BUITENLAND. BINNENLAND. Engeland. Frankrijk. Duitsehland. Italië. GEMENGD NIEUWS. taire strijkrachten uit de omstreken van Konstantinopel. Meu beraadslaagt thans orer de uitvoering. De Eugelsche vloot zou, na het voorafgaand terugtrekken der Russen, naar de Besikabaai terugkeeren. De stellingen der Russische troepen zou den, althans gedeeltelijk door Tursche troe pen bezet worden; een en ander, wan neer men het over de bijzonderheden der uitvoering eens kan worden. Of Brussel de plaats zal zijn waar het Congres zal bijeenkomen, (zooals Loudensche correspon denten verzekeren) is nog niet bekend. Buitendien is het Congres, naar men verneemtnog niet zoo spoedig ophan den. Ook van eene voorloopige confe rentie is nog niets bekend. De hoop op vrede heeft intusschen wat gewonnen, ofschoon men nog nadere bevestiging dient af te wachten. Yooral dienen de vrede lievende berichten nadere bevestiging nu de Russen zich met kracht voor een nieu wen oorlog blijven toerusten en last ge geven hebben de brug van Skuleni, uiter lijk binnen tien dagen, te voltooien. In het Engelsche leger heerscht eene on beschrijflijke geestdrift; het opperbevel wordt overstelpt met telegrammen waarin door de Engelsche officieren van het Indische leger overplaatsing gevraagd wordt, ge prikkeld door de hoop van zich in Europa te onderscheiden. Een groot aantal regi menten heeft uit eigen beweging zijn dien sten aangeboden. Al de Regimenten zoo meldt men uit Cal cutta worden op voet van oorlog gebracht. De Sepoys zijn bijzonder ingenomen met het denkbeeld, dat ze voor Europeeschen dienst zullen worden gebezigd. In de oo- gen der Hindoes geeft dit aan het leger een glorie, die op zichzelf reeds voor Indië in vele opzichten zeer nuttig wezen zal. Het is zeer in het oog loopend dat over het geheel genomen, de tijdingen uit St. Petersburg altijd rooskleuriger zijn, dan die uit andere hoofdsteden. Wie echter het beste op de hoogte is, kan de tijd ons leeren. In een correspondentie uit Konstantinopel aan le Temps wordt medegedeeld, dat de Turken op een waarlijk harden proef worden gesteld. Men kan bijna geen stap door Konstantinopel doen, zonder Russische of ficieren te ontmoeten. In uniform gekleed laten zij hun sabels over de straatsteenen rinkelen. Deze vernedering kon den Rus den overwonnenen wel besparen. Een proclamatie der Koningin verbiedt den uitvoer uit Engeland van torpedo'stopedobooten en in 't algemeen alle ontplofbare projectielen. De rechtbank te Dublin heeft Zaterdag 11. uit spraak gedaan van een vonnis ten laste van John Cluveeen onverlaat van twintig jaa r die zijne moeder heeft vermoord. Den len Maart bevond deze booswicht zich met zijne moeder in een vertrek van een huis in Bull- lane. Zijne moeder weigerde hem geld te geven, wetende dat het voor drank bestemd werd. Onmiddellijk greep de booswicht zijne moeder trapte haar op het hoofd, ontstal haar het geld, sleepte de bewus- telooze vrouw naar het venster en wierp haar op straat. Zij viel zestien voet hoog op het steenen plaveisel en overleed den 18en Maart. De jury veroordeelde den ellendeling tot 20 jaren tucht huisstraf. De heeren John en Robert Ross van Bladen burg, twee hoogst aanzienlijke personen in Ierland de laatstgenoemde op de nominatie als Sherif van Down, hebben de Engelsahe Staatskerk ver laten eu zijn in den schoot der Katholieke Kerk terug gekeerd. De ex-minister Jnies Simon trekt heen en weder, houdt redevoeringen, bezoekt de provinciën, spreekt nogmaals en toch laat niemand zich aan hem