NIEUWE m. 148. Donderdag 28 Februari 1878. 3® Jaargang. BUITENLAND. Uitgeyer W. KTJPPERS. DE OORLOG. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Italië. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. HiARL£ltS£flE C0IIR4IT. AB ONNEMENTSPRIJS Per 3 fnaanden voor Haarlem75 Cents. Buitem Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AYONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Yan 16 regels,..,.30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Volgens de Russische Nieuwsbladen heeft de veldtocht van Servië tegen Turkije 52 dagen geduurd. Servië verloor daarbij 5000 man "waaronder 2 generaals en 200 officieren. Daar entegen veroverden zij 238 kanonnen10,000 geweren, 37 banieren en vaandels en een hoeveelheid munitie, tot eenegezamenlijke waar de van meer dan een millioen ducaten. De laatste berichten van de Engelsche vloot deelen mede, dat admiraal Commerell, kommandant van de te Gallipoli achtergebleven divisieaan weerszijden van de Raap schepen heeft opgesteldzoodanig dat hun geschut de beide oevers bestrijkt en er dus geen enkel schip passeeren kan. Des nachts wordt door gewapende sloepen onophoudelijk gekruistten einde het leggen van torpedo's te beletten. De Engelsche marine bepaalt zich dus tot voor- zorgs-maatregelen Volgens de Kölnische Zeitung zijn de vredes voorwaarden de volgende De vergoeding der oorlogskosten bedraagt 1400 millioen roebels daarvan worden 1000 millioen betaald door het afstaan van de DobroudschaBatoum, Ar- dahan, Kars en Bajasid met aangrenzend ge bied; 400 millioen worden gewaarborgd door de schatting van Bulgarije en, zoo deze niet voldoende is, door die van Egypte. De ove rige 10 millioen moeten in specie voldaan worden ter schadevergoeding van de Russi sche onderdanen in Turkije en voor het onder houd der Turksche krijgsgevangenen. De mon den van den Donau worden op kosten van Turkije weder bevaarbaar gemaakt. The Morning Post noemt Ruslands voorwaar den „monsterachtig"en zegt de tijd der diplomatieke besprekingen is geëindigd. The Standard en the Daily Telegraph slaan een oorlogzuchtigen toon aan. De eenige hoop op 't behoud van den vrede berust, zegt the Times op Ruslands gematigdheid. Vijf milliarden francs„zegt de Rêpubligue FrangaiseDat is dus die schoone bezadigdheid, welke de Czaar bij 't begin der vijandelijkheden toe zeide. Een tweede Turksche pantserschip is door de Regeering aangekocht. Van wege het Departement van Oorlog is de levering aanbesteed van 150,000 Martini- Henry geweren. De Minister van oorlog heeft in het Lager huis medegedeeld dat de transport-ambulance- en ammunitie-trein voor het eerste legerkorps in gereedheid is. De wevers te Oldham hebben het werk gestaakt. Bijna 4000 werklieden hebben de fabrieken verlaten, omdat ze een verlaging van 5 pet. op de loonen moesten ondergaan. Een hevige brand barstte Zaterdag jl. in Heath-streeteen der wijken van Londen uit. Eene oude vrouw van 87 jaar is geheel ver brand en de eigenaars van het huis bekwamen hevige brandwonden. De oorzaak is nog niet bekend. In het Grand-Hotel te Parijs heeft een ver schrikkelijk ongeluk plaats gehad. De ascenseur brak, terwijl hij werkte, en steeg daardoor Pijlsnel omhoog en tegen het dak, drie der personen, die er in zaten, doodende, terwijl de vierde ernstig gewond werd. Onder de drie gedoodden bevindt zich de vijftigjarige Rus sische baronnes von Schack, welke met haar echtgenoot die, terwijl zijne vrouw per ascenteur omhoog rees, er de voorkeur aan had gegeven langs de trap naar boven te gaan. De rechtbank te Berlijn heeft het monster, „zoo noemden wij den afschuwelijken boos wicht in ons vorig nommer" Thüroll schul dig verklaard aan poging tot moord, gepleegd op Killmer, en aan moord gepleegd op Lu- de, en vrijgesproken van den moord op de wed. Sabatzkij. "Wegens het eerstgenoemde leit is hij tot tien jaren tuchthuisstraf en we gens het tweede ter dood veroordeeld. De Augsb. AUg. Ztg. bericht, dat do schepen zijn aangewezen welke eventueel het eskader zullen uitmakenbestemd voor den Levant. Het zijn de gepantserde vaartuigen Koning Wilhelm, Pruisen, Frederik de Groote en de Groote Keurvorst, alsmede het adviesjacht Falck. Op dit oogenblik bevinden zich aan de Turksche kust slechts drie gepantserde kor vetten en twee