NIEUWE No. 151 Zondag 10 Maart 1878, 3® Jaargang. Rood blijft rood. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. Uitgevers: KÜPPERS LAUEEY. Wanneer men de revolutie, wij bedoe len de groote omwenteling wil zien in haar meest duidelijke en natuurlijke openbaring, in al haar logische gevolgen, dan moet men naar haar eigenlijk vaderland naar Frankrijk. Daar kan men de vruchten van den re volutieboom aanschouwen in al haar aan lokkelijkheid en schoonheid. De Fransche vrijheidsmannen beweren immers, dat zij de zuivere leer der vrij zinnigheid in pacht hebben. Nu, als de liberaliteit den lieden van Gambetta de ware vrijheidstheorie moet voorstellen, dan kunnen wij niet zeggen, dat het er prachtig met haar uitziet. Reeds een en ander maal deden wij door een beroep op de gebeurtenissen van den dag uitkomenhoe jammerlijk het ook in Frankrijk met de wezenlijke vrijheid geschapen staat, als een gevolg der ver drukking, welke de vrijheidskraaiers uit oefenen op de welgezinden. Hetgeen in de Fransche Tweede Kamer gedurende de laatste maanden gezien werd, in verband inzonderheid tot de vernieti ging van geheele reeksen van verkiezingen, kan dienen als een treffend staaltje van het geheele vrijheidsstuk. Onze aandacht werd op die schandalen onwillekeurig gevestigd door den uitroep, voorkomende in een der liberale bladen van Parijs, waarin het, met het oog op den uitslag der jongste stembus-keuzen heette: straks zullen er nog meer dan 363 linker mannen in de Kamer zijn. Men zal zich herinnerendat het votum, tegen het Mei- Kabinet, waarop de ontbinding der Kamer volgde, door 363 leden werd uitgebracht. Op een der smulpartijen, of anders ge zegd politieke diners, welke de liberale heeren tijdens de verkiezings-agitatie orga niseerden, blufte Gambetta, dat er nog meer dan 363 republikeinen in de Kamer zouden terugkeeren. Aanvankelijk geschied de dat niet; doch daar wisten de mannen der vrijheid wel raad op. Hoewel zij geen 363 stemmen in de Kamer sterk waren, hadden zij toch de meerder heid. Niets was dus gemakkelijker dan de minderheid der anti-republikeinen nog klei ner te maken. Het middel daartoe lag immers voor de hand. Men had slechts een groot aantal ver kiezingen van de rechterzijde te vernietigen. Zóó gezegd, zóó gedaan. Die moord op de vrijheid werd ingeleid door het aannemen van een besluitwaarbij een enquête werd gelast, door het geheele land, naar de wijze, waarop de Regeering bij de stembus was te werk gegaan. De aanneming van dat voorstel had het aftreden van het Mei-Ministerie ten gevolge. Hat hadden de republikeinen ook verwacht en gewenscht. Zij moesten hebben een nieuw Bewind en dan nieuwe maires en ambtenaren. Eerst als dat verkregen werd, zouden nieuwe volkskeuzen iets baten. 't Nieuwe Kabinet kwam enbijna al de maires gingen. Gejuich in de gelederen der „rooden". Nu was de zaak gezond. Thans dapper los op het vernietigen van verkiezingen. De gelederen der rechterzijde moesten tot eiken prijs worden gedund. Gambetta zag met zijn ééne oog in schier elke stembus-uitspraakten gunste der rech terzijde uitgevallen, vreeselijke ongerech tigheden. De roode heeren waren allen dood-eerlijk gekozen Ondanks er nog volstrekt practisch re sultaat door de groote verkiezings-enquête verkregen werd, werd verkiezing op ver kiezing geannuleerd. De zoogenaamde gematigden der linkerzijde deden dapper met de commune mannen medemen gaf niets toe. Recht en gerechtigheid werden als met voeten getreden. Een tal van zetels kwam vacant. Daarop begon het gescharrel in de distrikten. Yan officieele candidaturen was geen sprake foei, neen Direct werd niet voor de republikeinen van regeeringswege