NIEUWE Pso. 156. Donderdag 28 Maart 1878. 3e Jaargang. Bericht. BUITENLAND. |p\ Uitgevers: KÜPPERS LAUREY. Het Oosten. jlac'fland. Frankrijk. GEMENGD NIEUWS. HiARLEN^CHE COVRAIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per weok. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BTJREATJ: St. Jansstraat Haarlem. fJffiSpHp- AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Grooto letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents por advertentie k Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Aangemoedigd door den wensch van velenen in 't belang onzer geachte lezers zullen wij, dankbaar als wij zijn voor de genoten on dersteuning, de Nieuwe Haarlemsche Cou rant na 1 April a. s. tweemaal 's weeks in heel formaat laten verschijnen. Gesteund door de abonné's en door den vermeerderden toevloed van advertentiën zijn wij in rtaat gesteld deze belangrijke uitbreiding aan ons blad te geven, slechts met eene geringe prijsverhooging van tien cents per kwartaal, voor het meerdere te leveren papier. Wij zijn overtuigd door deze uitbreiding in den geest onzer geachte lezers te han delen en wij koesteren de hoop daardoor aan een vrij algemeen verlangen te hebben voldaan. De Uitgevers. Volgens een telegram uit Konstantinopel heeft de Czaar bij de jongste onderhandelingen over het vredes-Verdragniet absoluut afge wezen het door Reuf-pacha gedaan verzoek om concessiën, doch stelde daarbij als voor waarde een Russisch-Turksch verbond. Een magtige partij in Turkije verzette zich echter tegen zoodanige alliantie en is gereed gemeene zaak met Engeland te maken als er een oor log tusschen die Mogendheid en Rusland mocht ontstaan. Men meent, dat ook Reuf en Os- man-pacha gunstig gezind zijn voor zulk een alliantie. Mocht er een oorlog uitbreken met Engeland, dan zou Rusland van Turkije eischen öf dat het een alliantie sloot met Rusland of wel zich ontwapende. Rusland is dus niet zonder vrees voor Groot- Brittannië en de kans op een nieuwen Moe digen oorlog is blijkbaar nog dreigender dan men kon verwachten. De Nordd. Allg. Zeitung is van oordeel dat er weinig of geen vooruitzicht meer op het tot stand komen van een Congres bestaat en dat een oorlog tusschen Rusland en En geland nog niet als een noodzakelijk gevolg van Engelands houding te beschouwen is. Het Russische leger blijft vooreerst in de nabijheid van Konstantinopel en zal zijn hou ding regelen naar die der Engelsche vloot. Osman-Pacha, de held van Plewna is uit zijn krijgsgevangenschap te Konstantinopel teruggekeerd, waar hij van den Sultan het Grootkruis der Osmijnieh-Orde met de Ster in brillantende gouden militaire medalje en eene eeresabel ontving. De Admiraliteit hee^'t bevolendat het pant serschip Invincible alsmede de ongepantserde korvet Tenedos, on; ddellijk in dienst moeten worden gesteld, De Invincible heeft 6034 ton inhoud, voert 4 icken zwaar geschut (64- ponders) en is b uand met 455 koppen. De Tenedos heeft een iraagkracht van 1755 ton, voert 12 zware ka nen eil is met 200 man bemand. De Invin ible vertrekt naar de Mid- dellandsche Zee de bestemming van de Tenedos is nog niet bekend. Vijf groote steamers, aan de Maatschappij Cunard behoorende, zijn voorloopig gehuurd. Het Engelsche oorlogsschip Eurydice is van Barbados komendeop de Zuidkust van het eiland "Wight gestrand. Drie honderd personen zijn hij deze ramp omgekomen. De Eurydice, deed dienst als opleidings vaartuig voor marine-matrozen van de tweede klasse. Met ruim 300 man aan boordkeerde het van een oefenings-tocht in de Westinjes terug toen het Zondag-namiddag ten 4 ure, onder vol zeil koers zettende naar Spithead, op de hoogte van kaap Dunnose (eiland Wight) plotseling overvallen werd door een sneeuw storm die oven hevig was als kort. Of het geweest is ten gevolge van gebrekkige be handeling, of wijl de tijd ontbrak om zeil te minderenof wellicht door het losraken van geschut genoeghet schip sloeg om zonk en al de opvarendenop vijf navonden hun dood in de golven, Die vijf werden opgevischt door een schoenerdoch drie van hen be zweken nadat zij uit het water gehaald waren, zoodat slechts twee knapen Benjamin Cuddi- comhe en Sydney Fletchernog in leven zijn om van deze schrikkelijke ramp te vertellen. De