BUITENLAND, BINNENLAND. Duitschland. Frankrijk. Oostenrij k-Hongarij e. China. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. Rusland. het ministerie van justitie en van den raad van state werden vernield maar het mini sterie van buitenlandsche zaken, het groot viziraat en de archieven zijn gered. Het is onbekend hoe de brand ontstaan is. Men vermoedt door een ongeluk. Bij de Rechtbank te Höchst in de Mainstreek kwam dezer dagen een niet onaardig heksen proces voor. Eene vrouw uit Hot'heimwier man reeds sinds lang erg ziek is, beweerde ten aan- hoore van verscheiden menschen op den zeker- sten toon van de wereld, dat die en die persoon uit Höchst haar man betooverd had. De persoon, zoo eensklaps door haar met de macht om te too veren bekleed, had daar niet veel mee op en klaagde haar aanwegens laster. Bij de eerste zitting van het gerechtshof versoheen de beklaagde en hield stijf en sterk vol, dat haar man was betooverd door die en die. Bij de tweede zitting echter wellicht bang, dat zij ook betooverd zou wordenbleef zij uit en werd bij verstek tot eene boete van 30 mark en de kosten van het hek senproces veroordeeld. De advokaat-generaal Tessendorff, te Berlijn krijgt met twee lastige dames te doen- Gelijk men zich zal herinneren, heeft hij onlangs in een pro ces bij het gerechtshof gezegd, dat er onder de socialisten vrouwen waren, die hij in staat en be reid achtte, te zijnen opzichte de rol van eene Wera Sassulitsch te spelen, bij welke gezegde hij, volgens sommige berichtgevers, de beide aanvoerd- sters der socialistische vrouwen-vereenigingen, vrouw Stiigemann en vrouw llahn, had aangeduid of genoemd. Naar aanleiding daarvan hebben beiden een aanklacht tegen hem ingediend. De heer Kohier schijnt het slachtoffer te zijn geworden van Hödels aanslag op het leven des Keizere. Hij had, door middel van zijn wandelstok, llödel doen struikelen, was daarop met hem aan 't worstelen geraakt en had vervolgens het eerste voorloopig verhoor bijgewoond. Kort daarop is hij ongesteld geworden, met het gevolg dat hij te bed moest blijven en laatstleden Zaterdag is overleden. Bij de lijkopening vond men in het ingewand een scheur, die men vermoedt dat bij zijne ge weldige worsteling is ontstaan. Voor het uitbreken van den Eransch-Duitschen oorlog 1S70 waren er te Keulen drie deurwaar ders, dit getal is tot dertien gestegen om aan de belasting-plichtigen thans ruim 80,000 waarschu wingen ter hand te stellentegen circa 12,000 vóór het uitbreken van den oorlog, Volgens de Univers is de stoot tot viering van Voltaire's eeuwfeest door de Vrijmetselarij gege ven'. Reeds in Maart drong het hoofdorgaan der vrijmetselaars in Frankrijk, le Monde magonnique op die viering aan, en sedert heeft het blad den afschuwelijken Voltaire steeds geroemd als den apostel der vrijheid en verdraagzaamheid. Zoo vaderlandslievend zijn de troffelmannen, dat zij den verguizer van Frankrijk en dienaar van Pruisen durven verheerlijken. Ongelukkig volk De Union zegt dat het ongeluk in de straat Béranger te Parijs veroorzaakt zou zijn door de ontploffing der bestanddeelen die dienen moesten tot het vervaardigen van vuurpijlen voor den 30en Mei, het eeuwfeest van Voltaire's dood. Geen gunstig voorteeken. Onder de slachtoffers in de Rue Béranger te Parijs, is ook eene Nederlandsche dame, van dei- Bressen genaamd, die den avond van het onheil dineerde bij de bewoners van liet vernielde huis. Haar lijk is eerst twee dagen later van onder het puin te voorschijn gehaald. Volgens de Univers zou Koning Bodewijk II van Beieren sedert eenige dagen