NIEUWE No. 167. Zondag 5 Mei 1878. 3* Jaargang. liet wets-ontwerp iiappeyne. Sterren der Aarde, HMRIT ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATEltDA G. aixtjesdTut: COMMIT. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Grootc letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk D i n g s d a g- en V r ij d a g- avond ingewacht. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. Uitgevers KÜPPERS LAUEEÏ. Bij 't begin van den schoonen Mei, de maand der bloemen en de bloem der maan den, alswanueer ons oog gestreeld wordt door de schitterendste bloesempracht en ons hart verkwikt door de lieflijkste geuren, die ons uit den groenenden tempel der Na tuur tecjenzweven, dunkt het ons niet ten O 7 onpas een woord te wijden aan de bloemen, die sterren der aarde." Ja, met recht worden zij sterren der aarde genoemdwant, gelijk die schitte rende lichten aan het uitspansel, Gods grootheid en macht verkondigen, zoo ook straalt uit eiken bloemkelk, zoo rijk aan verscheidenheid over het aardrijk verspreid, de majesteit van den Schepper. Doorwandelt de velden en weiden en zoo gij niet geheel van schoonheidsgevoel verstoken zijt, zult ge een genot vinden in het bewonderen van de edele vormen en kleurenpracht, zelfs vau het nederigste bloempje, van het kleine vergeet-mij-niet, dat zijn hemelblauwe kronen tusschen de weelderige grasscheuten verheft. Gaat naar buiten vooral in dezen schoon- sten tijd des jaars, leest in het boek der natuur en bewondert in de bloemen des velds, waarvan ieder knopje een scheppings wonder is, de grootheid van den oneindi- gen Maker! Gaat naar buiten en geniet, opdat gij later als de schoone dagen voorbij zijn, niet uzelven het verwijt te maken hebt, wat telken jare, helaas, herhaald moet worden: De zomer is alweer voorbijen we hebben er niets van gehad!" Gaat naar buiten en geniet door de bloemenweelde der veldenmaar versmaadt ook niet het aankweeken en verplegen eeniger bloempjes en plantjes in uw eigen tuin of huis; want bloemen kweeken is niet alleen eene uitspanning en genot, maar het ontwikkelt ook den schoonheidszin en bevordert de zindelijkheid. Bezoekt de wijkeu der arbeidende klasse. Daar, waar ge aan de venster een frissche bloembouquet of goed verzorgde plant ziet prijken, gaat gerust die woning binnen, de zindelijkheid geurt er u tegen. Daar is alles even netjes en met smaak gear rangeerd. FE UILLETON. DE ONDERWIJZERES. In een dier schoone, oudenvetsche gebouwen, die Lyon tot sieraad verstrekken, leefde in 1842 Herman Rameau. Uit eene arme familie gespro ten was hij reeds vroeg onder de vreemden moeten gaan, en in een magazijn geplaatst ge worden. Weldra had hij de opmerkzaamheid zijner patroons tot zich getrokken. Men kon wel niet zeggenals men hem beschouwde, dat het een mooie jongen was, maar hij was, wat meer zegt goed voor zijne taak berekend. Hij was altijd het eerste op het magazijn werkzaam, gehoorzaam, onderworpen en gaf weinig om vermaak of kleederen. Hij bezat alle deugden en al het vernuft van een volmaakt koopman. Na twintig jaar achter een donker kantoor te hebben doorgebrachthad hij zich op zijne beurt, door voorspraak zijner patroons, ge- Daarom zouden wij zoo gaarne elke woning opgesmukt zien met het beeld der schoonheid. Waar liefde heerscht voor de bloemen, daar ook vindt men genot in poësie. Daar zal de schoone dichterlijke taal der bloemen begrepen, daar zullen Longfellow's heerlijke verzen verstaan wor den Rijke waarheen en onpeilbre wondren Schreef Gods vinger aan het firmament, Muur niet minder in 't gebloemt' daar ondreu Staat Zijn Woord in fonklend schrift geprent. Schittrend is ze en schoon die openbaring, Duidlijk zichtbaar waar het oog ook staart, Gevend aan ons, schepslen, Zijn verklaring In de bloemen, sterren dezer aard. Overal, in elk saizoen verheffen Bloemen stil heur wiekjes van satijn, Preek end, in een taal om elk te treffen, Hoe verwant zc aan 't lot des menschen zijn. En wij zien, door 't reinst geloof gedreven, In de bloem, die door haar knopjeus boort, 't Zinnebeeld van het herboren leven, 't Zinnebeeld van schooner, beter oord. N. R. Hoezeer wij er wars van zijn onze lezers dikwijls met het veelbesprokenwij