Laatste Berichten. STEDELIJK NIEUWS. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM haai" zilveren stralen het aardrijk verlicht en zij al fluisterend in haar schijnsel wandelen, kan men niet genoeg gewicht op deze mede- deeling leggen en het den jongen meisjes ontraden. Zegt het voort. Op 9 November 11. zijn in de stad Monte video (Amerika) omstreeks vijf uren in den namiddag, het arsenaal en de kazerne der ar tillerie in de lucht gesprongen. Het geheele gebouw en al hetgeen zich in de nabijheid bevond werd in puinhoopen veranderd of to taal vernield. Niet minder dan 30 personen, waaronder oen dame en een meisje, die voor bijgingen, kwamen bij de ramp om; meer dan 100 werden zwaar gekwetst en vélen hunner bezweken eenige dagen later aan de gevolgen der bekomen wonden. Het aantal werkliedendat dezen winter door gebrek aan arbeid te Amsterdam wer keloos is, moet buitengewoon groot wezen. Men berekent dat er niet minder dan 10,000 zonder vast werk zijn. De makelaar in effecten H. A. E.te Amsterdam is gearresteerd onder verdenking van ten nadeele van anderen aanzienlijke geld sommen bedriegelijk verduisterd te hebben tot een bedrag van f 10,000. Te Botterdam kwam dezer dagen een man in een sigarenwinkel aan de Korte Hoog straat en verzocht, dat men hem een Rijks daalder zou wisselen. In plaats van dien over te geven, nam hij de twee gulden, die hem voorgelegd werden, en verliet ijlings den win kel onder het geschreeuw„houd den dief!" Den 24sten Februari heeft er een treurig ongeval in de kom der gemeente Gendringen plaats gehad. Een huisvader hoort een bui tengewoon gerucht op straat. De oorzaak hiervan willende vernemengaat hij naar buiten doch bij zijn nadering ontvangt hij een stok slag benevens eenige messtekenzoodat hij den volgenden ochtend overleed. De schuldi ge ot schuldigen zijn reeds in handen der justitie. De Amsterdamsche beurs was dezer da gen weder eens het tooneel van ergerlijke uitspattingen. Zoo meldt de A. Ct. Een „rul" in Peruanen was oorzaak dat ongeveer kwart vóór driën een sterk gedrang ontstondwaar door sommige grappenmakers de gelegenheid schoon zagen om hun afgezaagde tactiek van gooien, duwen en smjjten in practjjk te bren gen. Ongelukkig raakte de bende verzeild tegen een bekend schuitenvoerderdieen terecht, toornig werd over de ongepaste ma nier om iemand van zijm standplaats te drin gen, en de vrijheid nam, een paar klappen uit te deelendie zoo goed werden geappliceerd dat menig „gokker" van daar waarschijnlijk met een gevoelig souvenir naar huis is gegaan. Het lawaai werdzoo mogelijknog erger. De beurspolitie (die veel te klein is: twee man toch zijn aangewezen om de orde te bewaren) rukte aan, en hot gelukte haar, geholpen door eenige beursbezoekers, den woedende, die nog steeds als malle Jan onder de hoen ders rondsloegtot bedaren te brengen en te beduiden dat hij beter deed stil naar huis te gaan. Onze klappen-uitdeeler voldeed gelukkigerwijze aan deze uitnoodiging en de zaak liep zonder verdere onaangenaamheden af. De heer C. G. van der Heijden, schoen maker te Waalwijk, en aannemer van schoe nen voor het leger, heeft in de vorige week een paar laarzen moeten maken als monster voor de bemanning der Noordpool-expeditie. Het zijn klompen met leder overtrokken en hooge kappen, alles met wol gevoerd en zoo ruimdat men er met 5 paar kousen in kan. Uit Andijk wordt gemelddat de bakker K. Zondag jl. na te veel sterken drank te hebben gebruikt in het water is geloopen en verdronken. Ten huize van den