BUITENLAND. BINNENLAND. Engeland. Frankrijk. Italië. Duitschland. GEMENGD NIEUWS, den toestand duister in, en bestaat er niet reel hoop op behoud van den vrede. Het Britsehe Hoogerhuis bestond op 1 Jan. jl. uit 5 Prinsen van den bloede, 2 aartsbisschoppen. 21 hertogen, 20 markie zen, 128 graven, 32 burggraven, 25 bis schoppen en 261 baronnen. De Ecomonist bevatte dezer dagen een berekening van wat de oorlogen kosten. Sedert de Krimoorlog zijn erde laatste niet eens medegerekend, twaalf gevoerd, die te samen 1,948,000 menschenlevens gekost hebben en die een directe uitgave van 29 milliard guldens vorderden dat is acht- of tienmaal het bedrag van de jaarlijksche inkomsten van al de Europeeschen Rijken en de Vereenigde staten van Noord-A ui e- rika bijeengerekend. Een hevig onweer is Zaterdag-ochtend over Londen losgebarsten. Op verscheidene plaatsen in Engeland hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag zware onweers buien en stormen gewoed. De strike-manie in de fabriek-steden duurt voort. Te Heslington werd een groote fa briek door arbeiders in den asch gelegd en daardoor zijn op nieuw 200 personen broo deloos geworden. Naar uit Glasgow wordt bericht, hebben 1000 arbeiders van de fabriek der heeren Robertson and Co., te Greenhead, strike gemaakt tegen een aangekondigde loons vermindering van 10 pCt. Ofschoon de fabrikanten te Glasgow niet in overeen stemming met die van Greenhead ofande- ders plaatsen handelen, zullen zij toch ook spoedig overgaan tot een vermindering van de arbeidsloonen. Baron de Rothschild en de Gemeente raad van Parijs hebben ieder 10,000 franks en de Graaf van Parijs 1,800 franks ge zonden ten behoeve van de nagelaten be trekkingen, die bij de ramp in de rue Bé- ranger te Parijs zij n omgekomen. De hertog van Aoste heeft aan den pre- feet der Seine 1000 franks doen toekomen. De prins van Wales heeft eveneens 1000 franks geschonken. De eerste bezoekers vau de tentoonstel ling waren gister-morgen getuige van een vreeselijk ongeluk, dat verscheidene men schenlevens had kunnen kosten. Door een verkeerde manoeuvre met een kraan, waar mede een 16,000 kilogram zware ijzeren plaat voor een der inzenders werd omhoog ge- heeschen, kantelde de kolossale massa en viel op twee werklieden, waarvan de een aan het hoofd zwaar gewond werd, terwijl de ander met gebroken been werd wegge dragen. Het ongeluk baarde groote ont steltenis. Bij besluit van den 16en dezer zijn op nieuw 17 wegens medeplichtigheid aan den commune-opstand van 1871 veroordeelde personen kwijtschelding, verandering of ver mindering van straf verleend. Sedert de laatste dagen van April tot nu toe zijn niet minder dan 158 zakken rollers, mannen en vrouwen, te Parijs in verzekerde bewaring genomen. De Minister van Openbare Werken heeft een wetsontwerp ingediend, strekkende om de spoorwegen in Opper-Italië gedurende 18 jaren voor rekening van den Staat te doen exploiteeren. Het ontwerp is urgent verklaard. Bij gelegenheid van den schandelijken aanslag op Z. M. keizer Wilhelm heeftvol gens de Oservatore romano, Z. H. de Paus aan Z. M. een telegram van deelneming doen zenden, hem gelukwenschendedat hij door tusschenkomst der Voorzienigheid aan den moordenaar ontsnapt was. De Keizer heeft door prins von Bis marck onmiddellijk Z. H. doen antwoorden en kardinaal Franchi verzocht aan Z. H. 's Keizers innigsteu dank aan te bieden yoor de vriendschappelijke sympathie, die de H. Vader hem bij gelegenheid van den moordaanslag wel heeft willen toonen. Dat vermoedde Bismarck zeker niet, dat dat hij zelf nog aan kardinaal Franchi een boodschap van den keizer aan den paus zou moeten overbrengen. De professor der chemie aan de uni versiteit van Rome. Dr. Volpicelledie voor eenige jaren door de dwaalbegrippen van Döllinger zich liet vangen heeft in tegen woordigheid van twee getuigen eene plech tige herroeping onderteekend eu is du weder in den schoot der Katholieke Kerk teruggekeerd. oo De zusters van de H. Ursula te Osna- bruck hebben haar geestelijk gewaad afge legd en verschijnen nu in burgerkleederen in de school. Zij hebben dit offer gebracht om hare school te kunnen