NIEUWE 3e Jaargang. Onrechtvaardige beoor deelingen. de kleine étienne. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers„0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. XJENDRA) AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels80 Cc*t«. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dingsdag- en Vrijdag- avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. 's Menschen hoogmoed kan geen neder laag verkroppenen zoo er ééne of meer geleden worden, de hoogmoed is dadelijk gereed de oorzaak aan onschuldige n te wijten. Wanneer twee strijders aan het vechten zijn moet de uitslag wezen dat de een den andere overwint, of wel dat heidenmach teloos gewordenden strijd eenigen tijd staken, ten einde door rust uieuwe krach ten van aanval te vergaren. Zoo gaat het in menigen oorlog, Als er slag geleverd wordt is de uitslag dat ééne der strijdende partijen overwinnaar isof wel dat hij eindigt zonder te heslissen wie overwinnaar of verslagene is. De hoogmoed van machtige volken heeft altijd gereede middelen om iederen verloren slag toe te schrijven aan onware oorzaken. Meestal wordt de geslagen opperbevelheb ber of één of meer der generaals in staat van beschuldiging gesteldwijl zijdoor onkunde verkeerde operatie, werkeloos heid," of iets soortgelijks de oorzaak der nederlaag waren. Dezelfde hoogmoed wil nooit erkennen dat de vijand even bekwame, zoo niet be kwamer legerhoofden bezit hij wil niets weten van onvoorziene gevallen kleine oorzakendie soms groote gevolgen hebben. Neen, de hoogmoed noemt den verliezeronbarmhartig genoegdomoor zoo niet verraderdie door den krijgsraad behoort veroordeeldvan eerrang en aan zien beroofd te worden. Zoo riep de Russische geschiedschrijver Howaisky onlangs toen de Russische wa penen niet zegevierden uit: »Gotl zende ons betere veldheeren voor onze dappere armee! Hij heeft Rusland en zijn Keizer niet lief, die thans niet zulk een gebed in zjjn hart voelt opkomen." Aan knappe legerhoofden ontbrak het Rusland echter minder dan aan bekwame staatslieden. Het beste middel toch om geene nederlagen op het slagveld te lijden is: geen oorlog te beginnen dan bij onver mijdelijkheid. Den geschiedschrijver Howaisky raden FEUILLETON. ook van Vervolg. Be rol van de Echo was als 't ware voor haar geschreven; muziek, spel, alles vereemgde zich tot een schitterend geheelhet was de betooverende echo van den dichter en musicus. Gluck juichte in zijn binnenste. Zij had juist de eerste aria gezongen; langzaam smolten de toonen van t ritournel weg; de groote meester glimlachte; Beaumarchais knikte zielsverrukt den in genot zwevenden Sacchini toe daar riep plotseling uit een zijloge een van woede bevende mannenstem „Mademoiselle Marion, gij moogt met den lan gen sater niet babbelenAller oogen wendden zich met verwondering tot den sprekerde muziekan ten hielden op met spelende maatstok viel uit de hand des meesters deze weinige woorden maakten een niet te beschrijven indruk. Men zag hem met verwondering aan, in zijne wij zijn gebed anders te doenbijv,God geve ons wijzer staatsmannen voor het heil des volks! Hij heeft Rusland en zijn Keizer niet lief, die thans niet zulk een gebed in zijn hart voelt opkomen. Wie zal ooit Napoleon de eer durven weigeren dat hij de knapste veldheer van alle toenmalige legeraanvoerders was? Gewis niemand! En toch verloor Napoleon den slag bij Waterloo wel! Ook kwam het geen Frauschman in de gedachte de schuld der neêrlaag aan Napoleon te wijten. Eene schijnbaar nietsbeteekenende om standigheid was dan ook de ware rede dat Wellington bij Waterloo zegevierde. Een ua dien tijd tot aan zijn dood vergeten gebleven trompetter der Hannoveranen blies een verkeerd signaal en deze schijnbare onbeduidende vergissing besliste den slag ten voordeele der Bondgenooten Held Blucher oogstte groote eer van den zegepraal en de arme trompetter sleet zijne ver dere levensdagen met een sober pensioen. Verleden jaar heeft de rechte overwinnaar van