NIEUWE No. 171. Oneerlijke iiieiischcn. m ABONNEMENTSPRIJS Pel' 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSD A (1 en Z A T E R D A G. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. .VEVI.MITIIM: Kfj. AGITE MA NON AGITATE. Uil K t VI. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dingsdag- en Vrijdag- avoud ingewacht Uitgevers KÜPPERS LAUEEY. Er bestaat geen ondeugd op aarde die zoo algemeen verspreid is en die zoo ge makkelijk toegang in alle klassen van het sociale leven verkregen heeft dan de on deugd van oneerlijkheid. Zij heeft niet al leen hare slachtoffers in de donkere straten eener wereldstad of in de dichtbegroeide bosschen van een modernen staat of op de vlakten van een barbaarsch gewest of in de spelonken van het Goudlandneon zij vertoont zich met zeldzame brutaliteit zoo wel te midden van de hoogere kringen als in het meer of minder beschaafde gedeelte van de maatschappij. Wij spreken hier niet over die oneerlijke menschen die in deze ondeugd zoodanig gegradueerd zijn dat eeue nadere kennismaking met de justitie hun deel is geworden, neen wij bedoelen thans meer een soort menschen die zich zeer ge belgd zouden toonen wanneer men hen het praedicaat oneerlijkwilde toevoegen, maar die zich toch dagelijks schuldig ma ken aan onrechtvaardige handelingen zoo in hun bedrijf als in hun handel en wandel, zoo in het ontduiken van hetgeen des kei zers is als in het onthoudei» wat den naas ten toekomt. Ja er zijn helaas individus die er prat op zijn dezen of genen aan te kunnen wijzen die zij eens aardig beetheb ben gehad.» Het hedendaagsche liberalisme dat van een geloof aan een straffenden God niet weten wil werkt de oneerlijkheid in alle opzichten in de hand. Het liberalisme heeft de christelijke geboden uit het openbare leven verdreven en op de plaats van het zevende gebod een paragraaf van het straf wetboek over bedrog, oplichterij enz. gesteld. Duizenden en duizenden maken uit de leer der eenige majesteit van de wet de gevolg trekking dat elke oneerlijkheid geoorloofd is die niet met het strafwetboek in conflict komt. Daardoor is er in de eerlijkheid eene bres geschoten waardoor de onrecht vaardigheid haren intocht heeft gehouden. Wat wonder dat deze ondeugd zich meer en meer verspreidt. En als de eerste stap op de baan der oneerlijkheid is gedaan, waarom zal men niet verder gaan en ook de artikelen van het strafwetboek overtre- FE UIL LET ON. DE ONDERWIJZERES. Vervolg. Dat is niet mogelijkriepen zeventien monden door eene edelmoedige aandoening ge opend, het is onmogelijk! Het is waar, hernam de jonge geneesheer. Zij ziet er zoo goedaardig en zoo zachtzinnig uit Mevrouw Martin! mijne rekening, als het n, belieft. Alle gasten stonden op. Mijne heeren! Mijne heerenik smeek u ik zweer tlik wist niet Welnu het zij zoo maar wij rekenen op u. Komaan, vriendenPaulus doe de rondte niet uwen hoed, en de studentenbeurs voor den dag. Mevrouw Martinlaat de arme oude in eene goed verwarmde kamer brengenWelnu Paulus? Voor deze maand neem ik alles op mij, den, zoo dikwijls zulks straffeloos geschie den kan. Die eens het bewustzijn heeft on eerlijk te zijnal tracht hij voor eerlijk door te gaanzal slechts uit vrees voor straf, maar niet uit moreele achting voor de artikelen van het strafwetboek stil staan. Het liberalisme werkt de oneerlijkheid in de hand. Ontneem den inensch het geloof aan een loonendeu en straffenden God en Sglla en Marias plonsen met vermaak hunne handen in 't met stroomen vergoten bloed hunner medeburgersAntonius en Lepidus overtreffen Sglla nog in moordzucht en Nero geeft goedsmoeds bevel dat men zijne eigene moeder van kant make. De oneerlijkheid woedt en maakt hare slachtoffers als eene epidemische ziekte. Dagelijks zien we treurige gevallen en voor den aandachtigen waarnemer kan het niet onverholen blijven dat de schuld meestal te vinden is in het onzalige liberale systeem dat op de plaats der innerlijke christelijke moraaluiterlijke rechtsbepalingen waagde te stellen