onder liet streng ste incognito te Parijs zijn, zonder eenige ander geleide dan één kofdignitaris en twee bedienden. De speciale veiligheids-politie van de Tentoon stelling heeft een bende jeugdige dieven, meest jongens van 12 a 10 jaren, gearresteerd, die zich er bijzonder op verstonden om allerlei kleine voorwerpen, als articles de Parisflesckjes odeur, sigaren enz. weg te nemen. Dezer dagen heeft zich een jongentje van twaalf jaren te Parijs in de Seine geworpen, ten einde zich door den dood aan de gestrenge behandeling in Zweden onderhandelingen aangeknoopt voor den aankoop van vijf stoomschepeu en ean groot trans portschip. Van de reede van Stockholm vertrok ver leden week de pas van stapel geloopen stoom boot Koroleva Lovisa. met bestemming naar een der Oostzee-havens. Rusland betaalde voor dat vaartuig 210.000 kroonen. Een telegram uit New-York meldt, dat daar onder de Russische agenten groote bedrijvigheid heerscht. De dokken worden door lien at'geloopen, om alle schepen, geschikt voor dc dienst als kruisers, voor het Russische Gouvernement op te koopen. In een vergadering van den Gemeenteraad van St. Petersburg is met eenparige stemmen besloten, 100.000 roebels te zenden aan het Moscousche kruisers comité. Het doodvonnis van den rooverhoofdman Ste- plian Rosza is den 21en te Pesth voltrokken; met zijnen broeder Julius in Januari jl. een dub belen moord gepleegd, was hij kort daarna in han den der justitie gevallen Zijn broeder werd tot 20 jaren kerkerstraf veroordeeld. Op het scha vot verzocht Stephan Rosza vergunning, het woord tot de omstanders te mogen richten e,n toen hij tlie verkreeg, vroeg hij van zijne medeburgers vergiffe nis, de hoop uitsprekende, dat God hem, daar hij diep berouw gevoelde, eveneens vergeven zou. Zijn laatste woord tot de omstanders was: „God zegene u". Een verzoek om gratie, door zijnen verdediger tot den Keizer gericht, was afgewezen Een verschikkelijke orkaan en daarop volgende waterhoos heeft te Canton duizende gebouwen verwoest. Gedurende de algemeene verwarring brak op vier plaatsen een hevige brand uit» waarschijnlijk moedwillig aangestoken, waarbij een massa gestolen werd. Bij de ramp kwamen 500 Cliineesen om. Treurig is de toestand, de hongersnood woedt voort, en gelieele landstreeken zijn door de aan houdende droogte verwoest. De Nederlandsche schilderij-verzameling op de Parijsche Tentoonstelling bevat onder de talrijk ingezonden paneelen ook een product van den schilder Bles. De omschrijving der voorstelling zullen wij achterwege laten; hetzij genoeg te vermelden dat de schilderij in de hoogste mate beleedigend is voor de Katholieken die, den He mel zij dank, nog niet zoo verdraagzaam zijn eene bespotting hunner Herders en Priesters on gemerkt voorbij te laten gaan. Wij betreuren het zeer dat (1e Tentoonstellings-commissie die met recht de expositie der beruchte schilderij van Struijs uit Antwerpen weigerde, den moed niet had ook het product van Bles terug te zenden. Wij betreuren liet zeer dat het scheppend genie van den heer Bles toevlucht moest nemen tot eene onware voorstelling die walgelijk is voor ieder weldenkende en die alleen hilariteit kan verwekken bij leden eener vereeniging waar eene scène als die welke de heer Bles heeft gemeend te moeten penseelen aan de orde van den (lag is. De heer Bles wachtte zich voor persoons verwarring. Wij hebben medelijden met de Nieuwe Rot- terdumsche Courant (lie de lafheid heeft te ver melden dat het product van Bles, vroolijkheid bracht in de Nederlandsche schilderij-verzame ling. Foei In een belangrijk artikel