NIEUWE No. 174. Donderdag 30 Mei 1878. 3e Jaargang. De Sociaal-Democraten. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Va* 1—-6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk D i n g s d a g- en V r ij d a g- avond ingewacht Uitgevers KÜPPERS k LAUEEY. Boven alles is het noodzakelijk dat de Godsdienst onder het volk worde behou den en aangekweekt." Zoo sprak de Duitsche Keizer toen het Ministerie van Staat hem geluk kwam wenschen na den mislukten aanslag op het leven van den grijzen monarch. Dat waren woorden vol wjjsheid uit den keizer lijken mond, die de door de wereldgeschie denis bevestigdemaar helaas zoo dikwerf vergeten waarheid verkondigdendat het geloof aan God en de eerbied voor zijne geboden de eenige steun der maatschappe lijke orde is. Na deze plechtige vermaning des Keizers aan zijne raadslieden had men kunnen verwachten, dat de Regeering met allen ernst den geestigen strijd tegen de revolu tionaire elementen zou ondernemenom in vereeniging met de kerk door aankwee king van het christelijk geloof en plichts betrachting een krachtigen dam te werpen voor den onstuimigen vloed van geweten loosheid en te gelijker tijd door een waar lijk christelijken geest de revolutionaire partij gevoelig te knakken, te verlammen en te doen verdwijnen voor altijd. Maar helaas de Pruisische Regeering heeft tot dus ver nog geen stap gedaan om het woord van den Keizer tot daadzaak te doen worden. Zij vond beter politie-maatregelen te scheppen tegen de gevaarlijke elementen en met verbeurdverklaringen en gevange nisstraffen den revolutionairen geest te brei delen. Het is de oude geschiedenis! Niettegen staande alle droevige ervaringen hoopt men nog altijd ideën voor geweld te doen zwichten. Men is in de ellendige overtui ging dat de sociaaldemocratische beroering het werk van enkele onruststokers is; zoo dra deze onschadelijk gemaakt zijn zou de zaak haar beslag hebbeu. Eeu groote dwaling! De auteurs en re denaars der partij zijn slechts blaasbalgen die trachten het vuur aan te wakkeren, maar zij zijn het niet die de eerste vonken bjj gebracht hebben en zij leveren evenmin den brandstof. Wanneer het getal onte- FE U ILL ET ON. DE ONDERWIJZERES. Vervolg. Ik heb er niets tegenmaar wees voor zichtig, de menscli is een zonderling wezen, ik spreek in naam der wetenschap, die wel is waar ten laatste van verdriet kan sterven, terwijl de overmaat van vreugde hem eensklaps kan nedervellen. geef hier wel acht op. De ontknooping had met alle meest mogelijke voorzorgen plaats. Het was een zeer tref fend tooneel. Paulus verklaarde in al hetgeen hij gedaan hadde gevolmachtigde zijns vaders te zijn; hij bad echter zijne tante, al hetgeen ge schied wasnog eenigen tijd voor Louise te ver bergen. daar zijn vader hierom verzocht had. Gij weet dus? Ja, tante! Arme LouiseEen priesteraan wien ik mij had toevertrouwd, heeft haar bij haren oom vredenen tot millioeuen gekomen is en wanneer niet alleen het schuim der natie maar vele krachtige en zoogenaamd ont wikkelde factoren zich hij de beroeringen hebben aangesloten dan is dat niet de vrucht der agitatie-kunstenmaar een gevolg van een slechten maatschappelijken toestand. En wanneer dan die ontevrede nen zoo afdwalendat zij de omverwerping van alle Goddelijke en menschelijke orde op hunne vaandels schrijven, dan is dat een bewijsdat geloof en redelijkheid schip breuk hebben geleden. Waarljjk hij die niet met opzet de oogen sluitmoet erken nen, dat noch de lijvige hoeken van Marx noch de schrandere brochures van Lassalle noch de woede van Liebknecht noch de snoeverij van Most zulk een beroering te voorschijn hebben geroepen, maar dat el lende en nood in vereeniging met godde loosheid en zucht naar genot de oorzaken der ziekte zijn waaraan de tegenwoordige tijd zoo verschrikkelijk lijdt. Maar hoe kan men genezing verbeiden die tot herstel der algemeene orde leidt? Welnu men make sociale hervormingen die recht doen wedervaren aan den redelij ken arbeid, men kweeke en men verspreide den christelijken zin opdat in voor-en te genspoed in geluk en in ongeluk de vrees voor God en de hoop op de eeuwigheid de leiders zijn der menschheid. Dat zijn de eenige middelen die aan de onzalige soci aaldemocratie paal en perk kunnen stellen. Wat zullen maatregelen van geweld helpen? De bergvloeddie het land overstroomt kan men bedwingen wanneer men met wijze en voorzichtige hand den stroom in de bedding leidt waar hij behoort; maar met ketens en muren weerhoudt men het water niet dat onophoudelijk met kracht van de bergen vloeit! Toen in de vorige eeuw de derde staud in opstand kwam tegen de verdrukking ging eveneens de maatschappelijke onte vredenheid met de goddeloosheid hand in hand. Frankrijks regenten verwierpen de sociale hervormingen, zij steunden op hun ne soldenierendoch de groote Fransche revolutie bewees klaarblijkelijk hunne on verantwoordelijke dwaling. Toen kwam in huis gebracht. Ik was zoo gelukkig toen ik wist, dat zij bij hare familie wasofschoon. Laat ons er niet meer over spreken, bid ik u; ondeugende tante, die nimmer er aan gedacht hebt, mij te schrijven. Mijne arme Louise zond mij maandelijks 80 franken' Ja, riep Paulus weenend uit, het is on deugend. 