NIEUWE No. 166. Donderdag 2 Mei 1878. 3e Jaargang. Rusland en Pruisen. Pius IX en Jefferson Davis. ABONNEMENTSPRIJS Pel' 3 maanden voor Haarlem0,83 Buiten Haarlem franco per poBt1, Afzonderlijke Nummers0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. (Ill RUT. PRIJS^DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Grootc letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk D i n g s d a g- en V r ij d a g- avond ingewacht. Uitgevers KÜPPEES LAUREY. De moordaanslag van Wéra Sasulitsch, hare onverwachte vrijspraak, de openbare verheerlijking der Poolsche moordenares haar geheimzinnig verdwijnen, het straat schandaal en de verbanning der studenten al deze gebeurtenissen vereenigen zich als een waarlijk afschrikwekkend beeld van Russische toestanden. Men schudt het hoofd en men staat verbaasd over de brutaliteit der Russische nihilisten en beambten. Maar ook in Pruisen ontmoet men helaas dezelfde toestanden. Ook daar is het alles behalve rooskleurig. Wat men in Rusland nihilisten noemt zijn in Pruisen de sociaal-democraten. Of de eene soort wat ruwer is dan de andere doet niets ter zake. De hoofdzaak is dat in beide landen zeer machtige partijen de bestaande orde bestrijden en dat deze dom genoeg is hare bestrijders de beste wapens in handen te geven. Gerechtigheid is het fondament van alle staten. De betreurenswaardige gebeurtenis sen in Rusland ontleenen hunnen oorsprong daaraan dat het gouvernement het pad van het recht heeft verlaten en met ruw geweld en willekeur tracht te regeeren. Niet het gebrek aan fraaie grondwet artikelen verbittert het Russische volk want het bemoeit er zich weinig mede of het be stuurd wordt door een monarch of door een paar honderd afgevaardigden. Het volk ver langt echter dat het goed geregeerd worde en boven alles dat er gerechtigheid geschiede. Vermindering van vrijheid en sociale nood verdraagt een volk langen tijd als beschik kingen van Godmaar de verdraaiing van recht en gewelddadigheden van ambtena ren, dat zijn vuistslagen in het aangezicht van het volk die eindelijk ook den meest bedaarden mensch in woede doen ontsteken. Dat in Rusland niet het recht en de rech ters maar de willekeur der Keizerlijke la keien en van groote en kleinetirannen heerscht is eene onomstootbare waarheid bevestigd door de gebeurtenissen der laatste dagen. Maar is het in Pruisen beter? Zeker ook het gebildete Culturvolk bezit een onafzien bare rij wetten die recht zullen doen. Er FE UILLETON. EEN SCHAAKPARTIJ OM HET LEVEN. Vervolg. Hoewel hij niet tot de beste schaakspelers behoorde, oefende zijn blik, zijn geheele ver schijning zulk een ongunstigen invloed uit, dat vaak een eerste schaakspeler uit onverklaarbare vrees de partij verloor. Derhalve duurde het dikwijls lang voordat Robespierre een medespeler vond, want het was voor niemand een genoegen tegenover hem te zitten en tegen hem te spelen. Op genoemden namiddag dan, toen hij in 't koffiehuis op een partner wachttetrad een jonge man met meisjesachtige trekken de zaal in. Donkere lokken krulden uit zijn fluweelenachter op het hoofd gezette mutsvurige oogen overzagen zoekend de gezichten der spelers. Eindelijk scheen hij te hebben gevonden wat hij zocht. Langzaam naderde hij de tafelwaaraan Robespierre met gefronst voorhoofd pijnzend zat. bestaan wel is waar geen kanselarijen die zoo als in Rusland alle politieke processen uit handen der gewone rechters kunnen nemen; er bestaan ook geen Trepows die, zoo als in het Czarenrijkde gevangenen stokslagen kunnezi doen toedienen. De liberalen hebben het Pruisische volk reeds sinds jaren met een Rechtsstaat gepaaid. Maar waar blijft hij Als men hem zoekt krijgt men dezelfde Russische toestanden. Er bestaat eene wet betreffende de vereeni- gingenmaar in facto worden de vereeni- giugen die der regeering niet welgevallig zijn onderdrukt en verboden om voor ver- eenigingen van Spionnen het veld vrij te maken. De Pruisische wet proclameert persvrijheid maar de dagbladen der oppositie worden met alle