stedelijk nieuws. ie Waterpoort in de Mark bij Breda drijven de gevonden het nog gecostumeerd en gemas kerd lijk van een fabriekswerkervermoede lijk is do man in den avond van de carna- valspret in beschonken toestand te water geraakt. Naar wij vernemenis besloten om met 15 Mei a. s. den spoorweg Zaandam Am sterdam in exploitatie te brengen. De treinen zullen voorloopig aan de "Willemspoort aan komen, om later, als het hulpstation klaar is tot aan het Westerdok door te rijden. Op 15, 16 en 17 Maart a. si. zal door het Genootschap voor Landbouw en Kruid kunde te Utrecht eene tentoonstelling gehou den worden van planten en bloemen. Door gebrek aan toezicht is te Gasselte een klein kind in het vuur gevallen en aan het onderlijf en beenen zóó hevig gebrand, dat er weinig hoop op herstel is. -—Een zwaarwichtig man!—Op den 17den Februari jl. overleed plotseling te Penig in Saksen een bij vele reizigers welbe kende persoonlijkheidnl. de wegens zijne cor pulentie wijd en zijd befaamde spoorwegres taurateur Hartel. Hij is slechts 31 jaar oud geworden bij een gewicht van 336 pond. Te Meerane werd zijn lijk geopendhet hart was viermaal grooter dan normaal en was geheel in vet verborgende borst en de buik had den een vetlaag van een hand dik; de lever woog 14 pond. Zekere A. d. L.liggende met zijn vaar tuig te Meppelis met de noorderzon vertrok ken zijne vrouw met twee kinderen achterla tende, nadat hij onlangs gedreigd had haar te zullen dooden. Alles wat waarde had is door den ontaarden man en vader medegeno men, met uitzondering van één rijksdaalder, dien hij zijn jeugdige vrouw toewierp, met den uitroep„Ik ga er van door." Aan het U. D. schrijft men uit Amster dam, dat de firma Cirio aldaar begonnen is, op groote schaal groenten uit Italië te doen komen. Daardoor werden nu dezer dagen reeds groote hoeveelheden bloemkool voor lagen prijs op straat verkocht. Te Roermond heeft eene vrouw haren man de halve lip afgebeten dit geschiedde in een twist, ontstaan door dronkenschap. Men waarschuwt tegen zwarte watten, op grond dat deze arsenik-houdend zouden zijn, en dus gevaarlijk kunnen worden. De Standaard verneemt, dat de officier van Justitie bij de Rechtbank te Amsterdam in appèl zal komen van het vonnis, waarbij de directeuren der „Ned. Suikerraffinaderij" zijn Yrij gesproken. Als bewijs van de hooge vlucht, die in Engeland de veeteelt neemt, mag vermeld worden, dat de heer Alisopp twee runderen (shorthorns) voor den enormen prijs van 7500 pd. st. of 90,000 gulden van graaf van Bective gekocht heeft. Daarbij kocht hij nog vier jonge vaarzen voor 3500 pd. st. makende een totaal van 11,000 pd. st. of 132,000 gulden voor zes dieren. Een vrij onaangename ontmoeting had gisteren-avond aan den Noordwest-Binnensin gel te 's Hage plaats tusschen twee vrouwen, van wie de een de andere verweet, dat zij een kleedingstuk van haar bleekveld had wegge nomen. Na een vrij hevige woordenwisseling geraakten de dames handgemeen en hadden elkander zóó stevig in de haren vast, dat de buren haar moesteil scheiden. Braaf gekrabd en gebeten werden zij naar haar respectieve woningen gebracht. Waarschuwing. De thalerstukken heb ben in Duitschland met den eersten dezer opge houden wettig betaalmiddel te zijn. Nog tot den 1 Juni worden ze bij de openbare kassen aange nomen. Na dien datum zijn ze van onwaarde. Naar men mededeelt is er sprake van eene hulde in den vorm van een adres, aan Z. H. Paus Leo XIII aan te bieden. Het