NIEUWE No. 172. Donderdag 23 Mei 1878. 3e Jaargang. Een woord over de feestvie ring der Unie van Utrecht. HAÏNTIESDMJ Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummersn 0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dingsdag- en Vrijdag-' avond ingewacht Uitgevers KÜPPERS LAUREÏ. iui 5» De plaatselijke commissie tot viering vau de Unie van Utrecht in onze goede Spaar- nestad heeft goedgevonden eene circulaire te verspreiden ten einde aan hare stadge- nooten het plan kenbaar te maken, hetwelk de Hoofd-commissie te Utrecht heeft aan genomen, om in het jaar 1879 de oprich ting der Unie op waardige wijze in herin nering te brengen. Wij zijn nieuwsgierig] hoe de Plaatselijke Commissiën met de Hoold-commissie in cluis het aan zullen leggen om dit histo risch feit op eene waardige wijze te vieren zonder dat de godsdienstige en politieke overtuigingen der Katholieken gekreukt worden. Immers het doel is een nationaal feest te organiseeren, waaraan door een ieder met enthousiasme zal worden deelge nomen. Nu, we leven in een tjjd van her denkingsfeesten en de serie van historische vaderlandsche, gewestelijke en plaatselijke herinueringsdageu is nog lang niet afge- loopen. Tal van dineetjes, soupeetjes, ver gaderingen, monument-stichtingen, hals en muziekpartijen zullen er plaats vinden, gloeiende toasten tintelend van vaderlands liefde en nationaliteits-gevoel zullen er nog geslagen worden en menig verlangend hart zal bevredigd worden, door eindeljjk de borst met het lang gewenschte te zien versierd. De Unie van Utrecht zal op waardige wijze worden herdacht! Het volk van Ne derland zal een tonne gouds, wellicht nog meer, bijeenbrengen en daarvoor zal hij die Utrecht bezoekt eene honderd voet hooge zuil te aanschouwen hebben, samengesteld uit zeven kolommen (hoe toepasselijkdra gende het beeld der vrijheid beide bewaakt door den leeuw van Nassau. Heerlijk symbool! het beeld der vrijheid bewaakt door den leeuw van Nassau! Jammer dat de feestviering voor de Ka tholieken zoo'n groote schaduwzijde heeft, die het hen onmogelijk maakt, deel te kun nen nemen aan een herdenkingsfeest dat met de godsdienstige en politieke overtui ging van eiken rechtgeaarden Katholiek in strijd is. Men oordeele FEUILLETON. DE ONDERWIJZERES. Vervolg. Het hoek der ontvangsten lezende, waarin Je naam van den afzender en van hem die het ont vangt staat opgeteekend, las Paulus met jver- wondering: „Mejuffrouw Louise, onderwijzeres bij den heer Rameau, plaats Bellecour, aan mevrouw Pierre 80 frankenWatme juffrouw Louise onderhield dus de arme vrouw? welk een geheimzinnige hand vereenigde dan deze twee wezens? Hij verloor zich in gissingen; maar meer dan ooit was hij besloten zijn goed werk voort te zettentoen nog een nieuw voor val zijn goed besluit bevestigde. Een heer kwam naar mevrouw Pierre vragen. Mevrouw Martin, die haar plan volgde om alles op de verantwoor delijkheid van Paulus te doen aankomenge leidde den bezoeker naar den student. Na eenige woorden in verlegenheid gesproken Deu 23 Jan. 1579 werd de Unie van Utrecht geteekeud. »Met gulden letteren, bjj wijze van spreken, las men in art. 1 »Eude eerst, dat die voorsz. Provinciën sich mitten anderen verbyuden, confedereren ende vereenigen sullen ten eeuwigen dage bij don anderen te blijven, alsof zij luyden maar één Provincie en waren, sonder dat deselve hem 't eentger tjjde van den an deren sullen scheyden, laeten scheyden, ofte separeeren. Sy sullen den anderen daer inne met lijf ende goedt (is 't noodt) hel pen, kandhoudeti, styven ende stereken je gens alle en een ygelyck.» En van dien heugelyken tijdaf wer den alle luyden,die paepschwaren in de Vereenigde Provinciën, en zich niet van de anderen mochten «scheyden, laeten scheyden ofte separeeren,» omder wille van hun geloof of gemarteld op eene wijze die aau de tijden van Nero herinnerde -men gedenke slechts hoe onmenschelijk de