BUITENLAND. BINNENLAND, Engeland. Duitschland. Italië. Frankrijk. Spanje. Turkij Amerika. GEMENGD NIEUWS. samen eens te worden, maar dat de her bergier intusschen de deur voor hen open zal laten, opdat zij, als het congres mislukt, onmiddellijk weder in zijne woning kunnen terugkeeren om ten koste van zijne meu bels, zijne ruiten en zijn glaswerk hun twist uit te vechten. De Sultan zou dus aan Russen ea Engelschen de gelegenheid moeten laten om, nadat ze eenmaal waren weggegaan, te kunnen terugkeeren, ten einde zijne hoofdstad plat te schieten en zijn grondgebied te verwoestenZulk een vriendschappelijk bombardement is waarlijk, zegt het Parijsche blad, nog de schoonste inventie der hedendaagsche diplomatie. Yolgens de Times zou prins von Bis marck zijn rol van bemiddelaar neder- leggen. Graaf von Moltke is van een reisje naar Copenhagen (waar hij door den koning in audiëntie is ontvangen) in Berlijn terug gekeerd. Hij was derwaarts gegaan zegt men, om Denemarken te verzoeken zich met de Keizers van Duitschland en van Rusland te verstaan, om de Oostzee ge sloten Zee" te verklaren. Ook de Kroon prins van Duitschland zal onder voorwend sel van familiebetrekkingen een kijkje te Londen gaan nemen. De Engelsclie regeering laat intusschen te Chatham een sterke pantservloot, als mede andere oorlogschepen onverwijld voor de operatien in de Oostzee gereed maken. Het eskader zal, naar men verneemt, uit ongeveer 20 schepen bestaan. De Norddeut.sche Zeitung vraagt of deze vloot niet eiken basis voor operatiën zou missen, of hoogstens slechts lauweren zou oogsten in een weinig roemvolle blokkade van de Russische havens. Het blad wil echter de meening niet verzwijgen, dat het zenden van een Brit- sche vloot naar de Oostzeewaardoor zoo veel tot heden nog onzijdige belangen konden geschonden worden, wel aanlei ding zou kunnen geven tot moeielijke ver houdingen. Volgens een bericht uit St. Petersburg bevat het regeeringsblad een lange lijst van benoemingen. Daaronder komt voor die van Grootvorst Nikolaas tot generaal- veldmaarschalk. De Grootvorst is om redenen van gezondheid van het opperbevel ont heven. In zijn plaats treedt generaal Tod- leben, die generaal Nepokoicichi tot chef van zijn generalen staf heeft benoemd. Volgens berichten uit Berlijn zou daar entegen generaal prins Emcretinsky laatst genoemde titularis zijn. Te Londen zijn onlangs een 10,000 vervol gingen ingesteld tegen ontduikers van de hon denbelasting. Men vraagt dat het maximum der boete zal worden opgelegd, opdat er een eind kome aan deze zeer algemeene tekortdoening van 's lands kas. Zooals men weetwordt met lo Juni de hondenbelasting in Engeland verhoogd van 3 tot 4,50. De Times meldt het volgende zonderlinge feit dat ongeloofelijk zou voorkomen, indien het niet door een geneeskundig rapport officieel beves tigd was. In een krankzinnigengesticht te Londen is een krankzinnige gestorven, in wiens lijk men 1841 verschillende voorwerpen heeft gevonden als20 gespen, 14 stukken glas, 10 steentjes, 1 stukje koper1 priem1 speld9 koperen knoopen 3 stukken bindtouw en 1782 spijker*. Bekend is het, dat er krankzinnigen, zijn die alles willen inslikken wat binnen hun bereik komt. Naar de Morning Advertiser verneemt, is het aantal reserve-troepen, die weldra het Britsche leger zullen versterken, gerust op 34000 man te stellen; namelijk 22,000 van de militie-reserve, en 12,000 van de eerste leger-reserve. Al die manschappen (zegt het blad) zijn uitmuntend oorlog8-materiaalzoowel wat het physiek als wat de geoefendheid betreft. De kotter Lord Raghlan brengt een groote hoeveelheid buskruit, voor het Middellandsche Zee-eskader bestemd, van Woolwich naar Ports mouth, alsmede een nieuwe lading groote pro jectielen voor de kanonnen van 38 ton, bestemd voor de kustverdediging. Reeds heeft men een groote hoeveelheid van die projectielen naar Malta gezondenen in het arsenaal te Woolwich liggen nog duizenden op het signaal om te vertrekken te wachten. Talrijke affuiten voor 64-tons kanon nen zijn in aanmaak. Deze week is een kanonneerboot naar de Noor der-havens vertrokken en heeft verscheiden kust wachters aan boord genomendienaar men zegt, deel zullen maken van de bemanning van een oorlogsschip, dat gestationeerd