BUITENLAND. BINNENLAND. Duitschland. Engeland. Frankrijk. Italië. België. zou de weerzin tegen dames-onderwijze ressen veel verminderd worden. Eene derde minder aangename bijzon derheid der nieuwe wet is de achterstelling der onderwijzers. Zij worden toch niet slechts onmondig verklaard hunne school te besturen, maar verliezen nog bovendien alle vastheid van betrekking. Het eerste blijkt uit art. 21 waarin men vindt dat en leerplan, en school boeken, en verdeeling der klassen vastge steld worden door burgemeester en wet houders in overleg met den schoolopziener. Men zou haast weigeren het te gelooven, doch het staat er. Dat is ongeveer alles, waartoe een hoofdonderwijzer bevoegd is. Hoofdonderwijzers konden dus veilig afge schaft worden. Zij behoeven de verschillende klassen niet meer na te gaan, om zorg te dragen, dat alles geregeld in zijn werk gaat, elk hunner hulp-onderwijzers weet hoever hij gaan mag en welke boeken hij gebruiken moet. Of wel, zij mogen nu en dan naar den burgemeester gaan om te O o vragen of een jongen ook een hooger re kenboek of een ander schrijfvoorbeeld hebben mag. Wij houden het er voor het naast voor, dat de minister dit artikel zonder nadenken heeft neergeschreven. De onderwijzers echter hebben ook geene vastheid meer in hunne betrekking, zeiden we. Vooreerst geeft art. 28 aan den ge meenteraad, zoo de schoolopziener het voor stelt, het recht om de hoofd-onderwijzers te verplaatsen en zulks zonder eenige ver klaring, zonder eenig beroep voor den on derwijzer. Dat is niet alleen eene groote on rechtvaardigheid, maar tevens een schoon middel om ultramontaansche openbare onder wijzers het voetje te lichten. Wat intusschen het ontslag der hoofd onderwijzers aangaat, dit is voor hen nog veel onbillijker geworden. Vroeger kwamen daarbij drie factoren in het werkgemeen teraad, burgemeester en wethouders en school opziener, nu slechts gemeenteraad en school opziener. Dit is een zeer partijdige, onre delijke bepaliug. Dat een onderwijzer die zich aan de wetten vergrijpt ontslagen wordt, wij hebben er vrede mede, maar dat een onderwijzer die niet in den smaak van den schoolopziener valt, (wat al licht gebeurt met Katholieken tegenover een li beraal schoolopziener) door een liberalen gemeenteraad aan den dijk gezet kan wor den, dit is onbillijk. Dit zet de deur open tot kwade praktijken. Doch wij moeten eindigen. Gaarne had den wij onzen lezers nog enkele andere min fraaie punten in het licht gesteld, doch wij hebben hoofdzakelijk die zaken bespro ken, welke minder door andere couranten zijn behandeld. De hoofdbezwaren tegen de nieuwe wet hebben wij dan ook niet aangeroerd. Deze, namelijk de weigering van subsidie aan het bijzonder onderwijs en de groote kosten voor 's rijks schatkist, ver onderstellen wij zijn al onzen lezers dui delijk genoeg om hen in te nemen tegen een wetsontwerp, dat zich onderscheidt door onredelijkheid tegenover debijzondereschool, door onredelijkheid tegenover de onderwij zers en door onredelijkheid tegenover het gezond vorstand. Het OOSTEN. De beide Rijkskanseliers van Duitschland en Rusland zijn nog ziek, waardoor een soort van diplomatieke wapenstilstand heerscht, in het kamp der meepraters van het oostersch verschil. De Russen doen hun best, om den opstand der Pomaken (tot den Islam bekeerde Bulga ren) te bedwingen, doch zij blijken hiertoe onmachtig te zijn. De opstand breidt zich uit en volgens de Augsburgsche AUgemeine Zeitung is die beweging ernstig genoeg om de Russen tot nadenken te brengen, wan- O 7 neer de berichten waar zijn dat de in op stand gekomen Mahommedanen door En- gelsche officieren worden aangevoerd en door Engelsch geld worden ondersteund. Onder de Muzelmansche bevolking van Turkije heerscht in het algemeen een sterke beweging ten nadeele van Rusland. Het vertrouwen van den Sultan wordt geschokt, zoo hij geen gemeene zaak met Engeland maakt, en men stelt hem verantwoordelijk voor de nederlaag der Turksche wapenen. De bevolking van Batum heeft besloten zich te verzetten tegen den intocht der Russen, en heeft de Engelsehe bescherming ingeroepen. In het Russische leger acht men den