NIEUWE Mo. 158. Woensdag 3 April 1878. 3e Jaargang. Waar het kwaad zit. de kleine étienne. Wel verre dat men zou protesteeren tegen de begrippen-zelven waarnaar wordt ge handeld twist men eenvoudig over de voor- deelenwelke de een boven den ander van die staatkunde van 't eigenbelangvan het ruwe geweldvan de overmachtbehalen wil. n u mi ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 0,85 Buiten Haarlem franco per post 1, A&oaderlijke Nummers -0.06 Dit blad verschijnt t mken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. MHIMÏT. PRIJS DEE ADVERTENTIËN Van 1—6 regelsgo Cents. Elke regel meer5 p Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk D i n g s d a g- en V r ij d a g- avond ingewacht. AGITE MA NON AGITATE. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. BERICHT. Door den grooten toevloed van nieuwsberichten en advertentién zijn wij genoodzaakt in 't ver volg de opgaaf der vertrekuren van den spoorweg dienst achterwege te laten. Wij zullen onze geaehte abonne's echter voor dit gemis schadeloos stellen en bij het begin van eiken Zomer- en Winterdimst een afzonderlijk biljet gratis ver zenden. de Uitgevers. Wjj hebben er reeds meermalen op ge wezen boe de tegenwoordige toestand van ons werelddeel bet duidelijkst bewjjs op levert voor de algemeene ontaarding van de maatschappij. Recht en gerechtigheid zijn niet lan ger beginselen, 't zijn voor de meesten in deze eeuw louter woordenzonder zin en beteekenis. Het rechtsbewustzijn is ontaard, omdat de waarachtigede éénig wezenlijke en blijvende grond van alle waarheidook op bet gebied van bet staatslevende gods dienst, werd ondermijnd en verzwakt. Men beeft, het gelooi bespottende en loochenende, wind gezaaid. Is het te be vreemden, dat men storm oogstte? Wanneer men thansvan de hoogte eener overtuiging, welke door bet licht der Hoogste Waarheid wordt verhelderd, den blik laat weiden over het oude en dood kranke Europa, dan wordt men somber te moede. Reeds voor bijkans honderd jaren werd den volken vrijheidvrede en zekerheid beloofdals zjj knielden voor de goden der rede. In het land der vrijheid ging men zelfs zóó ver van den levenden God (otoppunt van menschelijken overmoed!) officieel af te schaffen en welhaast voerde men een veile deernein 't licht kleed der rede ge huld, als godin der rede door de straten van het God- bespottend en God- vergetend Parijs. Wel heeft Frankrjjk diep voor die zonde geboet, 't Bloed zjjner edelste zonen heeft met stroomen gevloeid van de Guillotine (die symbolische vinding van de eeuw der vrijheiden het schrikbewind is in Gods FE UILLETON. Den 19en September van het jaar 1782 werd, ongeveer ten vijf ure in den namiddag, in een der nauwste straten van den faubourg Poisson- Oière te Parijs, een venster der vijfde verdieping geopend, en eenige oogenblikken later zag men bet gepoederde hoofd eens jongeliugs, die zijne blikken langs (le straten dwalen liet. Er was ■oebter volstrekt niets bijzonders op de straten te ^en, slechts morsige vrouwen en kinderen, een bleêrkooper, een man met een vaatje limonade °P den rug, een ander met een mand vruchten, Wler zwarte vlekken uitermate netjes door groene bladen en schoone herfstbloemen bedekt waren; de jonge man zag ook niet naar beneden, maar juist recht voor zich uit. Aan de overzijdein het zwarte, hemelhooge huis, stond ook een venster openjuist zulk een kleinnietig venstertje als het zjjne. Maar een bloempot en eene kooi met hand, de geduchte Wreker geweest voor de gekwetste Majesteit des Allerhoogsten. Maar die les heeft, teu slotte, weinig ge baat. Frankrjjk bleef heulen met het onge loof, en daardoor volgde dan ook de eene revolutie op de andere. De verblinde Natie meende de vrjjheid gevonden te hebben en het smeedde met eigen hand de ergste en hatelijkste ketenen. Niet bij Frankrjjk bleef de ellende der Godverlating bepaald. De revolutie-stroom sloeg ook elders de heiligste en dierbaarste beginselen weg uit de volkenuit de harten der individuen. De groote omwenteling