zal de onderteekening dragen van de voornaamste katholieke letterkundigen van Nederland, van de redacteurs van tijdschriften en couranten, van allen die gewoon zijn de pen te voeren in den goeden strijd en het op te nemen yoor de verdediging der katholieke beginselen die in den PauB hun hoogsten drager en on- feilbaren vertolker vinden. Naar wij vernemen, kan zeer spoedig een nieuwe indeeling van het Rijk in verde digingsstellingen worden te gemoet gezien. Bij die indeel in g zouden de bestaande artille rie en geniestellingen zijn geregeld op meer rationeele wijze dan tot dusver het geval is. Door de mansleden der Doopsgezinde gemeente te Knijpe heeft stemming plaats gehad over ,een. voorstel, om den tweeden Paasch- Pinkster- en Kersdag, alsmede den Hemelsvaartdagals Christelijke feestdagen af te schaffen. Met meerderheid van stammen we;\l het voorste! verworpen. Een „criticus" schrijft na een zeer aan dachtige beschouwing van onze nieuwe cen ten aan den Standaard: „Jammer, dat zelden een muntstuk ten onzent volmaakt is. 't Springt althans spoedig in het oog, dat zij niet rond zijn, 't geen vooral aan de zijde, waar het randschrift staat, duidelijk blijkt. De 18 is vrij wat kleiner dan 78. De twee eerste let ters van „Koninkrijk" zijn eveneens te klein en ook de cirkel om den leeuw is niet zuiver. De verhouding van de C tot die van NT aan de andere zijde is evenmin goed te noemen. M. i. verdienen zij alleen wat den geringeren omvang en de aanduiding der waarde betreft de voorkeur boven de oude." Op een bevolking van 3,865,456 zielen, op lo. Jan. 1877, telde Nederland 115,560 kiezers, of 299 op de 10,000 zielen. Het ge tal der meerderjarige mannelijke Nederlanders bedroeg 975,500 van wie dus ongeveer 12 pCt. kiezers zijn. Naar men ons meldt, heeft een 17jarige dochter van den chef-commies D.te Oss, getracht haren vader te vergiftigen. Bij gebreke aan iets anders maakte zij daartoe een aftrek sel van muizentarwe en gaf dit haren vader te drinken. Deze bespeurde het na er een weinig van gedronken te hebben en bracht zijne dochter door bedreigingen tot bekentenis. Zij heeft daarop het huis verlaten en is tot nu toe niet terug gevonden. De vader is on gedeerd gebleven. Wat de dochter tot deze gruweldaad bewo gen heeft, is nog niet bekend. Een geweldige orkaan heeft den 14n en 15 Januari 11. op het eiland Réunion groote verwoestingen aangericht. De in de haven lig gende schepen hebben op éen na, intijds het ruime sop kunnen kiezen, doch de gezwollen rivieren zijn buiten hare oevers getreden, bruggen wegenwoningen en den te veld staanden oogst vernielende. Zes en veertig menschen zijn daarbij omgekomen. Dertig per sonen verdronken op het bovenbedoelde ge strande schip en zes zijn onder het puin van een omgewaaid hospitaal verpletterd. Eergisteren-avond ten ongeveer acht ure is eene pakschuit (schipper J. v. d. Velde), varende tusschen Rotterdam en Delft, in de Schie even voorbij de Heulbrug, tegenover het Tolhuis, gezonken. De knecht is daarbij verdronken. De schuit was volgeladen met koopmansgoederen. Men is onmiddellijk be gonnen met het lossen der goederen in lichters. Uit Meppel wordt van 6 Maart gemeld: Zoo ver het oog reikt, staan do Staphorster- landen (de zoogen. Oevers's zomers hooiland) onder water. De westelijke stormwind zweept het binnenwater alom met geweld op en heeft het in 't jongstverloopen etmaal meer dan l1/, voet doen rijzen. Een menigte schepen met vracht naar Holland