gewerkt, maar indi rect des te meer. De nieuwe maires moesten neutraal blij ven doch men rekende niettemin op hun activiteit in het toezien. Wie zal echter zoo onnoozel zijn van te gelooven, dat de maires en andere ambte naren alleen aangesteldomdat zij repu blikeinen waren, zich geheel onzijdig in den verkiezingsstrijd zouden toonen Zeker wel niet één nadenkende, wijl het voor de hand ligtdat alles er op aangelegd werd, om de republikeinsche meerderheid te versterken. Terecht merkte een der conservatieve bladen in Frankrijk op, dat de indirecte inmenging in de verkiezingen door de Republikeinsche Regeering veel gevaarlijker is voor de stembus-vrijheid dan de officieele candidaturen. Tegenover de laatste methode staat men niet ongewapend dan wordt de strijd gevoerd met open vi zier. De geheime middelen der rooden de commune-mannen en hun gematigde vrienden werken altijd in het duister zijn steeds noodlottiger geweest voor de vrijheid dan elk ander regeerstelselwelk ook. Hoe dit echter zijéén zaak staat rots vast er werd door de republikeinen erg geknoeid. En waar dat onloochenbaar zeker isdaar beteekenen de jubelkreten der roode bladen over de behaalde overwin ningen al luttel weinig. Zulke triumfen kunnen altijd worden be vochten. Geweld is een macht waartegen niets of niemand is bestand, vooral als het beschikt over het gezag. De bluf der Gambettisten; wij zullen weldra sterker zijn dan 363 is een zeer goedkoope grootspraak. Evengoed zouden de rooden kunnen zeg gen wij zullen welhaast alleen de baas wezen; zij hadden dan maar doodeenvou dig alle leden der rechterzijde van hun mandaat vervallen te verklaren. Dat zou ('t spreekt van zelf) ongrondwettig zijn; maar aan zulk een kleinigheid als een con stitutie storen de rooden zich niet. Als zij de meerderheid uitmakenweten zij er van te profiteeren ook Dat doen zij in Frankrijk, dat doen hun geestverwanten, navolgers en naboot- sers overal. Rood blijft rood, de kleur van de ver drukking. Of zou het bijgeval bij ons te lande met de rooden beter gesteld zijn. Plegen zij bij ons geen meerderheidsgeweld De feiten getuigen luide, dat de Hol- landsche rooden zijn van dezelfde bloed menging als de Fransche. Wij zullen dat later eens aan toonenals wij zullen spreken van de nieuw ingediende onderwijswet. De Minister Kappeyne wil Nederland met die wet een waar koopje bezorgen D. M. BUITEN LANDSCH OVERZICHT. De vrede tusschen Rusland en Turkijë is tot stand gekomen en te Berljjn zal de conferentie gehouden worden, waarbij aan prins von Bismarck de verdeeling van den buit zal toevertrouwd worden. Aan de beraadslagingen op het congres zullen alleen mogen deelnemen de Mogend heden, die het Parijsche verdrag onder teekenden. Wat de kleinere staten betreft, zij mogen hun wenschen op het congres kenbaar maken. Yon Bismarck is dan ook zeer tevreden over den gang van zakenmet niet weinig bezorgdheid heeft hij er naar gestreefd om Rusland tegen nieuwe moeielijkheden te vrijwaren. Broksgewijze worden de bepa lingen van de vredes-voorwaarden bekend gemaakt, ten einde den slechten indruk van lieverlede te verzwakkenwaarom dan ook hetgeen wereldkundig wordt gemaakt, van weinig belang is. Zeker is het dat Turkije, door den spu wen Moskoviet buiten den kring der Eu- ropeesche Mogendheden gedrongen wordt. De correspondent van the Times noemt het eene onmogelijkheid, Turkijë weer als Mo gendheid van Europa te herstellen. Keizer Wilhelm zoo bevestigt le Journal Officielheeft den Duitschen artisten ver gunning gegeven, aan de tentoonstelling te Parijs deel te nemen. Wat nog meer zegtde Keizer heeft zijn beslissing zelf medegedeeld aan den Franschen