koopman S. A. C. te Oldenzaal zijn in beslag genomen pl. m. 1200 meter katoenen en wollen stoffen, welke goe deren, door C, gekocht, ontvreemd zouden zijn ten nadeele der firma Ter Kuile Stroink te Enschede. Woensdag jl. is een brievenbesteller van het postkantoor te Amsterdam aldaar in ar rest genomen, onder verdenking van oneerlij ke handeling. Op den Dam te Amsterdam stond eer gisteren-ochtend een man met een aantal nieu we centen te koop. Hij verkocht or honder den voor twee centen per stuk. Een facteur van een der te Nieuwediep in garnizpen liggende korpsen had vóór een paar dagen een aangeteekenden brief van het postkantoor gehaald en dien uit nieuwsgierig heid geopend. De som gelds, die er zich in bevondlokte hemhij eigende zich die toe en maakte daarvan goede sier. Zijn genot was echter van zeer korten duur. De dief stal werd spoedig ontdekt en de dader gevan gen genomen. Hij zal terechtstaan voor den krijgsraad te Haarlem. De minister van Waterstaat enz. ver wittigt do belanghebbendendat, te beginnen mot lo Maart 1878, gelegenheid zal bestaan tot het overmaken van geldsommen, het be drag van 250 gulden of van 400 krooneh niet te boven gaandedoor middel van post wissels tusschen Nederland, ter eeneen De nemarken met uitzondering van IJsland, Groenland, en de Deensche Antillen ter andere zijde. Het rechtvan den afzender hier te lande voor elke afzonderlijke geldver- zending naar Denemarken te heffenbedraagt 121', cent voor elke 12 gulden 50 cent, of voor elk gedeelte van 12 gulden 50 cent. A. J. M. van der Trappen, te Honds- holredijkheeft reeds jl. Zaterdag de eerste aardappelen van den kouden grond aan Z. M. den Koning aangeboden. Te Berkhout is uit een sloot langs den openbaren weg het lijk opgehaald van J. B. veehandelaar aldaar. De ongelukkige, echtge noot en vader, is als het slachtoffer van het misbruik van sterken drank te beschouwen. De aanbouw van branderijen te Schiedam blijft aanhouden. De bestaande 341 brande rijen en 1 stoombranderij staan in dit jaar met een 40-tal vermeerderd te worden Dit cij fer is ongehoord. Daar de branderszaak met weinig inspanning en moeite te drijvenis en door sommigen als bijzaak bij hun gewoon be drijf wordt ter hand genomen, en daar jenever, spoeling en gist steeds gewilde artikelen zijn, is deze snelle vermeerdering van het getal branderijen echter zoo bevreemdend niet. Stijlproef van een ambtenaar die, zieke lijk en met ondragelijke rugpijn aan den chef zijner afdeeling tijdelijk verlof vroeg en aldus zijn brief aanving: vMet het oog op mijn rug." De referendaris teekende op den kant aan: „Deze ambtenaar houdenwant iemand met een oog op den rug is als alziend oog on misbaar. Uit het Huis van arrest te Amsterdam is een gevangene ontvlucht. Hij is gemakkelijk te herkennen, daar hij slechts óén arm heeft. Te Maastricht schijnt telken jaren een onnauwkeurigheid bij de loting van de nationale militie te moeten plaats vinden. Nu is wederom in die gemeente op de lijst der lotelingen ge bracht een jongeling; die reeds vóór elf jaren is overleden. Uit Delfzijl wordt dezer dagen een' scheeps lading gezouten panharing en sardijnen ver zonden. De prijs van deze in ons land anders zoo goedkoope visehsoorten is, nu ze uitvoer artikelen worden niet meer dan 100 pCt. ge stegen. Een milicien van het 8e Regiment In fanterie, die voor een krijgsraad moet terecht staan, is eergisteren-middag te Utrecht op straat zijn geleider ontloopentot nog toe is hij niet ontdekt. Door 243 landbouwers, veehandelaren en