en het christelijke geweten door het openbare geweten der wet trachtte te vervangen. IJdele poging van een betreurenswaardig stelsel Het OOSTEN. Het gaat Rusland niet voor den wind. De hoofden der opstandelingen in Rumelie verklaren dat zij de wapenen niet zullen nederleggen zoolang er nog een Russisch- leger in Turkije is. In den omtrek van Tartar Bazardschik hebben de opstandelingen eene Russische kolonne van 500 man omsingelddeels ge vangen genomen en neergesabeld. Treurig is bovendien de gezondheidstoestand van het Russische leger ten zuiden van den Balkan waar de' typhus vreeselijk huis houdt. Bij honderdtallen vallen de arme soldaten ten gevolge der wraakzucht van Bulgaren en aan typhus en andere ziektentengevolge van Russische onmensehelijke zorgeloosheid Een Russich blad de Golos meldt: dat geen woorden te vinden zijn, om het treu rige beeld der typhus-epidemie in den rayon der Russische armee zuidelijk van den Balkan naar waarheid te schilderen. Het zeide Paulus, terwijl hij rustig bleef zitten. Aller handen werden naar hem uitgestoken. Welnu! op mijn woord van eer, ik ben er trotsch op uw vriend te zijn, riep de jeugdige volgeliug van Esculaap uit. Het is goed gehan deld, Paulus, zeer goed. Maar als deze maand voorbij is, zal het onze beurt zijn. Ernst wat scheelt die arme dame? Eene lang durige ellende.Zij heeft dezen winter honger en koude geleden,en nu heeft zich eene hevige zenuwkoorts op gedaan. Ik zal later eten; ik ga bloedzuigers halen en dezen avond zal ik eens bij mijnheer Andral aangaan; hij zal ons zijne edelmoedige liulp niet weigeren. Daar is geld voor den apotheker. Dit tooneel van edelmoedigheid heeft meerma len in de wijk der studenten plaats en dikwijls komt de uitbundige jeugd, die er woont, de lij dende men8cheid te hulp. In het algemeen, heelt de student een afkeer van bedelaars, maar zijne beurs is geopend voor de ongelukkige vriendschap en voor de ellende, die zich verbergt. Mevrouw Martin was bijna gestikt door den vreeslijken hart bloedt en de ziel komt in op stand bij het zien van honderden solda ten die hulpeloos te midden van allerlei onreinheidin smerige uniformen bewus teloos en zonder eenige bedekking op don vochtigen bodem liggen. Mijne haren rezen te berge, zegt de correspondent, toen ik een der tot divisie-lazareth bestemde ge bouwen binnentrad: het is een stinkende, smerige, donkere schuur, die behalve de deuren geen enkele opening voor ventilatie heeft. De zieken liggen naast elkaar, ieder in de kleeding die hij aanhad toen hij in het lazareth gebracht werd, op den naakten grond; slechts zeer weinigen zijn zoo ge lukkig nog een mat onder zich te hebben. o o De atmospheer is drukkend en verpest. Er zijn regimenten waarvan ~/3 der man schappen ziek zijn; de hospitaal-bedienden en de artsen worden door den typhus let terlijk weggemaaid. Nieuwe slachtoffers ter voldoening van de eerzucht van den dwingeland die rustig in zijn prachtige salons te St. Petersburg zit worden ten offer gebracht. Het Russische leger te San Stefano is met 32 bataljons versterkt en de knechten van den beul lich ten recruten in Bulgarije en hebben een lichting in de districten Philippopel en Stanimaka uitgeschreven. Zoo gaat Rusland voort met te zorgen voor kanonuen- vleesch. De Mohamedaansche vluchtelingen in het Rhodopegebergte hebben een memorie aan den Engelschen Ambassadeur te Konstan- tinopel gezonden waarin zij den opstand rechtvaardigen en de bescherming inroe pen van »de keizerin der Indiendie over millioenen Mohamedanen heerscht. De ou- derteekenaars klagen bitter over vervolging en de gruwelen waaraan de Russen zich schuldig maken. Wij konden veilig naar onze dorpen terugkeeren toen het tractaat van San Stefano geteekend was zoo verze kerden ons, niet alleen de Turkschemaar ook de Russische autoriteiten. Wij deden ditmaar nauwelijks in onze dorpen terug gekeerd, koerden de Russen terug, namen de mannen gevangenbonden hunne han den op den rug samen en sloegen hen daar na dood. Gruwelijk