NIEUWE Ko. 137 Zondag 31 Maart 1878. 3e Jaargang. Bericht. Gij zult geen aanstoot geven. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cants. Buiten Haarlem franco poi post90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In kalf formaat 'S WOENSDAGS AYONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. "N v' AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van I6 regels30 Cents. Elke regel meerS Grooto letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents por advertenti. a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgevers: KÜPPEES LAUREY. Aangemoedigd door den wensch van velen, en in 't belang onzer geachte lezers zullen wij, dankbaar als wij zijn voor de genoten on dersteuning, de Nieuwe Haarlemsche Cou rant na 1 April a. s. tweemaal 's weeks in heel formaat laten verschijnen. Gesteund door de abonné's en door den vermeerderden toevloed van advertentiën zijn wij in staat gesteld deze belangrijke uitbreiding aan ons blad te geven, slechts met eene geringe prijs verhooging van tien cents per kwartaal, voor het meerdere te leveren papier. "Wij zijn overtuigd door deze uitbreiding in den geest onzer geachte lezers te han delen en wij koesteren de hoop daardoor aan een vrij algemeen verlangen te hebben voldaan. De Uitgevers. Het weldenh d liberalisme heeft den onderwijzers der openbare scholen ten plicht gei te vermijden en niets toe te laten in de school, dat aanstootelijk is voor an dersdenkenden. Een gebod, of, zoo men wil verbod in de theorie wel te verstaan, dat in de practijk meermalen wordt over 't hoofd gezien, als er bijv. maar gespro ken wordt van de „wording" der wereld, of de „afstamming" van den mensch, en de Schepping op negatieve manier geloo chend wordt, tot groote ergernis van an dersdenkenden die gelooven in Gods woord. Meer nog buiten dan in de school schendt het liberalisme zijn eigen gebodwant bij na dagelijks geeft het aan Katholieken aan stoot en groote ergernisdoet het honderd duizenden rechtvaardigen vragenwat is er aan te doen, en daarop antwoorden er is niets aan te doen t best is maai gelaten te blijven zelfs bij de onrechtvaar digste handelingen van de macht des ge- weldsen met David uit te roepen„de Heer laat het nu eenmaal toe Alles moet bukken voor de overmacht Al zijt ge nog zoo moedig en onversaagd; al durft ge groote gevaren trotseeren, al verlaat ge u op eigen lichaamskracht, uw moed en onversaagdheid en lichaamskracht baten u niets als de brutale overmacht u aangrijpt, ter aarde werpt en berooft. Mocht een onrechtvaardig gouverneur, steunende °P zijn kracht, van daag uwe bezittingen verbeurd verklarenmorgen tot de ten uit voerlegging van dit goddeloos besluit over gaan, er is niets aan te doen. Gij moet met grievende smarte en diepe wonden in het hart het aanzien, dat uwe eigendom men en bezittingen worden aangerandu worden ontroofd, aan meestbiedenden wor den verkocht en zoo ge het wagen durft uwe ontevredenheid door woorden lucht te geven, dan loopt ge bovendien gevaar door allerijverigste dienaren eener .rechtvaardigeonomkoopbare onafnaake- lijke rechtsmacht" bedreigd te worden met gerechtelijke vervolging wegens laster, of wegens de „Paapsche stoutheid," die ge u niet ontzaagt te bedrijvendoor geloofs- genooten opmerkzaam te maken op waar heden uit den cathechismu iwantin het „klassieke land der gewetensvrijheid" en der bezworen grondwet met gelijke rechten, wordt dit door rechtsgeleerden genoemd inbreuk maken op of belemmeren der vrij heid van verkoopen en koopen waartegen bij de wet strafbepalingen zijn vastgesteld! „Gij zult geen aanstoot geven!" Maar, waarom ontzagen voorname overheidsper sonen zich dan niet de Katholieken aller- ergelijkst te kwetsen in het rechtvaardig heidsgevoel en in den eerbied voor het H. Geloof en de eigendommen der H. Kerk Is dit geen bittere spotternijdie veel wrok en afgekeerdheid veroorzaakt, den eerbied jegens het gouvernement bij velen vermin dert, de zoo noodige achting jegens het gezag