NIEUWE No. 149 Zondag 3 Maart 1878. 3e Jaargang. ZILVEREN FEEST. RUS of TURK. Russische Gruwelen. Uitgevers: KÜPPERS LAUREY. Maandag vieren de Bisdommen van Ne derland het zilveren feest van hun her nieuwd bestaan, daar Z. H. Paus Pius IX, z. g. op den 4n Maart 1853 het Bisschoppelijk Kerkbestuur in ons Vader land heeft hersteld. Tot dankbare herinnering zal het Hoog- eerw. Kapittel op dien dag ten half elf ure in de Kathedrale K v van Haarlem eene plechtige Conventueele H. Mis zingen en zal Z. D. H. de Bisschop na die H. Mis het Pontificale Te Deumvieren. De openbare teekenen van vreugde blijven achterwegeom niemand te hinderen; maar moee toch de innige dankbaarheid, die allen moet bezielen, velen met den Bisschop en de Kanunniken aan den voet van het Bisschoppelijk altaar vereenigen om aan God, den gever van alle goede gaven, een hartelijken dank aan te bieden. Niets natuurlijker dan dat de Katholie ken, bij het aanschouwen der ontzaglijke worstelingen op de uitgebreide slachtvelden van het Oosten zich zeiven afvragen, wat Christus' kerk van dien strijd te hopen of te vreezen heeft. Reeds te voren kon hare verwachting niet groot zijnen hoe de oorlogskans zich ook wende, daar bestonden meer redenen tot vrees dan tot vertrouwen en berusting want de oorlogvoerende partijen waren beide barbarenbeide fanatiekbeide uit beginsel tegen de Moederkerk vijandig gezind. Te winnen viel er eigenlijk niet; maar er leef den op het Turksche grondgebied nog vele Katholieken, voor wie de uitslag des oor- logs geen onverschillige zaak was. "Waar twee vijanden dreigen, wekt de sterkste ook de grootste vrees. Het viel dus niet te ontkennen, dat de Noordsche Kolos, de moordenaar der Polen, na de behaalde zegepraal, de bezittingen en de kinderen der Kerk te vuur en te zwaard tot verdelging toe zou vervolgen. Wat de Islam in Europa niet vermochtomdat zijn invloed op het Christelijk volk geheel te loor ging, dat zou onder het huichelachtig devies van „humaniteit en christendom" door knoet en sabel worden gevestigd. Des te bedenkelijker werd de toestand, toen het bleek dat tusschen den Rus en den Pruis een broederbond was gesloten enbijgevolgde beide kerkvervolgers hand aan hand gingen. Aan het bondgenootschap toch valt niet meer te twijfelen, voor de logica der fei ten worden alle betuigingen van neutrali teit krachteloos, en die feiten spreken zoo luid mogelijk. Hoe verklaart men het an-j ders dat de offioieuse Duitsche pers da gelijks een pleidooi houdt ten gunste van Rusland tegen Turkije dat prins Reuss de Porte, op haar verzoek om de bemid deling van Duitschland tot verkrijging van den vredeverwees naar het Russisch hoofdkwartier dat 30,000 kilogram bus- kruit door de Russische regeering in Ber lijn gekocht en naar Rusland gevoerd zijn, terwijl bij verdrag werd vastgestelddat de betaling eerst in 1881 behoefde plaats te hebben dat 250,000 gewerenwaar onder 120,000 chassepots uit den Fransch- Duitschen oorlogdoor Rusland voor slechts 5 francs per stuk gekocht werdenterwijl de levering geschiedde door eene commis sie van Duitsche officieren, die elk wapen vooraf moesten beproeven en voor de deugdelijkheid daarvan verantwoordelijk wa- .ren P dat de betaling dier geweren tot het jaar 1883 werd uitgesteld dat tweemaal 's weeks bij von Moltke de officieren van den Pruisischen generalen staf vergaderden om het beloop des krijgs in Bulgarije en Azië na te gaan en dat daags na elke zitting het protocol naar den Russischen generalen staf werd gezondenin drin gende gevallen zelfs langs den telegraphi- schen weg dat Pruisen een leger van 50,000 soldaten aan zijne oostelijke grenzen heeft geconcentreerd, om aan Rusland ge legenheid te geven, al zijn troepen uit Polen en Lithauen naar het slagveld te zenden De woorden mogen op staatkundig ge bied een zeer rekbare beteekenis hebben, de