andere belanghebbenden is tot de Regeering een verzoekschrift gericht om bij het Engel- sche Gouvernement de noodige stappen te doen tot opheffing of wijziging der bepalingen op den invoer van vee uit Nederland. Voor de Noordpool-expeditie is nog ont vangen van de heeren Tieleman en Droste Leiden, 100 liter ingemaakte eetwaren in blik ken bussenvan den heer P. N. van Kampen boeken voor de bibliotheek aan boord. Eene koe van den landbouwer P. Koo- men te Purmerland bij Purmerende heeft 3 kalveren ter wereld gebracht, alle van 't vrou welijk geslacht. Te Midwolde (prov. Groningen) zakte! dezer dagen bij een verkooping in eene her berg, ónder het gewicht van de 150 personen, die de kamer vulden, de vloer in; de een tuimelde over den ander en zoo kwamen de meesten in den kelder onder de kamer terecht. Niemand heeft letsel bekomen. Haarlem. Laatstleden Woensdag-avond trad in onze Katholieke Leesvereeniging als spreker op de Wel. Edele Zeer Gel. Heer J. J. de Beucker, Professor in Natuurwetenschap pen te Antwerpen. Hij gaf ons eenige kijkjes in het rijk der delfstoffen en in het leven van planten en dieren Het doel van den gevierden spreker was blijkbaar tweevoudig zijne hoorders in kor ten tijd veel te leeren, en ze tevens diep te doordringen van eerbied voor den alwijzen en almachtigen Schepper. Dat tweevoudig doel heeft hij ten volle bereikt. Niet alleen wist hij door zijne geestige opmerkingen on ze aandacht te boeien, maar wat hij ons van de geheimen der hat uur zien liet, maakte hij door woord en teekenschrift zoo duidelijk, en stelde daarbij de waanwijsheid der ongeloovi- go wetenschap in zulk een helder lichten sprak zijn kinderlijk geloof in den wijzen en machtigen Schepper van hemel en aarde met zulk een gloed en overtuiging uit, dat wij moesten leerendat wij -moesten aanbidden. Weigelukkig de Geleerde, zoo dachten wij menigmaal, die in het Geloof zooveel licht vindt voor zijn wetenschap Hij keere nog dikwerf in ons midden weer. Door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland is bepaald, dat de jacht op eenden voor dit jaar in deze provincie zal worden ge sloten met 8 Maart e. k., na welken tijd ook het kooieh niet meer zal mogen worden uit geoefend, zullende de kooieenden opgesloten of gehokt moeten zijn tot 1 Mei; dat de jacht op ander waterwild zal worden gesloten met 14 Aprildat het weispel van kwartelen met steekgaren óf vliegnet zal mogen worden uit geoefend van 1 Mei tot 15 Juli e. k.einde lijk dat de visscherijmet uitzondering van die met aalkorvenaaldobbers en palingfuiken, van die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers; en van die op snoek in de gemeente Texel, zal zijn gesloten van 1 April tot 15 Mei. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd. J Schulpzand en A Jore; H Monnik en J M Huijsman; A F J Zeiss en M H Boeré; J Becker en E Meijer; P J Schouten en J de Lugt. Getrouwd. J Lasschuit en J M Yooges; J v Kordelaar en A M v Zijl; A Wehrle en MLekkerland; E F Krüger en H Rademaker A SwaanBwijk en G A GoudriaanJ Luiten en A v Dijk P J Koppen en C E KoehorstG J v d Boo- gaardt en J H C Gjjsbers; J Rijbroeken JM v. Maas. Bevallen. Een onecht kind van het mannelijk geslacht; W M Vermeij geb. Deuman, d. A H Bos geb. Bocklagenz. MP Fi gee geb. Weidner, d. A M Philippo geb. Boeré, d. D Valk geb. Ris, z. G Heemskerk geb. v d Linde, z. J M Lans geb. op den Ende, z. P J van den Berg geb. Sachmand. M J v d Laan, geb. Ie Fèbvre d. M M Kreemers geb. v d Busken, d. J C de Zwaan geb. v d