BUITENLAND. BINNENLAND. Duitschland. Italië Frankrijk. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. stand te doen komen doet »Le Journal de St. Petersbourg" opmerkendat de Regee ring niet meer kan doen dan zij reeds gedaan heeft om het bijeenkomen van het congres te bevorderen, daar haar overre dingskracht een einde neemtwaar de zorg voor haar waardigheid begint. Te Smyrna zijn beambten van de En- gelsche intendance aangekomen om schik kingen te treffen voor de leveranciën ten behoeve van het Britsche leger. Lord Lyonsde Britsche gezant te Parijs heeft van zijne Regeering den last gekre gen, een lijst op te maken van alle zich in Frankrijk bevindende Britsche onder danen. Volgens The Morning Post heeft het Zweedsche Gouvernement verklaard voor het geval een Engelech-Russische oorlog mocht uitbreken onzijdig te zullen blijven. De Duitsche militairen, te Potsdam in gar nizoen, schijnen aan aanvallen van bloeddorstig heid te lijden. Een wachtmeester der Huzaren beproefde de scherpte van zijn zwaard op het hoofd van een kellner, dat daartegen volstrekt niet bestand bleek te zijnterwijl een schildwacht zijn moed toonde door de kolf van zijn geweer een kleinen jongen, die de vreeselijke misdaad beging van hem uit te lachen, half dood te slaan. De kellner stierf kort na den ontvangen sabelhouw. De aanklacht wegens laster, door v. Dies Daber tegen v. Bismarck ingesteld, is door de rechtbank te Berlijn ontzegd. De rechtbank heeft zich vereenigd met het gevoelen van den rijks kanselier, die zijn papieren als cavaleriegeneraal overleidat hij slechts voor een krijgsraad behoeft te recht te staan. Gemakkelijke manier om zich van een lastig proces te ontslaan! Nadat ten vorigen jarewegens de verdeeling der Eransche garnizoenstroepen aan de zijde der Duitsche grenzen, besloten was de Duitsche gar nizoenen langs de Eransche grenzen te versterken is aan dat besluit wel uitvoering gegevenmaar daardoor is op die plaatsen, wegens gebrek aan voldoende kazernen of andere inrichtingen, een onhoudbare toestand teweeg gebracht. Ten einde hierin te voorzien en de daartoe noodige gelden te vindenheeft de Begeering thans bij den Bijks- dag een voorstel ingediend tot het sluiten eener leening van ruim vijf millioen, De bekende vijf milliarden schijnen dus reeds versnoept te zijn. Binnen kort zal te Berlijn de socialistische inrichting van onderwijs voor arbeiders worden geopend. Aldaar zal onderricht worden gegeven in een aantal vakken, zullen voordrachten worden gehouden en is nevens eene bibliotheek een lees kabinet opgericht. Als 't eene Katholieke instel- betrof zou prins von Bismarck, er wel een speld voor steken! De gewezen burgemeester Siebertte Nierder- zwehren, aldaar belast met de schouwing van vleesch, is door de rechtbank te Kassei tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat hij tengevolge van nalatigheid, een geslacht varken onbesmet had verklaard, niettegenstaande het zoodanig met trichinen was bezetdat een aantal personendie van het spek hebben gegetenziek zijn geworden, met het gevolg dat er negen zijn overleden. Daar de bisschop van Culm, wegens het niet benoemen van pastoors bij vacante gemeenten, tot geldboeten was veroordeeld, gezamenlijk ten bedrage van 17,500 mark, zonder dat tot nog toe de betaling was gevolgd, werd dezer dagen zijn in beslag genomen meubilair in veiling ge bracht. De veiling is echter niet doorgegaan. Na dat er een tapijt was verkocht, verschenen er twee voorname personendie zich bekend maakten als eigenaars der in beslag genomen goederen, welke, naar beider