NIEUWE No. 154. Donderdag Maart 1878, Jaargang. BUITENLAND. de heer Mr, F, J, M, A, Reekers. UitgeversKUPPERS LAUREY. Het Oosten. Engeland. Duitschland. Frankrijk. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 75 Cents. Buiten Haarlem franco per pb«.90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. COUIMT. PRIJS DER ADVERTENTEËN Van 1—6 regels.30 Cent». Elke regel meer5 Grooto letter» worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdag» en "Woensdags róór 12 uur 's middags ingewacht. Men spreekt van een krachtig protest dat Engeland te St. Petersburg zou hebben doen hooren tegen het aanhoudend en onbetwistbaar voortdringen van de Ruséen in de richting van Konstantinöpel. Door het Londensche Kabinet worden aan houdend te "VVeenen pogingen aangewend om een gemeenschappelijk optreden tegen Rusland van de beide Gouvernementen te verkrijgen. Ernstige onderhandelingen zijn aangeknoopt tusschen Henry Elliot den Engelschen gezant te "Weenen, en graaf Andrassy ten behoeve van het sluiten van een bondgenootschap tus schen Engeland en Oostenrijk. The Morning Post zegt daaromtrent het volgende: Een verbond tusschen Engeland en Oostenrijk kan slechts met één enkel doel ge sloten worden nl. de verdrijving van Rusland uit zijn voordeeligste positiën. Een Engelsche vloot in de Zwarte Zee en een Oostenrijksch leger, dat in Rumenië met geestdrift zou ont vangen worden, zouden de Russische macht van alle zijden bedreigen en haar in zulk een wanhopigen toestand brengen, dat de Czaar misschien den dag zou verwenschen, waarop hij de Pruth overtrok. Yolgens The Daily Newsheeft de Rus sische regeering de samenstelling bevolen van 20 nieuwe divisien, te zamen 260000 man sterk; 200000 man van de militie zouden eerstdaags onder de wapenen worden opge roepen en men zou maatregelen nemen om de Oostzee-havens in staat van verdediging te stellen. Deze maatregelen doen zien dat Rusland en Engeland allengs openlijk beginnen te erken nen, dat zij elkander wantrouwen, en daarom alles doen wat zij kunnen om op een aanval voorbereid te wezen. Dag en nacht loopen te Konstantinopel pa trouilles door de stratenom het aanplakken van oproerige biljetten tegen te gaan en tegen rustverstoringen te waken. Men verwacht in de Turksche hoofdstad de aankomst van de troepen, die binnen de vestingen Schumla en Yarna in garnizoen lagen, benevens 16000 Egyptenaren. Zaterdag jl. passeerde te Londen een trein, waarmeê 100 gesmeed-ijzeren kisten van New castle naar Woolwich werden vervoerd. Dit Waren torpedos welke elk 500 a 1000 ponden schietkatoen kunnen bevatten en bestemd wa ren voor de torpedo-magazijnen te Woolwich. Duizenden van die vernielingswerktuigen liggen reeds in die magazijnen opgestapeld. Het pantserschip Independencedat onlangs door de Admiraliteit werd aangekochtzal naar Chatham vertrekkenom geheel gereed te worden gemaakt. Ook heeft men maatregelen genomen voor den onverwijlden aanmaak van nieuwe Henri- Martini-karabijnen en van verbeterde sabels "Voor de cavalerie-regimenten van het le leger corps te velde. De Londensche metselaars hebben eindelijk goedgevonden den arbeid te hervatten. Nu zij weer werken willen, hebben er echter een 500 geen werk kunnen bekomen. De werk staking duurde twee en dertig weken waar door de patroons van elders werkvolk hadden aangenomen. De Nordd. Allg. Zeitung zegtdat na het ontvangen van ofhcieële mededeeling van het vredes-tractaatde uitnoodigingen tot deelne ming aan het congres zullen kunnen verzonden worden en het waarschijnlijk op den 2 April te Berlijn zal bijeenkomen. In het afgeloopen jaar zijn 6000 kinderen, uit Protestantsche ouders te Berlijn geboren, ongedoopt gebleven, dat is een ongedoopt kind op de zes geborenen. Mitsdien is het Heidensche gedeelte der populatie van Berlijn weder met 6000 zielen vermeerderd; misschien worden velen dezer „beschaafde" „ontwikkelde" Heidenen, maar dat maakt den toestand der maatschappij wellicht nog gevaarlijker. Vooruitgang. Te Berlijn zjjn zeven perso nen een acteur, een schrijver, twee koop lieden, een gepensioneerd ambtenaar, een rentenier en een kellner gelijktijdig gear resteerd wegens herhaald vergrijp tegen de zedelijkheid. Te Mettmann bij Dusseldorf, is eene 90-jarige vrouw, die tabak rookte en kauwde en brandewijn droDkterwijl