oorlog, met Engeland onvermijdelijk de gedachte van het leger is dat de benoeming van generaal Totleben als opperbevelhebber oorlog beteekent. De generaal zelf zoo zegt men meent, dat de oorlog on vermijdelijk is, en ook zijn stafofficieren deelen die meening. Generaal Skobeloff heeft van den Czaar een eeredegen ten geschenke gekregen, waarvan het gevest met diamanten bezet is, ter belooning voor zijn overtocht van den Balkan. De Turksche Admiraal Hobart Pacha die zich thans in Engeland bevindt, moet een brief van den Sultan voor Koningin Victoria hebben meegebracht. De Admiraal verzekert dat Turkije noch over 150,000 flinke sol daten en 15 pantserschepen kan beschikken. De Italiaansche Ministers Oorti en Cairoli, in de Kamer antwoordende op eene inter pellatie, logenstraften het gerucht, volgens hetwelk Italië zijne bemiddeling in de Oos- tersche quaestie zou hebben aangeboden. Geen enkel* mededeeling van dien aard is aan Engeland gedaan. De Ministers herhaalden dat Italië strikt onzijdig zal blijven. Stellige berichten zeggendat de Itali aansche Regeeriug tot belangrijke krijgs toerustingen overgaat, die kennelijk bestemd zijn tot voorbereiding van een eventueele expeditie naar de kust van Albanië, voor 't geval een Oosteurijksch leger Bosnië mocht binnentrekken." Het Tagblatt meldt in zijne avond-editie, dat authentieke berichten niet meer ver gunnen er aan tetwijfelen, dat een Russisch leger bij Bucharest en aan de Zevenberg- sche grenzen wordt bijeengetrokken. Voor de Oostenrijksche Regeering volgt daaruit, in weerwil van de vriendschappelijke be trekkingen met de russische Regeering, de noodzakelijkheid van militaire voorzorgs- maatreo'elen. Het blad meent dan ook te O weten, dat het bijeentrekken van een Oos- tenrijksch leger in Zevenbergen in ernstige overweging genomen wordt. Te Aken hebben de Katholieken bij de ge- meenteraads-verkiezing gezegevierdde katholieke meerderheid in den Raad is daar nu voor lang verzekerd. Keizer "Wilhelm heeft voor goed van zijn reis naar Wiesbaden afgezien. Hij zal, tot aan zijn vertrek naar Eiqs, op het slot Babelsberg gaan vertoeven. Uit Berlijn wordt gemeld dat het gerucht meer en meer vastheid krijgt, volgens hetwelk de Kroon prins benoemd zal worden tot regent van Elzas- Lotharingen. De Prins en von Bismarck zouden dit denkbeeld gunstig gezind zijn. Volgens een ander bericht zou Bismarck po gingen aanwenden om de Oostzee bij een even- tuëelen oorlog tusschen Engeland en Rusland neutraal te doen verklaren. Dat denkbeeld zal Engeland vermoedelijk niet bevallen. In de vorige week overleed te Mezelweis de emer. hoogleeraar C. W. Rath in den ouderdom van 7 5 jaar. Meer dan 40 jaar doceerde hij aan de hoogeschool van Breslau. Op zijn sterfbed ging hij tot de Katholieke Kerk over, na sedert lang grooten eerbied voor onzen II. Godsdienst aan den dag te hebben gelegd. Op zijn graf werden de godsdienstige plechtigheden zoo goed mogelijk door leeken verricht, daar sedert lang geen geestelijkheid meer ter plaatse te vinden is. De vicaris Ruskiewicz is op zijn Patmos Zingst aangekomen. Maar hoe werd de martelaar zijner plicht daar ontvangen De eerwaarde banne ling beschrijft zijne aankomst op het eiland op de volgende wijs „Nimmer in mijn leven zal ik vergeten de kattenmuziek die er gemaakt werd toen ik van de stoomboot aan wal stapte, 't Was als of er een onweer heerschte want het bericht mijner komst was reeds, op liberale wijze ge stoffeerd, aangekomen. Een groote menschen- massa had zich aan den oever verzameld en ont ving mij met een grijnzend lachen en met niet al te lieflijke bemerkingen. Vooral het jonge volk, sterk door het voorbeeld der ouderen, ge droeg zich dermate dat de politie tusschenbeide moest komen." D: cultuurstrijd schijnt te Zingst een flink getal beulsknechten er op na te houden. De Heer Ruskiewiez schrijft verder„Op mijne heenreis werd mij gezegd dat de Regeering voor mijn on derhoud zorg zal dragen. Tot dusver is deze belofte niet gehouden. Men heeft mij op eene kamer in een logement gebracht maar het schijnt dat ik voor mijn onderhoud zelf zal moeten be talen. Toen ik bij den burgemeester dienaan