Waterloo deze ondankbare aarde ver laten. Hadden de Russen bij Plewna ook maar zulke trompetters gehad, Howaisky en geest verwanten zouden God niet om betere veld heeren behoeven te biddenen geen der veldheeren behoefde dan ontslagenafgezet, voor den krjjgsraad gedaagd, of als verrader gestraft te worden. Had Napoleon eens aan het water van den Donau die in één nacht zeven voet gestegen was een nederlaag te wijten, zijn val bij Waterloo moest hij aan het ver keerd begrepen signaal eens trompetters toeschrijven. Eene kleinigheid is dikwerf groot in gevolgen. Het OOSTEN. Men verwacht spoedig een actief optre den van Engelandmet het bezetten van Mytelene als Engelsch station. Zoolang echter de diplomatie spreekt zwijgt het kanon. Prins Gortschakoff schijnt met al zijn politieke redeneeringen slechts tijd te moeten winnenom ten slotte toch het woord aan het kanon te geven. Volgens de Politische Correspondenz zijn Russische troepen als voorhoede van het eenvoudige bijna armoedige kleedij den jongen misdadiger, die in den beginne niet scheen te bemerken, dat hij het voorwerp van aller aan dacht was. Zijn schoon gelaat gloeide van woede en zijne zwarte oogen staarden onafgewend op een paar, waarvan de schoonere helft spoedig achter de coulissen verdween. Daar verheft zich de statige gestalte van den dirigent in al zijne majesteit; het onweer naderde. //Wie is de onbeschaamde, die het waagt hier dergelijke stoornis aan te richten?" riep Gluck. De eerste toon zijner stentorstem werkte als een elektrischen slag. De jongeling kromp ineen, trad achterwaarts, eene doodelijke bleekheid verdreef den blos zijner wangen zijne bezinning kwam plotseling wsder. Zonder een enkel woord te kunnen stamelen, zag hij den grooten meester aan. Daar kwam de schoone Beaumenil bij den musicusen hare handen zaamgevouwen op zijn arm geleund (ze waren betooverend, die handen, zeide zij met zoete stem„Heb medelijden met dit kind Ziet gij dan niet dat er een musicus in hem zitIk wed zevende en elfde legerkorps begonnen van Rutschuk naar Giurgewo op te rukken om de linie Giurgewo-Bucharest te bezetten. De Rumeensche regeering ontkent, dat dit een begin is van het bezetten van Ru- menië door Russische troepenten einde de gemoederen niet te verontrusten. In verscheidene aan de Donau gelegen plaat sen van Rumenië zijn mede Russische troe pen aangekomen. Indien het oprukken der Russen van Rutschuk naar Giurgewo, met het plan om de linie Giurgewo-Bucharest te bezetten en indien de aankomst van andere troepen in verscheiden Rumeenscheaan den Donau gelegen plaatsen echter niet vijandig tegen Rumenië gericht is, wat is 't dan? De Rumeensche minister Bratiano is niet veel wijzer geworden in Berlijn. Wel heeft men hem uiterst welwillend bejegend. ZEx. heeft aan de keizerlijke tafel mogen aanzitten maar de uitslag zijner zending is duister. Na een langdurige conferentie met von Bismarck is hij naar Weenen ver trokken. In die conferentie heeft de Prins den Rumeenschen minister zeker niet mede gedeeld dat Zijne Hoogheid buskruitfabrie- kant van Rusland is. De Prins maakt goede zaken met deze industrie. De Han- noversche Courier schrijft hierover het vol gende: »Voor rekening der Russische re geering werden in de laatste dagen uit de nieuwe buskruitfabriek op de bezittingen van von Bismarck in Laueuburg belangrjjke zendingen buskruit geëxpedieerd. Den 27 Maart ging een transport per Elbe tot Dömitz, daar werd het per extra trein in 20 goederenwagens geladen en naar de Russische grenzen gebracht, begeleid door een luitenant, een sergeant-majoor, een sergeant en tien kanonniers. Meerdere zen dingen uit de buskruitfabriek volgen spoedig. De Politische Correspondenz verneemt uit Cattarodat in de geheele omgeving van Antivari zich een levendigen en aanhou denden tegenstand openbaart tegen eene in lijving bij Montenegro. De bevolking van het district Dulciguo tot Bojana toe weigert wapenen van Montenegro te ontvaugeu en laat zich eenparig