gezant, en heeft last gegeven om de merkwaardigste kunstvoorwerpen uit de koninklijke paleizen naar de Tentoonstelling te zenden. Zeker is men te Berlijn zeer ingenomen met het onderhoudhetgeen de corres pondent van de Neut Freie Presse uit Weenen dezer dagen met den minister Waddington heeft gehad, die hem o. a. zeide „De toestand van Oostenrijk is niet aan genaam maar wij kunnen daar niets aan „doen. Wij zijn ook overwonnenEuropa „heeft ons laten verpletteren. Het heeft „dus wat het wilde. De zegepraal van „Ruslanddie u zoo onaangenaam isis „het gevolg onzer nederlagen. 187778 „is het gevolg van 187071. Onze re vanche „Onze revanche bestaat voornamelijk „hierin, dat wij niets zullen doen, niets, „nietsnietsdat wij alles zullen laten „geschieden en eene absolute terughouding „tot wet zullen aannemen. Ik herhaal het „u, wij zullen niets doen, niets, niets. „Wat er ook gebeure," zoo vervolgde hij, „de toestand van het gouvernement „is zeer bepaaldhet zal niets doen dan „wat de parlementaire meerderheid zal be sluiten, en het wil geen andere politiek „dan die eener oplettende onthouding. „Men spreekt thans veel van eene con ferentie; wij hopen en wenschen, dat zij „gehouden wordewij hopen het en hopen „het niet; wij wenschen het en wenschen „het niethet is ons volmaakt hetzelfde. „En als de conferentie of het congres „plaats heeft, dan zullen wij openlijk zeg- „gen, dat wij er met tegenzin heengaan „en er zonder eenige sympathie aankomen." Ziedaar nu de politiek van het eertijds zoo fiere en machtige Frankrijkniets nietsnietsen diezelfde minister Wad dington die Frankrijk aan de voeten van von Bismarck brengtzal dat land vermoe delijk op het congres vertegenwoordigen. Waarlijk, men heeft daar wel reden om trotsch te zijn op de onsterfelijke begin selen van 1789. Yon Bismarck is nooit vredelievender en tegemoetkomender geweest dan thans, en met uitbundige vreugde, constateert men te Parijs, dat Frankrijk de hooge eer zal genieten van Duitschlands schoone kunsten ter Wereldtentoonstelling vertegenwoordigd te zien. Die vreugde in de republikeinsche pers heeft iets hinderlijks. Uit Rome wordt gemeld, dat de Itali- aansche Regeering aan den Paus heeft doen weten, dat als hij op de buitenloge wilde verschijnen en daar den zegen geven, het St. Pietersplein geheel zou zijn overdekt door korpsen van het Italiaansche leger, dat knielend den zegen zou ontvangen. Tegelijk zouden de kanonnen van het fort St. Angelo losbarsten als eertijds bij de krooning van den Paus. Op dit verleidelijk en door den nood ingegeven aanbod kon Paus Leo XIII geen ander antwoord geven dan dithetwelk de Zaligmaker in de woestijn gaf aan den vader der Italiaansche revolutiemakers, die Hem de geheele wereld aanbood met hare schatten Ga wegsatan Kardinaal Morichini is tot Camerlengo en kardinaal Bartolini tot president van de Congregatie der Ritussen benoemd. Kardinaal Franchi heeft per circulaire ken nis gegeven van zijn benoeming tot staats secretaris. Standard en Köln. Zeitung vernemen, dat Paus Leo XIII zijn troonsbestijging officieel heeft aangekondigd aan den „Ko ning van Sardinië te Turijn." Bij de opening van het Italiaansche Par lement heeft Humberts troonrede gepronkt met de vrijheid, welke het Conclave ge noten heeft. Nu 't kan zijn dat Italiaan sche ministerszooals o. a. Crispidie wegens de ontdekking van het schandaal ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S "WOENSDAGS AYONDS. In geheel ZATERDAGS ttimiïï. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Grooto letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie k Contaat Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1