BUITENLAND. BINNENLAND. Duitschland. Frankrijk. Italië. Amerika. Zulke dogma's aan kinderen te verkon digen, dat acht de wijze dezer dagen een bijkans onbegrijpelijk groote dwaasheid. Scholen, waarin van al /lie leerstellingen maar wordt gerept, moeten worden geweerd. Nu bestaat er evenwel een bezwaar tegen die uitroeiing door bijzondere Kerkelijke scholen. De Grondwet van 1848 heeft de vrijheid van het vrije onderwijs uitdrukkelijk ver leend (en die uitkomst was de zegepraal van hendie voor hun kroost ook Godsdienstig onderricht op de lagere school verlangden. Als de radicalen maar durfden, zouden zij niets liever doen dan die vrijheid van het bijzonder onderwijs terug nemen. Zoo ver wagen zij zich echter niet; doch het doel, waarvoor zij niet direct durven uitkomen, trachten zij niettemin indirect te bereiken. Onder de beleefde betuiging, dat zij de vrijheid van onderwijs eerlijk willen hand haven, regelen zij het lager onderwijs zoo, dat die Grondwettig gewaarborgde vrijheid practisch bijna niets meer te beteekenen heeft. In strijd toch met de bepaalde bedoeling van den Grondwetgever wordt het staats onderwijs in alles begunstigd en het bij zonder onderwijs benadeeld. Dat alles geschiedt ('t voorloopig verslag kan het ons leeren) onder toejuiching der liberalen Ja, de ergste heethoofden onder die vreemdsoortige vrijzinnigen willen nog veel verder gaan dan de Minister en de Kamermeerderheid, 't Zeer weinigje vrijheid dat Minister en de meerderheid op onder- wijs-gebied nog wil laten bestaan, verlan gen de zeer geavanceerden nog op te heffen. Volksonderwijs klaagt zelfs over de wet Kappeyne nog steen en been. Leerplicht, paleizen voor de staatsscholen en Ministers- tractementen voor »de hoofden der school" (hoofd-onderwijzer klinkt al te burgerljjk, te eenvoudig) en voor »de heeren" onder wijzers, voormalige hulp-onderwijzersziet- daar het programma der volksonderwijzers der mannen, die kennis zonder godsdienst voor de toekomstige Nederlanders voldoende rekenen. Zooals wij vroeger in 't breede aantoonden en zoo even herhaalden strijdt zulk een inrichting van het lager onderwijs zeer gedecideerd met letter en geest der Grond wet. Maar dat is geen bezwaar voor de liberalen. Zij zullende Grondwet uitleggen op hun manier. En dan lezen zij daarin dat de Grondwetgever bevreesd was voor de onderwijs-vrijheid, welke hij verleende. Bewijzen voor die stelling der radicalen worden niet en konden ook niet worden aangevoerd. De Grondwetgever gaf de vrijheid van onderwijs onbeperkt en hij heeft zich zeker nimmer kunnen voorstellen, dat er eens een partij zou opstaan, die het staatson derwijs zoo zou willen regelen, dat het 't bij zonder onderwijs noodzakelijk dooden, min stens zeer ondermijnen moet. 't Fraaiste van alles is nog, dat de heeren liberalen zoo liberaal zijn van te durven beweeren('t staat te lezen in 't voorl. verslag) dat zij, die tegen het staatsonderwijs opko men, de overtuiging van anderen niet eer biedigen. Niet genoeg dus, dat men zich moet laten slaan, men mag niet eenmaal klagen over de smart, welke men wordt aange daan. En die tyrannie, die opzettelijke onder drukking van hen die de minderheid uit maken niet in 't landmaar in de Kamer wordt nog wel aan de politieke markt ge bracht voor vrjjheid. Hoeden af, o volk van Nederland voor zulke vrijheidsvrienden Toöh schijnt het lot der onderwijswet, in 't voordeel der Regeering beslist te zijn. De kamer-meerderheid zal de wet maar aannemenzelfs het voorstelom de on- derwijs-weelde der gemeenten voor bijna 1/3 door het Rijk te doen dragen. Men zal aan de linkerzijde wat pruttelen men zal nog meer vragen, doch ten slotte zal de Minister Kappeyne den triomf welk een zegepraal! wegdragen. Moeten nu onze politieke vrienden maar zwijgen? In geenen deele. Getuigen tegen onrecht en onderdrukking is des Christens roeping ook al bestaat er geen uitzicht hoegenaamd O O op 't afwenden van het gevaar. Door het juk te zwaar te doen drukken zal de weerzin toenemen en daardoor het tijdstip worden verhaasdwaarop de stem