zij met een bran dende pijp te bed lag, in brand geraakt. Voor dat er hulp kwam opdagen had zij zulke ern stige brandwonden gekregendat zij 's avonds onder de hevigste pijnen overleed. De Messager de Toulouse deelt het volgende grappige verhaal medeEen boer in het dep. Haute-Garonnehad van een ander een koe gekocht voor 500 fr. De kooper hield de koe bij den halster en legde op een tafel 20 twin- tigfrankstukken neer en een bankbiljet van 100 fr. De koe nam het bankbiljet in den bek en slokte het in. Nu beweerde de kooper, dat hij betaald had, de ander, dat hij het geld niet had ontvangende zaak is voor den vrede rechter gebracht. Te Lyon heerschen de mazelen in zulke mate dat op dit oogenblik niet minder dan zesduizend personen ziek liggen. Gambetta is, naar bericht wordt, ernstig ongesteld. De Petit Marseillais verhaalt, dat eene jonge en schoone Spaansche vrouw, die in een vrij gevorderden staat van zwangerschap scheen te verkeeren, op haar reis per boot van Marseille naar Barcelona zeer onpasselijk werd. Iedereen beijverde zich haar behulp zaam te zijn. Te Barcelona aangekomen, liet men haar in een grooten leuningstoel aan wal brengen. Een beambte van de douanen, die toevallig in de buurt was zeide dat hij iets van de geneeskunde afwist, maar toen hij naderbij kwamwerd de dame nog veel zie ker en zij wenschte dadelijk naar een hotel te worden gebracht. De menschlievende be ambte zeide dat dit gevaarlijk was met het oog op den toestand der dame, en de om standers waren met hem van oordeel dat het best wasde schoone reizigster voorloopig naar het hotel van de douane te brengen, dat onmiddellijk in de buurt was. Tegen wil en dank moest de Spaansche dame zich dit laten welgevallen. Nauwelijks een kwartier later was zijdank zij de goede zorgen van den beambtevoorspoedig verlost van 2 stuk ken zijde, 6 stukken batist, 1 stuk fluweel en tal van artikelen van Fransch fabrikaat. De moeder is zeer wel. De kinderen zijn door de douanen liefderijk verpleegd. Bij den laatsten storm van 8 op 9 de zer maand is o. a. verongelukt de loodschoo- ner Ems die te Emden te huis behoort. Dit schip schijnt met man en muis te zijn vergaan. De 11 daarbij verongelukte personen laten na 9 weduwen en 27 kinderen. Eenige voorwer pen van het verongelukte vaartuig zijn aan gedreven. Een Pruisische en een Nederland- sche loodsschooner hebben te vergeefs onder zoek gedaan naar het vermiste schip dat ver moedelijk gezonken is. In den Haag moet een werkvrouw ge tracht hebben eene jeugdige dienstbode, die zeer in de gunst stond van hare meesteres, door vergift om het leven te brengen. De daderes is in hechtenis. Te Leiden is een oppassend werkman van een muur gevallen, met het noodlottig gevolg, dat hij aan de gevolgen overleden i«. Door een "Weener fabrikant iseengroote verbetering uitgevonden bij de naaimachines. Hij heeft namelijk het middel ontdektom ze evenals een pendule op te winden met een veerdie naar verkiezing versneld en vertraagd kan worden en alleen van tijd tot tijd behoeft te worden opgewonden. Daar de docters al lerlei nieuwerwetsche vrouwenziekten toeschrij ven aan de zenuwachtige beweging van de hand of den voet bij het gebruik der naaima chine zal zeker deze nieuwe uitvinding met blijdschap begroet worden. Uilenspiegel, zich noemende Satyrisch- humoristisch blad heeft tegenover den geabon- neerden een alles behalve financieel belang; voor 12 nummers betalen geabonneerden franco per post, dit wil zeggen X 12 halve centjes f 1,60 terwijl op plaatsen waar een station- bfltekhandel of een spoorboekhandel bestaat, men voor 12 nummers, vrij en frank thuis bezorgd f 120 betaalt en wel geregeld eiken Zaterdag-avond. Men wachte zich voor Saty- risch-humoristisch bedrog. Een schandaal, dat in den nacht van Zondag op Maandag plaats had bracht de burgerij van Rotterdam in groote ontstelte nis. Op de Blaak aldaar waren in vier hui zen groote winkelruiten met keisteeuen ver brijzeld en op de Schie bellen uitgerukt. Dit laatste feit is in den jongsten tijd herhaalde lijk geschied. In de vorige week werden bijna iederen nacht baldadigheden gepleegd, als op den Schiedamschen Singel, het Vasteland enz. Daar nam men uithangborden, spiegeltjes en dergelijken weg. Indien men het niet wist, zouden deze treurige voorvallen alleen