zouden haast zeggen afgezaagde thema van »het onderwijs" lastig te vallen, meenen wij verplicht te zijn, hun een eeuigszius vol ledig, hoezeer dan ook beknopt overzicht te geven van het bovenstaand wets-ont- werpdaarbij hoofdzakelijk die artikelen in het licht plaatsende die den meesten tegenstand ontmoeten en het rijkst aan gevolgen zijn. Het is vreemd, doch het geheele ont werp zoo als het daar ligt, ontmoet bij alle richtingen tegenstand, doch nog op vallender is het, dat nagenoeg alle par tijen verschillende punten van overeenkomst hebben in hare oppositie. Eene eerste ongewilde bepaling is art. 65 ahetwelk voorschrijftdat onderwij zers eerst examen mogen doen in de vreemde talen, nadat zij de acte van hoofdonder wijzer verkregen hebben. Voor vreemde lingen is dit eene totale onmogelijkheid. Verbeeld u een Frauschmandie zich bij de eene of andere goede familie denkt te vestigen, wil even examen doen en meldt zich daarom aan. De schoolopziener ver zoek hem zijne hoofdonderwijzers-acte te overleggen. vestigd, en hij had de fortuin hem met hare zoetste gunsten zien overladen. Ofschoon hij noch jong, noch schoon, noch geestig, noch hoflijk waswas hij toch met een zeer verstandig, geestig en bevallig meisje gehuwd. Ik durf niet bevestigen, dat Klara lladiguet juist veel zin in Herman had gehadmaar toch durf ik verzekerendat zij eene gelukkige vrouw was. Zij stierf nog jong zijnde en liet aan Herman een jongen van acht tien en een van vijf jaren na. Alvorens de oogen te sluitenhad mevrouw Rameau haren man doen belooven, zich nimmer van de kleine Klara te verwijderenwier opvoe ding in het ouderlijke huis moest voltooid worden. Herman, die vijftig jaar oud was, beweeude den dood zijner vrouw oprecht. Hij had geen hart meer voor het werk, hij verkocht dus zeer voordeelig zijne goederen, en ging een klein vertrek bewonen van een huis, dat hij in de stad bezat. Paulusziju zoon, moest naar Parijs gaan, om er zijne studiën als geneesheer voort te zettenen het huishouden van den voormaligen koopman was samengesteld uit eene Quoi monsieur! antwoordt de Franscbman die heb ik niethoe kan ik die verkrijgen? Dan moet u geexamineerd worden in de Hol- landsclie taalde geschiedenis, aardrijks kunde, natuurkennis, zang, wiskunde en handteekenen. Mats monsieur ("est impossible! Ja mijnheer de wet eischt het en boven dien moet u 23 jaar oud zijn en 2 jaar aan eene Hollandsche school onderwijzer geweest zijn. Je vous remercie bienmonsieur! is het antwoord van den vreemdeling, die 18 jaar oud is. Zeer natuurlijk dan ook. Vreemde krachten zullen voor ons, indien de wet van kracht wordt, niet langer te benutten zijn. Maar eigen krachten haast even moei lijk. Immers gaat men na dat een onder wijzer van zijn 18de tot zijn 23ste jaar juist in het beste van ziju leven is voor de studie, dat na dien tijd zijn geheugen en zijn lust tot ingespannen studie ver slapt en dan voor velen de tijd van eigen vestiging en huwen aanbreekt, dan komen wij tot de gevolgtrekking dat niet velen zich voor het examen zullen aanmelden. Dat nu schijnt juist het doel van het ontwerp te zijn. Er moeten zich geen on derwijzers meer aanmelden voor talen, dan vervalt van zelf het uitgebreid lager on derwijs dan moeten alle leerlingen, die talen leeren willen naar de middelbare school. Trouwens de examens zullen alreeds onder eene commissie van middelbaar on derwijs gesteld worden. Begrijpt ge, Katholieken? er zijn te veel bijzondere scholen, pensionaten en kost scholen, waarop uwe kinderen eene fat soenlijke en tevens godsdienstige opleiding kunnen verkrijgen. Die moeten onscha delijk gemaakt worden, die moeten sterven, uit gebrek aan personeel! Eene tweede algemeen afgekeurde bepa ling is de wering van mannelijke kweeke- lingen tegenover de inhaling van vrouwe lijke. Dat de eersten geweerd wordenwij hebben er vrede mee. Het is wel waar, moeten de kweekelingen als werkkracht op de bijzondere school vervallen, deze zal daardoor in grootere uitgaven geraken. Doch en om de concurrentie met de staats school, die geen geld te ontzien heeft, en keukenmeid, en eene jonge onderwijzeres uit Parijs gekomendie belast was om voor de opvoeding van