schudde het oude Europa en deed veel in puin vallen, wat men meende dat de eeuwen zou kunnen trotseeren. Instellingen na instellingen ver dwenen troonen bezweken óf waggelden 't scheen alsof men straks enkel puinhoop in ons werelddeel zou zien. Gelijk men weet volgde op die omver werping wel een tijdvak van herstel. Er werd wel weder wat men zou kun nen noemen, opgeknapt"er werd terug gekeerd tot sommige der vroegere vormen; maar men keerdeover het algemeenniet terug tot den ouden geestwelke men bij nieuwe vormenhad behooren te hand haven. Zoo werd de reactie geen herleven in de hoogste beteekenis van dat woord. De meerderheid der zonen van den nieuwen bijd zijn blijven breken met het historisch christendom en daardoor missen hun be ginselen of liever de vage begrippen en denkbeeldenwelke zij zoo heetenlevens kracht en duurzaamheid. Door die afdwaling van den menschelij ken geest zijn allerlei wanbegrippen ont staan. Een daarvan is hierin gelegen dat men dikwerf, ot liever, van ongeloovige zijde altijdhoort bewerendat de geloovigen vjjanden zijn der vrijheid. Welk een valsche voorstelling! Geen warmer vrijheidsvrienden dan juist zijdie gelooven iu de Godsdienst des Ge- kruisten want zij zijn verlost van die macht, welke het genot van de vrijheid onmogelijk maakt: de zonde. De ongeloovige is onvrij in de jammer- een vogel daarin waren op de vensterbank ge plaatst en met keurige linten sierlijk aan het vensterkozijn vastgebondenopdat geen windvlaag deze licht beweegbare schatten zou afwerpen. In het kamertje stonden aan den muur eenige stoelen en eene kastuit wier half geopende deur allerlei bonte vrouwenkleêren te voorschijn kwamenvoorts zag men er een paar stoelenwaarop in zoete harmonie muziekpapiereen krans van gemaakte bloemen, een cither, schoenen, die wel voor kindervoetjes of een asschepoestertje zouden passen en dergelijke dingen meer lagen. Men zal moeielijk kunnen denken dat de jonge man aan de overzijde deze voorwerpen beschouwde, even min de blinde vrouw, die in haren armstoel zat en de zonnestralen, die juist op dit gedeelte van den dag, en slechts een half uurtje lang, in het venster vielenop hare doffe oogen liet schijnen. Op de tafel echter was er iets, dat meer dan id het andere verdiende te worden beschouwd. Marion de schoonste koriste der opera, had deze ietwat wonderlijke plaats gekozen, om een zilveren lint op een wit kleedje vast te hechten. In weerwil lijkste mate. Hij weet de vrijheid niet te gebruikenhij misbruikt haar. Zij is voor hem een schatwaarvan hij de waarde niet beseftroekelooseigenlijk zinneloosgaat hij met de dierste heilgoederen om, wijl hij onbekend is met, wellicht juister onbewust is, van die zelfbeperking en dat zelfbe dwang die het Christelijk geloof zijn aan hangers weet in te storten. Hoog geven de revolutie-mannen op van hun vrijzinnigheidmaar zij weten niet, die verdwaasdendat juist hun zinnen niet vrij zijn, daar zjj staan onder de macht van het booze. Het kon dan ook niet anders, of 1789 heeft niet geschonkenwat het met zooveel ophef beloofde. Koningsbloed kon de revolutie eischen en doen vloeien; de moordenares van al wie geld en goednaam of geloof bezat kon zij wordendoch de vrijheidde rechts zekerheid kon zij niet schenkennoch aan haar ware vaderlandnoch aan de andere Natiën van Europa, welke zich door haar lieten afvoeren van God, zijn dienst, zijn geboden. Het is sedert de groote revolutie voort durend een worstelen geweest in Europa, eeu zoeken naar een steunpunt, een hope loos strijden, een arbeiden zonder uitzicht op wezenlijke bekrooning. Deze dagen verkondigen die waarheid met ontzettende kracht. Waar bleef de heiligheid der tractaten? Wat is er nog over van 1815? Niets, dan scheurpapier. Al het gejammer der Kabinetten over de gruwelen van den jongsten krijg, hoe veel grond er ook toe bestaat; al de po gingen, ter elfder ure beproefd, om het hart van den Noordschen Kolossus te vermurwen, ten einde hij af moge zien van het aantasten der Europeesche belangen, hoe