ligt hier en te Zwartsluis, Genemuiden, enz. op gelegener tij te wachten. Te Leksmond heeft bij den landbouwer J. de J. eene zeug 15 biggen geworpen waarbij ééne wondergeboortete weten: twee volkomen goed geschapen biggen met één kop; van af den nek waren de jonge varkens volledig en zonder eenige misvorming. De kop was voorzien van vier ooren waarvan de twee middelste aan elkander waren vast gegroeid, midden op den nek. Het Dagblad zegtnu liet drama Een beroemd Proces ook te 's Hage zal worden opgevoerd, verdient vermelding, dat 't zoo zielaangrijpend is, dat het onlangs te Amster dam, van louter aandoenlijkheid, een heelen soldaat in onmacht deed vallen. Een welgekleed werkman kwam giste ren-middag de herberg genaamd Oud Halfweg aan den Loosduinschen straatweg binnen, be stelde een borrel, dien hij uitdronk met de woorden„wat heeft een mensch toch aan zijn leven! het boste is maar dat men zich van kant maakt"en ging heen. Ongevoer een half uur later vond men zijn lijk in een sloot aan de laan van „Eik-en- Duinen". Het lijk is door de politie naar Loosdui nen vervoerd. Te Amsterdam zijn twee bakkersknechts gearresteerd, wegens oplichting. Deze kna pen lieten de klanten van hun patroons nu eens een cent dan een halve cent duurder betalen dan de prijs was, en kregen zoo een niet onaardig zakduitje, waarvoor ze nu zullen moeten boeten. Het Sub-comité van het Liefdewerk Oud Papier voor Haarlem en omstreken heeft de vriendelijkheid gehad ons inzage te geven van zijne werkzaamheden Over de drie eerste ja ren van zijn bestaan. Met groote voldoening kunnen wij mede- deelen, dat het zijn ijver en offervaardigheid in niet geringe mate beloond zagwant reeds 20,779'/, kilo's oud papier mocht het aan 't Hoofd-Comité te Amsterdam afleveren, en wel over de genoemde jaren als volgt 1 Maart. 1875/76 6754, 1876/77 70281/, 1877/78 6997. 207791/, Kilo's. Onder de buitengemeenten spannen Drie huizen, Kruisdorp en Yenneperdorp de kroon. Haarlem telt ruim 130 adressenwaar het oud papier kan worden afgehaald. "Wij moe ten bekennen dat dit ons is tegengevallen; te meer, daar wij op de lijst namen mistenwelke wij er zoo gaarne vermeld zagen. De onvermijdelijke onkosten over die drie jaren waren al zeer gering, dank den heer A. Y.die alles kosteloos te Amsterdam heeft bezorgd. Wij vertrouwen dat onze mededeeling zeer velen zal aansporen om den ijver van het Sub Comité door hunne medewerking te steunen, opdat het Liefdewerk nog grootere voordeelen moge afwerpen voor den dierba ren Opperpriester, dien wij allen, rijken en armen, op deze wijze zoo gemakkelijk in zijn benarden toestand kunnen bijstaan. Haarlem. Bij Kon. besluit van 5 Maart is aan den 2 luitenant bij de dienstd. Schut terij F. Bohn, eervol ontslag verleend. B. en W. hebben aan den Gemeenteraad plannen ingediend tot oprichting van een ge bouw aan de Ged. Kraaienhorstengrachtbe stemd voor een Burger-avondschool en een school voor lager onderwijs, te zamen voor f 50,000. De directie der Gasfabriek heeft de Ge meente met welke zij een overeenkomst heeft tot levering van gas, gedagvaard ter beko- raing van vergoeding voor meerdere kosten van opsteken en blusschen van lantaarns. Yoor de door Burg. en Weth. gehou den aanbesteding van het maken en leveren van 5 schuitenten dienste der gemeente reiniging, hebben zich 3 inschrijvers opgedaan. De levering is gegund aan D. van Seg gelen, Scheepmaker alhieren wel3 stukste leve ren 18 Mei 1878, voor f 885; en 3 