsteken van vuur werk zonder vergunning f 1 boete of een dag subs. gev. straf c. e. 12 J T te Haarlem. Het niet plaatsen van een licht bij een schuthok bij verstek vrijgesproken. 13 A B; H B; D F; P F; A R; de 3e bij ver stek allen wonende te Haarlem. Het spelen met en om geld op straat te Haarlem vrijge sproken. 14 P B te Haarlemmermeer. Het verontreinigen der straat bij verstek f 2 boete of 1 dag subs, gev. straf c. e. 15 A L te Hillegom. Dronkenschap op straat bij verstek f 2 boete of een dag subs. gev. straf. 16 B U te Haarlem, u. s. 17 D Y als voren. 18 J H als voren. 10 G W R als voren. Zitting van 21 Februari 1878. 1 J v. O te Zaandijk. Bel. van een bedienend be ambte in functie bjj verstek f 8 boete of 3 dagen subs. gev. straf c. e. 2 D G te Zaandam. Moodw. tnish. blf verstek eene maand cell. gev. straf f 8 boete of een dag subs. cell. gev. straf c. e. 3 W A te Y eisen. Moedw. mish. f 8 boete of 3 dagen subs. gev. straf c. e. 4 W K te Zaandvoort. Geweldpleging tegen een bedienend beambte in functie acht dagen cell. fev. straf c. e. S te Velsen. en J M te Haarlem, moedw. mish. de le bij verstek f 8 boete of 3 dagen subs. gev. straf e. e. de 2e vrijgesproken. 6 J L te Beverwijk. Het niet houden van een register bedoeld bij art 3 der wet van 3 Junjj 1859 (Staatsblad n" 44) f 3 boete of een dag subs. gev. straf c. e. Commissariaat van Politie te Haarlem Aldaar is gedeponeerd: Een zak waarin een portemonnaie met eenig geld en 5 sleutels, Een bril met zilveren beslag, Eenige zilveren muntstukken, Een bloedkoraal van een oorbel Een damesmantelEen lam- penklaedje, Een bonte kraag; Een blauw en wit gestreept doekje, Een lap rosé parcal, Een koperen hectogramEen koperen deca gram, Een klokkenslinger No 1250, Een wollen kinder-handschoenEen duimstok, Een eind touw, Een boek getiteld leeskabinet No 12, Eene ring waaraan 7 sleutels én een kurkentrekker, Twee losse sleutels. Alles op straat gevonden. Yoorts te bevragen: Een zwarte postduif ALMANAK DER WEEK. Februari, Sprokkelmaand, 28 dagen. Zondag 24 Sexagesima. Te Deum bij de Hoog- dienst, wegens den verjaardag van Z. M. den Koning. Maandag 25 H. Matthias, Apostel. Dinsdag 26 Gedachtenis van het lijden onzes Heeren J. C. Napoleon I verlaat, Elba. Woensdag 27 H. Petrus Damianus f 1072. Afkon diging van het Edict van Nantes, 1599. Donderdag 28 Gedachtenis van het Allerheiligste Sacrament. Geboortedag van Prins Frederik, oom des Konings, 1797. Maart, Lentemaand, 31 dagen. Vrijdag 1 H. Suitbertus, Bisschop en belijder, f 713. Napoleon I landt te Cannes, 1815. Zaterdag 2 Gedachtenis der Onbevlekte Ontvan genis van de Allerheiligste Moeder- Maagd Maria. De Franschen ver woesten Heidelberg, 1689. St. PETERSBURG, 22 Februari. De Agence Russe logenstraft het bericht, dat Rusland de verdrijving zou eischen van alle Turken in Bulgarije. Het eischt slechts de verwijdering van Baschibozouks en Cir- ca8siers. VERSAILLES22 Februari. In den Senaat is het budget der uitgaven door den Minister Say ingediend die eene spoedige afdoening verzocht, om te vermijden dat de Regeering opnieuw een voorloopige kre- dietwet voor eene maand zou moeten in dienen. In de Kamer werd discussie gevoerd over de verkiezingen te Sens en Arras. LONDEN, 22 Februari. In antwoord op eene vraag van den heer Wait zeide de secretaris voor buitenlandsche Zaken, Bourke, dat sedert Nederland zich tegen de nieuwe suiker-conventie verklaard had, de onderhandelingen tusschen Nederland Frankrijk, België en Engeland worden voortgezet. Eene toetreding van Rusland en Oostenrijk tot de conventie acht de Re geering niet waarschijnlijk. LONDEN, 22 Februari. DeConsoliga- ted Fund Bill (het krediet van 6,000,000 pd. en de wijze van voorloopige dekking door schatkistbiljetten werd in derde le zing door het Huis des Lords aangeno men dat vervolgens na afdoening der ver dere aan de orde zijnde zaken verdaagd werd. MADRID, 22 Februari. Met algemee- ne stemmen hebben de Cortes het voor stel aangenomen den nieuwen Paus Leo XIII geluk te wenschen. WEENEN, 22 Februari. Uit Belgrado wordt aan de Politische Correspondenz ge seind Rusland verklaarde zich bereid de vesting Nisch door Servische troepen be zet te laten, doch ten aanzien van het overige door de Serviers bezette gebied, inzonderheid van Pirot, zjjn de onderhan delingen nog hangende. Prins Milan hoopt echter hieromtrent met Rusland tot over eenstemming te komen. BERLIJN22 Februari. De Bondsraad heeft heden de voorstellen zijner commis sie betreffende de wet op de plaatsvervan ging van den Rijks-kanselier met algemeene stemmen aangenomen. Het ontwerp zal waarschijnlijk heden bij den Rijksdag in komen. MADRID, 22 Februari. De Regeering is voornemens, aan Cuba dezelfde staatkun dige rechten te verleenen als aan Portorico. Wij verwijzen onze lezers naar achterstaande advertentie waarin eenige heeren een beroep doen voor een BRAAF maar ARM huisgezin. Red.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 3