BUITENLAND. BINNENLAND. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Italië. GEMENGD NIEUWS. Engelschen gezant te 8t. Petersburg gelast ter kennis van bet Russische kabinet te brengen, dat Engeland den vrede onder de voorwaarden, die Turkije gesteld zijn, niet kan aannemen. Berichten uit China, met de mail van San Francisco aangekomen, deelen mede, dat het onlangs te Tientsin verbrand ge bouw, ingenomen was door aan honger- typhus lijdende vluchtelingenvan wie meer dan 3000 in de vlammen omkwamen. Het Amerikaansche oorlogsschip Consti tution is den 25n van Philadelphia ver trokken, met voorwerpen voor de Parijsche tentoonstelling bestemd. De Weener bladen beginnen nu bijzon derheden mee te deelen over het voorloopig humaniseeren van Bulgarije door de Rus- sen; al de Polen, die de Russen vinden, j hetzij uit Oostenrijk, hetzij uit Rusland, worden eenvoudig zonder vorm van proces als' honden opgehangen. Aan de officieren en soldaten van het Russische leger voor Konstantinopel is op straffe des doods verboden die stad binnen te gaan, zonder verlof van het Russische hoofdkwartierhet schijnt dus zeker te zijn dat de Russen Konstantinopel nog niet hebben bezet. Het katholieke Volksblatt te Linz (Oos tenrijk) maakte op den naam van den te genwoordige, Paus, in verbaud met dien des vorigen, het volgende latijnsche vers: En sprevere Pium rnisit Deus ipse Leonem. Pius beteekentvroomLeo leeuw. De vertaling van het vers luidt dus: Zie, zij (de vijanden der Kerk) versmaadden den Vromenu zond God een Leeuw. Het schijnt dat Gortschakoff wel niet overleden maar toch ernstig ziek was.Althans uit St. Petersburg wordt gemeld, dat hij aan de betere hand is. DE OORLOG. Volgens Le Temps begint Oostenrijk zijn met verlof zijnde soldaten, voor zoover zij zich in Rumenië bevinden, terug te roepen. Anderzijds brengt Rusland bij Bucharest al de krijgsmacht bijeen, waarover het buiten het Turksch grondgebied kan beschikkenen toch vorklaarde de Czaar op een feestmaal te St. Petersburg dat hij hoopt, dat de algemeene vrede behouden zal blijven. In de hospitalen te Surpi, (Griekenland) zoo wordt aan The Times van den 25sten geseind, is het treurig gesteld. De gewonden roepen van hun legers: „Brood, om Godswil, brood!" De geneesheeren schrijven Yoeding voor, doch de ambtenaren verduisteren de gelden, die voor den aankoop van levensmiddelen zijn bestemd. De agitatie in Engeland is zeer groot en 't is natuurlijk geenszins onmogelijk dat de Britsche leeuw ten slotte toch door don Rus- sischen overmoed nog zoo getergd wordt, dat in hem de fierheid en volharding van 't be gin dezer eeuw weder ontwaakten. De stemming welke, te oordeelen naar den toon der pers, onder het Engelsche publiek heerschtmaakt dit althans zeer waarschijn lijk enhoewel in 't algemeen in 't parlement een uiterlijke kalmte heerscht, dragen toch de stenographische verslagen der debatten vooral in den toon der aan de Regeering ge richte vragen, de duidelijkste sporen, dat de nationale agitatie ook de parlementaire krin gen in koortsachtige spanning houdt. Men bericht uit Konstantinopel, dat Rus sische en Turksehe soldatjn zich verbroederen op de grensliniën voor Stambul en burgers ongehinderd door het leger van beide partijen gaan. Uit stellige bron meldt de Weener corres pondent van the Morning Advertiserdat Rus land in Turkije en Rumenië thans 400,000 man onder de wapenen heeft, met 1464 ka nonnen. In Rusland zijn thans nog 150,000 soldaten en 600 kanonnen beschikbaarboven dien mag men nog rekenen op een reserve van 72,000 man met 224 kanonnen. Het Rus- - sische leger in Klein-Azië telt ongeveer 100,000 man. Een Bosnische deputatie, is naar Zaga- bria vertrokkenom een bezetting van Bosnië door Oostenrjjksch-Hongaarsche troepen te ver zoeken. Uit Sant Stefeno werd aan den Times op 27 Februari gemeldGisteren waren de on derhandelaars over de vredesvoorwaarden ge durende zes uren met elkander in overleg. Het resultaat was luttel. De eenige voorwaar de, die vastgesteld werd, betrof het uitwisse len van de krijgsgevangen. Rusland zal tot geen congres zijne toestemming geven alvorens het vredestractaat geteekend is. Volgens eed telegram van 27 Februari uit Konstantinopel staan 40,000 Russen voor de wallen der Turksehe .hoofdstad. -?