Room- sche boeren in het Noorden van ons land gefolterd werden óf uitgeplunderd, óf langzaam en stelselmatig verarmd. Prins Willem, die, zonder zulks goed te keuren, liet begaan, sprak: Bewaert Uwe Unie wel, onderhoudt Uwe Unie wel. c En wel is ze bewaard en onderhouden gebleven de geest dier Unie, nu bijna 300 jaren lang. Behalve de pijnbank, de folter-koorden en gewichten, de knagende ratten die den dienst vervulden van de panthers in Nero's worstelperk, ademt nog de geest dier Unie in verbeurdverklaringen, stelselmatige ver arming, allerhande miskenning van hen, die door de anderen »daer inne met lijf ende goedt (is 't noodt)moesten geholpen gesteund en beschermd worden, over ons land. Edel, verdraagzaam volk van Nederland, moet gij straks zoo'n Unie niet vieren en vooral het »wel bewaeren ende onderhou den* daarvan? Het OOSTEN. Graaf Schuwaloff de vredegezant, die van uit Londen een reisje heeft gemaakt naar St. Petersburg om zijn Keizerlijken meester zoo 't heet de Engelsche belangen voor te leggen, is op zijn terugreis zoo maar te hebbenzeide de nieuw aangekomene tot den jongeling Mijnheer! ziellier de waarheid: Mevrouw Pierre is mevrouw Pierre niet; zij is de weduwe van den voormaligen bankier Peter Rameau, Paulus was op het punt neder te zijgen. Het is de waarheid, mijnheer! eene moe dige vrouw! Zij heeft aangenomen de nagelaten schulden van haren echtgenoot te betalen; ik weet niet hoe zij zulks gedaan heeft, maar door werken en met behulp harer dochter, heeft zij bijna alles betaald. Sedert eenigen tijd heeft zij eene schikking gemaakt; zij geeft ons 50 fran ken per maand, en daar zij niet op den vastge- stelden tijd is gekomen. maar nu wil ik nietsJa, wij schenken haar alles! En wat blijft er over te betalen? 1800 franken! Het is eene kleinigheid! Reeds sedert lang zou zij alles afbetaald en den naam van haren echtgenoot in zijne eer hersteld hebben; maar zij heeft een verachtelijken schoon broeder. Paulus, bleek als een doode, belette den eer eventjes gaan praten met keizer Wilhelm te Berlijn en met prins von Bismarck te Friede- ricksruh. Wat daar gesproken of afgesproken is zal Engeland niet te weten komen, maar wij vreezen dat de voorstellen die hij naar Lon den zal overbrengen op tegenstand zullen stuiten. Ook de Pruisische militaire gevolmach tigde te St. Petersburg is te Berlijn aan gekomen en door den Keizer in audiëntie ontvangen. Er broeit dus iets tusschen de hoven van St. Petersburg en Berlijn; daarbij genomen, de s>oorlogzuchtige* demonstratiën van de Russen in de nabijheid van Konstantinopel doen gelooven, dat het diplomatieke gehas pel ten einde raakt en het kanon aan 'twoord komt. Heeft graaf Schuwaloff aannemelijke voor stellen voor Engeland in den zak, dan zegt de Deutsche Zeitung komen de nadeelige gevolgen voor Oostenrijk voor den dag. »Daar ons Kabinet - zegt het blad alle samenwerking met Engeland heeft ge weigerd, zou men lord Salisbury niet kun nen beschuldigen van woord-breken, indien hij alleen dacht aan het beschermen van Engeland's belangen. o Alleen aan de reis van graaf Schuwa loff naar St. Petersburg, die de mogelijk heid van een schikking tusschen Engeland en Rusland deed voorzien, hebben wij de crediet-aanvraag van 60 millioen te danken. »Wat zal het ons dus kosten zoo ein digt het blad zijn artikel als een Rus- sisch-Engelsch compromis dus eens werkelijk gesloten is? Dan eerst, vreezen wij, zal de Oostersche-quaestie voor Oostenrijk haar be- slisseude phase intreden.