middelen vervolgdde Pruisische rechters zijn in hun schuldig verklaren zoo geroutineerd als men het van eene Russische kanselarij nauwelijks mag verwachten. De vormen van het recht wor den wel in acht genomen, maar hun in houd gaat onder den druk van hooger hand of onder den invloed der politieke harts tochten maar al te dikwerf verloren. Dat eene rechtbank de sociaal-democratische leidersop onhoudbare aanwijzigingen wegens hoogverraad veroordeelde was niet O o in Rusland maar in Leipzig mogelijk. En is de bevoegdheid van den rechter in Pruisen niet voldoende, welnu er bestaat nog een Competenzconjlict dat de willekeur der amb tenaren onder zijne hoede neemter bestaat nog een Ausnahmegerichtshof yoor kerkelijk- politieke zaken en voor vragen van land verraad. Bovendien heeft de regeering de O O meest uitgebreide volmacht tegenover de priesters en geestelijken; zij kan schorsen en interneeren naar hartelust. Rusland zendt plicht- en eedgetrouwe priesters naar Siberië, Pruisen zendt hen naar Zingst. Het ligt niet in ons plan hier het lange hoofdstuk van de vervolging der Ultra- inontanen en sociaal-democraten van de processen Diest-Daber en Arnim van de ruwe handhaving der onzalige Meiwetten en van de zoogenaamde énergie der ge meentebesturen van MarpingenKosten enz. enz. te herhalenmaar ieder onpartij dig beoordeelaar der Pruisische toestanden Zwijgend nam bij als partner tegenover hem plaats en deed den eersten zet van de reeds in slagorde staande stukken. Robespierre nam de uitdaging aanen de partij begon. Het was zeer stil in de zaal gewordenslechts door 't gegons van een vlieg en 't verzetten der stukken werd de ernstige stilte gestoord. Er kwamen meer en meer treurige toeschouwers op wier gelaat was te lezen, dat hun leven elk uur op het spel kon staan. Stil naderden zij de tafel, en volgden liet ernstige spel. Koortsachtig joeg het aan de slapen van den schoonen jonge ling, den adem hield hij in, zijn hart klopte hoorbaar. Eens sloeg hij de oogen opontmoette die van Robespierreen sloeg ze weder snel neer als voor den blik van een basilikzichtbaar huiverde hij toen Robespierre's koude hand de zijne beroerde: kortom hij kon niet verbergen wat zijn ziel leed. Niettemin werd de partij met overlegzij 't ook met een soort van stuipachtige opgewondenheid, gespeeld. De jonge man deed meesterlijke zetten. Zoo verliepen er minuten van pijnlijk ongeduld moet bekennen dat de rechtszaak in dat land veel te wenschen overlaat en dat de regeering tamelijk onbegrensd omspringt met hare machtmiddelen tegen hare politieke bestrijders. Niet alleen de Russen maar ook de Prui sen hebben hunnen knoet. De Pruisische Trepows dragen glacé-handschoenen en huune roeden zijn met prachtige zijde van liberale zegswijzen omwonden. Maar ook zulke roeden in zulke handen maken diepe wonden. Het wordt tijd dat er een einde komt aan dit Russische systeem opdat in Pruisen zich niet dezelfde gevolgen ver- toonen, als in Rusland waar de beste éle menten van het volk vijandig tegenover de regeering staan. De redeneeriugen der revolutionairen kun nen slechts kwade en domme élementen overvleugelen; de goede en verstandige bui gen zich gaarne voor het recht. Maar zij buigen zich niet voor willekeur. Elke ver zaking van het recht, onder welke schoone vormen ook, ontneemt der regeering de beste steunpilaren der openbare en gewensch- te orde. Het rijk van geweld heeft ijzeren voeten; maar het rijk der gerechtigheid is gegrond vest op gouden zuilen die nimmer wankelen. L. B. Jefferson Davis, de dappere generaal van het Zuid-Amerikaansche leger, schrijft aan het Katholieke dagblad Universe, dat te Cle veland in den staat Ohio verschijnt, het vol gende: Toen de burger-oorlog geëindigd was door den grooten veldslag waarbij de'Zuide- lijken overwonnen werden en ik als krijgsge vangene werd weggevoerd beschimpt en be spot door de dagbladen der Noorderlijken, ge hoond door mijne vijanden en verlaten door velen mijner vroegere vrienden, ontving ik op zekeren dag