• Te Bristol kanvolgens eene verklaring van een daar aanwezig vrijwilliger-officier, het Departement van Oorlog rekenen op 2 k 3000 vrijwilligersdie tot garnizoensdienst in het buitenland bereid gevonden zullen worden. Generaal Garnet Wolseley levert in het Maart-nummer van de Nineteenth Century een artikel over„Engeland als eene militaire mogendheid". Engeland was nooit zoo sterk in militair opzicht, beweert hij, als thans. Als morgen de oorlog verklaard werdzouden 400,000 geoefende soldaten op de been gebracht kunnen wordenhet staand leger in Engeland bedraagt namelijk 99,000 manleger-militie- reserve 40,000 manmilitie 85,000 manvo lontairs 180,000 man, „second class army-re serve" 10,000 man. Rusland is overwinnaar van Turkije zegt de Times en maakt zich gereed om den beker van zijn triomf te ledigen tot den laatsten droppel. Het schijnt daarbij een voorbeeld te te nemen aan Duitschland. Doch het vergeet, dat de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk eene gansche andere was en isdan tusschen Rusland en Turkijeen bovendien dat Frankrijk den oorlog begon tegen Duitsch land terwijl in het huidige geval de over wonnene slechts defensief te werk ging. Daarom te meer maakt de Times zich be zorgd over 'de gevolgen, die Rusland's hou ding in de toekomst hebben moet. Het dade lijk gevolg van deze houding is, dat er niet te denken valt aan ontwapening in Europa. De oorlogs-atmosfeerdie sinds jaren over ons werelddeel hangt, wordt steeds dikker en dreigender door zulk meedoogenloos gebruik maken van het recht des sterksten. Jaar op jaar weer zullen de vruchten der natuur en der beschaving moeten verspild worden tot instandhouding van geweldige legers, en tot bekostiging van helsche oorlogswerktuigen. "Wie weet, of deze eeuw nog niet vreeselij- ker zal moeten eindigendan zij begon Europa genoot in haar een enkel tijdperk van rust. Yan 1815 tot 1848 kon men zeggen dat er vrede was op aarde. Eu waaraan was dit gezegend tijdperk toe te schrijven? Aan het gematigd gebruik, dat er gemaakt was van overwinning. Helaaszoo ons geslacht zich beroemen kan op vorderingen in de oor logskunst de kunst van vrede-sluiten schijnt het verleerd te hebben. De Universheeft eene inschrijving geo pend voor een geschenk aan Lbo XIII bij dien» verheffing. Reeds de eerste lijst bedraagt bijna 16000 francs. Op die lijst figureert aan het hoofd Pius IX, die zijn opvolger 10,000 franks gehonkt. Het blad verklaart dit feit aldus. De liefde van Pius IX voor den Univers heeft zich herhaaldelijk geopenbaard door vrij willige en edelmoedige giften. Het is ons thans geoorloofd er roem op te dragen. Toen bij keizerlijk discreet do Univers opgeheven werd en de hoofdredacteur verban nen, zoodat dezen geen arbeid overbleef, wist de H. Vader dit en den schrijver willende hel pen deed hij hem uit vrije beweging 12000 franks ter hand stellen voor zijn honorarium voor een jaar en beval hem tegelijk gerust te zijn. Het volgende jaar zond de H. Vader hem 5000 franks als eerste termijn van een nieuwe jaarlijksche gift. Maar de schrijver verzocht verlof om van deze tweede edelmoedigheid geen gebruik te maken, daar hij nu rjjkerwas dan zijn weldoeneren de 5000 franks werden bij den St. Pieterspenning gevoegd en gede poneerd bij den nuntius Saccorci. Toen in 1867 de weder mocht verschijnen, wilde Pius IX dadelijk bijdragen in de eerste kosten, die teaanzienljjkmoesten zijn voor de zwakke hulpmiddelen van hen, die het werk weder opnamen, dat zeven jaar geleden verwoest was. De ijver der Katho lieken maakte die hulp onnoodig. 