stuks, te leveren 22 Juni 1878, voor f 930. Den 28en Februari jl. stond voor de Arr. Rechtbank alhier (kamer van strafzaken) terecht, zekere H. P. Q. vroeger in dienst bij het gesticht Meerenherg te Bloemondaalter zake van in de maand Februari jl. terwijl zij in dienst was bij genoemd gesticht zich een koffer te hebben toegeëigend, welke uit Am sterdam aan het adres van den Huismeester van Meerenherg was toegezondenten einde daarin goed te pakken't welk aan een on langs overledenen patiente had toebehoord. Uit hot getuigenverhoor bleek dat de kofferdie aan het gesticht bezorgd was, door de be klaagde in bezit was genomen en bij het ver laten van haren dienst en het gesticht, naar een anderen dienst was medegenomenalwaar zij door de politie werd in beslag genomen. De bekl. ontkende ten stelligste den diefstal te hebben gepleegd en gaf op, den koffer ten geschenke te hebben gekregen, zonder dat zij echter kon opgeven van wie, terwijl de koffer door den afzender te Amsterdam herkend werd voor dezelfde door hem aan het adres van den Huismeester afgezonden. Het O. M. den diefstal bewezen achtende, eischte de veroor- deeling van de beklaagde tot een jaar cell, gev. straf. De Rechtbank bepaalde hare uit spraak op 7 Maart 1878 en als toen verklaar de de Rechtbank bij haar vonnis de beklaagde schuldig aan den haar ten last gelegden diefstal in dienstbaarheid en veroordeelde haar tot eene cellulaire gevangenisstraf van 183 dagen en in de kosten van het rechtsgeding. Bij de in den nacht van 11 Donderdag op Vrijdag plaats gehad hebbende storm is een houten schoorsteen afgewaaid van het perceel bewoond door den winkelier van Em merik in de Lange Veerstraat. De schoor steen is terechtgekomen tegen een dito van het pakhuis van den Heer Dyserinck in de Korte Yeerstraat die bezwijkende op het dak van het onbewoonde huis van den winkelier Slager viel en nog al belangrijke schade veroorzaakt heeft. In de Anegang is weder een Bazar iWr geopend waar men koopjes kan doen in Galanterien enz. Dergelijke verkoópingen mcenen wij niet in 't belang onzer lezers te kunnen aanbe velen, daar in de galanteriewinkels onzer stad niet alleen dezelfde opruimingen worden gedaanmaar zelfs degelijke zaken zeer goed koop verkocht worden. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd. J Herfst en C Kloos. Getrouwd. Jhr. II Teding van Berkhout en S J M des Tombe; J A v Dordt en J M O van Daalen; A M Rocker en S J Devers. Bevallen. E C Both geb. Doorn, d. E Kennedij geb. Geers, d. A E de Bruin geb. Busé, d. D Lijnzaad geb. Hoek, z. D Frank geb. Polak, d. M v. d. Vaart geb. Burgers, z. J I Meolenaar geb. ten Bosch, d S Lijnzaad geb Schaap, d. S Bruins geb. Bruinsting, z. W Smit geb Cas- see, z. —AC Slingerland geb. Kraak, d. M Boersma geb Zeggels, d. G Snoek geb. van Reijendam, d. M Rooseuhart geb. Miezenbeek, z. M E Meine geb. Hulseboschd. J J Steven geb. de Haan, d. LJ B Heuermann geb. Tünzer, z. M A v. Kipshagen geb. v. Muijen, z. A P Lich- tenveldt geb. de Zwaan, d. J F Veth geb. Smit, z. "VV J Akersloot geb. Pieleprat, z. CC Maarle- veld geb, Bruinierd. C E v. d. Ham geb. r. d. Laar, d. E J Schubert geb. Meijer, d. E Duits geb. Plameijer, z. M E v. d. Booren geb. v. d. Zelie, z. Overleden. J Rekkinga 30 j. Echtgen. v. Jab. Lip», Ged. Raamgracht; H Kruijer 57 j. Zoetestraat; W G Weijer» 22 dg. d. 2e Hooglandslaan; J H Pollee 82 j. Echtgen. v. H Vooije N. Heiligland; J Lodden 17 md. Ursulasteeg; J Brand 28 