geplaatst in (1e Maas bode van 23 Mei en getiteld: Een pseudo- correspondent" outleenen wij het volgendevoor komende in een brief van den correspondent der Maasbode te Rome Rome 17 Mei. Is de correspondent van de N. Rott. Ct. een Italiaan, en schrijft hij uit Rune? Ik heb sterke redenen om er aan te twijfelen. Na bij bevoegde personen inlichtingen gewonnen te hebben, heb ik grond om te gelooven dat hij een Belg is en Rome kent, omdat hij daar gewoond heeft in 1867 en 1S68. Toenmaals schreef hij aan de Indépendance Beige en aan andere bladen van die kleur, echter tegelijk aanraking zoe- geschonken maar zij kon er zich niet mede be lasten hem renten en eene betrekking te bezor gen, waarvan hij leven kon. Dit ergerde hem zeer, en hij begon de Kerk met een woedenden baat te bestrijden, Ilij deed meer en viel het Belgische gouvernement en de Belgische legatie bij den H. Stoei aan en wel op de brutaalste wijze, zoodat de Pauselijke politie op het verzoek van genoemd gouvernement en genoemde legatie zelve zich met hem moest bemoeien en hem uitnoodigen Rome te verlaten. Ziedaar de informationdie ik uit goede bron geput heb. Op last van het Dep. van Oorlog worden gra tis verspreid een aantal militaire brochuretjes en Neerlavuls leger, Kampen, Schoonhoven enz. ge titeld. Ze moeten dienst doen als opwekking van vrijwilligers voor Neerlands leger. Het ééne ge val te Geertruidenberg, waaruit blijkt welke hu mane behandeling jonge militairen van superieu ren als kapitein van Aken te wachten hebben.' die de katholieke jongensomdat ze hunne paaschplichten vervulden liet straf exerceeren zal wel al den invloed van al die boekjes te niet doen. 't Zou humor worden, indien men die vlug schriftjes liet uitdeelen door vrij williger-verschrik kers als genoemden kapiteindie wel nooit zal durven roepenqui m'aime me suive. (Wie mij lief heeft volge mij), IJmuicLsn.23 Mei. Gisteren is de straatweg van Velzen naar deze plaats voor het algemeen verkeer opengesteld. Rotterdam23 Mei. Naar wij vernemen is in zijne woning gearresteerd en naar de cellulaire gevangenis gebracht zekere effectenhandelaar G-, die zijne betalingen heeft gestaakt, en door wiens val onderscheidene getroffen worden. Maastricht, 22 Mei. De jaarlij ksclie processie die ook dit jaar uit Wijk-Maastricht naar Scher- penheuvel trok werd onder geleide als eene bende boosdoenders door politie agenten tot (1e Belgische grenzen geleid. Op vreemd grondgebied aangekomen konden de Katholieke Nederlanders God verheerlijken door hunne vaandels te ont plooien, luide te zingen en te bidden. Het mi nisterie Kappeyne zal toch wel willen gelooven dat de Limburgers alles behalve gediend zijn, met deze hatelijke drilinethode. Zutfan 23 Mei.Eens jeugdige dienstbode liet Dinsdag eene brandende petroleumlamp vallenhare kleederen geraakten in brand, en zij kreeg daardoor zulke erge brandwonden dat zij den volgenden dag aan de gevolgen is over leden, Amsterdam, 24 Mei. Een curieus famieliefeest alhier gevierd. Een verpleegde in het oudeman nenhuis viert tegelijk met zijn zoon, zijn kleinzoon en zijn achteikleinzoon zijn verjaardag. Alle vier heeten Jan van Oort. De overgrootvader is 95 jaar, de achterkleinzoon 14. Sloten, 23 Mei. Ten bewijze hoe gunstig hier (1e toestand der weilanden iskan dienen dat reeds heden, dat is ongeveer een maand vroeger dan in de laatste jaren, een aanvang met den hooibouw gemaakt is. Arnhem, 23 Mei. De heer W. baron van Goltstein is door (le conservative Arnhemsche Kiesvereeniging tot candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer gesteld. Nieuwediep 22 Mei. Heden ochtend strandde op den Razenden Bol het Nederlandsche Schip Dieuwerke kapt. van Veen van Amsterdam naar Riga bestemd. De geheele equipage bestaande uit acht man is door te late aankomst der red dingboot verdronken. Op de aanstaande papiertentoonstelling, die in Juli a. s. te Berlijn zal worden gehouden, wordt op het Plein achter het exercitiehuis in de Karlstrasse, een Amerikaansch papieren huis op gericht. De wanden zullen bestaan uit bouwpap het dak uit dekpap. De bodem wordt met pa pieren tapijten belegd, de zoldering van papieren plafonds voorzien. Voor de vensters zullen pa pieren gordijnen hangen. De wanden worden ver sierd van papieren schilderijen of platen, gevat in lijsten uit papierpap vervaardigd, waarvan men, zelfs de onderstellen der meubels denkt te maken. Er zullen maar papieren menschen ontbreken, om het geheel volmaakt te hebben- - In een Amerikaansch blad komt het vol gende aandoenlijk verhaal voor: De \w,cv Demu rest had een klein meisje, lijdende aan eene hart kwaal. Verleden week gaf het kind geene teekenen van leven meer en de geneesheeren verklaarden, dat zij dood was. Het lichaampje werd afgelegd en in het kistje geplaatst, waarbij de vader drie nachten achtereen de wacht hield. Den dag na den nacht begaf hij zich, ten èenemale uitgeput, naar zijne kamer om daar wat rust te nemen, toen hij, in zijnen armstoel liggende, door het gerucht van een bekenden stap werd gewekt, Daar I stond zijn kind voor limn, wit als haar lijkkleed, klauterde op zijne knieën en sloeg de armen om zijnen hals. Voordat ecbter.de vader er zich recht rekenschap van geven kou, of hij onder den in vloed eener zinsbegoocheling was, vlijde het meisje het hoofd op zijnen schouder en gaf, ditmaal in werkelijkheid, den geest. Dat de, Hag.-na i-s liefhebbers zijn van ge rookte paling blijkt, dat op dc Haagsche kermis voor ƒ75,000 door 84 verkoopere is verkocht. -Uit Nienwcuiep wordt gemeld, dat een schip op de Haaks is gestrand. Naam of herkomst zijn onbekend en de geheele rquipnge is vermoe delijk omgekomeu. Den 3de Mei is te San Rafael in Caliiornie overleden de bekende kapitalist W. S. O'Brien, «en der chefs van de firma Flood en O'Bri. n, die eigenares is ran de „California" en „Conso- idated Virginia mijn" in Nevada, terwijl de heer. O'Brien voor ecu vierde gedeelte eigenaar was van de „Bonanza mijnen." Van geboorte een New-Yor ker, was bij in zijn jeugd, zonder eenige middelen naar Califovnie gegaan, au is tlians als jonggezel ge storven, met achterlating van een kapitaal van 15 a 20 miUiotin. -Te Weeueu is thans een afschuwelijk pro ces aanhangig tegen een 17-,jarig m jongeling uit Gumpolskirchen, die zijn bedde buurmeisjes Elisa beth en Maria Eivger, 21 en 17 jaren oud, beeft vermoord uit wraak, omdat zij zich over zijn slecht gedrag hadden uitgelaten. Dc jeugdige moordenaar erkent zijtic daad volkomen. Te Amsterdam is Zondag 11. het 10-jarig be staan der Zona ven Broederschap Fidei ct Virtuti met vetd plechtigheid gevierd. De Vrijmetselaren die hun krachten zullen wijden aan de liefdevolle taak, om den Macon- nieke Scheurkalender gereed te maken, kan met toevoegen: Lieve vrienden, iiast op uw neuzen E.