kanonneerbooten. Met het oog op' de mogelijkheid dat de toestand nog ern stiger zou kunnen worden, maakt men toebe reidselen om nog vier andere gepantserde fre gatten te wapenen en wel de Duitschland, Kroonprins Frederick-Carl en Keizer. Door het te Berlijn gevestigde Verein van gezellig verkeer tusschen de centrum-leden van Landdag en Rijksdag is een telegram van hulde gezonden aan Paus Leo XIII. Prinses Charlotte van Pruisen heeft bij ge legenheid van haar huwelijk, „zoo men zegt" op weg naar de kerk, een edelgesteente ver loren van meer dan vjjfduizend francs waarde. Het was het eigendom van de Pruisische kroon. Als von Bismarck er maar niet achter komt dat de Kroon op die manier verbrokkeld wordt. Zoo als men weet, heeft Humbert aan kar dinaal Pecci doen vragen, of men gereser veerde tribunes in de St. Pieterskerk dispo nibel wilde stellen, in welk geval hij de lijk- plechtigheden voor Pius IX zou komen bij wonen. Daarop heeft de kardinaal volgens de Oss. Cattolica hem doen weten, dat Humbert bij de plechtigheden zou toegelaten wordenmaar slechts indien hij plaats wilde nemen in de tribune voor de vreemde vorsten. Natuurlijk nam Humbert dat aanbod niet aan. Kardinaal Pecci is sedert Paus geworden, en de liberale bladen noemen hem „gematigd." Uit Rome ontving The Times het volgende bericht: „Te Parma heeft een'vreeselijk on geluk plaats gehad. Een artillerie-officier, bij gestaan door zes manschappen, was bezig om een op den publieken wandelweg staande kas tanjeboom door dynamiet te ontwortelen. Door de achteloosheid van den officier sprong het dynamiet op een onverwacht oogenblikterwijl talrijke nieuwsgierigen er om heen stonden. Door de ontploffing werden de officier, twee soldaten en twee kinderen gedood en 63 per sonen mia of meer gewond, van welke laatste vier zoo ernstig, dat men voor hun behoud vreest. Volgens telegraphische berichten is pater Secchi te Rome overleden en is Kardinaal Simeoni door Z. H. den Paus weder bevestigd in zijn ambt van Secretaris van Staat. Koning Humbert is zoo ziekdat men spreekt over een regentschap waartoe natuurlijk prins Amadeus zou moeten in aanmerking komen. Te Rotterdam had een matroosaan boord van de stoomboot Telegraaf No. 4 het onge luk, met het rechterbeen, onder een kist met glaswerk te gerakenwaardoor het been brak. De man is naar het ziekenhuis vervoerd. Zaterdag-middag is een 13-jarige jongen, die eten bracht in de aardappelmeel-fabriek van de heeren Hoveling Botjes, te Veendam, tusschen de machine geraakt en zoodanig ver wond, dat er geen kans van behoud op 't leven is. Dr. K. Plantenga, te Katwijk, deelt ter waarschuwing mede, dat hij dezer dagen bij drie personen vrij belangrijke vergiftigings verschijnselen heeft waargenomenveroorzaakt door het gebruiken van een 10-tal bittere amandelen. Een verschrikkelijk ongeval heeft jl. Zon dag tusschen Scheveningen en "Wassenaar plaats gevonden. De vier kinderen van een der werk lieden bij de kanalen der duinwaterleiding wer den in den loop van den dag vermist. De be angste ouders zochten, geholpen door anderen, dag en nachttotdat zij in den ochtend de lijken hunner kinderen vonden. Het schijnt, dat de kinderen al spelende een afgedwaalde, ongesprongen granaat hebben gevonden nabij het terrein, waar de gewone schietoefeningen plaats hebben. Onbewust van het gevaar, heb ben zij zich waarschijnlijk met dat projectiel vermaakthet laten vallen, kortom de granaat is gesprongen en heeft de vier kinderen gedood. Ofschoon hem niet direct aanbevelens waardig achtende, geeft de Maasbode aan de Katholieken te Schiedam en te Rotterdam toch den raad te stemmen op den heer Jan van Stolk Gzn.omdat in elk geval, met welken naam dan ook, moet worden geprotesteerd tegen „het genie Kerdijk". Men zegt, te Amsterdam reeds ooievaars te hebben gezien buiten Artis. Yier-en-tachtig werklieden, die van de Landswerf te Nieuwediep naar Amsterdam zijn overgeplaatstzijn eergisteren-avond aldaar ge arriveerd. Met drie Landsvaartuigen zijn zij met vrouwen, kinderen en huisraad overge bracht. De bevolking dezer stad vermeerderde daardoor met ongeveer 150 zielen. Kort voor het vertrek van Nieuwediep bleek een zeer jong kindje, hetwelk door de moeder in een doek was gewikkeld, bij het weder openen van den doek te zijn overleden; zij