binnenland" BUITENLAND. Engeland. Frankrijk. Zwitserland. Duitschland. België. Italië GEMENGD NIEUWS. •r aan zullen hechten met die liefde welke tot toewijding en offervaardigheid leidt, de eenige en ware grondslag van eiken staatdie goed georganiseerd is van eiken natie die hare onafhankelijkheid kan en wil handhaven.» Wij twijfelen er niet aan of ook vele zullenna het bovenstaande gelezen te hebbenkennis willen nemen van eene brochure, die om het gewicht der stof, en de voortreffelijkheid der behandeling aller aandacht waardig is. Eerbied voor en ver knochtheid aan de Grondwet bij zjjne mede burgers opwekken, is voorzeker eene daad van ware vaderlandsliefde. Het vasthouden toch eener natie aan de Grondwet is een duidelijk bewijs van hare deugdelijkheid en van de kracht der natie tevens. Het 00 STEN. In officieële kringen te St. Petersburg zoowel als bij het publiek gelooft men dat een oorlog met Engeland onvermijdelijk is. Een commissie van Russische zeehandelaren heeft te Moscou in een vergadering be sloten een vrijwillige vloot lichte vaartui gen uit te rusten die tot vernietiging van den handel des vjjands zou dienenen voorts om tot dat doel inschrijvingen te openen op alle punten van het Russisch grondgebied. In La France schreef men dezer dagen omtrent een oorlog met Engeland het vol gende: die Mogendheid zonder soldaten heeft ons in 't begin van deze eeuw, ge- gedurende meer dan 20 jaren het hoofd geboden; zjj heeft ons overwonnen. Zjj heeft goud, dat alliantiën doet ge boren worden; zjj is onneembaar. Een oorlog met Engeland bestaat niet in min of meer geregelde manoeuvres; in kanonschotendie gewisseld wordenin overwinningen of nederlagen: neen, het is de stilstand, het is de verlamming van de nijverheid, het is de ondergang van den handel. En geheel Europa zou den terugslag van dien strijd gevoelen, die, naar wij hopen niet zal ontstaan. Aan the Times bericht men dd. 5 April uit San Stefano: Gister gingen 500 man infanterie van de Keizerlijke garde scheep en heden zal het Polodisch regimentsterk 2500 man, alsmede de trein, eveneens naar boord vertrekken. Morgen wordt de le battery van de 14de divisie en Maandag 8 April een escadron van het Keizerlijk escorte 120 paarden verzonden. De Grootvorst is naar Konstantinopel vertrok ken." Te Madrid maakt men zich omtrent het Oosten ook geen illusiën. De Minister van Oorlog verklaarde Zaterdag-avond, in ant woord op eene interpellatie in de Kamer, dat hijmet het oog op een oorlog tusschen Engeland en Rusland de bezetting der Balearische eilanden zou versterken en de begonnen versterkingswerken zou doen be spoedigen. Op de bedreigingen van prins Gortscha- koff tegenover den diplomatieken agent van Rumenië, dat ingeval zijn gouvernement voornemens is te protesteeren tegen art, 8 van het vredes-tractaat de Czaar de ont wapening van het Rumeensche leger bevelen zal verneemt de Politische Correspondenz uit Bucharest: dat de Vorst van Rumenië daarop heeft geantwoord: »Zeg aan prins Gortschakoff, dat het Rumeensche leger vermorzeld kan worden maar dat hetzoo lang ik leef niet zal worden ontwapend. Het is dus in Rumenië niet pluis. De Rumeensche president-ministerde heer Bratiano is vergezeld van zijn secretaris te Berlijn aangekomen. In hoever Rumenië op Duitschlands ondersteuning zal kunnen re kenen is nog onzeker nu men te Bucharest uit Weenen, Rome, en Parijs berichten ontvangen heeft die tot verzet tegen Rusland aanmoedigen. Als de heeren uit B ucharest naar Berlijn gaan om raad te vragen zullen zjj waarschijnlijk vergeten zijn de volgende correspondentie welke in Maart 1871 plaats had. Keizer Wilhelm schreef toen aan zijn vriend Alexander het volgende: Nooit zal Pruisen vergeten wat het u verschuldigd is en de oorlog geen groote uitbreiding gekregen heeft. Mocht God er u voor zegenen. Uw dankbare vriend voor eeuwig Wilhelm." waarop de Czaar antwoordde: „Ik gevoel mij gelukkig in staat te te zijn geweest u mijne sympathie als een hartelijk vriend te bewijzen. Moge de vriendschap welke ons zoo innig ver bindt het geluk en den roem onzer landen verzekeren Met het oog op den te vreezen oorlog kan het geen kwaad deze