Ylerk, z. A M Otto geb. de Klijn, z. A M Franse geb. Krom, z. D v Schuilonburg geb. Bakker, z. M C Planije feb. Scheffer, d. H C v Deursen geb. Vermeer, C J Hoogeboom geb. Linschooten z. EC Kotten geb. Gijzen, d. E Buijs geb. Brozi, z. A E Hoogerbeets geb. Voerman, z. E Buren geb. v Det, d. 8IO Smit geb. Lafeber, z. T Metsemakera geb. v Eaz. A de Graaff geb. Kerkhoff, d. MC Hagebóut geb. Both, d. M C Lammerse geb. Brinkman, d. G van Zurk geb. v Weatening, z. —AM v Zeppelin geb. Spren- ger van Eijkd. H W Pottinga geb. Hoffmann z. M Bank geb. Poldervaart, z. Een onecht kind van het mannelijk geslacht. Overleden. J J Damaté 35 j Echtgen. v F J Meijer, Kam persingel; J M v Deurzen 2 j z. Ged. Oude Gracht; L Vogelezang 78 j Echtgen. van P Mo lenaar, Jansstraat; M C de Nieuwe 1 m. d. Houtmarkt;J Yerdel 19 m. z. Lange Yeerstraat B J J Schwartz 19 m. z. Spaarnw. straat; J van Dam 52 j KennemerpleinM J Gardener 40 j Echtgen. van P Raadschelders Rozenstraat; W v Zutphen 68 j Wed H Verrijk Zijlstraat; B Oushoorn 10 m. d. Korte Dijk; ---- H Kuijper it 1 Eohtgen. van N Spierings Ged. Raamgracht;— M Rlaassen 68 j L. Molensteeg. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Terechtzitting van 27 Februari 1878. 1 J D te Beverwijk. Het jagen zonder acte zon der vergunning des nachts 7 dagen gev. straf of 2 boeten van 40 of 6 dagen subs. gev. straf voor iedere boete c. e. met verbeurd ver klaring van het in beslag genomen geweer. 2 V v. O. te Velsen. Het zich bevinden met wild strikken buiten openbare wegen en voetpaden f 10 boete of 3 dagen auba. gev. straf c. e. met verbeurd verklaring van de wildstrikken. 3 G de B. te Velsen. Het delven van konijnen bp verstek f 10 boete of 3 dagen auba. gev. straf. 4 A B te Velsen. Feit als no 1 twee boete van 25 of 4 dagen aubs. gev. straf c. e. met ver beurdverklaring enz als no 1. 5 A P te Zandvoort. Het bemachtigen van ko nijnen door het slaan met een stok vrijgesproken. 6 G K en P P beiden te Zaandam. Yisschen zonder acte en vergunning ieder f 3 boete of een dag subs. gev. straf no 2 bij verstek met last tot uitlevering van het vischtuig of vol doen der geschatte waarde van 4 of 1 dag subs. gev. straf c. e. P H en H v. L beiden .te Heemstede. Diefstal van hout da le drie dagen de 2e twee dagen gev. straf c. e. 8 J D te Beverwijk, u. s. bij verstek 14 dagen fev. straf c. e. B te Velsen. u. l. bij verstek 6 dagen gev. straf c. e. 10 S S te Beverwijk. Het beschadigen van iemands roerende eigendommen bij verstek f 7,50 boete of 2 dagen subs. gev. straf c. e. 11 Jhr. W v. d- P te Yelzen. Het weigeren om na bezetten tijd eene tapperij te Velsen te ver laten bij verstek f 10 boete of 2 dagen gev. straf c. e. 12 C J MHBte Haarlem. Het werpen met sneeuw ballen f 1 boete of 1 dag subs. gev. straf c. e. 13 J R te Sohooten. Het rijden met een hond zonder voorzien te zijn van een muilkorf twee boeten van 3 of een flag snbi gev. straf c: e. 14 A v. B te Haarlem. Het onbeheerd laten staan van een paard bespannen voor een wagen bij verstek f 3 boete of een dag subs. gev. straf c. e. 15 P v. d. E te Haarlem. Dronkenschap op straat te Haarlem bij verstek f 6 boete of 2 dagen subs. gev. straf c. e. 16 II B te Haarlem. Feit en straf als voren. 17 J J J te Haarlem Feit als voren bij verstek f 2 boete of 1 dag subs. gev. straf c. e. 18 M K te Haarlemmermeer. Feit als voren f 3 boete of een dag subs. gev. straf c. e. Zitting van 28 Februari 1878. 