verklaring, de bisschop sle-chts te leen had gehad. De opbrengst van het tapijt, na aftrek der veilingkostenbedroeg10 pen ningen. Sinds eenigen tijd wordt op verscheidene plaat sen in Duitschland diefstal met inbraak gepleegd in katholieke kerkgebouwen. Terwijl zich dit in den nacht van 1.1. Vrijdag nu ook heeft voorge daan in de nieuwe Sionskapel te Berlijn, wordt uit Batibor (in d# provincie Silezie) gemeld, dat ook aldaar in een kerkgebouw 's nacht kostbaar heden zijn gestolen. De Katholieke kerk heeft het zwaar te verduren in Duitschland. Nu de kloosters verdwenen zijn, zal men de kerken be ginnen af te takelen. De Osservatore Romano merkt op, dat de in- structiën, door den H. Stoel aan de bisschoppen gegeven, vrat betreft het placet of het exequa tur (regeerings-goedkeuring hunner benoeming) zoo weinig nieuw zijn en zoo weinig verschil len van de instructiën van Pius IX daaromtrent dat het letterlijk dezelfde zijn. De nieuwe instruc tiën zegt het bladzijn minstens reeds ander half jaar oud. De Kardinaal-Deken Z. Em. Amat, bisschop van Ostria en Velletriis Vrijdag overleden in den ouderdom van 82 jaren. Generaal Grant, de ex-president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika werd Vrijdag jl. door Z. Emin. kardinaal M. Closkey aan den H. Vader voorgesteld. Den 10 April zal genoemde kar dinaal vermoedelijk zijn terugreis naar New-York aanvaarden. De generaal van de Orde der pp. Jezuietende Hoog-eerw. heer Beckx, die in de vorige week een val met een rijtuig heeft gedaan, is ernstig ziek, waarschijnlijk ten gevolge van het ongeval. De commissie voor gewijde Oudheidkunde te Borne, door Pius IX z. g. opgericht, heeft beslo ten bij den ingang van het kerkhof van den H. Calixtus een marmeren plaat met een opschrift ter gedachtenis aan haren hoogvereerden stichter op te richten. Uit Berlijn wordt gemeld, dat een aantal der meest bekende zakkenrollers en dieven passen hebben gevraagd voor Frankrijk. Zij willen de tentoonstelling te Parijs gaan bezoeken. Het is wel vreemd dat de Berlijnsche politie, die deze heeren zakkenrollers van zoo nabij kent, niet de noodige maatregelen neemt ten einde de bezoe kers der tentoonstelling van eene nadere kennis making met dat gedeelte van het aufgeklarte Cul- turvolk te vrijwaren. Er is al genoeg fransch geld in Pruisen. De graaf van Chambord en zijne gemalin ver trekken binnenkort naar Bome. Het doorluchtig hoofd van het huis Bourbon heeft Z. H. hierover laten polsenen de Paus heeft geantwoorddat dit bezoek hem bijzonder aangenaam zou wezen. Het is bepaald omvaar dat de graaf de Cham bord, zoo als gemeld werd, de pretentie zou ge had hebben om met souvereine eer ontvangen te worden. Die hem kennen weten zeer goed, dat zijne persoonlijke zedigheid en zijne kiesche toe wijding aan de Kerk en den H. Stoel geheel eri al zulke plannen uitsluiten. De kosten voor de Wereldtentoonstelling van 1855 bedroegen 11,336,521 franks. In 1867 overschreden zij reeds ver het tweevoud van dit bedrag, n. 1. 26,656,805. Dit jaar zouden de gebouwen en annexen een oppervlakte beslaan van 26 hectaren en rekende men in den aanvang ten naastenbij op eene uitgaaf van 35 millioen franks. Nu de tentoonstelling zoo ver gevorderd is, dat met eenige zekerheid over de uitgaven kan geoor deeld worden is de aanvankelijke raming ver overschreden, voorzeker een bewijs van de alge- meene deelneming en de buitengewone belang stelling in dit groote feest van den arbeid en de kunst, dat zoo veel zal kunnen bijdragen om de banden van vrede tusschen de volken nauwer toe te halen. Door de Afdeeling