hartelijke corres pondentie, die niet zonder gevolgtrekking is, op nieuw in herinnering te brengen. Aan de Times wordt uit St. Petersburg gemeld, dat de Russische Regeering eerst daags aan de Mogendheden zal verklaren dat na de circulaire van Lord Salisbury het congres de ontstane quaestiën waarschijnlijk niet meer kan op lossen. De Daily Telegraph meldt uit Weenendat volgens berichten uit Cettinje Rusland den vorst van Montenegro heeft verzocht zich voor te bereiden op de hervatting der vijandelijkhedenen dat vorst Nikita dien tengevolge de noodige maatregelen neemt. Men seint uit Berlijn aan de Times: Rusland heeft bij een handelshuis alhier eene bestelling gedaan van 200000 leger tenten, waarvan de levering in den loop dezer maand moet geschieden. Op last van den Sultan heeft het pers bureau de dagbladen uitgenoodigdzich te onthouden van het opnemen van oorlog zuchtige artikelen, en onzijdig te blijven tusschen Engeland en Ruslandovereen komstig de door de Regeering gevolgde politiek. Het wordt hoog tijd dat John Buil zich gereed maakt om van woorden tot daden over te gaandaar volgens de Köln. Zeitung Constantinopel thans feitelijk door de Russen is bezet, doch op vredelievende wijze zegt het bladzonder dat de Engelschen daarin een schending der neutraliteit kunnen zien. In de straten en vooral in de cafés-chan- tant wemelt het van Russen. Hoe ze er gekomen zijn wordt eenvoudig over het hoofd gezien! Het Nederlandsche stoomschip Spartanvan Hamburg naar Londen, met eene lading suiker, is 7 April op de Hasborough Sands verongelukt. Dertien schepelingen zijn gered. De Kon. Schouwburg te Oldham is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. door een fei len brand vernield. De schade wordt berekend op 20,000 pd. st. In the Egyptian Hall, te Londen, wordt aan een talrijk publiek een reus vertoond, wiens omvang werkelijk ontzaggelijk is. De jonge man die pas 23 jaar oud is, meet 8 voet om de schou ders, 7 voet om het midden-lichaam en S om de knieën. Zijn gewicht bedraagt ongeveer twintig centenaar Hij is intusschen slechts 6 voet 4 duim hoog. Als kind van 4 maanden woog hij 56 pond en als knaap van 10 jaar 250 pond. Zijn geneesheer verklaart, dat de ontzaggelijke massa meer uit vleesch dan uit vet bestaat. Mijn heer beweegt zich wel wat moeielijk, maar toch zonder hulp. Hij wordt vergezeld door zijne jon ge vrouw, die de gewone taille heeft. Verscheidene officieren van de Oostenrijksche reserve die te Parijs als geëmploijeerden van handelshuizen werkzaam waren, hebben aanzeg ging gekregen, zich tegen 27 April naar Weenen te begeven. Le Soleil deelt mede dat de President der Republiek Prins Hendrik der Nederlanden het grootkruis van het Legioen van Eer heeft ge schonken. In de zeehavens wordt sedert eenigen tijd een ongewone drukte waargenomen. Uit Toulon schrijft mendat eerstdaags bevelen zullen worden gegeven om de vloot aanzienlijk te versterken en in staat van volkomen uitrusting te brengen. Een en ander zon geschieden met het oog op een mogelijke botsing tusschen Engeland en Rusland in het Oosten. De Schach van Perzië heeft Teheran verlaten, om de reis naar Parijs te aanvaarden. Hij wordt vergezeld van een twintigtal aanzienlijke personen uit zijne omgeving, onder welke de Ministers van buitenl. zaken en van oorlog. De Berlijnsche bankier Mendelssohn ver liet gisteren Parijs, zonder dat hij er in geslaagd was een leening van 300 millioen te sluiten ten behoeve van Rusland. Maarschalk Mac-Mahon inspecteert beurte lings al de forten van Parijs.. Hij is er heden nog meê bezig. Later zal de President zich naar het noorden dS3lands,tu3Schin Bnchiiu euDm- ai, begeven, waar groote manoeuvres zullen plaats hebben. De Kommandant van Parijs, generaal Geslin is als zoodanig afgezet omdat hij het gedrag goedgekeurd heeft van een soldaat, die met zijn sabel een man sloeg, omdat deze eene vrouw geweldadig wilde verlossen, door dien soldaat als zijne arrestante weggevoerd. De Pall Mall her innert nu aan twee andere gevallen van denzelf den aard, die onder Thiers plaats hadden, le Een soldaat, werd gestraftomdat hij in gelijke om standigheden van zijne wapens geen gebruik had gemaakt. 