ondermijnt, het wantrouwen van een groot deel der bevolking opwekten dat alles om het Rijk met eenige tonnen gouds te verrijken, voortspruitende uit den ver koop van bij den Munsterschen vrede ver beurd verklaarde Geestelijke goederen. Welk zonderling rechtsbeginsel huldigen toch. de mannen, die zoodanige daad ge lasten Meenen zijdat de Munstersche vredemakers inderdaad een recht bezaten 'f welk niemand ter wereld toekomt De erfgenamenwien deze verbe ird verklaarde geestelijke goederen werden toegewezen, hadden er even weinig recht en aanspraak op als bijv. de Groote Mogol of de Keizer van Japan. Zij waren met deze wonder lijke begiftiging, met dit hun vermaakt legaat, dan ook zóó verlegen, dat ze den rechtmatigen eigenaars de goederen in ad- modiatie lieten behouden en de verbazende pachtsom van 1/4 of 1/2 percent der waarde bedongen En dat duurde zoo ruim twee eeuwen lang. Eindelijk, anno 1877, be sloot de zich noemende eigenaar tot den gedeelteljjken verkoop dezer zoo zonderling in eigendom verkregen goederen over te gaanen zachtjes aanalles te gelde te maken, ten voordeele der schatkist. Het liberalisme, en al ie andere vijanden der Katholieken keurden het goed; alleen de 1.400.000 Katholieken treurden om de diepe wonden, hun door de ten uitvoerbrenging van dit alleronre ditvaardigst besluit in het hart geslagen. Een tweede veiling van St. Agatha- eigendommen zal eerstdaags plaats hebben, en het gouden zwijgen der Katholieke ver tegenwoordigers is nog altijd niet vervangen geworden door het zilveren spreken. Die heeren schijnen nog altijd te wachten op de zoogenaamde schikkingop een goeden uitslag der onderhandelingendie volgens zeggen, plaats grijpen! Och arme! Wie ooit vertrouwen stelden in de schikking in de onderhandelingen, wij niet. Wij hebben ons geen knollen voor citroenen laten in de hand stoppener zijn wijzere mannendie in 's lands hoogste vergade ring de belangen, ook der Katholieken, krachtig zullen voorstaan - dat was onze hoop. Men moet immers voor waar aannemen, dat de Staten-Generaal het geheele Neder- landsche volk vertegenwoordigendus ook de Katholiekenen dan ook niet zullen gedogen dat den Katholieken zulk grievend onrecht worde aangedaan. Waar zijn onze wakkere volksvertegen woordigers van vóór 20 jaren, de oude heer van Nispen van Sevenaerde heeren Storm.LuijbenDommers van Polders- veldtdie zoo dikwerf en zoo onverschrok ken voor de rechten der Katholieken in de hres sprongen? Zij zijn, helaasniet meer Doch, waarom zouden wij niet blijven hopen Onze wakkere Katholieke kamer leden zijn bezadigde mannenen zullen hunne stem tegen den verkoop der St. Agatha-eigendommen toch verheffen als het maar niet te laat is „Gij zult geen aanstoot geven Politieke eerlijkheid, strikte rechtvaar digheid, onpartijdige toepassing der Grond wet en der gelijke rechten leveren in de St. Agatha kwestie stof tot ruime beschou wingen en de verregaande lafheid veler Katholieken, die bang schijnen in hunne zoete rust gestoord te zullen worden, heeft onze ergernis niet minder gewekt dan de overmoed dergenen, die alles meenen te mogen doen omdat zij het sterkste zijn. Welnu: „gij zult geen aanstoot geven!" Onthoudt het goedLezers N. BUITEN LANDSCI O VE RZICHT. De Engelsche Regeering heeft op nieuw, doch vruchtelooseene poging in het werk gesteldom Rusland tot de erkenning zijner verantwoordelijkheid jegens Europa te be wegen en toch is 't waarschijnlijk dat Rus land, hetwelk in deze dagen, best nieuwe verwikkelingen kan missen, ter elfder ure zal bijdraaien. De toestand blijft feitelijk dezelfde ge vaarlijk, en dreigend voor den vrede. Generaal Ignatieff is bezig een staaltje van zijn Russische overredingskracht en behendigheid te geven aan het hof te Weenen. Of het den sluwen Rus zal gelukken graaf Andrassy en keizer Frans Jozef te belezen, valt te bezien. Het hoofddoel zijner zen ding moet zijn, Oostenrijk de overtuiging te schenken dat het zich ten onrechte on gerust maakt over sommige bepalingen van het