IJssel-Oever en Over- Yeluwe van de Geldersche Maatschappij van Land bouw zal in het Oranje-Park te Apeldoorn op 5 6 en 7 Juni e. k.eene Tentoonstelling van Zuivel en Werktuigen tot Zuivelbereiding, en op 6 Juni e. k. eene Tentoonstellng van paarden, rund- en wolvee worden gehouden die zeer belangrijk beloofd te zijndaar de Begelings- Commissie door eene aanzienlijke subsidie van het Gouvernement in de gelegenheid werd gesteldde sedert eenigen tijd in het Buitenland met zulke uitnemende resultaten toegepasteen hier nog minder bekende nieuwere procédés en werktuigen tot Zuivelbereidingwaaronder ook Méthode Schwartz, in werking gesteld te exposeeren. Ook zaldoor de uitgeloofde prijzen voor Zui velproducten van iedere Provincie afzonderlijk deze Tentoonstelling een juist overzicht geven van de mate van ontwikkelingdie deze industrie over geheel Nederland bereikt heeft. Het Provinciaal bestuur van Gelderland ver leende daarentegen eene geldelijke bijdrage uit sluitend ten behoeve van de Tentoonstelling van paarden en rundveeals een bewijs van zijne be langstelling in de, uit de inzendingen op deze Tentoonstelling te blijken resultaten van de meer de meerdere zorgdie in den laatsten tijd aan de veredeling van het ras van paarden en rundvee werd besteed. Nadere inlichtingen en programma's zijn op franco aanvraag te verkrijgén bij den Heer W. P. Pook van Baggen te Apeldoorn, Secretaris der Begelings-Commissie 's Bosch3 April. Door wijlen mejuff. E. B. Santegoeds, wed. J. J. Clerkx, alhier, is aan het bestuur der kathedraal van St. Jan ge maakt een legaat van ƒ2000, ten einde daarvoor een geschilderd raam in de kerk te plaatsen. Haarlemmermeer4 April. Aan A. Tates alhier is drie maanden uitstel verleend voor het in wer king brengen van de concessie voor een omni- busdienst tot vervoer van personen en goederen tusschen Hoofddorp en Haarlem. Amsterdam, 2 April. Naar wij vernemen zal de heer Heijmans van Anrooijmilitair studentden tocht met de Willem Barendsz als geneeskundige mede maken. De heer Granteen Engelschman tevens dilettant-photograaf, heeft zijne diensten aangeboden en zal de expeditie op haren tocht ver gezellen. Genoemde heer bezocht reeds vroeger aan boord van de Pandora de Noordpoolzee en zal dus der expeditie van veel dienst en nut zijn. Middelburg, 2 April. De justitie heeft zich naar IJzendijke begeven tot het instellen van een onderzoek naar een aldaar gepleegden moord. Naar wij vernemen zou aan een man en zijn huishoudster op afschuwelijke wijze het leven benomen zijn. De daderwaarschijnlijk een Belg, is voortvluchtig. Maastricht, 3 April. Gisteren-nacht is een hevige brand uitgebroken in de vermicellifabriek van den heer Pagnier alhier. De geheele fabriek met den aanwezigen voorraad is een prooi der vlammen geworden. De schade is zeer aanzienlijk. Oorzaak nog onbekend. Utrecht, 2 April. Eergister-namiddag ten 1 uretoen de naar Amsterdam vertrekkende goe derentrein het station had verlaten en aan den eersten overweg genaderd wasstruikelde de aldaar geposteerde wisselwachter over een der wisselswaardoor zijn rechterarm onder den trein geraakte en verbrijzeld werd. Onmiddellijk werd hij door twee chirurgijns verbonden en naar het stedelijk ziekenhuis aldaar vervoerd. Kampen, 1 April. De Zaterdag jl. met zijn schip naar zee vertrokken schipper Ten Napel (niet te verwarren met den Groninger beurtman Ten Napel) is over boord geslagen en verdronken. Punch, in zijn jongste nommer, stelt prins von Bismarck voor als god Aeolus, beheerscher der stormen. Doch de god staat niet vast meer op zijn