2000 franks werden alleen gebruikt als een hoeksteen, die van God ontvangen was. Nog werden 5000 franks aangenomenmaar met toestemming "i van den Paus voor een liefdadig fonds, ten behoeve van een zeer oud en zeer arm dienaar der Kerk. Het surplus ging naar den St. Pieterspenning. De giftdie aan het hoofd der lijst prijktis het overschot van de eerste 15000 franks, welke de Paus schonk. Op nieuw zijn volgens den Moniteur bij be sluit van den 14n Februari aan 128 veroor deelden wegens deelname aan de Commune kwijtschelding van straf verleend. Een depêche uit Rennes bericht, dat kar dinaal Brossais St. Marc gisteren-avond al daar is overleden. Z. Em. Godefroi Brossais St. Marc werd den 5n Februari 1803 te Rennes geboren. Den 15n Mei 1859 tot aartsbisschop benoemd, werd hij den 5n Junij aangesteld en tot kardinaal van de priesterorde verheven in het consistorium van 17 September 1875. Te vergeefs zijn de pogingen van Engeland en Oostenrijk om Frankrijk te bewegen zich te doen gelden, want in de onthouding van Frankrijk zit de grootste kracht van Rus land. „Wij houden ons er buiten zeggen de Franschenterwijl zij niet onduidelijk laten doorschemerendat Groot Brittannië zijn ver diende loon krijgt. Juist diens baatzuchtige onthouding in 1870 is de oorzaak dat Frank rijk zich nu verplicht ziet, een even onver dedigbare houding aan te nemen. „In 1870 hebt gij ons laten verpletteren", voegen de Fransche Ministers Oostenrijk en Engeland toe; het eenige, dat wij nu voor u kunnen doeniseens hartelijk voor u bidden. Mac-Mahon heeft van den Koning van Italië het grootkruis van de militaire orde van Savooie ontvangenals bewijs van erken telijkheid voor de diensten, die hij aan Italië in den oorlog van 1859 bewezen heeft. Aanzienlijke Katholieken zijn uit Parijs naar Rome vertrokken, om de Kroning van Z. H. Paus Leo XIII bij te wonen. Te Epinac en Monceau-les-Minesdeparte ment Saóne-et-Loire hebben de mijnwerkers den arbeid gestaakt. In de „Spanische Weinhalle"een druk bezocht koffiehuis te Bern, kwam dezer da gen een man binnenliep naar een der gas ten en loste op hem vier pistoolschoten. De aangevallene vluchtte, doch de andere ver volgde hem en schoot hem met de twee an dere schoten uit zijn revolver neer. De Kroonprins van Oostenrjjk wordt op zjjn terugreis naar Weenon te Berlijn ver wacht, waar men hoopt, dat hij tot Woens dag zal blij venom het II o f - b a 1 van Dinsdag te kunnen bijwonen. Waarschijnlijk zal hij het le regiment Uhlanen inspecteeren, waarvan hij tot chef werd benoemd bij de jongste Keizers ontmoeting te Salzburg. Voor de rechtbank van gezworenen te Span - dau stond Maandag terecht de schoenmaker E. P, Vehlow, onder beschuldiging van zijn vijfjarig zoontje door middel van kolendamp te hebben doen stikken en pogingen te heb ben aangewend om door hetzelfde middel zij ne vrouw en beide andere kinderen (een meis je van 9 maanden en een van 2'/, jaar) het zelfde lot te doen omdergaan. Na langdurig verhoor en debat is hij ter dood veroordeeld. De liberale radicale pers heeft den nieuwen Paus met even valsche groeten verwelkomd, de DirittoBiformaLiberta Opinione A- venire, Italië en andere dagbladen roemden om het zeerst Leo XIII. Hoe lang Eene Fransche dame heeft 3 millioen aan den H. Stoel nagelaten, onder bepaling, dat de rente van dit kapitaal, bij een Parijsch bankier belegdten goede zullen komén van de nunciaturen. Volgens een telegraphisch bericht uit Napels van 27 Januari, bevat de Discuzione een cir culaire van de kardinalen en hoofden der gees telijke orden aan het korps diplomatiek bij het Vaticaan, waarin het protest van wijlen Pius IX en de door hem gemaakte reserves tegen de bezetting van de Kerkelijke Staten en tegen de wetten tegen den H. Stoel werden her haald. Het bericht dat de Paus Rome zou verlaten en het kasteel Gastel Gondolfo zou gaan be wonen, is door geen ander bevostigd. Het officiëele Italiaansché blad noèmt den nieuwen Paus niet Leo XIII maar nog altijd Pecci, omdat.... de Paus nog geen officiëele kennisgeving op het Quirinaal heeft gedaan van zijne verheffing. Natuurlijk wordt over die snakerij van de Gazzetta hartelijk