gelegen liggen. Sedert 15 Mei, heeft hij uitge diend. De Pers zwijgt hem dood. Arme man Er schiet hem niets over, dan in Vlndépendance Beitjewaarvan hij correspondent is, van zich zelf te spreken. Dit is waarlijk niet aangenaam maar wat zal men er aan doen? Nu en dan loopt een buiteulandsch blad er eens inen rept nog eens van hemmaar te Versailles heeft hij allen invloed verloren. Een Parijsche dame ging deze week met haar man naar de opera, nadat zij haar kind van ze ventien maanden eerst in slaap had gewiegd. Het kind was, toen de ouders thuis kwamen, dood. Kennelijk was het wakker geworden cn had 't zijn moeder zoekendehet hoofdje tusscheu de traliën van de wieg gestoken en zoodoende was het gestikt. De doodstrijd van het wicht had drie uren geduurd, want ten 8 ure had de concierge van het huis het kind reeds hooren huilen. „Het zou echter wel bedaren", meende deze Pipeiet en werkelijk bedaarde het tegen 11 ure. Men weet hoe. De zeepzieders van Marseille hebben den Fran- sclieu Minister van financien zijn buste in zeep aangeboden. Het beeld is vervaardigd door den beeldhouwer Barnabo en zal op de tentoonstel ling prijken. In 1867 werden in Parijs voor voedsel ge slacht 2152 paarden, ezels en muildierenin 1877 zijn geslacht 10008 paarden, 558 ezels en 55 muildieren, waarvan het vleesch gemiddeld ver kocht werd voor 0.50 per kilo. Een bediende met de inningen bij de Société générale belast, is terwijl hij incasseeringen deed voor zijn huisin de rue Provence met dolkste ken vermoord. De dader is gearresteerd. De AvoncLbeurs te Parijs. Het is dan waar. De kleine beurs is opnieuw op den intlex ge steld. Het asphalt van den Boulevard des Italiens is niet meer van 8 tot 10 uur 's avonds aan de heeren coulissiers en speculanten overgeleverd. Men ziet er niet meer duizenden gezichten eens klaps verbleeken op een nota van Gortschakolf of varhelderen op het bericht van het bijeenkomen der conferentie. De zwarte massa, die zoovele jaren tusschen de Rue Drouot en Rue de Pelletier kampeerde, is verdwenende eewame wandelaar kan nu van de Bastille tot aan de Madeleine, zijn weg vervolgenzonder dat de Egyptische of Turk- sche hoek het hem te benauwd maakt. Maar zonder moeite is het niet gegaan. Hoe menig bankier toch was er niet aan gewend op den Boulevard, onder het rooken van eene fijne sigaar, de politieke gebeurtenissen in verband te brengen met de hem door ijverige remisiers aan gebrachte koersen; hoe menig coulissier had niet daar een hausse of baisse beweging op touw helpen zettenhoe menig speculant daar niet een stouten coup gelukkig doen slagen Was het dien armen beursmannen dan ook zoo euvel te duiden, dat zij, tot hiertoe steunpi laren der maatschappelijke orde, er Donderdag avond een oogenblik aan dachten, zich tegen het bevel der politie tot ontruiming van den Boule vard te verzetten? Men had zoo dikwijls de po litieke stormen getrotseerd, zou men nu voor een handvol agenten van politie terugdeinzen? Allons done, du courage, mes enfants!" De agenten mochten dan ook de beursmannen voor „Russische bankbiljetten" aanzien en hun een circulezcirculez!" toeroepen niemand ver liet de plaats. De coulissiers trokken heldhaftig hun potlooden, de speculanten schaarden zich om de kiosken, de groote financieele sterren omringden zich van hun satellieten, men bereidde zich op een krachtdadigen tegenstand voor. Maar men had met onbarmhartige agenten te doen, die nu eenmaal last hadden ontvangen, den Boulevard schoon te vegen en zich gereed maak