vreeselijk Rusland die ook bedreigt en hoe billijk dat streven op zich zelf dus is; het treft ons betrekkelijk niet wijl we aan de oprechtheid van al die klaag- toonen der Machthebbersaan het eerlijke zelfs der door hen getoonde verontwaar diging, niet kunnen gelooven. Bestond er toch werkelijk een besef van den ernst van den Europeeschen toestand, van dezen arbeid had zij echter nog tijd genoeg, nu en dan schalks naar de overzijde te lonken en een vrolijk liedje te neuriën. Toch zong zij zoo luidedat zij haren naam niet scheen te hooren dien de jongman eerst zachtjes, vervolgens even wel luide riep. Dieper boog zich 't hoofdje naar den zoom, zoodat de arme buurman nauwelijks meer zien kon dan een gedeelte van het schoone voorhoofd, een puntje van 't lieve neusje, de gepoederde lange lokken, eene hand die vlijtig met de naald heen en weêr, op en neerwaarts zwaaide, en twee voetjes in roode muilen, die van de tafel hangende onder het kleed te voor schijn kwamenen zich naar de maat der melodie die Marion zong, heen en weer bewogen. ,zLieve, ik dacht dat de oude klavierspeler, onze goede huurmanu daar straks geroepen had zeide de blinde. „Ik heb geen tijd, mij met hem te bemoeien was het antwoord. De gewaande oude klavier speler verdween van het venster; kort daarna zweefden de toonen van een oud klavier naar de ijverige naaister. Het moeten geoefende handen zooals die onder den invloed eener ongodis- tische politiek, zich gevormd heeft, dan zou men van die staatkunde zelve een af keer moeten krijgen en terugkeerenin waarheid, ter goede trouw, tot die politiek, welke ook hij het regelen der verhouding van de Volken onderling, het volkenrecht, van de eeuwige beginselen van recht en ge rechtigheid uitgaat. De Congres-quaestie laat ons dusin zekeren zinook koudwant op die bij eenkomst van de heeren diplomaten zou eigenlijk niets anders worden gedaan, dan gemarchandeerd, wie met den grootsten buit uit het Oosten zou huiswaarts keeren. Zelf eeu nieuwe oorlogtusseheu Rusland en Engeland te voerenzou het geschonden Volkenrecht niet in eere brengendaar Engeland, cynistisch genoeg, openlijk er kent alleen voor zijn belangen te strijden. Als Rusland John Buil een»kluifje" geeft, zal alles best afloopenvooral als ook Oos tenrijk wordt tevreden gesteld. Oorlog of vredeCongres of geen Con gres wat zal het batenzoolang de rechts grond in Europa niet wordt vernieuwd en de vele onrechtvaardigheden, die men bedreef, niet worden hersteld. Zal dat ooit nog gebeuren? Wij weten het niet, alleen dit weten wij vastgeen heiligheidook der tractaten, zonder terugkeer van Vorsten en Volken tot den alleen Heiligen God. D. M. ONS RECHT Het dappere weekblad gewijd aan op voeding en onderwijsvolgens de beginselen der R. K. Kerk is thans zijn achtsten jaar gang ingetreden. Het blad dat de uitste- kendste medewerkersen dat in groot getal die jaargangen met hunne zoo degelijke artikelen ziet verrijken en waarlijk reden heeft om met groote voldoening op den afgelegden weg terug te zien, heeft voor zeker zeer groote diensten bewezen aan opvoeding en aau onderwijs. zijn geweest, die de toetsen aanraakten want be- tooverende melodiën fladderden als tjilpende vogelen in het vertrekje. ii Hoe schoon die oude nog spelen kanmom pelde tie blinde. „Zijne handen beven niet zoo als de mijne!" Wie haar toch gezegd mocht hebben, dat die goede buurman zoo oud was? Marion antwoordde niets, doch de kleine vin gers lieten de naald vallen; het gebukte hoofd verhief zich, de glimlach van den moedwil ver dween van het schoone gelaaten de groote zwarte oogen blikten ernstig naar de overzijde. De kleine sprong van haren zetelbegaf zich naar 't venster leunde met den arm op het kozijn en luisterde met alle aandacht. Plotselingin 't midden eener betooverende passage, hield de speler op. Metéén sprong was hij aan 't venster en riep de verraste Marion lachend toe: „Goeden avond Mademoi selle, goeden avond goede mama!" Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1