NIEUWE No. 102. Woensdag 17 April 1878. 3* Jaargang. Lauwe mensclien. de kleine etienne. MNTIINDirjf ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden Yoor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franoo per post1, Afzonderlijke Nummers0.06 Dit klad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. COIIMIT. PRIJS DER ADVERTENTIËN \m 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per adrertentie a Contant. Advertentie* worden uiterlijk Dingsdag- en Vrijdag- avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Sommige menschen hebben zoo weinig moed om voor bun gevoelen uit te komen, dat zij eerst moeten hooren zeggen het is koud" voor dat zij 't zelve durven ver kondigen, al snjjdt hun de felste noorde- wind ook door bet aangezicht. Dat zijn van die zoogenaamde middenmannen, mod deraars, zooals een onzer Vaderlandsche dichters ben betitelt, menscheu die zich conciliant noemen en liever alles willen schipperenhunne overtuiging en principes verloochenen en totaliter missen wat de Pranschen noemen: le courage de son opiidon. Het is een ondankbaar werk tegen zul ke individuen te velde te trekken. Raad gevingen helpen niet, want in den regel zjjn het alleen de raadgevingen welke de hartstochten streelen waarnaar men luistert. Toch kan het geen kwaad op deze soort menschen te wij zon en hun gebrek te ont leden, te beschouwen en er ons voordeel meê te doen. Men kan de categorie der lauwe menschen in drie hoofdsoorten on derscheiden: te weten in lauwe menschen uit onverschilligheid, uit winzucht en uit menscheljjk opzicht. De laatsten zijn niet minder dan de eersten. Lauwe menschen uit onverschilligheid zyn zjj die op eene eigenaardige onhebbeljjke manier door dit leven voortsukkelen. Menschen op wier ver steend hart, indrukken van God en Gods dienst geen vat hebben en die ook in het sociale leven zich voortbewegen alsof zjj geen deel willen uitmaken aan den keten die de maatschappij samen bindt. Natuurschoon en kunstproducten laten hen koud, het ge not van goede lectuur of eener kernachti ge rede kennen zij niet en hunne welbe spraaktheid bepaalt zich bjj de tot verve lens toe uitgesproken woorden 'tkan mij niet sclieelen! Lauwe menschen uit winzucht zijn zij die zich slechts ééne levenstaak hebben toe gerekend namelijk het vergaren van aard- sche schatten, het zoogenoemde dubbeltjes verdienen. Verder strekken zich hunne be grippen en hun levensdoel niet uit. Al wat er om en bij ligt wordt door hen ver worpen en niet erkend. Zij beoogen slechts FE UILLETON. Vervolg. „Gij zijt een slimme knaapdoch naar 'k hoop een goed musicus. Wij zullen dat eens onderzoeken. Gij kunt nu naar uwe plaats gaan en stil letje. luisteren." Met welk zalig gevoel zat Etienne Mehul van Givet nu in de kleine loge en verslond de muziek die hij nu eerst werkelijk hoorde. Welk geluk was hem overkomen! Was het een droom? Hij beet zich eenige malen flink in den vinger om zich te overtuigen dat hij wakker was. En Marion stond nu een halve mijl ver van den langen sater, en waagde het niet hem aan te ziende kleine eigenzinnige. De groote meester die door gansch Parijs bewonderd werdde voor malige onderwijzer der koningin van Erankrijk, ridder Gluck had hem vriendelijke woorden toe één doel om door het bezit van geld zich eene gewaande onafhankelijkheid in dit leven te verschaffen. Even als de eerst genoemde categorie zijn ook zij niet vat baar voor redeneeringen want de gelddui vel heeft een onbegrensde heerschappij in hun gemoed ingenomen. Zij streven naar rijkdommen, als ware het onmogelyk zon der het bezit daarvan rust van de ver- moeinis en vertroosting in de droefheid te vinden. Alsof drenkelingen gemakkelij ker weder naar de oppervlakte van het water konden opstijgen als zjj beladen zijn met een zwaren last. De arme men schen wat baat het hen of het lot hen rjjk maakt, hunne wenschen en begeerten maken hen toch weer arm! Lauwe menschen uit menscheljjk opzicht zyn zjj die in hunne bekrompen zienswjjze in iedereen met wien zjj verkeeren een be spotter of berisper van hun geloof