voortzetten, een offer dat haar zwaar valt, maar dat de ouders der kinderen zullen weten te waar- deeren. Als een merkwaardig natuurverschijnsel wordt uit Aken medegedeeld dat op den 13den dezer des voormiddags bij helderen hemel eu krachtig zonlicht, plotseling een vuurmassa met een enkelen slag uit de lucht neerschoot op den toren van de H. Stephanuskerk en daar een klok uit den klokstoel naar beueden wierp. De vuurko lom veroorzaakte geenen brand. Twee per sonen die dicht bij den toren stonden werden verdoofd en beefden over hun geheel lichaam. Van uitwendige beschadiging was echter geen spoor te vinden. De Nat. Corresp. maakt de opmerking dat de aanvraag om ontslag van den minis ter Falck bekend is geworden juist daags nadat de Germania haar adres aan den keizer namens de Katholieken van Duitsch land gepubliceerd had. Uit talrijke oorden van Baden wordt ge meld dat oud-Katholieken dit jaar hun Paaschplicht bij Katholieke priesters hebben vervuld zoodat zij tot de Katholieke Kerk ziju teruggekeerd. Hun gezamenlijk getal moet zeer aanzienlijk zijn. Een heilrijk bericht ongetwijfeld. PARIJSCHE CORRESPONDENTIE. 't Ziet er thans in Parijs al bijzonder vroolijk en prettig uit. Door het geringste koeltje worden duizende en duizende vlaggen, tot de meest verschillende natiën der wereld behoorende, zacht bewogen en wuiven u zoo doende als het ware een hartelijk welkom toe. Nu er is ook reden voor die feestelijke stem ming: de groote tentoonstelling is geopend; dat willen zeggenhet eêlste, het beste wat kunst en industrie bij alle beschaafde natiën kan voort brengen is, in met opoffering van millioenen schats gebouwde hallen eu aangelegde tuinen, op eene oppervlakte van ongeveer 37 bunders iu de Seine stad bij één gebracht om daar de rechtmatige bewondering op te wekken van de honderd dui zende bezoekers die er samen stroomen. Nederland ook zal er een goed figuur maken. En dat is geen kleinigheid; want van alle zijden is schier het onmogelijke gedaan om de aandacht te trekken. Zoo heeft b. v. een Engelsch indus trieel een geheele monsterdfabriek in werking, Frankrijk zelf een diamantslijperij, terwijl de Chinezen zich zelf exposeeren en daarmede niet minder succes hebben dan met hun onver gelijkelijk schoon porcelein en brons, hun van een onuitputtelijk geduld getuigend snijwerk en wat niet al meer. In de Eransche afdeeling wordt de opmerkzaam heid tot tweemaal toe o. a. ook getrokken door een goedeu bekende van de Hollandsche Dames. Gij begrijpt reeds wien ik bedoel, zoodat het bijna overbodig is U te zeggen dat ik den Prin- temps op het oog heb. Het is een étalage, zooals we die van dat magazijn gewoon zijn, met andere woorden, een die uitmunt door rijkdom en ver scheidenheid van stoffen, keurige bewerking en smaakvolle dessins en modellen. Bij eene volgende gelegenheid kom ik misschien nog eens nader op de waardige deelneming van den Printemps aan dezen grooten wedstrijd van den arbeid terug voor het oogenblik bepaal ik er mij toe uwe lezeressen bijzonder aan te bevelen om, als zij het Champ de Mars komen bezoeken, de vitrines van den Priniemps toch vooral op te gaan zoeken. Zij zu'len zich mijne aanwijzing niet beklagen. En om het vinden dier plaats te verge makkelijken heeft de onvermoeide Directeur een allerkeurigst in blauw linnen met gouden stem pels voorzien plan der Expositie laten maken, met een aai tal fraaie plaatjes, voorstellende de voor naamste gebouwen uit Parijs, en t.al van inlich tingen voor elkeu vreemdeling van het hoogste nut. Op dat plan is de plaats waar zich de Vitrines in het tentoonstellingsgebouw vinden duidelijk aangewezen. Het geheel is een allerliefst souvenir aan Parijs in het algemeen en der tentoonstelling in het bijzonder en is voor elke dame gratis aan de magazijnen van den Printemps verkrijgbaar. Het is eene nieuwe hoffelijkheid van den iu dit opzicht reeds zoo gunstig bekenden Mr. Jaluzot, welke alle Dames, zelfs die nog niet tot zijne clientèle behoord hebben, ongetwijfeld op liooge» prijs zullen stellen. Een Bisschop der Engelsche Staatskerk die we gens missie-zaken, vergezeld van zijne eclitïrenoote onlangs uit