NIEUWE Mo. 160. Woensdag 10 April 1878. 3e Jaargang. De uitbreiding der Katholieke Kerk. ABONNEMENTSPRIJS AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN HAARLMSCHE «OERAIT. ?«r I Tftor Haarlem0,8. Bui te» Haarlem franee per post1, jUzoaderlijke Nummers„0.06 Dit blad verschijnt BLkea WOENSDAG «m ZAT1BDA». BÏÏBBAU: St. Jansstraat Haarlom. 3BTM AIKHENDB AT Van 16 regels30 Ccmte. Blke regel meeri Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiiin worden uiterlijk D i n g s d a g- en V 1' ij d a g- avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS k LAUEEI. De ware cultuurstrijd dat is de strijd der Katholieke Kerk voor de uitbreiding der waarheid, tot bestrijding der dwaalbegrip pen en van bet ongeloof! Terwyl de machten der wereld den strijd tegen de Kerk voerdenbeeft ejj zich met de linkerband verweerd, maar de rech terhand vrij gehouden om voort te bouwen aan Gods rijk op aarde. De uitbreiding der Kerk onder de regeering van den gestorven Paus is werkelijk wondervol en zijn opvol ger Leo XIII vermeerdert de ranken van den goddeljjken wijnberg naar bet voorbeeld van Pius IX. De Katholieke hiërarchie telt nu 10 Pa triarchaten van beide Ritussen, 129 aarts bisschoppelijke en 642 bisschoppelijke zetels van den latynschen ritus, 51 aartsbis schoppelijke en bisschoppelijke zetels van den Oosterschen ritus, 14 Titels nullius dioceseos6 apostolische delegaties, 103 apostolische vicariaten en 25 apostolische prefecturen. Onder het Pontificaat van Pius IX breidde zich de hierarchic met 215 titels uit en wel als volgt 24 bisschop zetels die tot den rang van Metropolitaan zetels werden verheven, 5 nieuwe Metro politaan kerken, 132 nieuwe Bisdommen, 3 nieuwe titels nullius dioceseos, 3 apos tolische delegaties, 33 apostolisch# vica riaten, 15 apostolische prefecturen. Daarbjj komen nu zes nieuwe Bisdom men in Schotland. >Het is tot onze groote vreugde en vol doening u het geluk mede te deelen, dat de Heer ons gegeven heeft in eene zaak welke tot roem onzer Heilige Kerk verstrekt. Met deze woorden begint de eerste allo cutie van Leo Xlll in welke de aankondi ging van deze vreugdevolle gebeurtenis ge schiedt. Pius IX, die juist in het midden der 19de eeuw in Engeland de Katholieke hiërarchie oprichttehad reeds alle voor bereidingsmaatregelen genomenom ook Schotland wederom in het bereik van het re gelmatige kerkelijk bestuur op te nemen. De dood heeft hem verhinderd, zelf de be slissend# acte te voltrekken; de uitvoering van dit schoone testamentdat hij de Kerk FEUILLETON. DE KLEINE ÉTIENNE. Vervolg. Zijn klavierspel daarentegen lokte haar immer aan 't venster, even als de blinde tante, die bij deze overheerlijke melodiën weder leerde glimlachen. Zoo ontstond een morgen- en avondgroet. Vervolgens wierp de wind ook eens den bloempot naar benedenen de goede buurman bracht een nieuwen naar boven en wist met de oude zoo aardig te keuvelen, dat zijtoen hij vertrokken wasbijna niet ophield hem te prijzen. „Kon ik hem toch maar eens zien, of hij er zoo eerbiedwaardig uitziet als hij spreekt", zeide zij; „ik zou hem dan uitnoodigen om ons van tijd tot tijd eens te komen bezoeken. Wij zijn VTouwen zonder de minste bescherming, en die van een braven man is veel waard. „Obij is lang geen kind meerhij moet naliet, is een der eerste handelingen van zijn opvolger geweest. De apostolische brief dateert reeds van den 4 Maart 1878dus twaalf dagen na de Pauskeuze, maar is eerst na het laatste consistorie openhaar geworden. In de 15de eeuw waren er in Schotland 13 Bisdommen, waaronder twee met rang van AartsbisdomSt. Andrew en Glasgow. Yan deze bisschoppelijke zetels zijn er zes hersteld en wel 1, St. Andrew dat met bij voeging van Edinburg tot den rang van een Aartsbisdom is verheven2, Aberdeen 3, Duukeld; 4, Whitehorn of Galloway; 5, Argyll met de eilanden; deze vier suf fragaan bisdommen zijn den Aartsbisschop van St. Andrew en Edinburg toegewezen. Eindelijk Glasgow welks Bisschop den titel Tan Aartsbisschop heeft ontvangen echter zonder suffragaan- bisdomdeze neemt dus voorloopig met de anderen deel, aan de