NIEUWE TCo. ISO. Donderdag 7 Maart 1878. 3® Jaargang BUITENLAND. Uitgevers: KÜPPEES LAUREY. DE OORLOG. Engeland. Duitschland. Frankrijk. Italië. GEMENGD NIEUWS. MARIMSCHE COERAilT. ABONNEMENTSPRIJS Per S maanden voor Haarlem75 Cents. Bniten Haarlem franco por post90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel „ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. VTtl-J.DK i TV AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie k Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. De vrede is geteekend, zoo telegrapheert men uit San Stefanomaar de berichten daar omtrent „behalve die van Russische zijde", zijn zeer koel. The Times meent dat 't een dwaling zou zijn, te meenen dat nu alle ge vaar voorbij is. Rusland moet thans met Eu ropa afrekenen. The Morning Post en meerdere Engelsche bladen zien den nu geschapen toestand duister in en sporen het Gouvernement zelfs aanzich x krachtig op den oorlog voor te bereiden. by;! aangevraagde crediet van 60 millioen zoo schrijft men uit Weenen, zal w<lc en toegestaan om de reserve te wapenen. Graaf Andrassy heeft den Oostenrijkschen ambassadeur te Konstantinopel en de consuls te Adrianopel en Philippopel opgedragenom een streng onderzoek in te stellen naar het ophangen van eenige Polen, door de Russen, j waarvan wij reeds melding maakten, 't Gou vernement zou besloten wezen voldoening te eischen. Groote ontsteltenis maakt in Londen het bekend geworden faillissement van het huis Willis Perceval Comp.dat deel uitmaakt van het Clearing-Housebestaande uit de Bank van Engeland, twee groote naamlooze vennootschappen. De val van de firma raakt de instelling zelve van het Clearing-House, tot dusver in Engeland als de verpersoonlij king van het Engelsch crediet beschouwd. Het huis Willis Perceval en Co. bestond reeds vóór 1710 te Londen, en had tot dusver der halve aan alle finantiëele en politieke crisis van de laatste eeuw het hoofd weten, te bieden. Al de officierendie met verlof warenheb ben per telegraaf bericht ontvangen, zich oogenblikkelijk naar hun corpsen te begeven. De effectieve sterkte van de Engelsche Ma rine beloopt, met inbegrip van de officieren en van het corps mariniers, ongeveer 50,000 man. In het Lagerhuis heeft de Minister Hardy de begrooting voor Oorlog ingediend en bij die gelegenheid verklaarddat het leger zich in uitmuntenden toestand bevindt. De cijfers voor een legersterkte van 110,000 man met 400,000 man reserve-troepen werden door het Huis aangenomen. De Admiraliteit heeft besloten vier nieuwe pantserschepen le klasse te doen aanbouwen. Terstond na het aannemen van de begrooting zullen de kielen voor die schepen worden gelegd. Uit Crefeld wordt als een teeken van den nood der tijden het volgende gemeld: Een wever, die te huis werkt, leverde bij zijn werkgever een stuk zijde in en verlangde het loon daarvoor. De koopman was niet in staat hem te betalen s en daar de wever het geld volstrekt hebben moest, gaf hij dezen den raad het stuk in de bank van leening te ver panden, zijn loon van het ontvangene af te houden en het overige op het kantoor te bren gen. De wever, beducht dat wanneer hij met een stuk zijde bij de bank van leening kwam, men hem daar verdenken en aanhouden zou, vroeg eerst inlichtingen bij de politie, waar men hem geruststeldezeggende dat de koopman over zijne waar naar welgevallen beschikken kon. En zoo geschiedde het, zegt de Postdat een heel stuk zijde, met toestemming van. den' koopman, van den wever naar de leenbank verhuisde, een feit, dat zeker eenig heeten mag in de geschiedenis der Crefeldsche zijde weverij. De „Siècle" deelt een bericht mede uit Ca» bra, in de Spaansche provincie Cordova, vol gens hetwelk onlangs eenige struikroovers al daar zich meester gemaakt hebben van een zevenjarig knaapje, behoorende tot een gegoede familie en waarvoor de booswichten een los prijs eischten van 25,000 fr. Toen het geld niet op den bepaalden tijd verstrekt werd, brachten de bandieten het kind om het leven en dreven hunne vermetelheid zóóver van het lijkje in de onmiddellijke nabijheid van het door de ouders bewoonde buitenverblijf neder te werpen. Op den boulevard Malesherbes te Parijs zocht iemand naar de woning van een zijner vriendeneen schilder. Hij opende een koets poort en vroeg den concierge of een mijnheer X in het huis