Klara te waken. Herman begon toen aan iedereen te zeggen, dat hij de gelukkigste der menschen was; maar in waarheid verveelde in geheel Frank rijk geen mensch zich meer, dan hij. Hij bemoeide zich nog altijd wel een weinig met den prijs der katoen en zijdemaar dat vluchtige belang gaf hem weinig afleiding. Kunsten en wetenschappen waren algebra voor hem. Hij bezat aan huizen en landerijen 40,000 franken rente; hij had een leergierigen zoon en eene kleine bekoorlijke doch ter; maar in zijn hart betreurde hij zijn oud handelshuis, en hij had geen verstand genoeg, om zich met andere dingen bezig te houden. Ik moet hier echter bijvoegen, dat hem van tijd tot tijd de herinnering aan eene slechte daad kwelde. Herman had een broeder gehad, deze had zich te Parijs geplaatst, waar hij aanvankelijk een schitterend fortuin had verzameld; maar door de ge beurtenissen van 1830 medegesleep thad hij zich ge noopt gezien de wet zijner schuld eischers te onder gaan die hem, zijne vrouw en dochter der armoede om het gehalte van het onderwijs, dat toch met een personeel van enkel onderwijzers beter kan zijn, zullen wij zulk een maat regel niet behoeven te betreuren. Trouwens, de meeste Katholieke scholen zijn niet alleen wat het personeel betreft, doch ook wat leermiddelen, inrichting van het gebouw, ventilatie enz. aangaat volstrekt niet ten achter bij de openbare. Weigering der mannelijke kweekelingen zal dus van Ka tholieke zijde zoozeer geen tegenstand ont moeten. Doch wat zegt de wet verder: Ter verkrijging der acte van hulponderwijzer wordt gevorderd voor onderwijzers de vol brachte leeftijd van achttien en voor on derwijzeressen die van zestien jaren. Wat eene eer aan de dames, reeds op haar zes tiende jaar door den minister even wijs geoordeeld te worden als onderwijzers op hun achttiende! Ziet eens aan! men zal den kweekeling van 17 jaren uit zijn school lokaal zenden als een onbekwaam element, en een meisje van 16 jaren zal zijne plaats komen innemen Wij willen verder niet twisten over de subjectieve vraag, of meisjes bij gelijken leeftijd niet vlugger en meer ontwikkeld zijn dan jongens. In manieren en beschaving, in savoir-vivre mogen al doorgaans de dames den voorrang boven de heeren hebben, doch in degelijke studie, in moeilijke vraag stukken, in het ernstig uitwerken van een plan gelooveu wij dat de hersenen van het sterkere geslacht het niet voor die van het zwakkere verliezen zullen. Men moet toegeven, dat vrouwelijk per soneel uitstekend op hare plaats is in de bewaarschool, doch de nieuwe wet spreekt de bedoeling uit dat ook de dames als werk kracht zullen optreden in de aanvangs- klassen der lagere school. Neen, dat is ver keerd, ieder onderwijzer zegt,dat de laagste klasse de voornaamste is van de school waarin steeds een flink, vertrouwd onder wijzer behoort te staan. Onze bijzondere scholen slaan in dit op zicht een meer rationeelen en zedelijk ook veel beteren weg in. Zij zeggen jongens moeten door mannen, meisjes door vrouwen onderwezen worden. Werd dit algemeen aangenomen en werd de verplichte leeftijd voor de dames ook op 18 jaar gesteldzoo ten prooi hadden gegeven. Verscheidene malen had Peter Rameau zich tot zijn broeder gewend de rijke Herman had niet een enkele maal den ongelukkige geholpen, en deze was weldra, door verdriet overstelpt, ten grave gedaald. Zoolang hij zaken had gedaanhad Herman over zijne hardvochtigheid niet nagedacht, maar sedert hij eenen blik in zijn binnenste had geworpen, had hij de tand der wroeging gevoeld. Wat was er van zijne schoonzuster geworden? Wat was er van zijne nicht geworden? Hij wist liet niet, en het stilzwijgen, dat deze twee ongelukkigen be waarden, verontrustte zijn geweten. Wel had hij zijnen zoon Paulus gelast eenige navorscliingen te Parijs te doen; maar daar de gierigheid zijne goede gevoelens bestreed, had hij hem ook te gelijker tijd gelast, om, in dien hij iets ontdekte, niet te veel te beloven en voor al niets te geven. Paulus schreef na verloop van eene maand, dat hij niets op het spoor was ge komen. Zijn vader wist niet, of hij zich over dat antwoord moest bedroeven of verheugen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1