ten hun last. te volvoeren. In gesloten gelederen rukten zij aan. Er volgde een groot gedrang. De bankiers werden van hun état major afgescheiden, coulissiers verloren hun hoed, velen hun hoofd; daar valt een kooper van Russen in de armen van een houder van Rumeensche schuld; ginds Komt een haussier op Egypte in de goot terecht elders wordt een baissier op Fransche rente de jas van het lijf gerukt. Voor de arbitrageanten heeft elke marge opgehoudenzij letten slechts op het écart, dat lien nog van de Rue Chauchat ssheidt. Intusschen is het den politie-agenten ge lukt de groepen uiteen te drijven. Een sauve qui peut volgt. Alles wijkt voor de krachtige han den der agenten. De slag is verlorende beurs op den Boulevards des Italiens is geliquideerd. In de afgeloopen nacht is wederom te St. Dénis een moord gepleegd. Zekere Bastien, mees terknecht in de fabriek Coignet, zag, dat een hem onbekend persoon een kind mishandelde. Hij wilde tussclienbeide komen, doch werd getroffen door een revolver-schot dat de onbekende op hem loste, en zonk stervend neder. De politie heeft een naauwkeurig onderzoek naar den misdadiger ingesteld. .11 Zaterdag werd in deze hoofdstad een dolle hond, die reeds verschillende personen had gebe ten, door een politie-dienaar gedood. Op den halsband stonden de woorden Maarschalk de Mac Mahon, op het Elgsée te Parijs. Het bleek de lievelingshond van den President te zijn geweest. De gebetenen, aan wie de Maarschalk onmiddel lijk ondersteuning deed geworden, werden aan geneeskundige behandeling onderworpen. Een paar dagen geledenhad des avonds in de Ritterstrasse te Berlijn een hartverscheurend too- neel plaats, dat het plotseling grijs worden van het rijke, kastanjebruine haar eener jeugdige 26-jarige vrouw ten gevolge had. Laatstgenoemde, de echtgenoote van een inspecteur eener assu rantie-maatschappij, wachtte haar van een reis terugkeerenden .man af en had om die reden reeds meermalen uit het venster der eerste verdieping harer woning gekeken, maar te vergeefs. Haar vierjarig zoontje, eveneens naar papaatjes komst verlangend uitziende en derhalve aan het venster post gevat hebbende, maakte zich een oogenblik dat de moeder van het raam was weggegaan, ten nutteopende het venster en leunde ver over het kozijn. Op hetzelfde oogenblik komt een rij tuig aanrollen, het is papa! Door den blijden kreet van haar kind gewaarschuwd, snelt de moeder van de trap af tot aan de huisdeur. De kleine wil uit het venster zijn paatje een welkom toe roepen, leunt te ver voorover en valt hals over kop op de straat. De niets vermoedende jonge vrouw treedt stralende van vreugde arm in arm met haar echtgenoot de kamer binnen en tot vervolmaking van het gelukkig huiselijk tafereel tje ontbreekt nog slechts de lieve kleine vrolijke Herman. Meii roept, zoekt in alle vertrekken en daar brengen eenige vreemden het bloe dende, bewustelooss kind naar boven en leggen het in de armen der doodelijk onstelde ouders. Met een vreeselijken gil stort de moeder bewus teloos neer, terwijl gle vader zich half radeloos aftobt om den kleine tot het bewustzijn terug te brengen. Een onmiddellijk ontboden geneesheer constateerde, dat behalve eenige kneuzingen en huidschavingen het kind geen letsel had bekomen daarentegen had de ontzettende schrik zoozeer op de moeder gewerkt, dat men voor haar verstand de ernstigste bezorgdheid koestert; het schoone volle, donkerbruine haar der ongelukkige vrouw is in den nacht, die op het ongeluk volgde, vol komen grijs geworden. De