-n geheim genootschap aan 't publiceeren. Anti bo->rd van liet stoombaggurvaartuig Arnhem gebruik wordende bij de werken ter verbetering van het vaarwater ln de rivier het Mallegat,onder de gemeente 's-Gra vended, heeft een ernstig onheil plaats geluid.. Nadat drie arbeiders met de lier een ketting hadden opgewonden en de lier vastgezet, is de pal losgespt",np,' h en werd een der arbeiders met den slinger tég m het hoofd g 'troffen zoodat hij eene verwonding bekwam on bewusteloos op het dek neder.'iel. Onmiddellijk is hij per stoomboot naar Dordrecht overgebracht. Een correspondent te Parijs van de Koln. Ztg. schrijft in een brief over de Wereldtentoon stelling aan dat blad dat „Hdland" nog al goed vertegenwoordigd is op wetenschappelijk gebied, o. a. met het veel opgang makende werk van een „Hoïïandsciien" nat.utirvorso.her Door dc Amsterdninscue politie is gisteren op de vischmarkt in beslag genomeneen z o kunstig nagemnaklen vulschen rijksdaalder met bet borstbeeld van Koning Willem III cn het jaartal 1858, dat slechts het gvinis van liet. ge wone randschrift cn ean blauwe tint hèt stuk van een echten onderscheit, Menzij dus opzijn hoed! In 't Tloogvlauil (provincie Groningen) kreeg voor eenige weken een hond 17 jongen. De eige naar had er pleizier in ze allen bij elkaar te houden. Dit gelukte ook. Toen de jongen ongeveer zes weken waren, verkeerd; de teef met haar talrijk kroost nog in Wakenden welstand. In Artis te Amsterdam had eergisteren voor eenige belangstellenden een proeve plaats met een vinding van den heer M. B. J. Noordhoed liegt waardoor den paarden het trekken gemakkelijker wordt gemaakt. De vinding steunt op verlenging der liefboomen. Het vleescb en de huiden van 30 wegens longziekte verdachte en onteigende runderen heeft heden te Aarlanderveen bij publieke» verkoop 2,600,15 opgebracht. De oi'teigeningssom be droeg 7372 (geheele waarde.) Aan de wijze, waarop de aanbieding ten verkoop alsmede dc verknoping zelve geschiedde, mag het worden toegeschreven, dat ebne gunstiger uitkomst ver kregen werd dan somwijlen in andere gemeenten dezen provincie liet, geval was. Eergisteren-morgen is een ivisselwnchter nabij het station te Zutian met het been onder een trein geraakt, waardoor het geheel verbrijzeld is. Dezer dagen zijn te Apeldoorn 30,000 jon ge zalmen, vanwege het Bestuur van Artis, in eene der vocdingsbcken van het kanaal op Dieren overgebracht. Haarlem. Dc sub.-commissie gevormd voor het nationaal huldeblijk aan Z. K. H. Prins Hen drik, bestaat hier ter stede uit de hoereninr. E. A. Jordens, F. L. Kist, dr, G. G. van Ree ken, mr- G. Hesbuijsen, A. X. Di/serinck, J. II. Krelage en dr. F. II. von Baumhauer. Wij weten niet. wie in de samenstelling dezer sub.-commissie het initiatief genomen heeft en wij kennen de wijze niet waarop deze commissie zich gevormd heelt. Maar vreemd, zeer vreemd komt het OnS voor onder de leden geen enkel katholiek te zien.ver zijner ouders te onttrekken. Nauwelijks in het water, begon hij echter luide om hulp te roepen en werd gelukkig gered. Te Parijs is eene nieuwe openbare wandelplaats geopend, het park van Montsouris, 15 hectaren, 84 aren, 76 centiaren groot. De aanleg heeft 1,749,000 fr, gekost, ongerekend de oprichting van het paleis van den Bey van Tunis, dat deel uitmaakte van de tentoonstelling van 1867. Agenten van de Russische Regeering hebben kende met de Katbolieke bladen. Hij was een Jood. Daar hij de dochter eener Francaise, die eene restauratie hield op het Corsowilde hu wen begaf hij zich naar de paters Dominicanen, vroeg om onderwezen te worden in de Katholieke geloofsleer en zwoer ten slotte de Jood- sclie wet af om in de Katholieke Keek en in het huwelijksbootje te komen. Maar daar 'verscheen eene geldquaestieen onze martdie op een flinke bruidschat gerekend hadbrak met de dochter der Francaise af en trouwde met een kamenier. De Kerk had hem dé waarheid

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2