beeneneen reusachtigegeweldig opgezwol len blaas „oorlog" beschreven komt uit het Oosten tegen hem aangedrongenen dreigt hem van den grond te tillen, trots al de kracht van zijn breede schouders. „Verduiveld!" roept hij "die oostenwind zal mij toch nog de baas wor den In de verte ziet men Lord Derby op den loop gaan. Gisteren-ochtend is aan den Noord wal te 's Hage uit de gracht opgehaald het lijk van zekeren v. G., kleedermaker aldaar. Het is door de politie naar het Gasthuis overgebracht. Te Meppel is een baanwachter onder een voorbijstoomenden trein geraakt, waardoor hij zoo vreeselijk is verminkt, dat hij des anderen daags is overleden. De man was een braaf werkmangehuwd en vader van een talrijk kroost. De persoon die het 17jarig doofstomme meisje te Fijnaart het hoofdhaar heeft afgesneden is ontdekt. Hij geeft voor, dat hij voor een dubbeltje het hoofdhaar van het meisje gekocht heeft, maar dat hij vergeten heeft te betalen. Laatstleden Vrijdag is te Weenen de wedu we Anna Suda overleden in den ouderdom van 112 jaren. Uit IJsland is bericht ontvangen van eene geweldige uitbarsting uit een der vulkanen nabij den Hekla. De bekende schrijver de heer J. J. A. Goe- verneurdie sedert eenige maanden aan eene ziekte lijdende waswelke een nadeeligen invloed uitoefende op zijn hoofd en ter zake daarvan in het geneeskundig gesticht te Deventer verpleegd werd, is volkomen hersteld, en zal eerstdaags naar Groningen terug keeren. Als eene bijdrage voor de bewering, dat de Kijks-kweekscholen van onderwijzers moeielijk zullen kunnen voorzien in de behoefte aan hulppersoneel op de lagere scholen, kan dienen, dat naar de Arnh. Ct. uit goede bron verneemt van de tien geslaagde kweekelingen van het vorige jaar te 's Hertogenbosch nu reeds vier een an deren werkkring hebben gekozen. Zeldzaam voorbeeld. De heeren Bahlmann Co. te Nijmegen maken in de Gelderlander van 3 April 11. het afsterven bekend van Mejuf frouw Cato Galesloot. Deze juffrouw overleed in den ouderdom van 76 jaren, waarvan zij 39 jaren als trouwe, ijvervolle geëmployeerde bijge noemde firma werkzaam was. Op één advertentie, dezer dagen geplaatst om een juffrouwdie toezicht kon houden op huishouding en kinderen, kwamen 232, zegge twee-honderd-twee-en-dertig brieven. Dat wil zeg gen zooveel dames in het beste van haar leven, die werk en brood en levensdoel afsmeeken van de toevallige omstandigheid, dat hier of daar een juffrouw noodig zal zijn. Men schrijft ons uit Sloten; Tegen een der wethouders een hoog bejaard manis door den Burgemeester proces-verbaal opgemaaktten verzoeke van den kastelein eener beruchte herberg, die met genoemden wethouder wegens overtreding der politieverordening woor den had gekregen. De wethouder moet reeds persoonlijk zijne zaak bij den Officier van justitie hebben bepleit. De beslissing wordt hier met ge spannen verwachting tegemoet gezien. Een ander procesverbaal wordt niet minder druk besproken. Een onzer ingezetenen, die geen lid is van de Vereeniging tot dierenbescher ming wordt beschuldigdin vereeniging met zijn knechttwee hondendie hem te veel naar zijn zin op zijn erf kwamende staarten te hebben afgehakt. Zaterdag-middag zijn te Bedum bij het af breken van de pastorie der chr. gereform. gem. en het omstooten van een eind muur, twee per sonen onder het puin geraakt. De een, een jon gen van omstreeks 12 jaar, bleef op de plaats doodterwijl de andereeen timmermansgezel zulke erge wonden bekwam, dat voor 't behoud vau zijn leven wordt gevreesd. Uit Maastricht wordt ons gemelddat een maréchaussee zijn meisje met zijn