werden onze vrouwen en meisjes mishandeld. Zij werden als vee schrik, hare verontwaardigde kostgangers te zien vluchten, en haar huis door de studeerende jeugd te zien voorbijgaan; zij had spoedig de eetzaal verlaten, keerde terug en zeide met de grootste blij ken van deelneming, dat mevrouw Pierre in eene warme kamer gehuisvest was, en dat mijnheer Ernst zich bij de arme zieke bevond. Men onder vroeg alstoen mevrouw Martin naar de onbekende vrouw. Ziehier alles wat zij er van wistMevrouw Pierre was bij haar gekomen, had haar gezegd, dat zij langde omstreken van Parijs bewoond had, dat zij arm was, en gaarne de kamer had, die het minst in huur was. Echter bracht elke maand een conducteur der diligence tusschen den 5e" en 10en eene som van tachtig franken. Mevrouw Martin wist dit bedrag zeer goed, want mevrouw Pierre had haar verzocht als zij afwezig was het bewijs van ontvangst voor haar te teekenen. Met deze 80 franken kan mevrouw Pierre goed leven, en ik ben verwonderd te hooren hetgeen mijnheer Ernst zegt, want de kamer, die zij bewoont, kost slechts 15 franken per maand er blijven dus ö5 franken over, en deze som is in een donkeren stal gedreven en daarin werden zij een week lang gekweld en ge folterd. Niet minder dan 13 Mohamedaansche dorpen waren verbrand wjj namen in wan hoop de vlucht en hebben de wapenen op genomen om ons te verdedigen tegen den overweldiger. Het kanongebulder wordt voortdurend gehoord, bij Haskeni en Jeni-Makala, wel een bewijs dat de strijd wordt voortgezet en de geruchten omtrent een wapenstilstand ongegrond zjjn. Naar the Globe verneemt, is het garni zoen van de vesting Sweaborg tot op 15,000 man versterkt. Generaal Yankowsky is be noemd tot kommaudant van die vesting. Als zich de berichten ^bevestigen dat de Russen in Lancashire stoken, gelijk de En gelschen in het Rhodope gebergte, dan is de Engelsch-Russische oorlog feitelijk reeds begonnen De Russen gaan voort bewegingen naar den Donau te maken. Een depêche uit Batum bericht het bij- eentrekken van 7000 gewapende Lesghiers in het district Ardjamah. De concentratie van die gewapende benden, welke door het terugtrekken van de Russische troepen zeer gemakkelijk wordt gemaaktbrengt de Rus sische stellingen te Kivara en Urok in een vrij moeielijke positie. Uit Pera wordt aan de Köln Ztg. ge schreven Het Oostersche schip Flora bracht hier dezer dagen 1300 Turksche gevangenen uit Rumenië aan. Een merkwaardig tafereel le vert zulk een schip opals het onze haven binnenloopt. Wat men meermalen van sla venschepen heeft gehoord, wordt hier wer kelijkheid. De menschen staan samenge pakt op het dek of liggen als vee bij el kaar in het ruim van het schip, terwijl morsigheid en honger hun toestand afschu welijk en ellendig maken. De Sultan heeft zijn particuliere domei nen van Alemdagh in Klein-Azië ter be schikking van de vluchtelingen gesteld en aan een commissie de verdeeling van de gronden onder hen opgedragen. Intusschen komen er hier dagelijks meer vluchtelingen aan. Zij schjjnen zich nog al in hun lot te meer dan voldoende voor de behoeften eener vrouw die zulk een stil leven leidt. Het ongeluk heeft zijne geheimen, ant woordde Paulus; en ik ben het volmaakt met Ernst eens. Gij kunt gerust zijn, al hetgeen noodig is zal verschaft worden Ozekerik heb hoegenaamd geene onze kerheid, en gij kunt zeker zijn, dat ik van mijne zijde In den loop van den avond ging Paulus zijne beschermeling eens opzoeken. Mevrouw Pierre lag in de grootste gevoelloosheid, zonder blik; mijnheer Andral had haar voor zeer erg verklaard en gelijk Ernst geloofde hij, dat ontberingen van allerlei aard een lang en voortdurend lijden, als de voornaamste oorzaken moesten beschouwd worden van den toestand, waarin zich de arme vrouw bevond. Na acht dagen, werd de zieke beter. In dien tusschentijd waren de 80 franken gekomen. Me vrouw Martin had alstoen mijnheer Paulus doen komen, om het geld in ontvangst te nemen. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1