had er te goed voor gezorgd. De ouders werden alzoo op treurige wijze verhinderd de reis mede te maken. Op de Maas nabij Maastricht is een bootje met steenen beladen bestemd voor Itteren tegen de Spoorwegbrug geslagen met het noodlottig gevolg dat het zonk en de schipper verdronk. Te Helmond geraakte dezer dagen, ten gevolge van dronkenschap en waarschijnlijk misleid door de duisternis, een man in het water. Op zijn geroep om hulp schoot een wisselwachter toe, wien het mocht gelukken hem levend op het droge te brengen. Na weinige minuten echter gaf de ongelukkige den geest. De heer v. B.wonende te Hansweert, bevond zich Vrijdag, en tournée zijnde tot be zoek van kantoren, met een vaartuig op de Wester-Schelde, toen plotseling een roofvogel, een woudduif achtervolgende, in snelle vaart over het vaartuig heenschoot. De heer v. B. greep fluks zijn gereed staand geweer (dat hij steeds als hartstochtelijk jager op dergelijke tochten, medeneemt, drukte af en had het ge luk beide vogels neer te schieten. De duif was nu wel uit de klauwen van haar vjjand ver» lost, doch moest zulks met den dood bekoo- pen, terwijl de ander met vermorselde pooten en vlerk zich moest overgeven. Bij onderzoek bleek de geschoten roofvogel te behooren tot een in Nederland zeer zeldzame voorkomende soort, als zijnde een giervalk, die in Noor wegen te huis behoort. Het is een fraaie vogel en een van de grootste soort, metende zijn vlucht 104 centimeter. Generaal Duplessis is Zaterdag in het Bois de Boulogne bij Parijs van het paard gevallen en heeft zich zoo ernstig bezeerd, dat hij reeds aan de gevolgen overleden is. Op de botermarkt te Gorinchem werd dezer dagen door de politie ontdekt dat bij een koopman zeven stukken boter te licht waren, waardoor hij eene geldboete van fl. 70 be liep. In een molenaarsgezin in de Fransche gemeente St. Isle heeft men Zaterdag een elf jarig dochtertje, dat alleen tehuis gebleven was, terwijl de ouders naar de markt waren gegaan, vermoord gevonden. Een vreemde ling, die gedurende eenigen tijd in den mo len werkte, had van de afwezigheid Yan zijn meesters gebruik gemaakt om, ten einde eenig geld machtig te worden, het weerlooze kind den hals af te snijden! Op den straatweg van Rijssen naar Al melo heeft Zondag-nacht eene aanranding plaats gehad. Terwijl de koopman M. U. zich van Rijssen naar Almelo wilde begeven,werd hij in de nabijheid van de Havezathe Grim berg plotseling door een persoon aangegre pen, op den grond geworpen en van zijne portemonnaie beroofd, die ongeveer f38, meest al Pruisisch geld, bevatte. Te Arnhem is eene 71jarige vrouw in een kelder gevallen en na twee uren aan de gevolgen der bekomen wonden aan het hoofd overleden. Uit Ter Neuzen wordt van 23 Febr. ge meld Door dikken mist is de provinciale stoom boot IVesterscheldevan Vlissingen naar hier bestemd, gisteren-namiddag op de Suikerplaat, tusschen Borselen en Ellewoutsdijk, omhoog gevaren en nog zittende. De aan boord zijnde passagiers zijn voor een gedeelte aan den dijk tusschen genoemde plaatsen met de sloep ont scheept en de overigen heden-ochtend door de Belgische loodssloep van hier van boord afge haald en hier aangekomen; zoo ook zijn he den-avond hier aangebracht de aan boord ge weest zijnde 9 stuks runderen. Vooralsnog zit de boot niet gevaarlijk, doch door de nu invallende lage watergetijden kan het nog wel eenige dagen aanloopen eer zij vlot komt. Naar het Vaderland verneemt zijn 3 per- ceelen op de Schedeldoekshaven in Den Haag door het Bestuur van de Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren aangekocht, om daarin de talrijke honden, die ter verzorging worden gezonden aan het „Toevluchtsoord voor dieren", op te nemen. De verwonde spoorwegbeambte Jacobus van Dam, die Zaterdag 16 dezer door een locomotief over de beenen werd gereden is Maandag-namiddag in het St. Elizabeths Gasthuis alhier aan de gevolgen overleden. Naar men verneemt is 11. Zaterdag-avond door de politie alhier aangehouden een 14 jarig meisje dat des namiddags aan een 7 ja rig jongentje op den Kruisweg een rijdsdaal- der had ontnomendat door zijne ouders was belast daarvoor boodschappen te doen. Zij had reeds een gedeelte van het geld aan lekkernij en versnoept.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1