NIEUWE No. 159. Zaturdag 7 April 1878. 3e Jaargang. De Vrede van Stefano. HAARIMSCHI! (OIIRAIT ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maasden v oor Haarlemj0,8i Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0-0® Dit blad verschijnt: Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. MMS'TJESD BtTBEAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cent». Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk D i n g s d a g- en V r ij d a g- avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. De vrede van Stefano gelaktop de vredes-verdragen van den eersten Napoleon, die zich inmiddelsal vrede sluitendezoo veel mogelijk op een nieuwen oorlog toe bereidde. De spanning tusschen Engeland en Rusland neemt met den dag toe, en geen wonder, de jongste vrede tusschen Rus en Turk doet de macht van Rusland buitensporig stpgenRusland wordt daar door meester van de Zwarte Zee, den be neden Donau en den Bosporus en blokkeert om zoo te zeggen, met zijne nieuwe va zalstaten vooral BulgarijeKonstantinopel. Er is als 't ware geen Europeesch Turkije meerde afgezanten van den Czaar heer- schen te Konstantinopel en te Teheran. Deze toestand is er niet minder ernstig omal wil de Rus dien ook beschouwd hebben als maar voorbijgaande. De Russen hebben ook Polen, Georgië, de Krim, enz. eerst voorloopig beschermd en daarna geannexeerd. Zoo ook zullen zij de Donau- staten annexeeren en het groote Slavische rjjk ('t Panslavisme) in het Oosten vesti gen, met Konstantinopel als hoofdstad. Klein-Azië, Syrië, Palestina, zullen dan denzelfden weg opgaan. Engeland zal den Moskoviet zelfs niet uit Egypte kunnen weren en de Noordsche beer zal dan de Engelsche Oost van weerskanten bedreigen. Geen wonder derhalve dat Engeland is opgesprongen en ook Oostenrijk onrustig is geworden. Indien Pruisen 't veroorlooft of verlangt zullen deze gevolgen van den vrede van Stefano allengs te voorschijn treden; doch Duitschland zal zulks niet toelaten, tenzij het op zijn beurt veroveringen kan maken in het Westen. Nederland, België, Dene marken liggen alsdan aan de beurt. Wat zouden, naast zulk een rijk, Frankrijk Oostenrijk en Italië nog beteekenen? De vraag is echter, of Duitschland wel geneigd is het Oosten aan Rusland over te leveren. Rusland hoopt zulks wel. Van daar zijne brutale houding. Het vleit zich Europa te verplichten tot goedkeuring van den vrede van Stefano, terwijl Bismarck Oostenrijks degen vasthoudt (Andrassy week FE UIL LET ON. DE KLEINE ÉTIENNE. Vervolg. „Goeden avond, Monsieur" antwoordden beide Trouwen, en Marion lachte. Zij was betooverend schoon, als zij lachte. Toen boog zij zich uit het vensterwant zoo konden zij met elkander fluis teren zonder dat de oude, die een weinig doof was, een woordje kon verstaan. tt Oik weetgij hebt mij daar straks niet *illen hooren; wel twintig maal heb ik uw °aam geroepen!" zeide hij. „Waarom zjjt gij gisteren zoo laat te huis ge komen en waarom hebt gij mij niet van de repetitie komen halen?" antwoordde zij. o Omdat mijn muziekmeester mij aan 't avondeten genoofligd had en ik met Désirée vangbal gespeeld heb." „Altijd die vervelende Désirée! «/Zjj is toch altijd zeer vrolijk en duizendmaal tot nu toe voor den Pruisischen invloed en ook de Russische invloed laat zich in de laatste dagen zeer gelden) en Engeland, aan zich zelf overgelatenhet loon ont vangt voor zijne baatzuchtige buitenland- sche politiek. Of het congres bijeenkome of niet: Prui sen zal de wet voorschrijvenvan Pruisen zal het afhangen of Europa eeu gewapenden wapenstilstand of de uitbarsting van een algemeenen oorlog zal hebben. De voort zetting van een gewapende vrede is waar schijnlijker; men schijnt te Berlijn eerst den binnenlandschen toestand van het Duit- sehe rijk op vaster schroeven te willen zetten en Europa zooveel mogelijk gerust te stellenalvorens opnieuw aan de ver overingszucht toe te geven. Doch zullen Oostenrijk en Engeland 't lijdelijk toeziendat Pruisen geen schikken en toegeven van Rusland verlangt en Rus