bevoegde bevolking van haar recht zal ge bruik maken om van het liberale onrecht langs legalen weg een einde te maken. Alle vrienden van waarheid en vrijheid van recht en billijkheid, van christendom en Kerk, van een godsdienstige opleiding der jeugd bovenalbehoorenzoodra het 't uitoefenen van hun heiligen kiezersplicht geldt, door ijver en getrouwheid zich te onderscheidenopdat de kamer-meerderheid van thans welhaasttot zegen des volks en van het volksonderwijs, tot minderheid worde herleid. D. M. Het OOSTEN. Een zekere kalmte heerscht bij de mee praters over het Oosten. Nu prins von Bismarck en Gortschakoff ziek blijven en graaf Andrassy nog altijd op de jacht is, schijnt graaf Schouwaloff, Russisch ambas sadeur te Londen de man te zijn, die de kastanjes uit het vuur zal ha len. Volgens het Journal de St. Pe- tershourg koestert men gunstige verwach tingen van SchouwalofFs reis naar St. Pe tersburg. Men meent in St. Petersburgsche kringen te mogen aannemendat de Graaf 't best in staat is de Russische Regeering met die eischen van het Engelsch kabinet bekend te makenvan welker al of niet vervulling de door beide partijen gewenschte zuivering van den toestand afhangt. Beducht voor een oorlog tusschen Enge land en Rusland heeft de Deensche Regee ring het raadzamer geacht in plaats van in Jutland de jaarlijksche oefening der troe pen op Seeland in de onmiddellijke nabijheid der hoofdstad te doen houden. Uit Stockholm wordt gemelddat er evenals in Denemarken, ook in Zweden een oefeuingskamp in de nabijheid der hoofdstad zal worden opgeslagen. Er zul len 10,000 man worden bijeengebrachtdie volgens het plan in het laatst van Juni oefeningen zullen houden in den dienst te velde en na afloop daarvan het kamp zullen betrekken. De Turken zetten hun organisatie van het verdedigings-leger voort en spoedig zullen zij daarmede gereed zijn. De sultan heeft een wapenschouwing gehouden over de troepen die de stellingen om Konstantino- pel bezet houden. De Parijsche Estafette bericht den door tocht van talrijke afdeelingen Russische zeelieden» door Frankrijk naar Havreal waar zij ingescheept zullen worden. Vol gens de verklaring van de officierendie deze afdeelingen geleidenrust Rusland vier stoomschepen uitbestemd om bij een even- tueelen Engelsch-Russischen oorlog de En- gelsche troepen- en transportschepen te vernielen en het verkeer tusschen Engeland en zijn koloniën af te snjjden. Uit Bucharest wordt gemeld dat te Jassy 40,000 Russische soldaten verwacht worden. 500 gevangenen, opstandelingen uitRumelie, werden naar den Donau getransporteerd en 60 gewonde Russen kwamen te Rustschuk aan. Enkele dezer gewonden zeiden, dat de opstandelingen in verscheidene ontmoe tingen overwinnaars bleventerwjjl een officier, die beide beenen brak door een steen die van eene hoogte geworpen werd het aantal der opstandelingen op 50,000 schatte. Het schijnt met de ziekte van den man van ijzer en staal niet te willen vlotten. Naar men uit Berlijn bericht is Bismarcks neuralgiseh lijden tengevolge van zijn jongste ongesteldheid opnieuw begonnen. Omtrent den tijd van zijn terugkeer is nog niets bepaald. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden wordt met gevolg te Berlijn ten bezoek verwacht. Tivee Pruisische onclerojficieren te Miinchen die bij een feest-toost op den koning van Beieren «iet op wilden staan, maar bleven zitten met het gezegde„Dat gaat mij niet aandat i3 niet voor onzen Keizer," zijn tot 3 maanden gevangenis en degradatie veroordeeld. De liberale Crefelder Ztg. heft klaagtonen aan over het toenemen van het bijgeloof onder de liberale hoogere standen, een bijgeloof, dat zich niet alleen openbaart in het bijwonen van spiri tistische seances (klopgeesterij)maar vooral in het raadplegen van kaartlegsters.. Te Crefeld wonen twee „beroemde" waarzegsters, die niet alleen door aanzienlijke dames der stad maar uok van buiten de stad, soms van zaer verre bezocht worden. Wel worden nu en dan die beiden be boet; wijl de politie niet veroorlooft, dat men uit kaartenkoffiedik enz. de