een brief uit Rome. Met gespannen verwachting opende ik den om slag en tot mijne onbeschrijflijke vreugde aanschouwden mijne oogen een prachtig portret van den Paus-Koning met het vol gende bijschrift van de hand Zijner Hei de opgewondenheid scheen het toppunt bereikt te hebben, toen plotseling een nauwelijks hoorbaar „schaak" over de schoone, oabehaarde lippen van den jongeling kwam. Robespierremet het hoofd op de linkerhand geleund richtte zijn groote schitterende oogen op zijn partnerontmoette diens bliken schrikte zichtbaarwaarom wist hij misschien zelf niet. Nog eenige zetten en de toeschouwers juichtten „gewonnen." De raadselachtige jongeling won. „Goed" sprak Robespierre, „heel goed, maar laat ons er nog een spelen." Weder deden de stukken in langzaam tempo hun schreden of sprongen. De jonge man scheen nu met nog meer beleid en opmerkzaamheid te spelen. Gespannen hield men den adem in, toen tot ieders verbazing en blijdschapna nog geen tien minutende jon geling ditmaal luider: „mat" zei. „Waarom hebben we eigenlijk gespeeld?" Met tranen in de oogen antwoordde de schoone jongeling langzaam; „De prijs is een menschen- ligheid: Venite ad me, qui laboratis, et ego reficiam vos, dicit Dominus. (Komt tot mij die beladen zijt en ik zal u verkwikkenzegt de Heer.) Het OOSTEN. Dat de ziekte van prins von Bismarck en van prins Gortschakoff oorzaak is, van de langzame vordering in de oplossing van het Oostersch verschil is buiten twijfelmaar zegt het Russisch Agentschap de bemidde ling duurt voortzij heeft den weg gebaand voor eene wisseling van denkbeelden tusschen de Kabinetten. De onderhandelingen over den gelijktjj- digen terugtocht van de Engelsche en Rus- O O O sische strijdkrachten en over eene prelimi naire conferentie zijn door nieuwe bezwa ren van Engelsche zijde geheel mislukt. Engeland was er niet tegen om zjjn vloot uit de Zee van Marmora terug te trekken mits het Russische leger van San Stefano achter Adrianopel terugtrokmaar toen von Bismack voorstelde dat elk der partijen zoo ver zou retireeren als uren zouden noodig zjjn om eventueel weder gelijktijdig naar Konstantinopel terug te kunnen kee- ren, achtte Engeland de wisselvalligheden van weer en wind te gevaarlijk voor zijn vloot, die daardoor bij den mogelijken toe- komstigen wedloop allicht te laat zou kunnen arriveeren. Nu tobt zich von Bismarck af, terwijl John Buil zijn leger en vloot gereed maakt. Turkije leeft intusschen in vriendschap met Engeland en Rusland en deze beide, die om strjjd zijn vriendschap zoekenzijn op 't punt op het Turksche d. i. voor beide partijen neutraal grondgebied met elkaar slaags te raken. De zieke man van Frie- drichsruhe maakt een mal figuur met zijn makelaars-baantje want zegt het Journal des débats niet onaardig, als er een twist in een herberg ontstaat, dan verzoekt de herbergier zijne klanten de twist buiten uit te vechten. Turkije kan dit echter niet doen, maar daarentegen komt von Bis marck met het zonderlinge voorstel, dat de antagonisten de herberg zullen verla ten om te beproeven 't op een congres leven en ik heb het gewonnen! Ik heb het gewonnen! liet hij er hartstochtelijk op volgen: „maar ge moet het me snel gevenof 't is voor den beul Na deze opgewonden woorden haalde de jon geling een doodvonnis uit zijn borstzak betref fende den graaf Luigi G waaraan slechts Ro bespierre's onderteekening ontbrak. Te gelijk overhandigde hij hem een ander papier, en bad Robespierre genade te verleenendoor dit te onderteekenen. Werktuigelijk onderteekende Robespierre en overhandigde het met de woorden„Hiermaar nu wilde ik wel uw naam weten, burger." „Zeg liever burgeres," was het antwoord. „Ik ben eene vrouwik heet Marietta C en ben de nu gelukkige bruid van den gewonnen graaf Luigi G Daarop liep zij naar de deur, bleef daar echter even staan, sloeg nog een eigenaardigen blik op Robespierre en ijlde het koffiehuis uit, waar zij een verloren leven had terug gewonnen. Einde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1