gelachen, en zij zelve zal er door in een moeilijken toestand gaan ver- keeren, want wil zij van Pecci blijven spre ken tot de Paus aan Humbert van zjjne verheffing kennis geeftdan i$4t iat lang du- reu, en als de geheele wereld van Paus Loo XIII spreekt en zij van Pecci, maakt zij zich eindeloos bespottelijk. Alleen protes ten op het recht gegrondals die der Pau sen, maken indruk; protesten, op dwaasheid gebouwd, wekken slechts hilariteit op. De bijeenkomst die den 24sten Februari te Rome is gehouden, om te protesteeren tegen de wet op de waarborgenisniettegenstaande er brieven van Garribaldi en consorten wer den voorgelezen, in het water gevallen. Het bijeengeraapte troepje was zoo klein, dat men besloot maar stilletjes naar huis te gaan. UITSLAG DER VERKIEZINGEN VOOR LEDEN VAN DE TWEEDE KAMER. Rotterdamherstemming tusschen J. van Stolk met 838 en A. Kerdijk met 815 stemmen. Amsterdam, herstemming tusschen mr. G. van Tienhoven met 763 en mr. A. S. van Nier op met 741 stemmen. Winschoten, herstemming tusschen D. Mulder Dzn. met 465 en mr. J. W. J. de Vos van Steenwijk met 447 stemmen. Hilversum, herstemming tusschen mr. L. L. G. Verwer met 471 en A baron Schimmelpenninck van der Oijen met 454 stemmen. Zevenbergenherstemming tusschen J. H. A. Diepen met 702 en mr. R. van der Werk met 361 stemmen. Goes herstemming tusschen J. P. Bredius met 692 en dr. P. J. F. Vermeulen met 622 stemmen. De Tweede Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen op Maandag 11 Maart a. s.'s namiddags 3'/, uur. Breda, 28 Febr. Gisteren-ochtend ten 9,23 uur. had aan het station alhier, bij aan komst van den Belgischen spoortreinhet vol gend voorval plaats. De volontair S., bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen wildetoen de trein nog in gang was, op de loopplank springen, ten einde de wagens op te schrijven. Hij had het ongeluk mis te springenen viel tusschen de rails onder den trein. Men riep hem toe, zich stil te houden en plat op de grond te blijven lig gen waarvan het gelukkig gevolg was dat de trein over hem heen reed, zonder hem eenig noemenswaardig letsel te hebben ver oorzaakt. Met do schrik en gescheurde klee deren ontsnapte de jongeling aan een ontzet tend gevaar. Rotterdam, 27 Febr. Voor weinige we den deelden wij mededat een knaap van ongeveer 13 jaar uit de derde verdieping van den molen aan het einde der Lombardstraat gevallen was. De knaap bezeerde zich zooda nig dattoen wij niet meer van het geval vernamen, wij dachten dat hij overleden was. Hij schijnt echter hersteld te zijn, want gis teren-ochtend is hij nogmaals uit de derde verdieping gevallen. Hij loeft nog, maar schijnt zwaar in de borst gekneusd te zijn. Sloten.27 Febr. Een treurig ongeval had gisteren-avond in den Lutkemeer-polder plaats. Toen de heer A. van zijn zoon naar huis terugkeerde en, waarschijnlijk om den weg te bekorten, door de veenderij ging, is hij, achter een tarfstapel omgaande, te water geraakten verdronken. Na den geheelen nacht vruchte loos gezocht te hebbenheeft men heden-och tend zijn lijk in een veenput gevonden. IJmuiden, 1 Maart. In de maand Fe bruari zijn alhier geschut: naar zee 59, uit zee 70 schepen. In Februari 1877 bedroegen deze cijfers 49 en 42. Groningen.28 Februari. Onder de ge meente Hoogezand is een schromelijk ongeluk voorgevallen. Een jeugdig meisje van omstreeks 23 jarenW. Niehuiswerkzaam op de stroo- papierfabriek aldaar, had het ongeluk met haar linkerhand tusschen een der raderen te gera ken, zoodat haar geheele hand totaal is ver brijzeld. De ongelukkige is naar het acade misch ziekenhuis alhier vervoerd, waar haar de hand tot bijna aan den elleboog is geam puteerd. Waarschuwing aan wie een zoodanig noodig heeft. Een Fransch blad deelt de belangrijke ont dekking mede, dat het maanlicht zeer nadee- lig is voor een fijne gelaatskleur. Daar er menschen gevonden worden, die elkander het best schjjnen (e begrijpen als de maan met

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2