aangehaalde feiten kunnen onmogelijk met het begrip van neutraliteit in over eenstemming worden gebracht. Daar zijn misschien nog onnoozelendie in den waan verkeerendat de Keizer van Ruslandaan zjjn eenmaal gegeven woord gebonden, geen veroveringen op Turksch gebied zal maken, wijl hij verklaard heeft niets anders te beoogen dan de verbetering van den toestand der Christenen. Men lette echter op de vredesvoorwaarden, die Rusland stelt. Niet de betuigingenmet de plechtige beloften, niet de eeden, maar het eigen belang alleen is de maatstaf, waarvan wij in onze eeuw van onbeschaafdheid en on beschaamdheid het beloop der staatkundige gebeurtenissen moeten beoordeelen. De Rus heeft de overwinning behaald. Hijde sterksteen daardoor tevens de grootste vijand van het Christendom. Tegenover dien Kolos staat de „zieke man." Wel heeft men zich in den graad der ziekte bedrogen, maar het valt niet te ontkennen], dat de Turk in kwijnenden staat verkeerde. In de staatkunde althans had hij zijn vroeger schrikwekkend aanzien geheel verloren. En zich bewust van eigen zwakheid, betoonde hij in de laatste jaren zelfs eene groote volgzaamheid aan de christen mogendheden in Europa. Welk een gedweeheid legde hij aan den dag, als zijn trouwelooze vazallen tegen hem in verzet kwamen? Niet juist uit beginsel, maar uit ontzag voor de machtige staten van Europaschonk hij den Christenen die op zijn grondgebied leefden eene vrij-j heiddie men in de staten van den Russi schen despoot te vergeefs zal zoeken. Hij, de Turk van het Oostentoonde zich veel verdraagzamer dan de Turk van het Wes ten die sedert eenige jaren al de halfsleten knoeten van zijn hartelijk beminden Rus sischen broeder schijnt op te koopen. Nie mand zal ontkennen, dat de Halve Maan reeds lang uit Europa had behooren te verdwijnen wij voegen er bijhet strekt den christen vorsten tot schande, dat aan den Bosphorus tot op dezen dag het teeken van den valschen profeet nog niet door het heilteeken des kruises vervangen werd. Maar aan de Russische regeering betwisten wij het recht een beroep te doen op humaniteit en christendom, omdat hare humaniteit en haar christendom slechts aan de menschelijke barbaarschheid van het heidendom herinneren. De Christen vorsten uit de middeleeuwen hebben Europa tegen den verwoestenden stroom der Mahomedanen beschermd en menige ridderschap had zich aan het vol trekken van die taak gewijd. Zoo bijv. moesten weleer de ridders der balie van Utrecht feitelijk eenigen tijd de wapens tegen de Turken gevoerd hebbenvoor en aleer zij waardig werden geacht in de rid derschap der Duitsche orde te worden op genomen. Onder al de staten van Europa heeft Rusland zich het minst bekommerd over het lot der christenendie onder de Turk sche heerschappij gebukt gingen. Als het thans veinst te weenen over de ellende der christenen, dan herinnert het ons aan den krokodildie tranen stort wanneer hij zijn prooi verslindt. Wat bovendien den Turk, behalve zijne meegaandheid op den weg der moderne beschaving minder gevaarlijk maakte, was de verdedigende houding, die hij bij het ontbranden van den strijd aannam en ge durende den oorlog behield. Annexatiezucht kan men hem niet ten laste leggenhij bedreigde geen enkele zijner naburen, en bij een beslissende zegepraal zou hij niet anders hebben gevorderd dan de onder werping zijner oproerige en trouwelooze vazallen. Zulk een vijand kon niet onder de gevaarlijke bedreigers der beschaving worden gerangschikt. Het „Neue Wiener Tageblatt" deelt het vol gende medeomtrent de gruwelen door de Russen gepleegd op de Polen, die in Bulgarije in hun handen vielen. Te Sophia waren 5 Poolsche doctoren, waaronder 4 onderda nen van Oostenrijk, in de Turksche hos pitalen werkzaam. Drie hunner doctoren van de universiteit van Krakau, werden onmiddellijk nadat de Russen Sophia waren binnengerukt, gevangen