land iedere concessie weigert De belangen van Engeland en Oostenrijk zijn zeer be nadeeld doch zijn zij nog hij machte om met het zwaard in de hand, die belangen te verdedigen? Yóór de overwinningen van Rusland konden die heide mogendheden den Turk tot de opvolging van de hesluiten der conferentie verplicht en aldus de rege ling, door het Parijzer tractaat van 1856 gewildvoltooid hebben. De Russische sabel heeft nu dat tractaat verscheurden om Rus land nu uit het Oosten te verwijderen, moet men het op de slagvelden overwinnen. En zou een nederlaag van Rusland wel een eind maken aan de Oostersche kwestie Neen; de zieke man is zoo goed als dood; het Turksche rijk in Europa heeft in alle gevalle uitgediend. Turkije zou moeten ver deeld worden. Dan komen de moeilijkheden zonder eind. Rumenië, Servië, Bulgarijë en Montenegro dienden vergroot en vrij gemaakt. Engeland zon Egypte en een eiland van den ArchipelOostenrijk Bosnië en Herzegowinaoude vazalstaten van Hon garije kunnen nemen. Geen van beiden zouden daar sterker op worden. Engeland zou een leger van 40000 Europeesche sol daten in Egypte moeten onderhouden, Oos tenrijk dat toch al te veel Slavische ele menten heeftzou er nog meer krijgen. Wat zou men met de rest van Turkjje vriendelijker jegens mij, dan gij, Marion! En daar ik haar altijd van u vertel, had zij even veel recht om te zeggen: „altijd die vervelende MarionToen ik heenging, zeide zij echter „mijne groeten aan de lieve Marion." De kleine beet zich op de lippenen zeide vervol gens „ik heb geen groeten van haar noodig En opdat gij in 't vervolg mijnentwege niet meer in t vangbal spelen gehinderd wordt, zoo wilde ik u zeggen, dat ik mij een anderen cavalier gekozen heb. De eerate korist zal mij voortaan naar huis brengen. Hij beeft het ook gisteren gedaan. Hij ia veel ouder en ernstiger dan gij hij zal ten minste geen vangbal met Désirée Edelmann spelen." „En ik zeg u dat ik hem liever doodateken en zelfs ala korist optreden zaldan hem mijn recht om u te beschermen af te staan. Ik raad n, mademoiselle, op de repetitie niet met hem te keuvelen. Gij hebt mij in mijne ijverzucht nog niet leeren kennen." „O, ik ben in 't geheel niet bang voor u! I-k dank intuascken alle Heiligendat ik op de repe- doen? Aan de Grieken Albanië, Rumelië en Konstantinopel geven De Muzelmannen zouden zich aan dat kleine volk niet onder werpen en de naburige Slaviërs zouden tegen Griekenland opstaan. Smyrna b. v. aan Duitschland geven, Tunis aan Italië, en bet Syrische kustland van den Libanon aan Frankrijk? Die koloniën zouden in aanhoudenden strijd liggengelijk ten tijde dat Genueezen en Yenetianen daar hunne mededingende bezittingen hadden. Meer nog, Rusland zou dat kaartenhuis op eens kunnen omblazenhet zou met deze regeling van 1878 doen gelijk het deed met die van 1856. De Oostersche kwestie kan thans niet opgelost en het Europeesch evenwicht behouden worden. Ware Frankrijk nog de oude monarchie, dan zou een verhond tusschen Oostenrijk, Engeland en Frankrijk, waarbij de kleine Statendoor Pruisen en Rusland bedreigd, zich zouden aansluiten, de Christenen in het Oosten wezenlijk vrij kunnen maken. Maar Frankrijkwat is het thans? En wat is Oostenrijkmet zijn Jozefistische ministers en zijne door Pruisen onderhouden Joden- pers? Het Congres zal niets uitvoerenal komt het ook bijeenen de Christenen in bet Oosten zullen bevrijd zijn van de kne velarij en van bet despotisme van de halve maan om te komen onder de macht van den Russischen knoet. Het OOSTEN. Pogingen om een of- en defensief ver bond tusschen Rusland en Turkije tegen Engeland tot stand te brengen werden door den Russischen zaakgelastigde Nekidoff te Konstantinopel aangewend. De tolk van het gezantschap, de heer Onou, zou de volgende eischen aan de Porte gesteld heb ben; de versterkingen aan de heide oevers van den Bosporus zullen door de Turken ontruimd en door de Russen bezet worden; het kamp te Mashlak moet opgebroken worden en de troepen moeten naar Kon stantinopel