2e Een soldaat die, op wacht staande, door zeker persoon werd aangevallen, schoot dezen dood en werd op voordracht van den minister van oorlog door Thiers gedecoreerd. Honderdenen honderden visitekaartjes zijn echter generaal de Geslin toegezonden, die naar Lons-le Saulnier is overgeplaatst. De geneaaal die, aan de radicale dwingelandij is opge offerd staat bekend als een goed Katholiek, een man van eer en plicht. De begrafenis van kolonel Allet kommandant der Zouaven heeft dezer dagen te Louèche plaats gehad. Zijn dood heeftin het kanton een algemeenen rouw verwekt en meer dan 2000 menschen uit het gebergte volgden zijn doodkist die bedekt was met de wit-gele vlag des Pausen. Een ge schenk van Amerikaansche Katholieken. Generaal de Charette woonde de plechtigheid met vele zijner wapenbroeders bij. Zooals men zich herinneren zal, werd bijna 13 jaar geleden generaal Lamoricicre aan den voet van zijn bed met het kruisbeeld in de hand dood gevonden. Welnude Voorzienigheid bewaarde voor kolonel Allet hetzelde lot. Eene beroerte heeft hem ge troffen terwijl hij zijn avondgebed spraken men vond hem den volgenden morgen in zijne kamer liggen met den rozenkrans in de hand. Beide helden hebben verlangd naar den schoonen dood van op het slachtveld een kogel in het hart te krijgen voor de verdediging van hun geloof. Zij hadden te samen te Castelfidardo gestreden en gekommandeerd zij hadden dezelfde zielegrootheid en offervaardigheid; zij hadden dezelf de belooning ontvangen hetzelfde treffende bewijs van de goddelijke barmhartigheid. Niet met de wapens in de hand kunnende vallen voor hunnen PausPius IX zijn zij als in den strijd getroffen terwijl zij de wapenen des gebeds in de hand hadden. Zoo is hun geloof gezegend! De politieke stemming is te Berlijn over het algemeen rustiger. Men is overtuigd, dat binnen kort diplomatieke onderhandelingen te wachten zijn. Rusland schijnt de noodzakelijkheid in te zien om water in zijn wijn te doen. Volgens de Neuivieder Zeitung is Anna Maria Weiier (de gestigmatiseerde) gevangen gezet. Haar oom, de molenaar Weiier, wordt ook te Neu- wied gevangen gehouden. Echt Pruisisch! Men schrijft ons uit DoornikNiet der moeite waard achtende u mede te deelen dat de liberalen zich ook hier, zooals in Gent en elders dapper weerden, om door middel van een maskerade naar aanleiding van Half-Vasten den godsdienst en zijne bedienaren op eerlooze wijze te willen bespotten, is het van meer belang te weten hoe de Katholieke bevolking zich gedroeg, nu de wagens met gemaskerden die den Bisschop van het diocees en meerdere geestelijken allerbespottelijkst voor stelden door een aantal agenten onder aanvoering van den eommissaris van politie en een wethouder der stad, werden geëscorteerd. Er ontbrak nog slechts aan dat de burgemeester, zich aan het hoofd van den stoet geplaatst had. De Katholieken verontwaardigd over de lieder lijke houding der liberalen en der regeerings- mannen riepen het tot hiertoe en niet verder uit. Dappere mannen omringden den stoet, en onder het leve onze bisschop! leve de geestelijkheid! leve de Broeders der Christelijke Leer! regende het rottingslagen op de door den drank verhitte hoofden van de mannen der loge en het gespuis dat zich voor geld liet vinden voor die walgelijke optochten. De wraak des volks vreezende namen de dap pere helden de vlucht, daar het tijd werd het lijf te bergen. Nu het volk bevredigd wasging het weldra vreedzaam zijn weg. Burgemeesters, die katholieke processien ver bieden laten de schandelijkste carnavalsoptoch ten steeds ongehinderd toe. Als de Katholieken zich echter overal zoo moe dig gedroegen als te Doornikzou men zulke liberale schandalen niet zien. Kardinaal Berardi is Zaterdag te Rome bijn a plotseling overleden. Hij werd den 28 September 1810 te Ceccanoin den Kerkdijken Staat geboren en den 13 Maart 1868 tot het kardinalaat verheven. Voor het loopende jaar 1878 was hij kamerling van het H. College. Op dit oegenblik zijn nog 60 kardinalen in leven. De Italiaansche regeering schijnt ook oorlog zuchtig te worden, er is een eskader, uit 11 oorlogschepen bestaande naar den Levant gezonden. Men