genomen. Den vierden liet men ongemoeid, omdat zijn naam Duitsch klonk. De vijfdedr. Czer- winski, had een Engelsche pas en stelde zich onder bescherming van den Engelschen Consul te Sophia, waardoor hij gespaard bleef voor het lot zijner collega's die aan de galg werden opgeknoopt. De drie eer sten dadelijk, de vierdedr. Gebhardt, dien de Russenzooals zij zeidenvoor een Duitscher hielden, bleef eerst ongemoeid, maar weldra kwam het uit, dat hij van Krakau kwam; hij werd toen in hechtenis genomen. Te vergeefs beriep hij zich er op, dat hjj een Oostenrjjksch onderdaan was, dat zijn oudste broeder te Weenen een hooge rechterlijke betrekking bekleedde en dat hij onmogelijk aan den Poolschen opstand in 1863 kon hebben deelgenomen, omdat hij toen eerst 13 jaar oud wasniets baatte; Gebhardt werd evenals de drie an dere Polen opgehangen en dr. Czerwinski bracht de treurige tyding aan zijn broeder te Weenen over met zijn laatste groeten. De „Pester Lloyd" zegt, dat Oostenrijk krachtig protesteeren zal tegen deze en andere gruwelen, door de Russen bedre ven. Polen en Hongaren hadden geducht te lijden. Generaal Gourko liet drie Kra- kauers en een ingezeten van Pest ter dood brengen. Dr. Zagorskidie in het hospitaal te Kasanlik was achtergeblevenwerd op gehangen. Te Sophia ondergingen nog twee andere Poolsche doctoren van het doör baron Hirsch opgerichte hospitaal hetzelfde lot. Ja zelfs toen de wapenstilstand geslo ten was, voerden de Russen uit Pravady een herbergier en een apothekerbeide Polen en tevens Joden, mede en hingen ze op voor de moskee te Bazardschik. De meeste der terechtstellingen werden in het openbaar voltrokken, terwijl de tonen der militaire muziek en de roffels der tamboers zich paarden aan de angstkreten van de ongelukkige slachtoffers. BUITENLANDSCS OVERZICHT. In Engeland schijnt men zich toch wer kelijk Yoor een oorlog gereed te maken, want 't begint er zeer oorlogzuchtig uit te zien. Volgens the Pall Mall Gazette is generaal lord Napier van Magdala, gou verneur van Gibraltar, die te Londen is aangekomen en een onderhoud heeft gehad met den veldmaarschalk hertog van Cam bridge tot opperbevelhebber van de expe ditie-troepen aangewezen, met sir Garnet Wolseley tot chef van den generalen staf. (Wolseley kommandeerde de jongste En gelsche expeditie tegen de Ashantijnen. Na den schitterenden afloop van die expeditie werd hij tot generaal benoemd.) In een later bericht zijn de gemelde benoemingen van lord Napier en van ge neraal Wolseley officieel bevestigd. Een garde-brigade is op voet van oorlog gebracht en in de arsenalen wordt groote werkzaamheid ontwikkeld en met verdub belde kracht gearbeid; hier kan nog bijge voegd worden, dat last is gegeven om te Dundee binnen drie weken tijd 50,000 zak ken zand gereed te maken, terwijl de Re- geerings-agenten in het graafschap Suffolk paarden aankoopen voor het troepentrans port en voor do artillerie. Eindelijk heeft het Ministerie van Oorlog den aanmaak van een groot aantal stoom-windassen ge last, bestemd om het laden van kanonnen en het beladen van schepen te vergemak kelijken. The Standard gelooft, dat die maatre gelen noodig zijn geworden omdat Enge land Ruslands vredesvoorwaarden NIET kan bekrachtigen. „Het zwaard zal moeten getrokken worden, als Rusland te dien opzichte geen concessiën mocht doen. Volgens Tablettes d' un spectateur is in een officieus telegramuit Londen aan den MARIMSCHI (IIIRUT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 75 Cents. Buiten Haarlem franco por post90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S "WOENSDAGS AYO D S. In geheel Z ATEK DA GS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Grooto letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en "Woensdags ▼óór 12 uur 's middags ingewacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1