* De Russische troepenbewegingen, en het onderhandelen van den Russischen opperbe velhebber met de spoorwegmaatschappij van Giurgewo over het vervoer, gedurende tien dagen, van troepen komende over de lijn van Render naar Galatz, het vooruit schuiven der Russische linien bij Ranaskioi zijn mede teekenen die niet voor den vrede pleiten. Elke voorwaartsche beweging van de Russische troepen vermeerdert het ge vaar van eene botsing. Een telegram uit St. Petersburg van 19 Mei, zegt omtrent de voornemens van den lijken sckuldeischer voort te gaan. Houd op, mijnheer! ik ben de zoon van den man, waarvan gij spreekt, en ik ben door hem gelast deze zaak ten einde te brengen. Vergeving, mijnheer! maar. Gij hebt gezegd, geloof ik, dat er nog slechts 1800 franken moeten betaald worden? Ja, mijnheer! Welnu, kom over acht dagen met al uwe bewijzen weder. ik zal alsdan alles uitbe talen. Nimmer, mijnheer zult gij eene betere daad gedaan hebben. Ik zeide het wel, dat mejuffrouw Louise, vroeg of laat door haren oom erkendhem zoude overhalenhet is zulk een edel meisje! Over acht dagen, op het zelfde uur, mijn heer! Ja, Mijnheer! Alstoen schreef Paulus aan zijnen vader het verschrikkelijk post-scriptum van duizend kroo- nen. Toen hij het antwoord ontving, was hij zeer ter neder geslagenhij deed alstoen iets opperbevelhebber van het Russische leger om dichter naar Konstantinopel op te rukken en misschien zelfs die stad te bezetten, ten einde op Turkije pressie uit te oefenen, dat die troepenbewegingen wel wegens strate gische of louter sanitaire gronden bevolen kunnen wezen, doch dat zij in geen geval eene bedreiging beteekenen. Dat men weinig geloof hecht aan die berichten uit St. Petersburgwaar men nog altijd den huichelaar speelt, bljjkt uit een bericht uit Bucharest dat het geheele Ru meensche leger op bevel van den Vorst eene voorwaartsche beweging in oosteljjke rich ting langs de Karpathen, is begonnen en te genwoordig de volgende positie inneemt.Eene divisie staat bij Tirgoveschti, eene tweede bij Piteschti, eene derde bij Slatina, eene vierde bij Iirajowa. De reserve-divisie blijft met geschut te Kalafat. Uit Koustautiuopel telegrapheert men van den 17en dezer: De Russische troepen heb ben zonder het kamp en het hoofdkwar tier aldaar op te breken, San Stefano ver laten en zuidwaarts tegenover de Turksche stellingen demonstratien gedaan, hunne hoofdmacht inmiddels noordoostwaarts rich tende. Te gelijkertijd verbreidde zich het gerucht, dat de kozakken Privindsikoi wilden bezetten, waarop de Sultan bevel gaf zulks des noods met kracht van wapenen te be letten. Tengevolge van dit bevel werden aan de Turksche troepen over de geheele linie patronen uitgedeeld en verscheidene batterijen noordoostwaarts gezonden. Zater dag stonden beide legers zoo vjjandig te genover elkander dat de allergeringste aan leiding genoeg zou geweest zijn om eene bloedige botsing uit te lokken. Overal was het gerucht verspreid, dat de Russen zich van den Europeeschen oever van den Bo ven-Bosporus wilden meester maken. Ook Servië begint de leger-corpsen van Lesjanin en Beli-marcorie weder op voet van oorlog te brengen. Vijf schepen met 2087 man infanterie en 246 paarden zijn het Suez-kanaal bin nengekomen. De schepen zijn voor drie maanden gecharterd, terwijl Engeland zich de bevoegdheid heeft voorbehouden om het contract te verlengen. Volgens de laatste berichten ziet men dat tegen zijne gevoelens en zijne eerlijkheid streed. Hij ging met een zijner kameraden naar den wo.ekeraar Levy, die hem gaarne 1800 fran ken voorschoot, en hem eenen wisselbrief van 2400 franken deed teekenen, betaalbaar over drie maanden. De schuldeischers van het voor malige huis Rameau werden betaald, en op de volledige kwitantie schreven zij„De onderge- teekendenthans geheel voldaan zijndezouden gelooven aan hunnen plicht te kort te schieten als zij niet verklaarden, dat zij geene edeler vrouw kennen, dan mevrouw de weduwe. Ra meau. Zij verzoeken insgelijks mejuffrouw Louise Rameau de blijken hunner hoogachting wel te willen aannemen.'. Toen Paulus deze woorden las, begon hij te weenenen daar mevrouw Rameau spoedig in beterschap toenam, wilde hij na Ernst geraad pleegd te hebben, zijne tante met de nieuwë wending van zaken bekend maken. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1