China is teruggekeerd verteltoveral met grooten lof den ijver en energie der Katholieke Missionarissen in het Hemelsche Kijk. Hij spreekt na eene ondervinding van zestie'n jaren en hij verzekert dat gedurende de 40 jaren in welke de missionarissen daar werkzaam ziju de Katholieken ruim een half millioen bekeerlin gen hebben verkregen terwijl al de protestantsche missionarissen te samen nog geen honderdduizend zielen hebben kunnen winnen. En toch, zoo ver haalt genoemde Bisschop zijn het de Katholieke priesters die het meest gebrek lijden en steeds hun leven veil hebben om hunne edele roeping- te volbrengen De lezing van bovenstaand bericht in een En gelsch weekblad trof ons te meer nu onze stad de eer heeft een onzer Roomsch Katholieke Mis sionarissen in haar midden te zien. De Eerwaarde Heer Poel, (uit Weert) priester der Oostersche Missie in China onlangs ia het vaderland terug gekeerd vertoeft siiuls eenige dagen hier ter stede. Treffend was h-t voor ons, die het voorrecht hadden Zondag-morgen 11. de toespraak van den eerwaarden IJeer Poel te hooren, iets aangaande Oostersche toestanden op godsdienstig gebied te mogen vernemen. Maar ook duidelijk bleek het ons hoeveel er nog Hoodig is voor de bearbeiding van dit verwijderde maar vruchtbare veld. Wij ver trouwen dat Haarlems Katholieken het lot onzer Oostersche Missie zullen ter harte neinen en dat de Eerwaarde Hetr Poel deze stad niet verlaten zal zonder aangename herinneringen ten opzichte der stoffelijke ondersteuning voor zulk eene be langrijke en geheiligde zaak. Het Handelsblad schijnt niet te kunnen be grijpen waarom de Eransche Katholieke bladen zoozeer ijveren tegen het eeuwfeest van Voltaire, Het gaf gisteren o. a. te lezen: „Nu zal niemand beweren, dat Voltaire eene van die figuren is, naar welke de g&nsche mensch- heid eerbiedig opziet. Maar hij was toch zeker een der grootste vernuften van zijn tijd; een van die menschen, welke slechts zelden voorkomen, en Frankrijk heeft stellig het recht de gedachte eeren van een man, die door de gekeele we reld beroemd is," Zou dat waar zijn? Zou Voltaire door de ge heele wereld beroemd zijn? Eert dan de geheele wereld een huichelaar, een verachter zijns volks, een landverrader, een persoonlijken vijand van God? Wij willen aannemen dat het Handelsblad Voltaire niet kent en moeten constateeren, dat het ook nu weder op de gewone lichtzinnige wijze der liberale bladen schreef. Immers het zegt, dat Voltaire door de geheele wereld beroemd is, en dat niet de geheele menschheid eerbiedig tot hem opziet. Ziet men dan naar beroemde mannen niet met eerbied op? Wie begrijpt zulke tegen spraak. Maasbode Seheveningen, 20 Mei. Aan dr. P. C. Mess, die gisteren 25-jaren als baddocter alhier werk zaam was geweest, is bij die gelegenheid door eene commissie, bestaande uit Nederlanders en vreemdelingen, namens een groot aantal zijner patiënten een voorwerp in zilver ter herinnering- aangeboden. De Keizer van Rusland heeft hem het kruis der Orde van Stanislas geschonken- Groningen, 19 Mei- Gisteren trof, gedurende een kort maar hevig onwedereen bliksemstraal de groote boerenplaats van Jan Luitjes van Dijken, te Evelgsnne; bijna op V zelfde oogenblik stond het huis in lichtelaaie vlam. Aan blusschen was dan ook niet te denken, zoodat de plaats tot den grond toe is afgebrand en ook de inboedel bijna geheel een p-*ooi der vlammen is geworden, alsmede 2 kalveren en 2 varkens Breda, 18 Mei. Ileden-ochtend omstreeks ll'/a ure, stortte in de fabriek van stoomwerktuigen der heeren Backer Rueb eensklaps de met ver schillende houtwaren beladen zolder boven de ke telmakerij in- Twee werklieden die iu de ketelma kerij werkzaam waren bekwamen verwondingen aan het hoofd, een van hen zóó ernstig, dat hij in bedenkelijken toestand naar het gasthuis is gebracht. Dalft20 Mei. ileden-ochtend iszekere wagen maker P., woonachtig aan de Oosterstraat, in zijne woning plotseling dood gebleven. Toen men hem vond stond een glas jenever vóór hem. Haarlemmermeer, 16 Mei. In de ver gadering- van den gemeenteraad is besloten, dat de Raad bij den betrokken Minister zal aandrin gen om te onderzoeken