NIEUWE No. m. Donderdag 14 Maart 1878. 3e Jaargang. Mr. F. J. M. A. Reekers, BUITENLAND. Het Oosten. Frankrijk. Duits chland. België. GEMENGD NIEUWS. (OIIMIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per weok. In kalf formaat 'S WOENSDAGS AYONDS. In geheel B ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. 3D AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ABVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Grooto letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgevers: KUPPERS LAUREY. In het Kiesdistrict Haar lemmermeer wordt door de Roomsch Katholieke Kiesvereeniging dringend aanbevolen voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer der Staten Generaal op Dinsdag 19 Maart a. s. advocaat te Amsterdam. In de Grieksche provinciën van Turkije is het nog ver van rustig. In Macedonië wordt de opstand uitgebreider; ruim 7500 man staan onder de wapenen. In de provinciën Yeria, Kojani, Tchalista, Chasa en Niagusta is de beweging het ergst. Men heeft den val van Turkije en de inlijving bij Griekenland gepro clameerd en een Grieksch Bestuur gevormd. „Platamona, een vesting aan den voet van den berg Olympus, is door de Grieken ver overd. Een Grieksch korps van 700 man werd nabij Kiamawa, in Epirus, door de Macedo- niërs in de pan gehaktslechts 50 ontkwamen. De Turken leggen de dorpen in de asch en vermoorden vrouwen en kinderen. Een groot aantal vluchtelingen werd dezer dagen door een Oostenrijksch stoomschip opgenomen. De consuls te Corfu hebben den Turkschen consul overgehaald, zich met een Engelsche kanon neerboot naar het vasteland te begeventen einde te trachten de gruwelen te voorkomen. Hier heerscht groote spanning en de Grieken verklaren vast besloten te zijn, ten koste van alles hun broeders te bevrijden." Ingeval van een algemeenen Europeeschen oorlog zal Turkije volgens een telegram uit Pera aan the Timesstrikt onzijdig blijven. Volgens een telegraphisch bericht uit Triest is aan boord van het Lloyd's stoomschip Sphinx, van Cavalla komende, met 2500 Cir- cassiërs aan boord, brand uitgebarsten. Vijf honderd menschea kwamen daarbij om het leven, de overige zijn gered. De Agence Russe meldt, dat generaal Igna- tieff Konstantinopel verlaten heeft en zich, vergezeld van Reouf-Pachanaar Odessa heelt begeven met de origineele vredesvoorwaarden welke door den Sultan bekrachtigd zijn. Engeland, Frankrijk en Italië hebben het voorstel van het Weener Kabinet, om Baden- Baden te vervangen, door Berlijn aangenomen; door de Duitsche regeering zal de officieële uitnoodiging tot bijwoning van het Congres worden gedaan. De heer "Waddington krijgt kippevel bij de gedachte dat hij Frankrijk op het Congres te Berlijn vertegenwoordigen moet. Den ln April a. s. zullen de manoeuvres in het vuur een aanvang nemen. Elf batterijen artillerie zijn reeds in het kamp van Chalons aangekomen. Twintig generaals en hoofdoffi cieren zullen daarbij tegenwoordig zijn. Een treurig voorval heeft in de afgeloopen week diepe ontroering in de gemeente Tredez gebracht. Een visscher begaf zich des na middags met zijn twee zoons in een klein bootje naar een naburige rots om zeegras te verzamelen. Bij de rots aangekomenankerden zij en gingen aan den arbeid. Toen de boot geladen waskeerden zij terugdoch onge veer halfweg zijndesloeg hun vaartuig om dpor een zware golf. Alle drie vielen in zee doch daar zjj zwemmen konden, poogden zij het naastbijzijnd punt, de rots, te bereiken. De vaderdoor een golf geholpenslaagde er inzich er aan vast te klemmeneenige oogen- blikken daarna ook de oudste zoon, doch de jongste worstelde te vergeefs tegen de hem overstelpende baren. Door broederliefde gedrevenwierp de oudste zich op nieuw in zee om zijn jongen broeder te redden. Hij zwom naar hem toe, plaatste hem op zijn rug en trachtte aldus beladen naar de boot te zwemmendie in de nabijheid ronddreef. Reeds waren de beide broeders dicht bij de boot en waanden zij zich gered, toen een schuimende golf hen scheidde. Dit was een oogenblik van vreeselijke angst voor den vaderdie als onmachtig toeschouwer op de rots stond. Hij zag zijn jongsten zoon nog eenige oogenblikken worstelen om den red denden broeder te bereiken. Dit geluktemet de kracht der wanhoop klemde hij zich aan hem vast en daardoor juist hinderde hij