toekomst voorspelle; doch de beide waarzegsters hebben en veel geld verdienen, geven om die boeten niets. De Crefel der Ztg. raadt nu de rechterlijke macht aan om bij elk proces tegen de kaartlegsters de dames uit den aanzienlijken stand, die haar geraadpleegd hebben, als getuigen te dagvaarden. Dit middel, meent het blad, zou velen terugschrikken. In de vorige week vergaderden vele protestant- sche leden der St. Jacobi parochie in Berlijn ten einde een adres te teekenen om aan de hooge Regeering een anderen leeraar te vragen in de plaats van Dr. Schramm die zich in zijne leerin gen alles behalve christelijk gedraagt. Even als zoovele zijner collega's heeft deze moderne predi kant openlijk van den preekstoel verklaard dat hij geen geloof slaat aan de Goddelijke openba ring van den bijbel, noch aan de Godheid van Christus, noch aan wonderen, noch aan de heilige Drieëenkeid en daarbij verkondigde dat de hei lige Sacramenten slechts verouderde vrome ge bruiken zijn. Of het de leden der St. Jacobi parochie geluk ken zal van dezen Godloochenaar ontslagen te worden gelooven wij niet. Keizer Wilhelm heeft in de afgeloopen week verschillende inspectiën over de troepen gehouden en ontving bij herhaling de Staatsministers von Bulow en von Stosch bij zich. Jl. Maandag-avond is, volgens een bericht uit Hamburg, een buskruidfabriek bij Sckulau in de lucht gevlogen. Negen personen, waaronder de directeur zijn uit de puinhoopen opgedolven, en vijf personen zijn zwaar gekwetst. De vorsten zijn elkaar aan 't decoreeren. Keizer Wilhelm heeft den Czaar de orde van verdiensten prins Karei van Rumenië aan koning George van Griekenland de orde van de Ster geschonken zekerlijk als blijken van eene bevestiging van het Pruisisch-Russisch en het aanstaande Rumeensch- Grieksche verbond. Een eigenhandig schrijven van Wilhelm aan den Czaar vergezelde de decoratie, in dien brief wordt gezegdmijn leger zal met trots deze orde op de borst van Uwe Majesteit zien. Wiesbaden schijnt voor de gewapende macht veel aantrekkelijks te hebben, er hebben zich nl. niet minder dan 50 luitenant-generaals en gene- raal-majoors voor goed gevestigd. De doctoren prof. Cohn en Magnus te Bres- lau hebben bij 5000 kinderen een onderzoek naar kleurenblindheid ingesteld en zijn tot het resultaat gekomen, dat bij de meisjes kleuren blindheid zoo goed als nooit voorkomt, doch bij de Joden tweemaal zoo sterk als bij de Chris tenen. De Tentoonstelling is Zondag 11. door 67,870 personen onder betaling bezocht. Op den eer sten Zondag der tentoonstelling van 1867 be droeg het getal bezoekers iets meer dan de helft, namelijk 34,000. Iloe in Frankrijk de millioenen in den zak van Gambetta gevloeid zijn is na te gaan als men let op de woorden van den minister van Finantiën Leo Say dezer dagen op een partij tje gesproken tot een vreemden gezant. Ik was op de schatkist gaan zitten; want de deksel ging veel te vaak open; later heb ik echter gemerkt, dat men gaten in den bodem van de kist ge boord had en 't geld er toch uitliep. Louis Veuillot is den 4 dezer door den Paus ten gehoore ontvangen en heeft toen aan Leo XIII eene som van ruim 60,000 fr. ter hand gesteld, zijnde het bedrag der vrijwillige inschrij ving, die de Univers had geopend, om den Paus een don joyeux d' avênement aan te bieden. Louis Veuillot heeft hiervan bericht aan zijn blad gezonden. Onze hoofdredacteur, schrijft de Uni vers, heeft een langdurig onderhoud gehad met den Paus. Zijn wij niet gemachtigd den brief openbaar te maken, waarin dit onderhoud saam- gevat wordt, wij zullen ten minste zeggen, dat Leo XIII gesproken heeft van de godsdienstige drukpers, die eene „gebiedende noodzakelijk heid" is, en hij heeft onzen hoofdredacteur per soonlijk geluk gewenscht met de diensten, die hij aan de Kerk heeft bewezen. De Univers, dien ik lees, liet de Paus er op volgen, is ge heel en al in dienst der Kerk en hij heeft haar goed gediend. Pater Curci wiens laatste geschriften en han delingen een oorzaak van ergernis zijn geweest heeft in eene acte, gericht aan den