masten van het schip zijn boven water zichtbaar. In het hospitaal te Canourge, in het de partement Lozere is eene vrouwde wed. Rocanier gestorven, 105 jaar oud. Zij was een weinig doof, overigens was zij tot den laatsten dag in het volle bezit van hare ver mogens. De oudste maire van Frankrijk, de heer Verroug overleed dezer dagen in den ouder dom van 100 jaren en 8 maanden. Hij was meer dan 50 jaren maire van Pleumeur-Gau- tier"departement Cötes-du-Nord, Te Nancy is dezer dagen een groot bankiers huis de firma Huel en Demangefailliet gegaan. Het passief bedraagt 2,800,000 fr. en het actief zestig franks aan specie en eenige geldswaardige papieren. De president van de rechtbank van koophandel verliest bij deze zaak 200,000 frs. en een molenaar 100,000 frs. De heer Huel was reeds drie dagen geleden plotseling op reis gegaan. De heer Demange vertrok eergisteren naar Parijs, doch is van daar verdwenen, zonder dat men zijn spoor heeft kunnen wedervinden. Te Plaisanse (dep. Gers) heeft een bloedig drama plaats gehad. Zekere Courlade, een gedecoreerd oud-militair, had een geschil met zijn huisheer over eenige reparatiën. De vre derechter wiens hulp men had ingeroepen om de quaestie te beslechtenbegaf zich met een griffier en een deurwaarder naar de wo ning van genoemden Courtade, om daar de zaken in oogenschouw te kunnen nemen. Toen het onderzoek was afgeloopen, veroordeelde de vrederechter Courtade tot het betalen van de voor de herstellingen benoodigde som. Toen Courtade dit hoordewerd hij woedend „Haspreekt men zoo rechtHij greep een revolver en schoot den huisbaas en diens vrouw neder. Daarna doorschoot hij den vrederechter en verwondde den deurwaarder, dien hij met een tweede schot ook doodde. Toen dit afgeloopen wasoverzag hij een oogenblik het bloedig tooneel en schoot toen zichzelf door het hoofd. In zeker blad der Rijnstreek las men de zer dagen 't volgende bericht: In de vorige nacht zonk de kwik in do barometer zoo diep onder nul dat dientengevolge binnen de stads muren het water op pleinen en straten tot ijs bevroor. Het Berl. Montagsblatt verneemt(wij vernamen dat reeds vroeger uit den mond van een Rijksdag-afgevaardigde) dat eiken morgen in het vertrek, dat de rijkskanselier in het gebouw, waar de Rijksdag vergadert, tot zijne beschikking heefteen kleine met cognac gevulde flesch wordt geplaatst. Yau tijd tot tijd brengt een dienaar den Rijkskan selier een glas water met cognac gemengd, dat door prins von Bismarck gewoonlijk in één teug geledigd wordt. Soms ook verlaat Bis- mark af en toe de zaal, om in den foyer haastig een weinig water met cognac te ge bruiken. Des avonds, namelijk bij de parle mentaire soirée, drinkt Bismarck het liefst groote glazen echt Munchener bier of zeer zware wijnen. „Iemand, zegd de Arnh. Cour., die den ganschen dag cognacjes drinkt en 's avonds zwaren wijn, zou althans in ons land gerang schikt worden onder hen, diegaan den drank zijn." Wij vernemen, dat Z. K. H. Prins Hen drik der Nederlanden in het huweljjk zal tre den met de dochter van Prins Karei van Pruisen. De Staats. Ct. deelt de akte van op richting mede der naamlooze vennootschap te Haarlemten doel hebbende o. het aanleggen en exploiteeren van een tram-rail-route binnen de gemeente Haarlem, van het stationsplein naar den Hout, over eenkomstig de concessie verleend bij besluit van den raad dier gemeenteden 28 No vember 1877b. het aanleggen en exploitee ren van andere dergelijke lijnen, in de eerste plaats van de Groote Markt te Haarlem naar Overveen en Bloemendaalzoo mogelijk met zijverbinding van Overveen langs het Kolkje en Kraantjelek, naar Zandvoort. Te Langerak is eene alleenwonende vrouw van 66 jaren, door eene slaapberoer- te getroffen en op eene test met vuur geval len. Toen men haar vond was zij zoodanig gebrand, dat zij den daarop volgenden nacht is overledenzonder tot bewustzijn te zijn ge komen. Op de Badhoeve te Haarlemmermeer had een knap werkman H. van den Berg, 25 jaar oud, het ongeluk de rechterhand te ver in den hakselsnijder te steken, waardoor een gedeelte van den arm is afgesneden. Mr. J. P. Amesfoordt heeft onmiddellijk genees kundige hulp laten roepen, zelf terwijl een eerst verhand gelegd en daarop den man naar het Buiten-Gasthuis te Amsterdam vervoerd. Een magazijnhouder te Amsterdam heeft onzichtbare inkt in den handel gebracht, op dat de briefkaarten niet zouden gelezen kun nen worden door tusschenpersonen tusschen den schrijver en den geadresseerde. In onzen tijd gebruikten zij, die dat verhoeden wilden, briefcouverten of maakten hun brieven met ouwels of lak digt. De Gelderlander doet de volgende vraag Hoe komt het, dat in de stembus van Meeuwen volgens de St.