1 A H te Wormer. Diefstal achttien maanden cell. fev. straf c. e. K te Zaandam, moedw. mish. bij verstek zeven dagen cell. gev. straf c. e. 3 M O te Hnarlommermeer. Diefstal in dienst baarheid drie maanden cell. gev. straf o. e. 4 P W ter P te Haarlem. Overtreding der Wet op de hondenbelasting f 6 en f 5 boete of een dag subs. gev. sfraf voor iedere boete c. e. 5 C K te Zaandam. Diefstal in dienstbaarheid 14 dagen cell. gev. straf c e. 6 le C V h/v W J M; 2e N B h/v P K; 3ePK; allen te Haarlemmermeer, de le bekl. vrijge sproken 2e 8 boete of 3 dagen subs. gev. straf de 3e 3 boete of een dag subs. gev. straf en in de kosten. Commissariaat van Politie te Haarlem Aldaar is gedeponeerd: Twee portemonnaie's met geld; Een grijze bonte kraag; Een bruine entouscas; Een kussensloopEen scheermesEen hanger van een oorbel' Een lederen schoftstuk van een paardentuig, Een pak spijkers; Een pluim van een chacot; Een Pr. Gezangenboek; Een R. C. KerkboekEene ring met 5 sleuteltjesen Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Voorts te bevragen: Een licht bruinharig hondje, en Een armband van 2 snoeren geele koralen met gouden slotje. ALMANAK DER WEEK. Maart, Lentemaand, 81 dagen. Zondag 3 Quinquagesina. Vastenavond-Zondag. Maandag 4 H. Casimirus f 1483. Pauselijke breve tot herstelling den R. K. hiërarchie in Nederland. Dinsdag 5 Van den voorgaande Zondag. De Spaan- sche stadhouder Repuesens sterft, 1576. Woonsdag 6 Aschdag. Devotiedag. Begin der Vasten. Donderdag 7 H. Thomas van Aquine f 1274. De be zetting van Grenofle verklaart zich voor Napoleon I, 1815. Vrijdag 8 Van de doornenkroon onzes Heeren. Geboorte van den Stadhouder Wil lem V, 1748. Zaterdag 9 H. Franclsca f 1440. Kardinaal Maza- rin sterft, 1661. KONSTANTINOPEL, 27 Februari. Te Tchekmedje en te San Stefano staan 40,000 man Russische troepen. De minister-president Achmed Vefik Pa cha is naar de nabijheid van San Stefano gegaan om met Safvet Pacha te onder handelen. Het drukken der Kaimés (het papieren geld) is gestaakt. LONDEN, 1 Maart. Aan de Daily Te legraph wordt van 28 Februari uit Wee- nen geseind, dat de Russen nog steeds voornemens zijn Konstantinopel binnen te trekkenmet of zonder toestemming der Porte. De Engelsche Regeering gaf aan prins Gortschakoff kennis, dat zij lord Loftus terugroepen zal, indien de Russen zonder toestemming van de Porte Konstantinopel bezetten. PARIJS, 1 Maart. Er heerscht groote opgewondenheid. De houders van Turk- sche schuldbrieven verklaren datdaar Turkije volgens algemeene bekendheid in- solvend is, Rusland geen recht heeft eene oorlogs-vergoeding te eischen, dit feitelijk ten laste der schuldeischers van Turkije zou komen. Zij maken protesten op voor de te houden conferentie. BERLIJN, 1 Maart. De Nordd. Allg. Ztg. bevestigt het bericht, dat de Minister Camphausen formeel den Keizer verzocht heeft hem van zijn ambt te ontheffen. Het indienen van zijn verzoek om ontslag volgde Woensdag. Eene beslissing hieromtrent schijnt tot dusver nog niet genomen te zijn. LONDEN1 Maart. In het Hoogerhuis verklaarde Lord Derby in antwoord aan Lord Granville, dat hij grond had te ge- looven, dat de vrede morgen zal worden geteekend. Van vele zijden had hij geruch ten vernomen, die hij hoopte, dat juist waren, dat Rusland den eisch tot afstand der Turksche vloot had laten vallen. KONSTANTINOPEL, 28 Februari. De vredesvoorwaarden zijn voor drie vijfden aangenomen. Een afbreken der onderhan delingen wordt niet mogelijk geacht en de onderteekening van het tractaat verwacht men tpgen Dinsdag,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 3