karabijn een schot in de linkerzijde heeft toegebracht en daarna zich zelf een kogel door het hoofd heeft gejaagd. Het meisje is dood. Ook voor het behoud van zijn leven wordt gevreesd. De Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaart-Maatschappij heeft beslotenmaandelijks drie schepen over en weer in de vaart te brengen en aldus het aantal afvaarten met ééne in de maand te vermeerderen. De Lyonsche Spoorweg-Maatschappij laat op alle hoofdstations van haar net toestellen inrich ten om door middel van den klankleider met elkaar gemeenschap te onderhouden. Een navol- gens-waardig voorbeeld ook voor de Neder- landsche Spoorweg-Maatschappijen. De Bedactie der Köln. Ztg. heeft een brief geziendie ruim 26 jaren heeft rondgezworven en toen als onbestelbaar aan den afzender terug bezorgd is. Hij was in 1848 te Hamburg op de post gedaan aan het adres van den kapitein van een Zweedsch koopvaardijschip, door bemiddeling van den Deenschen consul te Marseille. Volgens de berichten is het jonge meisje, dat zich onlangs te Parijs in de Seine trachtte te verdrinken maar door een badknecht gered werd, de dochter van den Bussischen ambassadeur al daar, prins Orloff. Door de politie teruggebracht, werd zij aan het hotel der ambassade door haar grootmoeder ontvangen. Haar redder ontving voorloopig een belooning van 500 frs. Het is ons bijzonder aangenaam te kunnen vermelden dat de heeren V. Schertzer Zn. al hier op de bloemen-tentoonstelling te Gent de gouden medaille behaalden voor 150 bloeiende hyacinthen alsmede de zilveren medaille voor 40 amarylussen. L.l. Donderdag-namiddag is een 15jarigen loodgietersjongen genaamd Antonissen wonende Glasblazerstraat, van de steiger der in aanbouw zijnde perceelen aan het Zuider-Buiten Spaarne gevallen waarbij hij zich belangrijk inwendig moet hebben bezeerd zoodat hij niet in staat was te loopen en onmiddellijk naar het Gasthuis is ver voerd geworden. BUBG. STAND DEB GEM. HAABLEM. Ondertrouwd. J. J. v. Eijk van Voorthuijzen en A. van der Eist. Getrouwd. J. H. Wittegrefe en A van Houten; J. Beeker en E. MeijerA. Baars en A. SnijdersJ. N. War nier en M. E. Waalewijn; C. Prins en C. Th. van der Goot. Bevallen. A. E. Tit geb. Storm. d. J. M. Snoek geb. Hom burg d. M. A. v. Delft geb. v. Ravensteinz. A. M. Bruijnen geb. Eicbborn, d. J. J. v. Musscher geb. Provoost, z. H. A. M. Hollee geb. Velthuijsen, d. H. Kolderie geb. Schornagel, d. J. H. M. Driessen geb. Dooremalen, z. P- Prins geb. Hartog, z. J. van Dijk geb. Boon, z. C. Jungegeb. Slieker, z. S. Verrijk geb. Bijl, z. J. Mol geb. Jongejanz. - J. M. Lasschuit geb. Voges, z. M. P. Smits geb. v. Keulen, z. -C. J. Wiggers geb. de Vos, d. H. Bosse geb. v. d. Vossen, z. A. v. d. Mark geb. Klabou. z. Overleden. W. v. d. Waals 82 j. Spaarnw. Straat; M. J.Meijer 85 j. Echtg. v. M. Thijs, Gr. Houtstraat; A. M. v. Koningsbruggen 1 md. d. Gr. Heiligland; M. Serné 8 md. d. L. Poellaan; C. P. v. Leeuwen 5 j. d. Ged. Oude graeht; G. de Belle 56 j. Gierstraat; L. Laans 59 j. Hondensteeg; A Willemseu 62 j. Wed. J. G. Prieaman, Nobelstraat; P. J Klijn 1 j. z. Bannesteeg; P. C. Pieters 3 md. d. Boeresteeg; C. H. R. Tegelberg 27 j. Echtg. v. N. J. Erzeij, Rip- perdapark; A. E. Kool 14 md. d. L. Lakenstraat; - G. Slenders 2 md. z. KousebandslaanW. Heijdoeldt 70 j. L. Heerenstraat; T. C. Dirker 63 j. Rozen laantje; G. C. de Roever 5 md. z. Gr. Markt; W. G. v. Schooten 7 j. z. Begijnhof; A. C. Renout 2 md. d. Nieuwe Spaarnw. Straat; W. Luijting 76 j. Echtg, v. J. Fortgens, Jr. Gasthuisstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2