hem in zijn bewegingen. Nog enkele oogenblikken en do woeste zee telde twee offers meer. Wij lezen het volgende in een officieel ver slag van het bal 11. Dinsdag in het koninklijk paleis te Berlijnter eere van kroonprins Ru- dolf van Oostenrijk, gegeven. „Na het souper begaf het hof zich weer naar de witte zaal waar het dansen werd her vat. Zijne Keizerlijke Hoogheid (kroonprins Rudolf) nam echter geen deel meer aan het feestomdat wijl het na middernacht wasde H. Vastentijd begonnen was. Menig katholiek't zij van koninklijke bloede of nietkon een voorbeeld nemen aan het gedrag van den erfgenaam der roemruchte kroon der Habsburgers. Keizer Wilhelm heeft aan graaf Herbert von Bismarck-Schönhausenzoon van den Rijks kanselier, secretaris van legatie, de orde van den Rooden Adelaar 4e klasse verleend. Prins von Bismarck verlaat met zijn gezin Berlijn ten einde zich naar Friedrichsruhe te begeven, van waar hij tegen het begin der conferentie te Berlijn denkt terug te keeren. Het Duitsch Gouvernement heeft 75,000 mark beschikbaar gesteld tot dekking van de kosten voor het deelnemen der Duitsche kunste naars aan de Wereld-expositie te Parijs. Aan den heer v. Werner directeur der Koninklijke Academie van beeldende kunsten is de geheele i leiding van de tentoonstelling van Duitsche kunstwerken opgedragen, j Te Chemnitz in Saksen is eene bende val- sche munters ontdekt. Dertig personen zijn gearresteerd en al de werktuigen in beslag genomen. Te Mortsel bij Antwerpen, zijn twee solda ten die eetwaren hadden gehaald, toen zij na het passeeren van een goederentrein over de baan wilden steken, door den sneltreindie van de andere zijde kwamaangegrepen en vermorseld. De een was 20, de ander 26 jaar oud. Een philantroop heeft aan het Gouverne ment een half millioen aangeboden om de ren ten te gebruiken tot opleiding van kinderen van zoodanige personen die op de spoorwe gen verongelukken. Die edelmoedige gever werd door den Minister van Staatvan den Peereboom aan den Koning voorgesteld. Bij den feilen strijd die er heerscht voor de verkiezing van een lid der 2de kamer te Rotterdam, zijn jl. Zondag alle briefbestellers die hun vrjjen dag hadden in dienst moeten komenwegens de menigte strooibiljetten circulaires en brochures beireffende de aldaar plaats gehad hebbende verkiezing. Door 25 bestellers zijn ruim 30,000 stuks aan de ge adresseerden bezorgd. Het aantal nieuwsbladen wordt weder met een vermeerderd door de verschijning van de Scheveningsche Courant, die 2-maal 's weeks zal uitkomen en hoofdzakelijk gewijd zal zijn aan de bevordering van den Scheveningschen vischhandel. De aankondiger van het te verschijnen nieuwe Rotterdamsche Nieuwsblad is gekleed met een Pruisische pet en roode kraag, 't Is niet te hopen dat de inhoud van dit nieuwe persproduct analogue is aan de uitmonstering en kleur van den krantenman in effigie. 't Belooft anders heel wat Uit Zuilichem meldt men van 8 dezer Onze veerman A. de G. kwam heden onge lukkig om het leven. Hij verloor in eene hevige sneeuwbui een zijner riemen en viel bij het grijpen daarnaar in de onstuimige rivier. Te vergeefs deed men nog pogingen om hem te redden. In een danshuis in de Boterstraat te Utrecht ontstond eergisteren-avond twist tus- schen een dronken veekooper en een mineur, waarbij de mineur zijn sabel trok en den vee kooper een belangrijke wonde toebracht. De dader is gearresteerd. De laatste stormen hebben weinig of geen schade aan de zeehoofden van het Noord zeekanaal veroorzaakt; alleen de sleephelling van de heeren Bos Co. is weggeslagen. Hot wetsontwerp tot wijziging der bepa lingen betreffende het recht van hypotheek is door de Ministers van justitie en van financiën ingetrokken. Te Amsterdam is bij den storm van Vrijdag jl. 