of denk- wjjze zien en die, bang als ze zjjn om voor hunne opinie uit te komen, liever zwjjgen daar waar zij wel degeljjk moesten spre ken. Zjj blozen in gezelschappen wanneer zjj vermoeden het gesprek over hunnen gods dienst zal gericht worden. Zjj glimla chen zelf* wanneer geheiligde gebruiken of ceremoniën door andersdenkenden bespot telijk worden voorgesteld en bang als ze zjjn voor dompers en onnoozelen ge houden te wordenkruipen ze als de slak in de schelp liever dan zich manmoedig te toonen en te verdedigen wat aangeval len wordt. Zij zijn geljjk aan het kameleon dat steeds de kleur van zijne omgeving aanneemt. Het menscheljjk opzicht houdt hen, he laas vaak, van hunne godsdienst-plichten af, zjj zouden wel zoo gaarne meê doen maar wat zullen de menschen er van zeggen." Onder deze gedachte bezwjjken zjj om einde lijk van lauwheid in totale onverschillig heid te vallen waaruit redding bjjna tot de onmogelijkheid behoort. Oneindig zijn de nuances dezer drie soor ten lauwe menschenmaar een en dezelfde ondeugd is hen gemeen. Zjj zijn allen lauw in den Godsdienst en lauw in het vervul len der plichten van het maatschappelijk leven. Zjj hebben voor God en Godsdienst nog wel iets over maar 't moet niet gesproken; de kleine Etienne was in hoogere sfeer. Maar als de sclioone Beaumenil er niet geweest warezou het dan ook zoo goed met hem gegaan zijn Neengewis nietHad de groote meester slechts kunnen denken, dat niet de muziek, zijne muziek, maar de schalksche oogen van Marion hem tot dit waagstuk hadden aangespoord hij zou hier niet meer zitten. Uit dankbaarheid sloeg hij geen enkele blik van die schoone zangeres af en zijne redster be loonde hem daarvoor met een lieflijken glimlach. Als hij haar hoorde zingen, vergat hij zelfs de kleine Marionals paarlen rolden de toonen van hare lippenals zilveren klokjes klonken de toonen hoog en laag. Doch hoe schoon ook daarbijridder Gluk den maatstok te zien hanteerenDe kleine Etienne was bedwelmd van al wat hij zag en hoorde en toch moest hij gereed zijn den meester behoorlijk te antwoorden, toen deze hem aan het einde der repetitie bij zich riep en aller lei vragen deed. BenuinarchaisSacchini en'd Aly- arac voegden zieh ook bij den ridder, zoo ook d« schoone Beaumenil, en wanneer de kleine veel moeite kosten en zij moeten dat dan op hun gemak en zonder inspanning kun nen doen. Het feu sacré ontbreekt, de wa re ijver voor het godsdienstige leven is uitgedoofd door hunne lamlendige lauw heid. Wil men voorbeelden in het maat schappelijk leven, men ga de kiezerslijs ten na met de resultaten en men zal zich bedroeven dat daar waar de krachten zijn en het goede zelfs zonder inspanning kan zegenpralen, die krachten echter onder mijnd worden door eene onvergeeflijke lauw heid en traagheid van een helaas enorm getal individuen. Lauwheid in Godsdienst maakt ook lauwheid in zeden. Wellicht bespreken wij dit laatste in een ander artikel. Het OOSTEN. Het heet vrede en men wapent zich steeds meer en meer. Turken en Russen kruipen weder achter hun verschansingen en wachten op de dingen die komen zul len. De Russen zetten echter al huichelend hunne intrigues voort. Rumenië heeft ten minste besloten, bij de Mogendheden te protesteeren omdat de Russische troepen aldaar met den dag aangroeien en zich op verscheiden punten van Rumenië gedra gen alsof ze in een vijandelijk land waren. Der Molir hat seine Schuldigkeit gethan, der Mohr kann gehen. Wij hebben Rume nië niet meer noodig zegt de Rus dus we<v daarmee! En tot overmaat van knoe- O terige dankbaarheid wordt thans door Rus land aan den bondgenoot, een deel zijner staten ontnomen! Van zijne vrienden moet men het hebben. De Köln. Ztg. bericht dat de reis van den Rumeenschen minister Bratiano die zich van Berlijn naar Weenen had begeven ook aldaar mislukt is. De minister Andrassy heeft hem naar het Congres verwezen. De Oostenrijksche gezant te Konstanti- nopel heeft aan de Porte voorgesteld den afstand van Bosnië en de Herzegowina aan Oostenrijk als het middel, om een wijzi ging te erlangen in het