naar en te voorzien in den treurigen toestand, waarin de pesterij zich in het zuidelijk deel der gemeente bevindt. Te Nieuw-Vennip is een zoogenaamd hulpkantoor, en sedert jaren klaagt men ernstig over de bedie ning en de bezorging der brieven aldaar. Alle klaclitenhetzij schriftelijk gedaan of mondeling bij den inspecteur ingebracht, blijven onbevredigden de bewoners van Nieuw-Vennip ondervinden bij voortduring de moeite en het onaangename. Dit is te meer hardomdat iu het noordelijk deel liet postkantoor gevestigd is, en door den ijrerigen directeur aldaar de meest accurate dienstvervulling wordt gehandhaafd. Het plan om aan het vijfentwintig jarig bestaan van Haarlemmermeer eene nationale feestviering te verbindenheeft niet de gewenschte algemeene instemming gevonden. De commissiën, voor het ontwerpen en de uitvoering gevormd, hebben hun mandaat, zoo wij reeds vroe ger mededeelden, riedel-gelegd Nu liep der gemeente gevaar om door de mislukking van liet eerste plan geheel buiten de gelegenheid te zijn om een huiselijk feest te vieren, en om dat te voorkomen heelt eene vergadering van ingeze tenen eene commissie aangewezen om gelden in te zamelen eu een programma op te maken voor eene bescheidens feestviering, opdat het zoo be langrijk feit van de droogmaking niet geheel on gemerkt voorbij ga. Amsterdam19 Mei. Dezer dagen vierde in zeker gezin alhier de moeder haar verjaardag, tevens die van twee barer kinderen, eu beviel nu weder, op dienzeltd-n datum, van baar der de kind. Hoorn, 19 Mei., van Januari tot 11 dezer zijn alhier ter markt gebracht 15890 schapen en op de laatste twee marktdagen 4300 lammeren, welke allenmeestal tot zeer hooge prijzen zijn verkochtniettemin is er in deze streeken nog overvloed van schapen en lammeren. Te Tiel heeft de schutterij zich verdienstelijk gemaakt bij de verkiezingen. Het gold de verkiezing als lid van den raad van den heer Van Wessem, kapt.-komm. van de Tielsche schutterij. In een der Tielsche bladen kwam o- a. de volgende advertentie voor „Schutters! Dinsdag om 9 uur aantreden bij en op het Stadhuis. Geen uwer blij ve thuis, want de vijand is sterk en zal ons zoeken te over rompelen. Toont ge u een goed soldaat dan is de overwinning aan ons. Ds tirailleurs zijn met de uoodige ammunitie reeds lang uitgezet maar ze geven mismoedige rapporten iu alle schuilhoe ken zit de vijand. Daarom wakker en niet weifelen. Laat ons de eer van ons vaandel behouden en de oveiuinning verzekeren aan onzen kommandant J. G. J. D. Van Wessem. Eenige schutters." De heer Van Wessem is gekozen. Een Berlijnsch winkelier in gemaakte kleeren bezigt den mislukken aanslag op bet leven des Keizers als reclame voor zijne waren. „Zum Atten tat" zet hij met groote letters boven een adver tentie dan volgt een vers, waarin hij den Heer dankt die den „Heldenkaiser" heeft gered. „Es wird'', ahlus eindigt het stuk, „des theuren Hel- den-Greises Leben, in Gottes Scliirm noch lange, lange stehn! Der heitere Humor muss heute sehweigen. Wir wollen still und ernst das Lager zeigen: 5000 zomerbroeken tot veel verminderde prijzen, 6000 vooijaars- en zomerpakken, van 6 tot 16 thaler enz. enz. Sedert eenige maanden vermiste men eene jonge dochter uit de gemeente Velzen, die bij tijden aan vlagen van krankzinnigheid leed. Donderdag heeft men haar lijk, dat geheel ontkleed was, uit het Noordzeekanaal epgevischt. In den tuin van een perceel in een der nieuwe wijken te Amsterdam heeft onlangs de tuinman, bezig zijnde met harken, gevonden een kinderlijkje in verregaanden staat van ont binding. Het was in een papier gewikkeld. Het Hof van assises van Cahors heeft eene 21-jarige vrouw tot 20 jaren dwangarbeid ver oordeeld, omdat zij haar kind had vermoord door het vitriool tc laten drinken en een naald in het hoofd te steken. De Bellijnsclie dagbladen deelen mede, dat eene fabriek aldaar, die „gezondlieidskoffie" maakt, haar fabrikaat vervaardigt uit het kof fiedik, dat zij telken dage per wagen ontvangt uit eenige koffiehuizen in Weenen, die het dik in voldoende hoeveelheid overhouden in het bedrijf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2