woonde. „Mijnheer X Ken ik niet. Wat moet hij doen „Mijnheer is schilder." „Schilder? Neen, meneer, volstrekt niet; denkt ge bij geval dat we hier werklui in huis hebben De abonnementsprijs op de Parijsche tentoon stelling bedraagt 100 franks per persoon. De abonnementskaarten geven recht van toe gang op eiken dag, door alle deuren, in de gebouwen op den Champ de Mars, de Tro- cadéro en de Quai d' Orsayzoomede in de dierentenioonstelling (Esplanade des Invalides). De aanvragen om abonnements-kaarten moe ten vergezeld gaan van het photografisch por tret van den aanvrager in duplo (kaartformaat). De abonnementen zijn op naam en persoonlijk. Elke ter leen versterkte kaart zal worden in getrokken terwijl en degeen, die de kaart ter leen gaf èn hij die ze leende ingevolge de wet zullen worden vervolgd. Vreemdelingen moeten hun aanvragen om een abonnements kaart richten tot den Pranschen Minister van Financiën, met photografisch portret in duplo en een postmandaat van 100 franks. Kardinaal Simeoni, is in plaats van Staats secretaris door Z. H. den Paus benoemd tot prefect der Progaganda, en kardinaal Franchi is tot Staats-secretaris benoemd. Voorts is kardinaal de Luca Camerlengo geworden en kardinaal Schwarzenberg Pro-Camerlengo. De Köln. Zeitung beweert, dat Z. H. de Paus bij eigenhandigen brief zijne troonsbe stijging heeft bericht aan den keizer van Rus land, en deze verzocht onderhandelingen aan te knoopen over den toestand der Katholie ken in Polen. Een salaris om te watertanden Het trac- tement van den Gouverneur van Sumatra's Noordkust (kolonel van der Heijden) bedraagt vast tractement t 20,000 's jaars; representa tiekosten f 4800 's jaars; toelage voor kan toor- en schrijfbehoeften enz enz. f30 daags, dus f 10,950 's jaars; ergo totaal f 35,750 's jaars. Te Amsterdam is eergisteren een man onder zijn middagmaal bij het verorberen van een stuk vleesch gestikt. Een droevig ongeval vond gisteren op de spoorwegbrug te Dordrecht plaats. Een werkmanbezig met het aanschroeven der moeren van spoorstaven, is door den trein overreden. Hierhaalde signaled van den ma- chinist schenen zjjn aandacht niet te trekken; vreeselijk verminkt is zijn lijk wederge- vonden. Te Voorst is Zaterdag eene jonge doch ter, die aan toevallen leed en alleen te huis was gelaten, in het vuur gevallen. Toen men haar vond, gaf zij nog slechts flauwe teeke nen van leven. Zondag ochtend vond eene vrouw te Utrecht haren man, die den vorigen avond in staat van dronkenschap te huis gekomen was dood op den Yloer uitgestrekt. In den avond van jl. Zondag had voor een herberg in het gehucht Melderslo onder Horst (Limburg) een vechtpartij plaatswaar bij zekere P. zijn tegenstander F. B. tegen den grond sloeg. Laatstgenoemde vervolgens huiswaarts koerendeontmoette onder weg zijn ouderen broeder, aan wien hij zijn we dervaren bekend maakte; deze laatste ijlde hierop den aanrander van zijn broeder achter na en er greep een tweede worsteling plaats, met het gevolg dat, toen P. eenige oogen- blikken later weder door zijn gezelschap werd aangetroffen, hij reeds zieltogende was; hij had nog den tijd om aan zijn kameraden te verhalen, dat J. F. B. hem een doodelijken steek had toegebracht en overleed eenige u» ren later in zijn woning, werwaarts hij heen geleid was. De justitie van Roermond heeft Dinsdag een onderzoek ter plaatse ingesteld enna lijkschouwing en getuigenverhoor te hebben gehouden, den dader naar Roermond doen overbrengen. De Rotterdamsche politie heeft een spoor- wegroover betrapt en gearresteerd. De Noordwal en Prinsenstraat te 's Hage waren eergisteren het tooneel van een allerhe vigste vechtpartij tusschen eenige Maandaghou ders (metselaars en opperlieden) en een viertal politie-agenten. De drinkebroêrs waren wat al te luidruchtig en werden derhalve door een politiedienaar aangemaand zich rustiger te houden. Hierover gebelgd vatten zij den agent aan en dienden hem eenige klappen toe. Een tweede en derde agent, benevens een hoofd agent van politie kwamen toeschieten om hun makker te ontzetten. Hiertegen natuurlijk groot verzet, waarin de dronkaards door twee mili tairen werden gesteund. Een algemeen gevecht volgde, met het gevolg, dat de hoofdagent zoo werd afgeranseld, dat de man in deernis- waardigen toestand huiswaarts moest worden gebracht. Toch