zal zijn aan de Fort-rivier. Ten deze opzichte zij de aandacht gevestigd op het feitdat in den Krim-oorlog de beste zeelieden van de Oostzee-vloot grootendeels kustwachters waren. Volgens de Agence franqaisz zou Keizer Wilhelm zich Maandag jl. aldus hebben uitgelaten „Ik zal mij nimmer scheiden van mijn neef, den Czaarzonder wien onze overwinniugen van 1870 niet alle vruchten zouden hebben gedragen. Op politiek evenals op militair terrein zal Duitschland de trouwen bondgenoot van Kusland wezen. Zoo lang ik leef zal ik mijn neef op alle wijzen steunen zoo noodig zelf door de wapenen. Wij wenschen de arme Pruisen geluk er meê. Uit Essen meldt menNiet lang geleden ver trok alhier de agent voor handelshuizen in vruchten, een zekere Mendel met de Noorderzon een schuldenlast van omstreeks 60,000 mark nalatende. Vóór hij vertrok heeft hij alle kleine schuldeiscliersleveranciers van sigaren, wijn goud- en zilverwerken prompt afbetaaldhij vor derde de rekeningen in en voldeed ze aanstonds. Ja, hij dreef de noblesse zoover, dat hij zelfs zijn vrienden in een hotel hier te stede uitnoodigde en hun een royaal afscheids-partijtje gaf, - Nederlandsche firma's vooral, zoo bericht men aan de Elberf. Ztg., hebben het meeste van hem te vorderen. Dertig jaren geleden was een mo ,rd of zelfmoord zult een ongehoord feit in Duitschland dat de gansclie natie als 't ware in verslagenheid ver keerde wanneer hier of daar een moord bedreven werd.. Nu zijn zelfmoorden en manslag aan de orde van den dag; kinderen vermoorden hunne ouders, en ouders vermoorden hunne kinderen, niet in een door hartstocht of razernij opgezweepten toestand, neem in koelen bloede en met voor bedachten raad. Schoolknapen en studenten van dertien tot achttien jaren plegen zelfmooid. De gevallen zijn zoo menigvuldig dat elke andere natie zich schamen zou in zulk een diepe zede loosheid en ontaarding te zijn vervallen. Toch schijnt men in het moderne Duitschland nog niet te begrijpen dat alleen het goddelooze op voedingssysteem de schuld draagt van dergelijke gruwelijke gebeurtenissen. In de vorige week zijn in Pruisen niet minder dan vier zelfmoorden gepleegd door schoolknapen. Een dezer schoot zich dood op het graf zijner moeder omdat hij op zijne school (te Görlitz) niet tot eene hoogere klasse was overgegaan. Op denzelfden dag en in de zelfde stad pleegde ook een onderwijzer zelf moord. In Stargard schoot zich een schoolknaap dood. Men vond zijn lijk in een der coupés van den spoortrein. Een der afgrijselijkste mis daden echter in den laatsten tijd voorgevallen beséhrijft de Ostdeutsche Zeitung. Een monster van wreedheid, een ontaarde zoon he-ft zijne moeder vermoord. De ellendeling sneed haar handen en voeten af en doorboorde het lichaam, van haar die hem eenmaal gevoed en gekoesterd had, met messteken. Betreurenswaardige feiten in het land welks bewoners snoeven opinnerlijke beschaving en Bildung.' Het oud-katholicisme schijnt meer en meer tot de geschiedenis te gaan behooren, In Dortmund hebben de schoone dagen van het oud-katholicis me reeds uitgebloeid. De oud-kathoiieke pastoor werd door zijn gemeente wegens zijn onzedelijken levenswandel bij den pseudo-bissckop Reinkens aangeklaagd. Deze vond het echter niet noodig den schuldige te ontzetten. Onmiddellijk verlieten al de voornaamste leden, 13 in getal, het oud- katholieke geloof. Van deze keerden er twaalf tot de Moederkerk terug, de andere werd pro testant. Het voormalige klooster van Eberbacli in Nassau welks bewoners door de Meiwetten zijn verdre ven, wordt nu bewoond door Pruisische misda digers en gevangenen. Bedroevend teeken des tijds. De crematie-vereeniging van Berlijn hield verle den week hare gewone vergad«ring. Kapitein Ger- hardt betrad den katheder en verkondigde den leden de boodschap dat de Regeering verlof had gegeven om eenige gebalsemde lijken in Gotha te verbranden. De vereeniging telt thans 150 leden. Gelukkig maakt de Crematie-manie in Ber lijn, waar zoo veel mogelijk is, weinig opgang. Op een bevolking van ruim een millioen menschen 150 krankzinnigen te vinden is niets zeldzaams! Gedurende de laatste tien jaren zijn er in de Italiaansche schatkist ruim ƒ200,000,000 ge vloeid, zijnde de opbrengst van de geannexeerde