j. L. Boogaardstraat; HA Barendi 72 j. Wed. A. v. Marle, Zijlstraat; M Yermeeren 57 j. Wed J v. Alphen, MorinnesteegJ Weesendouck 5md. d. BakenesiergrachtJ C Weedenhoff 70 j. ongeh. RiviervischmarktB J Surendonck 14 md. z. KI. Heiligland G v. Ake 5 md. z. Bree- steeg; Een levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht v. G Suurendonck, Hagestraat; M S Kion 8 md. d. L. HofstraatM Donkerlo 5 md. d. Koolsteeg; H v Zomeren 15 md. d N. Spaarnwouderstraat. ARROND. RECHTBANK TE TT A APT.TüTW Zitting van 7 Maart 1878. 1 H F R. te Haarlem, overtreding der wet op de hondenbelasting f6 en f5 boete of 1 dag subs. gev. straf voor elke boete. c. e. 2 P G van R. te Haarlemmermeer, verzuim aan gifte voor de nationale militie bij verstek f 1 boete of 1 dag subs. gev. straf c. e. 3 J K. te Monnikendam, moedw. mish. f 3 boete of 1 dag subs. gev. straf c. e. 4 K van W. te Haarlemmermeer, eenvoudige diefstal vrijgesproken. 5 W S. te Wormerveer, diefstal in dienstbaarheid vrijgesproken. 6 M G. te Haarlemmermeer, een eenvoudige dief stal 7 dagen cell, straf en in de kosten. 7 H P Q. te Bloemendaal, diefstal in dienstbaar heid 183 dagen cell, straf c. e. KANTONGERECHT TE HA ADT.Tr.nir Woensdag 7 Maart 1878 geen zitting gehouden. Commissariaat van Politie te Haarlem Aldaar is gedeponeerd: Twee portemonnaies met geld; Een defecte horlogeketting; Een ronde boa; Een bruina entouscas; Een zwarte parapluie; Vijf witte katoenen kindersokjesEen schilpaddeu haar kam; Een bril; Een zweep; Een vijl; Een knipmesje; Een paar bruine kinderband- schoenen; Een zwarte wollen handschoen, Een pakje met 35 scherpe patronen; Eene ring waaraan 5 sleuteltjes, en drie losse sleutels. Alles op straat gevonden. Bij den Opzichter over de Gemeente-reiniging zijn terug te bekomen. Eene ring met 4 sleuteltjes, in het opgehaalde vuilnis gevonden. Voorts is aangifte gedaan van het vermissen van een zilveren Savonet horlogo gemerkt J. C. C. v. K. ALMANAK DER WEEK. Maart, Lentemaand, 31 dagen. Zondag 10 le Van de Vasten. De Russen en Pruisen bezetten Berlijn, 1813. Maandag 11 H. H. 40 Martelaren van Sobaste f 320. Verdrag tusschen de Neder landen en den Pangerang van Ban tam, 1619. Dinsdag 12 II. Gregorius de Groote, Paus, f 604. De naam Batavia aan het fort te Jakatra gegeven, 1616. Woensdag 13 Quatertemper. De kardinaal Gra- velle verlaat de Nederlanden, 1564. Donderdag 14 II. Mathilda. De stadhouder Frede- rik sterft, 1647. Vrijdag 15 Quatertemper. Dood van GustaaflII, koning van Zweden, 1792. Zaterdag 16 Quatertemper. H. Heribertus. Neder land en België worden tot één ko ninkrijk vereenigd, 1815. LAATSTE BERICHTEN. "WEENEN, 8 Februari. In de zitting der Kamer van afgevaardigden heeft de Minister-president prins Auersperg heden de interpellatie van Grocholski en zijne Poolsche medeleden beantwoord en gezegd, dat de Regeering, onmiddellijk na het be kend worden der berichten over het te rechtstellen van Oostenrijksch-Hongaar- sche burgers door de Russen, haren amb tenaren een nauwkeurig onderzoek gelast te, doch dat die berichten officieel niet bevestigd zijn. (Bravo!) Het aanstaande Europeesch congres ging de Minister voort, heeft slechts de definitieve regeling der Oostersche aange legenheden ten doel en in dien geest luid de dan ook de uitnoodiging der Regeering tot het bijwonen van een congres, zoodat elk ander onderwerp van de beraadslagin gen op dit congres buitengesloten blijft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 3