's middags om 3 uur een werk man in de bierbrouwerij de Valk, door een rukwind uit de vierde verdieping op straat geworpen, hij is naar het gasthuis vervoerd. Een gedetineerde in de cellulaire ge vangenis te Amsterdam heeft zich door op hanging van het leven beroofd. Daartoe hoeft hij gebezigd het touw waarmede de zak waarin de boonen die hem ter lezing waren gegeven, was dichtgebonden. Hij heeft dit om den hals gedaan en het uiteinde aan de gasspruit vastgeknoopt en zich vooroverbui gende moer gesmoord dan werkelijk opge hangen. De man was, toen hij in vrijheid was, meer dan verslaafd aan den sterken drank. De telephon komt de Chineezen uit muntend te stade, zij kunnen de telegraaf, wegens gemis van een alphabet, niet ge bruiken waardoor dan ook de telephonische gemeenschap in China zich reeds uitstrekt over 500 mijlen. - Men schrijft uit Leeuwarden dat. 8 Maart. Door den storm is heden nacht circa 4 uur nabij Rauwer.d, de postkar van Sneek op Leeuwarden in het water geraakt. De postillon en zijn mederijder alsook de pakketten, zijn met groote moeite gered. Het paard was dood. Gedurende den jongsten storm zijn op onze kusten o. a. gestrand de Deensche schoe ner Sophie Frederike op Texel, de Noord- duitsche bark Amalia bij Egmond en de pa viljoenschuit Op nieuw hersteld bij Zierikzee. Te Raai te is ten gevolge van den storm een man in het kanaal geraakt en ver dronken. Bij Winterswijk is Vrijdag jl. bij den storm vergezeld door onweder de korenmolen de Vrees door een felle bliksemstraal in brand geraakt en een prooi der vlammen geworden. Door den hevigen N. W. storm jl. Vrijdag, is een tjalk in het Krabbersgat bij Enkhuizen van de beide ankers geslagen en op den oos telijken leidam gedreven, waar ze vastraakte en zwaar lek werd. De opvarende, een schip per met vrouw en twee kinderenseinden om hulp. Tegen 11 ure waagden een met on geveer 20 wakkere mannen bemande schok ker zich in zee, maar na vergeefsche pogin gen, waarbij de redders in groot levensge vaar verkeerden, moest men afhouden. On geveer ten 12 ure gelukte het aan drie ande re schokkers, de opvarenden te redden; bijna onmiddellijk daarna raakte de tjalk los, sloeg om en zonk, zoodat de redding nog juist bij tijds gelukte. De schipper was eerst kort ge leden eigenaar geworden en verliest alles, daar zijn vaartuig niet geassureerd was. Naar wij vernemen, is een verpleegde in het krankzinnigengesticht te Dordrecht uit een raam der bovenverdieping aan de Linde gracht gesprongen en met het hoofd zooda nig op een scherpen kantsteen gevallen, dat hij na verloop van een paar uren den geest gaf. Het raam had een tamelijk hooge borst wering en was bovendien voor de beneden- ruiten nog voorzien van een ijzeren hek. Met een sprong echter heeft hij zich daarover heen en door de ruiten geworpen, terwijl hij in zijn val nog aan een of ander scherp voor werp schijnt te zijn blijven haken, althans zijn been was gedeelteljjk opengescheurd. De heer K. in het Noord-Einde te 's Hage, ontving eenige dagen geleden een tamme eend uit Hengelo. Den volgenden och tend was het dier verdwenen, doch wie be schrijft zijn verwondering, toen hij uit Hen gelo de tijding ontving dat de eend aldaar bij haar ouden meester was aangekomen. Zij had alzoo een afstand van 48 uren afgelegd. Door een baggerman in een der singels te 's Hage werd bij het lossen zijner lading ontdekt dat hij had opgehaald het lijkje van een pas geboren kind. De man deed terstond aangifte bij de politie, die het lijkje in be waring heeft genomen. Aan den Nieuwen weg, nabij Loosdui nen, is heden-ochtend ten half zes ure opge haald het lijk van een onbekend, welgekleed, persoon; de verdronkene had een horloge met gouden ketting bij zich. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem. Dinsdag-morgen is afgemaakt en onder toezicht van de politie volgens de bestaande voorschriften aan de vuilnisbelt be graven een paard van het le Regiment Hus- saren alhier dat lijdende was aan kwaden droes. Dinsdag-morgen omstreeks zeven ure is brand ontstaan in den kelder van den win kelier de Jong wonende Warmoesstraat, ge legen in de Anegang naast het Expeditiekan toor van van Gend en Loos, waarin eene hoe veelheid spekboter enz. was geborgen. Een houten raampje of luikje toegang gevende tot het woonhuis was reeds geheel verbrandbe nevens eenige zijden spek. Door spoedige hulp is het echter gelukt deze binnen korten tijd te blusschen. De oorzaak der brand wordt toegeschreven aan onvoorzichtigheid door den knecht die den vorigen avond met licht in den kelder was geweest. TELEGRAPHISCH BERICHT. Rotterdam, 13 Maart. Bij de heden plaats gehad hebbende herstemming voor een lid der Tweede Kamer is gekozen de heer JAN VAN 8TOLK Jz. met 1261 stemmen. De heer mr. A. KERDIJK verkreeg 1158 stemmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1