kerkelijke goederen. Dat dergelijk onrechtvaar dig verkregen gelden geen zegen aanbrengen is bewezen door het feit dat de Italiaansche schat kist leeg is en het gouvernement telkens nieuwe belastingen uitschrijft. Commentaren zijn hier overbodig. Te Genua is een order ontvangen van den Ita- liaanschen minister van oorlog tot onmiddellijke wapening der forten met kanonnen uit het tuig huis van Turijn. De heilige Vader heeft een der photographen te Rome de gunst verleend zijn portret te ver vaardigen. Op den eersten afdruk schreef Zijne Heiligheid: Exurge Domine, adjuva nos. (Ver hef U Heer, kom ons ter hulpe) Leo P. P. XIII. De liberalen blijven beweren, dat Paus Leo XIII in de zomermaanden het Vaticaan om ge zondheidsredenen verlaten zal. Z. H. moet echter gezegd hebbenIk zal het Vaticaan niet verlaten. God heeft mij hier geroepen en hier is mijne plaats, waarop ik blijven zal. Het is waar, dat ik vroeger des zomers naar buiten ging, maar mijne positie is thans anders. Behaagt het God, dan zal ik den invloed van het klimaat over winnen. Ik volg mijne roeping en ga niet uit het Vaticaan." Laat nu de liberale bladen schrij ven en liegen zooveel zij verkiezenwij houden ons aan de stellige woorden van Leo XIII. De bekende Communeman en pamflettist lloche- fort zal eerlang te Morgesbij Genève met zekere juffrouw Strebinger in het huwelijk treden. De opening der Tentoonstelling zal zoo schit terend mogelijk zijn. De Parijzenaars zijn uitge- noodigd aan de illuminatie en vlaggenversieritig deel te nemen. Voor deze plechtigheid worden 50,000 frank te goed gedaan. De gemeenteraad heeft aan de prefecten van de Seine en van politie voorgesteld, dat op dien dag alle Gemeentelijke gebouwen vlagden zullen en des avonds geïllu mineerd zullen worden. A oor de huisvesting van de vreemdelingen die Parijs zullen komen bezoeken bezit de hoofd stad 5500 hotels met 130,000 kamers of aparte- menten. Den 25n April waren hiervan reeds 112,000 bezet. Te Ulldecona, in Spanje, had een vreeselijk drama plaats. Twee jongelieden, zonen van den oud-carlistischen generaal Cliambeverlieten hunne woning, na met elkander hevig te hebben ge twist. De eeh was namelijk de carlistische ge voelens van zijn vader toegedaan de andere figu reerde in het liberale kamp. Hun moeder, hen ziende naar buiten gaan en een ongeluk vreezen- de, verzocht eenige huurlieden lien te volgen, 't Was echter reeds te laatde jeugdige liberaal had zijn carlistischgezinden broeder een degenstoot door liet hart gegeven en vervolgens de vlucht genomen. In de provincie Badajoz richten de sprinkha nen groote verwoestingen aan, 58 gemeenten zijn letterlijk gerailleerd. Volgens de berichten uit Konstantinopel heeft de Russische opperbevelhebber besloten af te zien van zijn voornemen om de Kozakken des Zondags naar Konstantinopel ter kerke te zenden. In den Bosporus strandde Woensdag een Turkscli transportschip, met hout geladen. Van de 130 koppen aan boord verdronken er 90onder welke ook kapitein Palmerchef van het reddings-korps te Konstantinopel. Een verschrikkelijke brand heeft den 10 April jl. te Bath, in den staat New-York het krank zinnigengesticht in den asch gelegd, vijftien per sonen waaronder tien vrouwenverloren daarbij het leven. Het wetsontwerp waarbij de bewilliging der Staten Generaal wordt gevraagd voor het huwe lijk van Z. K. II. prins Hendrik met II. K. H. Prinses Maria van Pruisen, is den Raad van State gepasseerd en zal hoogstwaarschijnlijk spoe dig bij de Tweede Kamer inkomen. Door de ingezetenen van Lisse en Hillegom zijn adressen aan den Minister van Justitie ge zonden, houdende verzoek dat de zetel van het Kantongerecht Haarlemmermeer zal worden over gebracht naar Lisse. Te Haarlemmermeer circuleeren nu natuurlijk contra-adressen aan den Minister. Eindhoven, 28 April. De politie van Woen- sel heeft dezer dagen een 17-jarigen jongeling in arrest genomen, die de offerbus in de R. C. kerk te Agt had beroofd. 