zegt dat de schuld van de stad Florence niet minder dan 129 millioen bedraagt. Pater Beokxgeneraal der jezuïten die ernstig ongesteld was is weder geheel hersteld en door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen. Onze liberalen, die Woensdag 11. in de Tweede Kamer het wagen durfden, aan den eed zijn hei lig karakter te ontnemen, een daad waarop wij eerlang terug hopen te komen hebben van de Beijersche Regeering een gevoelige les ontvangen. Die liberale Reegeering toch heeft den bisschop van Passau, Mr. von Weckert, een brief van dankbe tuiging gezonden voor de uitvaardiging van zijn Vastenmandement, waarin hij met nadruk de heiligheid van den eed en zijn groot ge wicht voor het openbare leven en vooral voor de rechtspleging aantoonde. (Msb.) Nijmegen8 April. Als eene opmerkelijke bijzonderheid, welke het rechtsgevoel der bevol king duidelijk kenschetste, wordt ons uit het land van Cuijk gemeld, dat vele herbergiers de reus achtige publicatie der veiling van St. Agatha- eigendommen, hun aangeboden om in de gelag kamer aan den wand te hangen, geweigerd heb ben aan te nemen. Eere dien braven liedenMaar ook, wat eene beschamende les voor het Gou vernement de gelijke rechten zoo zonderling eer biedigende. G. Aalsmeer, 6 April. Gisteren-avond, omstreeks 8 ure, brak hier brand uit in de boerderij van de weduwe Blootshoofd. Huis, hooiberg, hooi schuur en verder getimmerte zijn een prooi der vlammen geworden. Menschen en vee zijn gered. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Amsterdam, 7 April. Natura Artis Magistra is weder twee Zeeleeuwen rijk. Deze zijn uit den Zoölogischen tuin van Antwerpen afkomstig en zwemmen in goede eendracht met een paar zee honden in het groote bassin. IJmuiden, 7 April. De Scheepvaart wordt in de laatste dagen weder eenige uren gestremd door spuiing. Dinsdag zijn de stoomschepen Pal- las en Lome 3 uur daardoor opgehouden. Woens dag ondervonden 2 stoombooten en 2 zeilschepen oponthoud en Donderdag de stoomboot Metro politan 4 uur en het barkschip Agues 3 uur. Natuurlijk veroorzaakt die vertraging aanzien lijke schade. Heemstede. 4 April 1878. Heden was het voor deze gemeente een blijde feestdag en viel haar eene hooge onderscheiding ten deel. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem deed haar de eer aan den eersten steen te komen leggen van de in aanbouw zijnde nieuwe Kerk. Na ten 10 ure de H. Mis te hebben opge dragen begaf Z. D. Hoogw. vergezeld van de HoogEerw. Heeren Kanunniken Vregt en van den Akker en een groot aantal Eerw. Heeren Geestelijken, zich naar het feestelijk getooide ter rein van den bouw. Schoon weder begunstigde de plechtigheid: nadat eene in looden koker in- geslotene oorkonde in den steen was gemetseld werd de steen zelf gewijd en geplaatst. Eene aan zienlijke menigte Parochianen was bij de plech tigheid tegenwoordig en ook de Edel Achtbare Heer Burgemeester gaf door zijne tegenwoordig heid een hoogvereerend bewijs zijner belangstelling. Moge het woord hetwelk de Bisschop onder de H. Mis tot de geloovigen richtte vervuld wor den en de nieuwe Kerk onder bescherming van den H. Bavo worden voltooid tot eer en ver heerlijking van God en tot heil der geloovigen. Wij twijfelen er niet aan of deze Kerk, vol gens de plannen en onder leiding van den kun- digen Architekt, den Heer E. Margeij door den Heer B. Zuithof, aannemer te Haarlem te bouwen, zal strekken tot een sieraad dezer gemeente. Te Cardiff is een coloradokever gevonden, hij had een grooten aardappel tot woonplaats ge kozen en huisde daarin met een aantal eieren om zich heen. De aardappel was afkomstig uit een scheepsladingdie in de haven te Cardiff was aangekomen. De vindingrijkheid der dieven houdt met toenemende waakzaamheid der politie gelijken tred daarvoor getuigt weder het volgendeSedert ge- ruimen tijd werden uit de goederenstations in Duitschland pakketten vermist, die zoo geheimzin nig verdwenen, dat de wakers ten einde raad waren. Eindelijk ;:ijn echter de dieven gevonden. Het waren twee personenwaarvan de een in een mand of kist werd geborgen, die als bestelgoed door

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2