beslist ten gunste van eene aansluiting aan Oostenrijk uit. Omtrent de Russische krijgsmacht in slechts zoo veel gewaagd den beroemden Gluck te dat hij arm isen heeft om eene opera van hooren." „Weet gij niet, dat het streng verboden is op de repetitie te komen? vroeg Gluck met het ge rimpelde voorhoofd van een Jupiter. „Ik weet het, ik had anders geen enkele repe titie van uw Echo en, Narcissus overgeslagen dat zweer ik! Elke straf, die gij mij oplegt, zal ik dragen; mijn vurigste wensch is vervuld geworden Een vriendelijke blik viel uit Gluck's oogen op den knielende. „Sta op en zeg mij eens waarom gij zoo kwaad zijt gewordengedurende mijne muziek? „Ik wil een musicus worden. Mijn naam is Etienne Henry Mehul. Men heeft mij uit mijne geboorteplaats Givet, waar men mij steeds den „kleine Etienne" noemde naar Parijs gezonden. „Daar moet ge een groot man wordenals er „werkelijk iets in u steekt," zeide mijn mees- „ter, de organist der Sint Anna-Kerk „Loop „op de straten met open ooren en oogenen hoor „wat er te hooren is." Maar ik zou nog wel het Oosten deelt The Pail-Mall Gazette het volgende mede Voor zoover men oordeelen kan naar de meest geloofwaardige berich ten omtrent de beweging van de Russische troepen sedert het sluiten van den wapen stilstand met Turkije, Rusland thans 25 divisiëu infanterie heeft in Rumenië en op den zuidelijken oever van den Donau. Een Russische divisie infanterie, op voet van oorlog, telt 15,924 officieren en man schappen en kan 11,400 bajonetten en 48 kanonnen in linie brengen. De garde-di- visiën zijn een vierde sterker. Door ziekte en door de kogels heeft het Russisch leger echter zoo verschrikkelijk geleden datondanks al de versterkingen zeker geen enkele divisie compleet is. Een gewoonlijk zeer goed ingelicht Duitsch blad beweertdat de gemiddelde sterkte van de Russische divisiën thans niet meer dan 10,000 man bedraagt. Neemt men deze cijfers voor juist aan dan bedraagt het totaal van de Russische macht in Rumenië, Bulgarijë, Rumelië en de omstreken van Konstautinopel ruim 180,000 man infanterie, 1200 stukken ge schut en 30,000 a 50,000 man cavalerie. Het grootste deel van die legermacht be vindt zich ten zuiden van den Balkan en bestaat uit de Keizerljjke garde met 3 divi siën infanterie, en het 4e, 8e en 9e leger corps met 2 of 4 gedetacheerde divisiën dat wil zeggen: 13 a 15 divisiën infanterie die te zamen in battaille kunnen stellen 110,000 bajonnetten en 720 kanonnen. De Servische kolonel Leschjanin is naar St. Petersburg vertrokken om namens zijn gouvernement de voorwaarden over te brengen voor een vereenigd optreden met Rusland in geval van oorlog. Deze voor waarden zijn het verschaffen van 30000 geweren80000 sabels en uniformen voor het Servische leger van 80000 manmet een aanwinst van grondgebied in Bosnië en Oud-Serrië. De heer Layard heeft bericht ontvan gen van den heer Reade, Britsche consul te Rutschukwaarin hij verzoekt om aan de Russische regeering voldoening te vra gen voor het feit, dat de Russische auto riteiten de consulaire gebouwenwaarboven de Britsche vlag wapperde, in bezit geno- jaren laug hebben kunnen loepenen niet zoo veel gehoord hebben als sinds een uur, terwijl Gluck den maatstok zwaaide." „Wie onderwijst u hier?" „Een vriendelijk en goed meester, een bloed verwant van mijn peetoom in Givet, de klavier speler Henry Edelmann." „Gij zijt mij nog een antwoord schuldig denk eens na, Etienne Mehul." „Waarom ik zoo vertoornd ben geworden? Omdat de koristen niet moge babbelen gedurende uwe goddelijke muziek!" antwoordde de jongeling maar hij sloeg de oogen naar beneden en zijne wangen werden door eenen schoonen blos gekleurd. „Dat is braaf van u dat mag een ordentlijk musicus ook niet dulden. Waar zijn de schuldi gen?" „O ik heb ze niet goed onthouden. ik zou ze nu niet kunnen vindenstamelde de kleine Etienne, zijne blikken naar de coulissen richtende, waar Marion verdwenen was. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1