's Hage29 April. Z. K. H. Prins Hendrik is heden-ochtend ten 9 ure per Hollandschen spoor naar Parijs vertrokken ten einde daar Woensdag tegenwoordig te zijn bij de plechtige opening van de Wereldtentoonstelling. Z. K. II. zal gedurende zijn verblijf in Frank- rijk's hoofdstad zijn intrek nemen in het Grand Hotel. IJmuiden, 27 April. De opmetingen enz., in verband met een spoorwegverbinding van IJmui den met het station van den Hollandschen spoor weg te Velzen, zijn afgeloopen. Naar men ver neemt zal het stations-gebouw geplaatst worden ter zijde van de woning van den havenmeester, terwijl tusschen den straatweg en de voorste hui zenrij een tak zal worden aangelegd, ter verbin ding van het station met een eventueel aan te leggen vluchthaven tusschen den kust-seinpost en de sluizen. IJ. C Ameland, 27 April. In den nacht van 22 op 23 dezer is in de buitengronden van dit eiland gestrand de Engelsche stoomboot Alrune, kapi tein R. Bavgeladen met gerstboonen en meel komende van Dantzig en bestemd naar Londen. De 17 opvarenden zijn gedeeltelijk met de red dingboot gedeeltelijk met eigen booten aan wal gekomen. Schip en lading worden geacht te zijn verloren. Cuijk, 27 April. Onder belachelijk machts vertoon van 3 gewapende Maréechaussees en 4 Veldwachters heeft gisteren hier de inzet van de St. Agatha-eigendommen plaats gehad. De prijzen zijn laag, doch geheel in overeenstemming met den kooplust. Zelfs protestanten die anders gaarne koopen zoudenverklaren rondweg met den „knoeiboel" niets te doen te willen hebben. De tegenwoordigheid der Maréehaussees en Veld wachters was overbodig, en zij, die vrees koes terden voor verzet, moeten ongetwijfeld te rade •zijn gegaan met hun abnormaal geweten. Te Brussel is Zondag-nacht het manufac- tuur-magazijn van de heeren Bauffe en Vanswae, rue d'Arenberg, uitgebrand. Een (verzekerde) waarde van 300,000 fr. aan goederen is een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van dezen brand ligt in 't duister. - Een Amsterdamsche dronkaard, vermoedelijk zijn treurig bestaan moedeheeft zich door op hanging van het leven beroofd. In de Hasselaarssteeg te Amsterdam is heden nacht een vrouw plotseling dood gebleven ten gevolge van overmatig' gebruik van sterken drank. Een groot gedeelte van Brazilië wordt door hongersnood geteisterd. Een 50,000 ongelukkigen uit het binnenland zijn te Avacety opgehoopt, waar de sterfte met den dag toeneemt en reeds tot 100 daags gestegen is. Te Rarbalha ver slinden de lieden het vleesch van katten en an dere doodgevonden dieren rauw. In de stad Cairy verscheuren de honden de onbegraven lijken der menschen. De bewering, dat de prins van Oranje be sloten zou hebben afstand te doen van deu troon schijnt zelfs geen tegenspraak te behoeven. De prins is te Parijs en schijnt voornemens daar te blijventotdat eenige hinderpalendie zijn terug keer schijnen in den weg te staanzullen zijn weggenomen. Aan Het Vaderland wordt medegedeeld dat Den Haag elke 24 uren ƒ.3128 aan den drankduivel offert. Te Amsterdam komt in den laatsten tijd weder voordat gegoede ingezetenen brandbrieven ontvangen. Drie personen zijn de vorige week door de politie wegens dit feit gevat. Een hun ner, iemand die reeds meermalen gevangenisstraf onderging, schreef zulk een brief aan mr. Den Tex, den burgemeester van Amsterdam, en on- derteekende dit schrijven, waarschijnlijk omdat hij het als van vertrouwelijken aard beschouwde, vol uit met zijn naam en woonplaatsen deze aan wijzing bleek de politie volkomen juist. Een Parijsch schoenmaker heeft berekend dat aldaar sedert de mode der lange japonnen is ingevoerd, 320,000 paar dameslaarsjes minder worden verkocht dan toen de korte rokken in de mode waren. Woensdag werd de algemeene vergadering gehouden van de Maatschappij De Katholieke Illustratie." Boven de 5 pCt. van het maat schappelijk kapitaal werd een overwinst gemaakt van ƒ10,204,295, zoodat in werkelijkheid over het afgeloopen boekjaar een winst van ruim 9 pCt. is verkregen. Het dividend en de renten uit te keeren aan aandeelhoudersis bepaald op 63A pCt. Vrijdag-avond is te Meppel in arrest genomen een schoenmakersknecht, beschuldigd van brand stichting in het paardenspel van Blanus uit wraak omdat hij wegens onbehoorlijke gedragingen uit die tent verwijderd was geworden. De onderstationschef Grunwald, op het station te Venloo bezig zijnde, zag een onbekend persoon loopen met twee blikken kannen in de hand. Hij riep den onbekende toe en vroeg wie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2