provinciale synode van Schotland. In de laatste 50 jaren heeft het Katho lieke geloof in Schotland eene groote vlucht genomen. Het getal priesters is van 50 op 256 gekomen, het getal Kerken, Kapel len en Staties van 45 op 252. In het jaar 1828 vond men er geen enkel kloostermaar in 1877 bestonden er reeds 22 vrouwen en 13 mannenkloosters. Katholieke Scholen en andere opvoedingsgestichten hebben nu reeds het cijfer 185 bereikt en de Katho lieke bevolking telt nu reeds 360.000 zielen- Deze bevolking wordt op de bisdommen verdeeld als volgt: St. Andrew en Edinburg 50,000 Glasgow230.000 Aberdeen14.000 Dunkeld40.000 Galloway16.000 Argyll en de eilanden. 10.000 Den 4 Maart waren er 25 jaren verloopen sinds Pius IX de bisschoppelijke hiërarchie in Nederland herstelde. De bisschoppen van Nederland wezen met warme woorden in hunne vasten- mandaten op deze heugelgke gebeurtenis. Mgr. SnickersBisschop van Haarlem, schreef o. a.Wij die aan dit gedeelte van de Kudde des Heeren elk mogelijk bewijs van gunst verlangen te geven," zoo sprak in der tijd de H. Yader Pius IXWjj hebben ons voorgenomen reeds oud zijn antwoordde Marion. „Zijn haar is wit." Dit was inderdaad waar, want de goede brave buurman droeg een gepoederden pruik. De oude vrouw zag van nu af in hare verbeelding den buurman met een gerimpeld voorhoofd, krommen rug en eene snuifdoos. Hij kon ook zoo lang over het gevaarlijke zedelooze Parijs redeneerenen over de boosheid en bedrie gerij der mannen, dat de blinde hem eindelijk plechtig tot beschermer harer jonge nicht op den weg naar den schouwburg en vooral naar de repe titie en voorstellingen benoemde. Van de stipte uitvoering harer bevelen kon zij overtuigd zijn. Marion ging geen schrede meer alleen over straat en de goede buurman van de overzijde kwam ook dikwijls bij de „vrouwen zonder de minste be scherming", en een snuifdoos bracht hij ook mede. „Als wij toch dien braven buurman niet hadden 1" zeide de blinde wel duizend maal en Marion dacht ten minste zoo. Er was heden een gewichtige repetitie, want den volgenden dag zou de nieuwe opera van den grooten duitschen muziekmeester Gluck opgevoerd den bloei der Katholieke Godsdienst in dit koningrijk naar onze beste krachten te be vorderen." Thans zijn er vijf- en twintig jaren heen gevloden en de woorden van den zaligen Pius zijn niet te vergeefs ge sproken. Wij weten wat Nederland in den loop dezer jaren aan Pius IX heeft te danken. Hij heeft veel voor ons gewaakt en gebe den en daarom heeft God onze Kerk geze gend; de Katholieke Kerk heeft in kracht toegenomen, zij getuigt van eene groote uitbreiding. Dat deze dag dan voor ons allen een dag van innige dankbaarheid jegens God zjjeen dag van kinderlijk gebed voor Pius, die in de eeuwige rust is ingegaan en ook daar onze Yader zijn en blijven zal. Kolossaal is de uitbreiding der Katho lieke Kerk in Amerika. In de Vereenigde Staten wonen thans 6.259.371 Katholieken (ruim 1/6 der geheele bevolking) welke van 5297 Priesters kerkelijke bediening genieten. Het eerste Roomsche bisdom was dat van Baltimore dat in 1790 werd opgericht en waar een Jezuiet de eerste bisschop werd. Thans zijn er in de Yereenigde Staten 11 Aartsbisdommen, 47 Bisdommen en 8 Apos tolische Yicariaten. In het begin dezer eeuw telde men op elke 200 inwoners 1 Katholiekthans reeds op elke 6 of 7 een. Sinds 1830 is het aantal inwoners der V. S. 30 °/0 vermeerderdhet aantal Katho lieken verdubbelt elke 10 jaren. In geheel Amerika bevinden zich meer dan 50 millioen Katholieken. Jaarlijks worden er ruim 62,000 gedoopt en het getal schoolkinderen bedraagt 132.522. De Katholieken bezitten in de V. S. 33 Priester Seminariën63 colleges en meer dan 1600 parochiale scholen. Eerstdaags krijgen wjj berichten omtrent een veroveringstochtwelke de Kerk tegen de heidensche volken van Binnen- Afrika onderneemt. Twaalf Missionarissen der nu tien jaren geleden door Mgr. Lavigerie in Algiers opgerichte congregatie voor de bekeering van Afrika gaan zoo meldt men met de eerste stoomboot via Suez naar Binnen- Afrika. In Zanzibar wordt een karavaan gereed gemaakt, en