-Ct. 53 stembiljetten zijn, ter wijl er te Meeuwen volgens de officieële lijst van de Kiestabel slechts 44 stemgerechtigden zijn? Drie garnalenvisschers van Stellendam strandden Vrijdag met hun vaartuig aan de noordzijde van het eiland Goedereedemet het ongelukkig gevolgdat hun schuit omsloeg en zij allen jammerlijk verdronken. Reeds twee lijken zijn aangespoeld. Als een bijdrage tot de geschiedenis van het parlementaire dorpsleven moge het vol gende dienen. In de Limburgsche dorpsgemeente W. was dezer dagen de Gemeenteraad vergaderd en met allen ernst bezig over het doen van her stellingen aan kerk en toren te beraadslagen toen eensklaps de vrouw van een der wethou ders de raadzaal kwam binnenstormen, hare handen in de zij zette en de volgende mono loog tegen haren man begon „Jannes wilste noe waal make das te na hoes komst. J. is da veur de veers (vaars) en ich kan neet mit'm geweerde en Wil lem o et Buchten steed mit de kar veur de deur 't hoes vol werk en doe gees dich hie aaa 't gebazel ophouden, ich geleuf doe bis gek Jannes, waat komt dich da bie oet? Alla noezit da maar neet te kieke en pak dich op en geer (gij) da broekt mich neet oet te lache ich heb na uuch (u) niks te vrage geer heb gewis angers (anders) niks te doon wee (als) da de gansche namiddag zitte te bazele en als geer oetgebazeld hebt zit er (zijt gij) nog eve wies geer zurgt toch voor niks good (goeds) in 't durp mit al uur gebazel en ich blief uuch good der- veurdat Jannes neet mee hie zien tiedkumt verzoeme veur niks en weer niks Alla" Janneswurt dich noe tied gee wurt (geen woord) komme." De arme Jannes stond op en volgde zijn wederhelftwaarop door den burgemeester de vergadering al lachende werd gesloten. Uit Fijnaart wordt gemeldDe politie heeft hier onderzoek ingesteld naar het vol gende brutale feit. Een koopman in geite- vellen trad dezer dagen de woning binnen van een boer in den Nieuwen Polderbij wien hij niemand in huis vond dan de 17-jarige doof stomme dochter. Fluks nam hij een schaar en sneed het ongelukkige meisje het lange hoofd haar af, waarop hij zich verwijderde. Zaterdag is te Assen een paard, voor een wagen gespannen, op hol gegaan. De wagen sloeg ommet dat gevolg, dat de voer man ernstige wonden aan het aangezicht be kwam en een vierjarig knaapje, dat mede in den wagen zatdoor den val eene hersen schudding bekwamwaaraan het overleden is. De H erkmansbode meldt, dat pogingen worden in het werk gesteld voor eene gepaste demonstratie van de zijde der werklieden tegen het ontwerp-Kappeyne op het lager onderwijs. De Nutsmannen, die hun zin niet hebben gekregen, hebben niet genoeg aan den steun der radicale bladen; zij gaan nu het werkvolk opzetten. Uit zulke feiten blijkt de reden, waarom zekere liberale grootheden in relatie treden met den arbeidenden stand. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem. Maandag jl is door den krijgs raad alhier vonnis gewezen in de zaak van den facteur te Helder, die eenigen tijd gele den een aangeteekenden brieven met geldswaar de had verduisterd. De facteur is veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. Het bestuur der Haarlemsche Hulpbank heeft het verslag van die inrichting over 1877 bekend gemaakt. Daaruit blijkt, dat de toe stand allezins gunstig kan genoemd worden. Het kapitaal werd met f 1000 vermeerderd en alzoo gebracht op f 21,000. Het aantal leeners bedroeg 322 en alzoo 6 meer dan in 1876. Ook de inzet voor het kapitaal ver meerderde in 1877 met ongeveer f 1600 daar het van f 38,705 steeg tot f 40,320. He't be drag der uitbetaalde premien voor vervroeg de of geregelde afbetaling beliep f 213 57 tegen f 256,37 in 1876; dat der boeten'was f 35,20, tegen f 41,15 in 1876. - 32 aan vragen werden afgewezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1