is het der politie gelukt een der belhamels te arresteeren en in verzekerde bewaring te brengen. De welbekende componist van piano studiën, Franz Hunton, is in den ouderdom van 85 jaren te Coblentz overleden. Zondag werden te Helder door schipper A. Korvingvoerende de Scheveninger vischschuit •Vrouw Neeltjeaangebracht vijf schipbreuke lingen van de Engelsche vischsloep Constance. Volgens hun opgaven had dit vaartuig inden nacht van 25 op 26 Februari op een bank in de Noordzee gestooten en verlieten zij het met de sloep. Na zes uren in die sloep te hebben doorgebracht, werden zij door schipper Korving geredkort daarna zonk het vaar tuig. Te Senzeilles, in de provincie Namen, (België) is een echtpaar van acht en zeventig jaren overleden. Man en vrouw waren op den zelfden dag geboren en zijn te zamen in het zelfde graf begraven. Den 6en Mei a. s. zal de doorgang van de planeet Mercurius tusschen de zon en de aarde plaats heben. Twee jonge fransche ge leerden de heeren Angot en Charles André, die indertijd in Nieuw-Caledonië dfen doorgang van Venus waarnamen, zijn met de organisatie van eene expeditie belast. Ogdenin den Staat Utah, is als de geschiktste plaats voor de waarneming van Mercurius uitgekozen. Een wetenschapminnend millionair heeft de 30,000 fres. verstrekt en de twee reisgenooten zullen met de eerste gelegenheid van Havre uit op reis gaan. De arrondissement-rechtbank te Amster dam heeft jl. Dinsdag uitspraak gedaan in de bekende zaak van de heeren Munzehroek en Cruys, voormalige directeuren van de Ne- derlandsche Suikerraffinaderijhen beiden van de hun ten laste gelegde feiten vrijgesproken en de onmiddellijke invrijheidstelling van eerst genoemde, die zich in hechtenis bevond, bevolen. Als een bijzonderheid deelt men aan de Dordr. Ct. mede, dat bij den landbouwer A. Groeneveldte Dubbeldameen kipdie men reeds sedert verscheiden dagen had vermist, dezer dagen met een broed van 12 gezonde kui kens huiswaarts keerde, welke zij in de open lucht had uitgebroed. De Brief. De postbode schelt. Het kind doet open. „Asjeblief!" „Moeder een brief 1" „Herjê, als hij maar niet van Tante is!".... Met argusoogen wordt het adres gelezen, in een knipslag de enveloppe verbroken en met verbaasde blikken leest Moeder, dat Tan te voor eenige dagen op bezoek komt Daar heb je 't al"Wat komt die ongelegen 1Dat die ook juist nu moet komennu we aan de groote wasch moeten Zulke en soortgelijke uitvluchten zijn de welkomstgroeten, die Tante's bezoek te ge- moet treden. Afschrijven gaat niet, en, met een diepen zucht, troost men zich in het on vermijdelijke De tijd is daar dat het spoor arriveert, waarmee Tante komt. Zij wordt heel heusch aan den trein afgehaald en het gezicht, dat onderweg nog stuursch voor zich uitzag, neemt een vriendelijke, lachende, plooi aan, zoodra de locomotief stil houdt en Tante door het raam op het perron kijkt. „Daar is zij 1 „Dag, Tante! hoe gaat het, hoe gaat het? Wat een pleizier u weêr te zien! Wat zijt ge lang niet hier geweest? Wij hebben u al zoo dikwijls verwacht? Nu gaat ge ook zoo gauw niet weghè Tante snapt het schalksche meisje daartusschenwaar door Moeder verkleurt Nog altoos doet zich op verscheidene plaatsen in Duitschland de trichinenziekte voor en gewoonlijk wordt daarbij melding gemaakt van gevallen met doodelijken afloop. Zoo bijv. nu weer te Kischimin de Pruisische provin cie Posen. Men heeft aldaar in een varken trichinen ontdekt, maar eerst lang na het slachten en wel toen van de personendie van het spek hadden gegeten, reeds vier aan de genoemde ziekte waren overleden en an deren hoogst gevaarlijk ziek lagen. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem. Op de Maandag alhier gehou den paarden-markt waren 313 paarden van inlandsch en gekruist Duitsch ras aan de lijn. De hoogste prijs bedroeg f 800. De handel was vrij levendig. Tot kastelein in de Sociëteit Vereeniging is gisteren benoemd, de heer W. F. van Tel lingen te Apeldoorn. In de maand Februari jl. zijn door de Politie alhier vijt honden opgevangen on af gemaakt die op den openbaren weg losliepen zonder voorzien te zijn van eene belastingpen ning, vastgesteld voor het jaar 1878; terwijl tegen twee personen proces-verbaal is opge maakt wegens ontduiking der hondenbelasting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1