vol doende bewijzen, hoe onvoldoende de nacht- politie in die stad is. Politie en Gemeen tebestuur erkennen dat zelf, maar er is geen geld; de gemeentekas is voor de scholen geruïneerdde burgerij moet maar zien hoe zij veilig den nacht doorkomt. Dat hier door natuurlijk de ontevredenheid tegen de club en haren aanhang vermeerdertis buiten twijfel. Men beweert met hoeveel grond weten wij niet dat de ruiten zijn gebroken door vijf heeren. Tot op dit oogen blik is niemand gearresteerdofschoon een scherp onderzoek is ingesteld. De heer Jan van Stolk Jzn. te Rotter dam betuigt in de Maasbode van 19 Maart 11. zijn dank voor de vele bewijzen van belang stelling ondervonden bij zijne verkiezing tot lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal. Een dagblad meldt dat er sprake is de reiskosten per spoorweg uit geheel België naar Parijs, gedurende de tentoonstelling, een vormig te verminderen op twintig franksvoor de reis heen en weer, met het recht veertien dagen te Parijs te verblijven. Een te Deventer gevestigd huis in co mestibles beweert, dat de zg. Engelsche groe ne augurken met een zeer zwaar vergift toe bereid worden Een onderzoek zou evenzeer wenschelijk als gemakkelijk uitvoerbaar zijn. Als een zeldzaamheid mag vermeld wor den dat te Almelo een tweeling-zusterpaar zijn 87n verjaardag viert, beide in 't volle genot van alle zintuigen. Een mandie van zijne vrouw wilde scheiden, stal een bed en peluw, in de hoop, dat de vrouw echtscheiding zou aanvragen, wanneer hij een vonnis te zijnen laste had. Het is hem echter niet gelukt. Haarlem. De Zeer Eerwaarde Heeren Pastoors dezer stad hebben aan hunne paro chianen eene circulaire doen toekomen be treffende den toestand van de R. K. Parochi ale school. Genoemde Heeren leggen in dit schrijven de getuigenis af, dat, al is de school nog niet wat zijvolgens verlangenmoest zijn, zij toch met glans kan wedijveren, zoo wel in degelijkheid als in omvangmet elke andere school of inrichting van dien aard. In de laatst verloopen maanden zijn er een flink getal bekwame onderwijzers aangesteld, 't Is begrijpelijk dat deze maatregel grootere uit gaven, dus ook vermeerdering van inkomsten eischt. Zij verzoeken derhalve den meergegoe- den, dat zij hunne kinderen aan de Parochi ale school toevertrouwen en sporen hunne parochianen aan, zich tot eene milde jaarlijk- sche bijdrage ten behoeve van dit echt ka tholiek onderwijs te willen verbinden. Wij juichen de genomene maatregelen onzer Heeren Pastoors ten zeerste toe. Geen feller wapen tegen het modern ongeloof dan de op richting van Katholieke scholen, waar onze kinderen op den leeftijd, waarin zij het meest vatbaar zijn voor goede indrukken de kiem ontvangen en het zaad des geloofs dat voor hen en voor hunne nakomelingen zulke rijke vruchten zal dragen. Ouders en voogden! Laten we de verwach ting onzer herders niet beschamen. Laten we, ieder voor zooverre zijne krachten zulks ver mogen, bijdragen en jaarlijksche offers bren gen en zenden we onze kinderen naar de Ka tholieke school, waar ze niet alleen gevrij waard worden van den hedendaagschen geest van hoogmoed en verzet, maar waar zij in godsdienst en wetenschap worden opgeleid om later pal te staan in den strijd tegen het mo derne ongeloof. Maandag jl. heeft de Haarlemsche Tramway- Maatschappij aanbesteedle. Het bouwen van de paardenspoor en 2e van een stal voor 29 paar den. Het eerste werk, waarvoor 7 biljetten waren ingeleverd, is gegund aan den heer G. D. van Doorn te Amsterdam, voor f8986. Voor het tweede werk waren ingeleverd 15 biljetten, en is toegewezen aan den minsten inschrijverJ. A. Eaasveldt alhier voor f 6000. Tot commissarissen der Haarlemsche Tramway-Maatschappij zijn in de gehouden vergadering benoemd de heeren A. C. Kru- semanA. JVijnanda en mr. W. Jager Ger- lings. In eendoor de Yereeniging „EigenHulp" alhier opgerichten winkel, zijn voor de leden verkrijgbaar gesteld Kruidenierswaren en an dere levensmiddelen tegen de laagst moge lijke prijzen. TELEGRAPHISCH BERICHT. De uitslag der verkiezing voor een lid der Tweede Kamer te Haarlemmermeer is als volgt Uitgebracht 1003 stemmenvan onwaarde 6. Op den heer mr. Reekers 518 stemmen Bultman 326, Wijnmalen 152 en Itterson 1 stem. Aldus gekozen:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1