onmid dellijk na het regensaisoeneinde April neemt de tocht een aanvang naar het bin- worden. Zij droeg den naam van „Echo en Narcissusen de koningin Maria Antoinette had bevolen haar met alle pracht op te voeren. De beroemde zangeres Beaumenil had de rol van de Echo op zich genomen; het geheele hof wilde de voorstelling bijwonen, geheel Parijs was in •panning. De toegangkaarten waren reed9 allen tot hooge prijzen verkocht er was geen plaatsje meer te ^rijgen. Niettegenstaande dit alles werd niemand tot de algemeene repetitie toegela ten, want Gluck duldde niet dat de zangers of zangeressen in dit gewichtige oogenblik gestoord zouden wordenhet bevel der koningin aan den regisseur der opera had deze bepaling van den meester tot eene wet gemaakt. Zoo was dan ook ditmaal het groote huis ledigslechts de componist Sacchini met zijn gefronsd voorhoofd en bliksemschietende oogende componist van „les Savoyardsd' Alyaracen de geestige Beaumarchaisde schrijver der beroemde Mé moiresen dichter van les Noces de Figaro" zaten op eene bank in 't parterre. Maar zij zelfs vraagden geen gefluister meertoen Glucks nenlandwaar Apostolische Vicariaten zullen gesticht worden, het eerste aan den Ta- ganjikahet andere aan het meer van Victoria en Albert. Later zullen deze Mis sionarissen meer westwaarts gaanwaar in de Staten van Muata-Yamjo een derde Vicariaat, dat tot de grenzen der Portu- geesche bezittingen reikt, zal worden ge sticht. Ook dit plan voor een blijvend bezit van Midden- Afrika door de Katholieke Missiën is onder Pius IX uitgewerkt en door Leo XHI bevestigd. Kardinaal Franchi als prefect der Propaganda maakte het ontwerpen de Aartsbisschop van Algiers kreeg den last om met behulp van zijne Missievereeniging het plan te volbrengen. Reeds hebben andere vereenigingen zoo als de congregatie van den H. Geest en van het H. Hart van Maria het bekeeringswerk aan de kustlanden van Midden- Afrika be gonnen; de Algiersche Missie bepaalt zich alleen tot het binnenland. Pater Livinsac is voor de Missie in NyanzoPater Parcal voor die van Tanganjika en Kabebe als Superior benoemd. De Missionarissen worden met de noodige instrumenten voorzien Op dat huil verblijf in het binnenland ook voor de wetenschap moge vruchten dragenin 't bijzonder zullen zij hun werk maken van de aardrijkskunde en geschiedenis dezer landen De zegen des Heeren rust op zijn wijnberg. Dezer dagen vernamen wjj uit zeer ver trouwbare brondat de schrjjver der Staat kundige Harmoniën J. W. Brouwers, Pastoor te Bovenkerk een brief van felicitatie heeft ontvangen van een generaal des Neder- landschen legers, die hem onder anderen schreef YHet is mjjn vurigste verlangen, Uive Staatkundige Harmoniën van Neerlands Grondwet in de handen van eiken Neder lander te zien. Het kan niet anders dan het vaderland tot heil verstrekken. In onze dagen vooral is het meer dan noodzakeljjk dat onze landgenooten een goed begrip hebben van hunne Staatkun dige instellingenen ziedaar Gjj hebt ze zoo duideljjk uiteengezet dat onze mede burgers ze te meer zullen waardeeren, indrukwekkende gestalte voor den lessenaar als di rigent plaats nam. De toenmaals 63jarige grijs aard in 't gewone dagelijksch leren door strijd en overwinning iets gehukt en zwakwerd weder een jonge held, toen zijne liand den dirigeer stok vatte. De muzikanten beschouwden hem met eerbied; zelfs de lichtzinnigsten. Bij eiken valschen toon, bij elk ontijdig voortgebragtpiano of forte traden onweerswolken van toorn op 't voorhoofd van den kunstenaar. Allen waren bang voor deu „duitschen heer" en speelden nooit beter dat onder zijne leiding. Ook de zangers deden hun best, en een hoofdknikje van den ridder Gluck was hun grootste belooning. Slechts de schoone en verstandige Beaumenil veroorloofde zich hier en daar, schertsenderwijs, eenige aanmerkingen te makenen - voor haar alleen boog de onoverwinlijke het hoofd. „Zing slechts zooals ge wilt, kleine eigenzinnige"placht hij dan te zeggen„het klinkt toch altijd schoon hoe gij 't ook zingen moogt." Wordt vin-i>tlgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1