tractaat van San Stefano. Daar de bezetting van die gewes ten door Oostenrijk als de voorloopster van een annexatie zou kunnen worden aange- Etienne in haar lachend gelaat zag, kreeg hij nieuwen moed. Al de zangers en koristen bleven op eerbiedigen afstand staanom het strafgericht over den zondaar te hoorenen zelfs de kleine Marion was dichter bij gekomen om het een of ander woordje op te vangen, doch haar gansche gezichtje had een angstigen treken traantjes pa relden in hare lieve oogen. Als Etienne iets kwaad overkwam, was zij het alleen die er schuld aan had, dacht zij, en beloofde harer beschermheilige Santa Anna, al het mogelijke, wanneer zij den schelm zou helpen. Ach, zij beloofde zooveel ondanks hare ijverzucht op Bêsirée Edelmann. Zij nam zich stellig voor hem vergiffenis te vragen, dien goeden Etienne! „Eindelijkna lang dralensprak ridder Gluck „Gij moet nu onmiddellijk met mij naar huis gaan opdat ik onderzoeke of gij werkelijk aanleg hebt om een goed musicus te worden. Beaumarchais d' Alyarac en Sacchini zullen ons vergezellen, om aan het onderzoek deel te nemen. Laat ons gaan mijne heeren!" Daar ontmoetten zich eensklaps de blikken van Etienne en Marion. /;Mag ik merkt, heeft de Porte haar toestemming niet gegeven waarop graaf Zichy zyn voorstel terug nam. Volgens Reuter's Agentschap uit Kon- stantinopel heeft graaf Zichy zijn voor stellen om Bosnië en de Herzegowina door Oostenrijksche troepen te bezetten herhaald. Reuters-offi.ce meldt dat een telegram uit Berlijn aan den Courtier d'Italië zegt: Bismarck heeft reeds te Londen en Wee nen stappen gedaan om eene overeenstem ming tusschen de Kabinetten tot stand te brengen. Hij heeft aan de Mogendheden medegedeeld, dat Duitschand al zyn in vloed zou aanwenden ten einde Rusland te bewegen aan het congres volledige be voegdheid te verleenen om in de verande ring van grondgebied, die het verdrag van San Stefano in Europa teweegbrengtwij zigingen te maken, mits de Mogendheden als grondslag voor de beraadslagingen aan nemen: den wederafstand van Besarabie en de uitbreiding van Russisch grondge bied in Azië, met inbegrip van Batum, alsook dat de aan Rusland verschuldigde oorlogsvergoeding geen punt van discussie zal uitmaken, maar eene particuliere zaak tusschen Rusland en Turkije zal blijven. Heel lief van den Prins. De Mogend heden zullen zich door dezen Bismark- streek echter niet laten misleiden. Twee en dertig hoofden der opstandelin gen in de Herzegowina zijn te Ragusa aangekomen op de terugreis uit Cettinje waarheen zij ontboden waren. Zy vertrek ken heden nacht om onder Montene- grijnsche vlag de wapens weder op te vat ten, vast besloten zich niet aan Turkije te onderwerpen. De Ruski Mir deelt mede de volgende aardigheid medewelke den tegenwoordigen stand van het Oostersch vraagstuk tame lijk getrouw schetst. Iu het paleis Dolma Bagsché is een voor spellende echo, die de Sultans in benar de oogenblikken raadplegen. Dat heeft Abdul-Hamid thans ook gedaan. Wij moeten, even als het aangehaalde blad, ook de Fransche woorden bezigen. L'Angleterre! roept de Sultan. Erre, ant woordt de echo. Les Autrichiens! Cliiens. La Prusse! Russe. Mes cuirassés! Assez. eenige oogenblikken later komen?" stamelde de jongeling, „ik zou gaarne ik moet Hij wil zijne nicht huiswaarts geleiden," fluis terde Beaumenil; „'t kind is zeer bijziende en hinkt een weinig. Binnen een half uur is hij bij u, daar sta ik u borg voor!"„Hoe spoedig is eene vrouw door een paar schoone oogen be- tooverd," zeide Gluekglimlagchend. „Welnu,gij moogt een weinig later komen. Ik zal een nur op u wachten Na deze woorden gesproken te hebbenkeerde hij zich om en ging als een koning, door zijne vasallen gevolgd, uit de zaal. „Wat geeft gij mij voor mijne hulp jonge booswicht? sprak nu Mad. BeaHmenil. „Ik heb uwe blikken naar de kleine Marion wel opgemerkt. Gij zijt ook niet om des meesters opera hier binnengetreden „Oheb medelijden sohoonste der vrouwen ik bid u, verraad mij niet ik ben nu zoo gelukkig!" Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1