H. Vader, al hetgeen herroepen wat in zijne geschriften door de Kerk was veroordeeld. De Regeering heeft geen officieele berichten ont vangen, welke kunnen dienen als bevestiging van de door the New-York Herald verspreidde ge ruchten omtrent de oorlogstoerustingen. Een agent van den Pacific-spoorweg heeft de Cimbria bezocht. Een depêche uit Baltimore aan the Herald bericht dat met de Germania twee Russische agenten zijn aangekomen, die snelvarende stoom schepen voor de Russische dienst willen aankoo- pen. Volgens een depêche uit Southwest-Harbour worden de ketels en sclioorsteenen van de Cim bria vernieuwd, waaruit blijkt dat het vaartuig nog geruimen tijd in de haven zal blijven. Drie stoomschepen van de New-YorkHavre Stoomvaart-maatschappij, alsmede de schepen City of Toknir en Japan beiden van de Pacific Mail Steamship Company zijn aan de Russen verkocht. De City of Toknir is een schroefstoomboot met vier masten, lang 400 voet heeft een inhoud van 5000 ton en 1000 paardenkracht. Amsterdam, 7 Mei. De jaarlijksche algemeene vergadering der leden van de Naamlooze Ven nootschap der Koninklijke Maatschappij van Tuinbouw „Linnaeus" werd heden alhier gehouden onder het voorzitterschap van jhr. J.Rutgers van Rosenburg. Ingevolge art. 14 van de statu ten moest worden voorzien in de benoeming van een commissaris in de plaats van den aftredenden maar herkiesbaren commissaris, mr. W. J. Doude van Troostivijk. Met algemeene stemmen werd de heer Doude van Troostwijk herbenoemd. Groningen, 7 Mei. Heden-nacht ongeveer 2'/3 ure is op den wal tussschen de Heere- en Oosterpoort het lijk van zekere vrouwgenaamd Johanna Boelens, gevonden. De vrouw is blijkbaar een geweldadigen dood gestorven en wel door verworging. De vermoedelijke dader G. II. C. Blanken, een paar dagen geleden uit de kolonie Veenhuizen ontslagen; is in hechtenis genomen GEMENGD NIEUWS. Uit Pekalongan meldt men aan de Sam. Ct. dat men zich daar amuseert over de volgende komische scène. Een Europeesch inge zetene van genoemde plaats had bij herhaling op gemerkt, dat men hem zijne kippen ontstal. Zon dag-avond 11. besloot hij daaraan een einde te maken; hij wapende zich met een geweer, met grof zout geladen, en ging op den loer staan. Werkelijk kwam de dief na eenigen tijd opda gen maar nu verloor de held den moeden in plaats van te schieten begon hij te schreeuwen. De dief liep natuurlijk weg zoo hard hij loopen konen kwam in zijn vlucht terecht op het erf van een oom van den zoo even bedoelden dappere. Daar stelde hij zich schadeloos voor de onder vonden misrekeningdoor een veulen te stelen. Te Rottweil (Duitschland) is een merk waardig rechtsgeding aanhangig. In den jongsten winter gaf de violoncellist Diem aldaar een con cert; na afloop wensclite een der docenten aan het gymnasium den virtuoos met diens prachtig spel geluk, en drukte hem zóó hartelijk de hand dat de cellist gedurende geruimen tijd den strijk stok niet kon besturen. Diem eischt nu van den do cent 500 mark schadevergoeding. Heeft een katzooals de Engelschen zeggen negen levens te verliezen, eer hij dood is, hoe veel dan een tijger? Zulk een dier, door den Maharadja van Djohore aan het Raffles-instituu, gezonden om opgezet te wordenheeft zooveet strychnine geslikt, als volstaat om 160 volwassen menschen te doen doodvallen, en heeft nog na de kuur 3 uur vroolijk en wel doorgebracht. De kastelein W. Pruit te Haarlemmermeer (Hoofddorp)die ongeveer drie weken geleden het ongeluk had uit een karretje te vallen is tenge volge van zijne bekomen kneuzingen, na een smartelijk lijden, overleden. Door het hoofdbestuur der Neflerlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde zal in den loop van dit jaar een rozenplebiscit worden uitgeschreven. Dit plebiscit zal van het plebiscit dat ten vorigen jare door het Journal de roses" is uitgeschreven, onderscheiden zijn doordien het uitsluitend voor Nederland is bestemd. Te Berlijn wordt een onaangename ge schiedenis, tusschen een koopman aldaar en zijn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2