politie te Frankfort heeft 11. Vrijdag een wagen, hoog opgeladen met kisten, die op weg was naar een kwakzalver, in beslag genomen. Men stelle zich de verbazing voor van het pu bliek, toen het bekend werd dat die geheele la ding alleen bestond uit pillen. Het getal der vacante pastoorsplaatsen in het aartsbisdom Keulen bedraagt thans reeds 121. Te Wiirzburg (Beieren) werd dezer dagen, zoo leest men in den Beobachter, de inventaris van het studentencorps Bavaria, bestaande uit vaandels drinkglazenmaskerade-costumes enz. publiek wegens schuld verkocht, op verzoek van den kofïiehuishouder Dietz waar de jongelui wel steeds verteerd, maar niet betaald hadden. Volgens Italiaansclie bladen zou de minister Conforti eene geheime circulaire aan de prefecten gezonden hebbenwaarin hij mededeelt, dat de Italiaansche regeering den nieuwen Paus erkent. Daar zal Paus Leo wel blij om zijn De Italiaansche regeering neemt het dus zoet sappig op, dat de Paus haar alleen van zijne verheffing geen kennis gaf. Of zij ook bang voor den Paus is Te Milaan is uit Londen aangekomen het lijk van den reeds in 1876 overleden sir Henry Croekendenbestemd om aldaar te worden ver brand. De stad Florence, zegt Sieboldia, mag bankroet zijn, toch hebben de Florentijnen nog hun levens lust niet afgelegd, en zitten ze niet in zak en aschwat men trouwens moeilijk zou kunnen voorstellen van hen, die hier op aarde reeds in het paradijs leven. Van 16 tot 20 Mei zal daar namelijk een groote bloemen-tentooustelling worden gehouden. De Arnh. Ct. merkte dezer dagen op, dat Nederland weder, als een paar eeuwen geleden over vrede of oorlog heeft te beslissen, thans nl. door geld te weigeren of te geven aan Rusland. „Wat heerlijke gelegenheid zegt de Tijd naar aanleiding van dat advies aan de Hollandsche beursmannen voor de vredebonden, om weder eens van zich te laten spreken! Indien zij hun petitiëndie door de Vorsten altoos naar de prul lenmand verwezen zijn eens richten aan de Beurs? Het zal in elk geval iets nieuws wezenen mo gelijk had het wel succès De Heer Elsbachlid der firma Elsbach en Jones, deelde ons mondeling mede, dat de be richten over duurte in Parijs tijdens de tentoon stelling, overdreven zijn en dat men te Parijs ge durende de tentoonstelling niet duurder behoeft te leven dan b. v. in een hotel te Amsterdam, alleen men moet den weg weten. Dit laatste bezwaar ruimt bedoelde firma geheel uit den weg door de mededeeling dat van af heden op hare bureaux, Slbis Faubourg Montmartre, een lijst voorhanden zal zijn van hotels, restaurateurs en koffiehuizen, waar de prijzen niet zijn verhoogd. Deze lijst zal voor ieder Nederlander kosteloos ter inzage worden verstrekt. Ook verklaarde ge noemde firma zich bereid alle verdere inlichtin gen te geven. Amsterdam, 28 April. Hedenmorgen circa hallzes uur is in de stoom-salamoniakfabriek, op het Korte Bleekerspad, de stoomketel gesprongen. In de fabriek moet ernstige schade zijn aange richt en een der werklieden het leven verloren hebben. s'Hage, 2'! April. De eerste tramway-locomo- tief heeft zijn intrede gedaan in ons land bij een proefneming die dé Haagsche tramway-maat- scliappij daarmede op den nieuwen Badweg tus schen het Badhuis en de witte brug aan het ka naal, lieden genomen heeft. Botterdam23 April. Gisteren-avond ten 81/2 ure werd in het portaal eener woning aan liet Spuiwater alhier een pakje gevonden in een grauw linnen zak gewikkeld, hetwelk bleek te bevatten het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht. Zij, die