vredes- verdrag. Het zal generaal Ig natieff niet gemakkelijk vallen en daarom erkent the Times ookdat de eerepalm der behendigheid aan Ignatieff onbetwistbaar zal moeten uitgereikt wordenals hij .er in mocht slagen de overtuiging van het tegendeel te vestigen. Gelukt de zending van Ignatieff, en slaagt hij er dan in, om Andrassy ten opzichte van het Oosten te bevredigen, dan zal hij Russisch ambassa deur bij het Hof van Oostenrijk worden, een betrekking reeds lang door hem be geerd doch hem nuals loon op een goe den uitslagtoegezegd. Frankrijk zal geen afgevaardigde naar het Congres zendenzoo Engeland aan die samenkomst zijn adhaesie niet schenkt. In een gehouden Ministerraad onder voorzit terschap van Mac-Mahon, heeft men zich uitsluitend met de vraagstukken van bui- tenlandsche politiek bezig gehouden. Men hoopt, dat de oorlog tusschen Rusland en Engeland niet zoo aanstaande zal zijn, als sommigen vreezen. Dat het in 't eind tus schen die beide Mogendheden tot een uit barsting zal komen, daaraan twijfelt nie mand. De beide landen zijn te ver gegaan om terug te kunnen treden. Te Parijs heerschte op de beurs op het bericht van het aftreden van Lord Derby en van de oproeping der reserve door de Britsche Regeering een paniek. Russen 1877 daalden vijl percent, Oostenrijksche goudrente twee, Fransche rente 1percent. Het Oosten. Men verzekert dat de Porte, voor het ge val van een Engelsch-Turkschen oorlog, al thans in het begin, de strengste neutraliteit zal bewaren. De komst van Osman-pacha schjjnt met die quaestie en haar oplossing in verband te staan. Uit Bucharest wordt bericht dat de Minister van Buitenlandsche Zaken in de Kamer heeft verklaard, dat hij het tractaat van San Ste- fano voor Rumenië achtte als van nul en geen waarde. „Wij hebben geprotesteerd en zullen daar mede voortgaan. Het tractaat is een geesel voor Rumenië; de Regeoring zal in niets toe geven, waarbij de rechten des lands betrok ken zijn." De correspondent van the Standard te Kon- stantinopel bericht van 24 Maart; „De sterfte onder de vluchtelingen neemt op onrustbarende wijze toe. Dagelijks sterven 200 jnensc*--". De ter aarde bestelling mag niét toe, op EuropeescV grondgobied plaats hebben en de 'ijken worden in booten naar Scutari en Haidar vervoerd. Dit is natuur; k een zeer omslachtig werk, waardoor de lijken soms verscheiden dagen boven de aarde blijven. Erzerum kan beschouwd worden als een groot doodsbeenderenhuis. De correspondent van de Levant Heraldeene beschrijving ge vende van die plaats zegt, dat sedert 3 maan den in 4 verschillende hospitalen 9500 Turk- sche soldaten gestorven zijnen waarschijnlijk een gelijk getal aantal burgers, dus te zamen bijna 20000 dooden binnen 12 weken. In Januari was de koude verschrikkelijk en werd een detachement van 800 soldaten naar Erzingham gezonden. Slechts 300 be reikten die plaats van bestemming. Het be»on te sneeuwen; de kolonel bracht zijne vrouw en drie kinderen in eene overdekte araba maar allen kwamen om. De hospitalen te Erzerum zjjn vol half be vroren ongelukkigeneen chirurgijn heeft on der zijne patiënten 27 soldaten zonder voeten. Yan al dezen zijn de voeten bevroren geweest en geamputeerd moeten worden. Het weder wordt zachter. De Politische Correspondenz ontvino- uit Konstantinopel van den 27n een bericht dat de Porte aan Ruslands invloed toegevende op 't punt staat haren ambassadeur te Lon den aan te schrijven, het Engelsche Kabinet krachtens de tractaten te verzoeken de En gelsche vloot uit de Dardanellen en de Zee van Marmora terug te roepen. Het is niet te verwonderen dat men spoed achter 't werk zal zet ten omdat de Czaar de toestand van voort durende krijgsvaardigheid niet lang zal kun nen volhouden zonder dat zijn kas geheel uitgeput zal worden terwijl Engeland tijd heeft, tot dat het geschikte oogenblik aan breekt. Rusland zit inderdaad op weinig benijdens waardige wjjze in de klem. En hoe langer t MAla. (ill RMT. j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1