terugkeerenGallipoli en Bulair, benevens Makrikeni moeten ontruimd en aan de Russen overgegeven wordenen eindelijk moeten zekere aangeduide hospi talen en barakken ter beschikking gesteld titie niet onder het toezicht van zulk een tiran staIk geniet daar volle vrijheid. Binnen een uur moet ik er heen. Het is de laatste repetitie; ik moet terdege oppassenVaarwel mijn heer! veel pleizier bij het vangbal spelen." De kleine demon verdween, het venster werd digtgeschoven en met een groen gordijn bedekt. Daarop kon men de heldere stem der koriste Blon- del's lied uit Grétry's nieuwste opera hooren zingen „Une fièvre bruiante Un jour me terrassait, Et de mon corps chaissait Mon ame languissante. Gansch Parijs zong ten dien tijde „Richard Coeur de Lion." Nauwelijks twee uren later zag men Marion als een katje langs de huizen sluipen, met een rol muziekpapier onder den arm, en een zwart manteltje om de schouders geslagen; den capu chon had zij over 't hoofd getrokken. Aan den hoek der straat zag zij echter eens om, of worden van de Russen. De grootvorst zelf heeft, volgens den correspondent van de Standard bij Reouf-Pacha op aanneming dezer voorwaarden aangedrongen en in de Turksche regeeringskringen beschouwt men ze als een Russisch ultimatum. De Sultan en Achmed Vefïk-Pacha zou den zich echter ten sterkste tegen de in williging dezer eischen verzetten. Het Fremdenblatt' neemt akte van de berichten, volgens welke Rusland, vermin dering belooft van de vredes-voorwaarden en beoogt dat Rusland daardoor zelf aan het tractaat van Stefano de bindende kracht ontneemt. De Neuefreie Pr esse betoogt, dat de schuld voor een nieuw bloedbad op Rusland zou drukkendaar Engeland optreedt als kam pioen voor het volkenrecht. Zijn deze berichten juistdan is 't duidelijk dat het uitbreken van een Russisch-Engel- schen oorlog nog slechts eene quaestie van uren zou zijn. Opnieuw zijn weder Engelsche oorlog schepen o. a. de Rupert en de Devastation naar de Zee van Marmora gezonden; ook uit Berlijn komen berichten dat de Regee ring besloten heeft een smaldeel gepant serde oorlogschepen naar het Oosten te zenden. De Politische Correspondenz bericht uit Konstantinopel van Woensdag-avond, dat een ommekeer ten gunste van Rusland in het paleis van Yildig, waar Engelsche invloeden den boventoon schijnen te weren, als zeer aanstaande te verwachten is. Volgens de Nationale Zeitung is hetda- gelijksch sterfte cijfer bij het Russische legér in Bulgarijë van 6 tot 10 per mille geste gen. Bovendien is een derde gedeelte der artillerie-paarden reeds bezwekenen vindt de cavalerie weinig meer te fourageeren. In Albanië hebben zich benden gevormd, die om te kunnen plunderen Grieksche dorpen in brand steken. Volgens een be richt uit Corfu moeten te Eoirus dezer dagen niet minder dan 30 dorpen tegelijk zoodanig lot ondergaan hebben. Tegenover de mededeeling van de Wee- ner »Montags Revue", dat geueraal Igna- tieff der Regeering zou aanbevelen al het mogelijke te doen om het congres nog tot de goede jongeling van de overzijde, dien de blinde tante voor den ouden en zekeren bescher mer harer pleegdochter hield, haar niet als naar gewoonte volgdeom haar den arm aan te bieden- Maar zij zag hem niet; hij kwam niet, hoelang, zaam zij ook voorwaarts ging. En het was werkelijk niet mogelijk hem te zien, want hij stond reeds gedurende een uur, door de kwaal der ijverzucht gepijnigd, in een donkeren hoek van den schouwburg digt bij den ingang. De beide jonge lieden hadden niet vergeefs al drie maanden lang tegenover elkander gewoond en elkander dagelijks gezien. De groene ranken eener onschuldige liefde werden van het eene naar het andere venster geslingerdhoog boven het stof en leven van het bedorven Babel en de muziek kweekte deze teedere plant op. De lieve stem der kleine koriste, wanneer zij heure aria's leerdehad hem het eerst op haar oplet tend gemaakten werkelijkhet gezicht en de gestalte van Marion waren harer schoone stem waardig. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1