in de gelegenheid mochten zijn betref fende de herkomst, of vermoedelijke herkomst, van dit lijkje inlichtingen te geven, zijn uitge- noodigd zich te vervoegen aan het bureau van politie der 2<le afdeeling Kaasmarkt) alhier. Amsterdam, 23 April. Bij een juwelier kwam onlangs een jonge knaap een vrij grooten dia mant te koop bieden. De juwelier, die wel trek in dezen koop had, vroeg den jongen ter loops hoe hij wel aan dien steen kwam? Rondweg ant woordde hem de knaap, dat hij het juweel liet was nog wel geslepen! in een mossel had gevonden. Zulk eene onregelmatigheid der na tuur kwam den handelaar wat kras voor, en hij sloeg den koop af met de opmerking, dat van hetgeen kostbaars in mosselen mocht gevonden worden, hij gewoon was enkel parelen te koopen. Korten tijd later was de knaap door de politie opgespoord en bleekt 't dat het juweel zijn mees ter toebehoorde. De Duitsclier heeft allerlei spreekwoorden omtrent de moederlijke waardigheid. „Moeder rouw ontziet geen kou" Al is een moeder nog zoo armtoch houdt zij haar kinderen warm Wie zijn moeder niet volgen wil, zal eens den gerechtsdienaar volgen„'t Is beter een rijken vader te verliezen, dan een arme moeder;" „Wat moeder tot aan 't harte komt, komt vader maar tot aan de knieën. In Hindustan zegt men „Moeder mijnaltijd mijnof ik rijk of arm moog' zijn." De Venetiaan zegt„Moedermoe der! Wie haar heeft, roept haar; wie haar niet heeft, mist haar." De Rus zegt: „Moeders ge bed roept het verlorene van den bodem der zee terug." De Czech zegt„Moeders hand is zacht ook als zij slaat." Bij alle volken bijna, vindt men het zoo ware spreekwoord: „Eer brengt een arme moeder haar zeven kinderen groot, dan zeven rijke kinderen haar helpen in den nood." De Italiaan kenschetst het lijden der moeder in het spreekwoord„Moeder beteekentmartelares. Nog een Russisch spreekwoord zegt: „Kinderen zonder moeder zijn als bijen zonder koningin. Waarlijk, de moeders mogen trotscli zijn op de plaats, die haar in de taal des volks is aange wezen. Dezer dagen werd aan een der bureaux van politie te Parijs eene vrouw opgebracht, die ha ren aangespannen ezel zoo geweldig sloeg, dat een der leden van de Vereeniging tot bescherming van dieren haar niet alleen den knoestigen stok, waarvan zij zich bediende, ontrukte, maar tege lijk de hulp der openbare macht inriepom haar volgens de wet van 2 Juli 1850, te doen boeten voor hare handeling. Voor den commissaris ge bracht ontkende zij volstrekt niet dat zij het dier onbarmhartig geslagen hadmaar zij voegde er bij„'t Is nogal de moeite waardzooveel om haal voor een ezel te maken. Wie trekt er partij voor mij, als mijn man mij slaat? Gisteren iti den vroegen ochtend is te Delft eene jongedochter bij het scheppen van een em mer water, in de gracht gevallen en levenloos opgehaald. In het dorp Bruchendat 500 inwoners telt, is van 1 Januari 1877 tot 14 April 1878 niemand gestorven." De bronzen halve-cent zal thans spoedig in omloop komen; de muntmeester heeft een mil- lioen van die stukken aan den arrondissements betaalmeester te Utrecht doen toekomen. Naar het N. v. d. D. verneemtheeft zich te Amsterdam eene commissie gevormd, om te IJmuiden dusdanige inrichtingen te maken, dat die plaats binnen korten tijd eene badplaats worde. Te New-York is een „vrouwen-hotel" ge sticht. Het is bestemd om vrouwen te herber gen, die van haren arbeid leven moeten. Elke dame betaalt 6 dollars 's weeks en heeft daarvoor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2