gaande liet informeeren werd mij geantwoord dat betreffende mijn onderhoud „door de hooge re geering geen voorschriften gegeven zijn." Het duitsche blad waaraan wij dit bericht ontleenen voegt er bij: Voor diegenen onder on ze lezers die voor den eerwaarden verbannen kapelaan een geldelijk offer willen brengen geven wij Z. E. adres. Het luidt: Vicar Rusldewicz, Hochwürden, Hotel Scliulz, Insel Zingst, Regicr- ungsbezirk Stralsund. Een zekere Most, sociaal-democraat, is door het Gerechtshof veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf omdat hij de protestantsche leer- rars beleedigd heeft. Het is zonderling dat het Gerechtshof dit vonnis uitsprak mu de grief de protestantsche leeraars betreft. Het von nis doet ons vragenhoe dikwijls liberale jour nalisten en redenaars zich schuldig gemaakt heb ben aan grovere beleediging van de katholieke geestelijken zonder vervolging of straf van zijde der justitie. Wij vergen niet dat het staatsbe stuur voor de eer onzer katholieke geestelijken opkomt, want deze eer is ook zonder het staats bestuur verzekerdmaar het zou ons toch goed doen als wij hier of daar een voorbeeld van ge lijkheid zagen. Of zou dit te veel gevergd zijn van de Pruisische regeering? Een staaltje van Pruisische philantropie en humaniteit. Dentler, de redacteur van de Berliner Freie Presse werd onlangs gearresteerd en tot 21 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De man was in hooge mate teeringachtig en het was hem duidelijk aan te zien dat hij slechts nog korten tijd zou leven. Nadat hij zijn vonnis had hooren lezen begon hij bloed te spuwen. Hij smeekte om zijne vrijheid. Maar in plaats van den armen lijder in vrijheid te laten sterven bracht men hem in de gevangenen-afdeeling der Charité. Daar gaf de ongelukkige zijn laatsten snik. Reuters office heeft uit Calcutta de tijding ont vangen dat Engelands staatkundige agent te Bahms (in Birmah) en twee Cipayers vermoord zijn door een wacht van Cipayers. De moorde naars zijn in verzekerde bewaring. Men weet niet wat de drijfveer was voor hunne misdaad maar men gelooft dat die niet te zoeken is in staatkundige redenen. Het eerste detachement inlandsche troepen is uit Bombay naar Malta vertrokken. Meerdere troepen zijn ter verscheping gereed. De Begum van Bhopal (vorstin van een der onafhankelijke staten) heeft geheel hare troepen macht ter beschikking van de Britsehe Regeering gesteld tot Buitenlandscken dienst. Mocht Lord Beaconsfield goedvinden met dit aanbod, en over 't geheel met de strijdvaardig heid der mohammedaansche bevolking van Ilin- dostanzijn voordeel te doenzoo zullen er meer bruine dan blanke soldaten zijn, om onder En gelands vlag de Russen te bevechten. De Moniteur is in den Elzas en Lotharingen verboden. „Wij hebben de eer dit bekend te maken," aldus spreekt het blad van dien maat regel. In jde^ rue le Pelletier te Parijs zag dezer dagen de koetsier van een omnibus een portefeuille op den grond liggen. Hij waarschuwde den conduc teur die de portefeuille opnam den inhoud nazag en er een half millioen dollars aan bankpapier in vond. Terstond begaven de beide eerlijke lieden zich naar den prefect van politie en gaven hem hun vondst over. Weldra deed de eigenaar van dit niet onaardig sommetje van zich hooren. Het was een Amerikaan, die ondanks het aan zijn ras zoo eigen flegmatoch zeer veel vreugde over het wedervinden van zijn geld deed blijken en den eerlijken vinders 5000 frs. ter belooning ter hand stelde. Opening der Wereldtentoonstelling. Woensdag namiddag omstreeks twee ure had deze plechtig heid plaats door Maarschalk de Mac-Mahon. Onder fanfares werd de maarschalk ontvangen. IIH. KK. HII. de Prins van Wallisde Kroon prins van Denemarken, Prins Hendrik der Ne derlanden en de Prins van Oranje, de Hertogen van Aosta en van Leuclitenburg en Koning Frans van Assisesbenevens de Ministersde diploma ten, de leden der Kamers, vele autoriteiten, de commissarissen der Tentoonstelling enz. waren in de voor lien bestemde tribunes tegenwoordig. Koningin Isabella, de Prinses van Denemar ken en de dames der gezanten waren mede te genwoordig bij de plechtigheid. Nadat de Maarschalk de tentoonstelling had geopend verklaard werd de opening door kanon gebulder aan den volke verkondigdde muziek deed zich hooren en de prachtige waterwerken werden in werking gebracht. De Maarschalk en zijn gevolg maakten vervol gens een wandeling in de tuinen en bezochten ook de gebouwen. Ofschoon het weder slecht was, waren bijna 100,000 personen tegenwoordig. Bij zijn vertrek uit het Tentoonstellingsgebouw werd de Maarschalk levendig toegejuicht. De catalogus van dc Tentoonstelling is ver schenen, maar hij is zoo lijvig, dat men haast een knecht behoeft om dien achterna te dragen en men zal toch al spoedig genoeg afgemat zijn van de groote afstanden, welke men binnen de tentoonstelling heeft af te leggen. Jl. Vrijdag is te Parijs het feest gevierd van het 56jarig bestaan van het Genootschap tot voortplanting des geloot's. De plechtige H. Mis zal opgedragen worden door den aartsbisschop van Algiers, Mgr. Lafigerie. Iloe men in Italië met de gestolen gelden van kerken en kloosters omspringt kan blijken uit het zenden van den heer Correnti een der revolutionnaire gelukzoekers naar de Parijzcr Ten toonstelling dat gewichtige personaadje is naar Parijs gezonden als vice-president van de Itali aansche commissie voorde Tentoonstelling en heeft behalve zijn salaris 1000 franks daags toelage. Hoe veel zal nu de president der commissie hebben De geruïneerde staat kan zich gemakkelijk zidke dwaze uitgaven veroorloovenwant op een paar duizend franks meer of minder komt 't er niet op aan. l)e katholieken van Termonde hebben de ondersteuning der goede pers zoo krachtig op gevat, dat zij in het verloopen jaar meer dan 60,000 nommers van katholieke bladen op de straten, in koffiehuizen en stations verkocht hebben. Een navolg mswaardig voorbeeld De graaf van Vlaanderen is niet bij de opening der werel ltent >onstelling te Parijs tegenwoordig geweest; algemeen wordt zijn 't huis blijven aan Pruisischen invloed toegeschreven. O ik de Pruisi sche prinsen van den bloede schitterden te Parijs door hunne afwezigheid. Uit goede bron vernemen wij, dat een deputatie van het Pruisisch dragonder-regiment, in gar nizoen te Colmar, waarvan Leopold II tot chef en eigenaar is benoemd, tijdens zijn jongste ver blijf te Berlijn naar Brussel zal komen om aan Z. M. te worden voorgesteld. Het regiment guides zal bij die gelegenheid een groot gastmaal aanrichten ter eere van de Pruisische deputatie, die hoofdzakelijk uit hoofd officieren zal bestaan. In tegenwoordigheid van het geheele Minis terie heeft do Tweede Kamer Donderdag-voor middag, zonder openbare beraadslaging, met alge- meene stemmen aangenomen het wetsontwerp, waarbij, krachtens art. 12 der Grondwet, toe stemming wordt verleend tot de huwelijksverbin tenis van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden met IT. K. H. Prinses Maria van Pruisen. Eenparig toonde m :n zich gaarne bereid, gelijk het kernachtig en geheel in den geest der Natie in 't afdeelingsverslag heet toestemming te helpen verleeneu tot een huwelijk, dat het levensgeluk verhoogen zal van een door geheel de natie hooggewaardeerden en gecerbiedigden Vorst. IJmuiden, 2 Mei. In de maand April zijn geschut: naar zee 57 stoombooten, inh. 28,135 ton, en 99 zeilschepen, inh. 39,853 ton, te samen 156 vaartuigen, inh. 67,988 ton; uit zee 59 stoombooten, inh. 29,217 ton, 54 zeilschepen, inh. 22,255 ton, te samen 113 vaartuigen, inh. 51,472 ton. Totaal geschut 269 vaartuigen, inh. 119,460 ton, tegen 188 vaartuigen, inh. 65954 ton, in April 1877. Rotterdam, 1 Mei. Vijf liefdezusters, werk zaam in het katholiek Hospitaal te Breda zijn, van hier naar Curacao vertrokken. Amsterdam, 2 Mei. Z. M. de Koning heeft den wensch te kennen gegeven dat hem geen verzoekschriften overhandigd worden. In de portierskamer aan den achterkant van het paleis is een beambte aanwezig, belast met de taak om dergelijke voor Z. M. bestemde stukken in ont vangst te nemen. De Willem Barents vertrekt Zondag-ochtend ten 7 ure naar zee. Bergen op Zoom, 2 Mei. Gisteren-namiddag omstreeks half twee ure, is de bliksem geslagen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2