15 franken voor uwe vliering, 50 franken voor de schuldeischers en gij. Vijftien franken. Achtantetante Mevrouw Rameau wilde haren schoonbroeder schrijven; Paulus, die een weinig angstig was, belette dit echter, en daar mijnheer Andral de baden van Vichy voorgeschreven had als genees middel en uitspanning, zoo geleidde Paulus er de zieke heen. Een brief van Paulus aan Ernst Dumont zal de gebeurtenissen doen kennen, die volgden. Lyon, den. „Waarde Vriend! „Gij verwachtte een brief uit Vichy en de vierde stand in denzelfden opstand. Op nieuw toonde Frankrijk dat politiemaat regelen geen afdoende krachten zijn. Jaren lang had men door beteugeling der pers vrijheid en door beperking der vereenigings- manie getracht paal en perk te stellen aan de communistische leerstellingen. Maar het vuur had onder de asch gesmeuld en voor men er op bedacht was stond Parijs in vlammen. De commune met haar bloe dige schandelijke heerlijkheid was het product der kortzichtige politiek van het Keizerrijk. Helaas hoe duidelijk en overtuigend de ervaringen der geschiedenis spreken, men wil ze niet hooren! Intusschen smeult het vuur der Sociaal democratie onder de asch, de vuurmassa neemt in omvang toe, zij verspreidt zich in alle richtingen om eenmaal in volle vlammen uit te barsten en dan te verdel gen en te vernielen wat behouden had kunnen blijven. De straf zal verschikkelijk zijn! Ook onverdiend? Het OOSTEN. Eindelijk zal het dan toch tot een Con gres komen op de door Engeland verlangde grondslagen en wel zeer spoedig in de hoofdstad van Pruisen De triumf welke de Engelsche regeering hierdoor behaald heeft, noemen wij reeds eene eerste vernedering voor Rusland. Prins von Bismarck zal nu spoedig beter worden en heeft reeds volgens de Indépen- dance de door hem onderteekende uitnoo- diorino's-brieven verzonden waarin den 11 Juni O O als de openingsdag van het Congres wordt voorgesteld. Graaf Andrassy heeft de uit- noodiging reeds aangenomen en denkt den 9den naar Berlijn te vertrekken, ook moe ten reeds nieuwe onderhandelingen zijn aangeknoopt over het gelijktijdig terug trekken van het Russische leger en de Britsche vloot uit de nabijheid van Kon- stantinopel. De reis van graaf Schuwaloff schijnt dus een allergunstigst resultaat te heb beu gehad, om voorloopig het uit breken van den oorlog te voorkomen. Rusland heeft concessien gedaan en men „deze komt uit Lyon? hij zal, geloof ik, toch „welkom zijn. Gij hebt zulk een ed.de rol ver- „vuld in al hetgeen gebeurd isdat ik u het „verhaal van al hetgeen sedert mijn vertrek uit „Parijs geschied is, dubbel verschuldigd ben. „Ten eerste is de zieke volkomen hersteldde „reis, de baden, eenige oppassing en vooral de „rust schijnen mijne tante een nieuw leven te „hebben gegeven. „Toen ik te Vichy aankwam, was ik zoo ge lukkig in die stad eenen oud-vriend mijns va- „ders te ontmoeten, die mij gaarne 500 franken „wilde leenen. Die onverwachte hulp boezemde mij „vertrouwen in, en ofschoon ik het bedrog;aan mijne „vader en aan mijne tante gespeeldals eene slech- „te daad beschouwde, zoo geloofde ik echter, dat „God hetmij vergeven zou daar Hij als het ware scheen „te zegenen hetgeen ik ondernomen had. „Maar stel u mijne verbazing voor, toen men „mij op zekeren morgen de komst van een heer „aankondigt. Ik verlaat zeer verbaasd de zieke „en vind, wie? mijnen vader!. Hij zag er zeer verbolgen uit: zijn voorhoofd was vol rim- zal zich niet behoeven te verwonderen als de Czaar nog meer toegeeflijkheid toont. De Moscovitische partij in Rusland de Neue Zeit, de Russische Wereldde Golos eu andere bladen van die richting vallen de Agence russe heftig aan, omdat die tot kalmte en vrede heeft aangespoord. Zij verlangendat het Gouvernement zijn ge reserveerde houding verlate en mededeelt of de berichten uit het buitenland over de concessien, die Rusland zou gedaan heb ben, juist zijn. In de werkelijkheid op het oorlogsveld, ziet het er echter zoo vredelievend niet uit. De Russen zijn op nieuw met hun voorposten voorwaartsdichter bjj Konstan- tinopel gekomen; er zijn punten waar de Turken en Russen geen 100 el van elkan der staan. Een kleinigheid en ziedaar het werk des vredes is verstoord en al het ge praat der diplomaten is ijdel geweest. Een ongunstig teeken voor Rusland is gelegen in de benoeming van Mahmoud- Damad-Pacha tot minister van Oorlog in Turkije. Men weet dat hij geen vriend van Rusland is. Het bevestigt zich zoo telegrapheert men uit Parijs dato 26 Mei, dat tus- schen Rusland en Engeland overeen stemming verkregen is. Engeland zal de uitnoodigingen tot het congres zenden, zoodra alle Mogendheden hare instemming te kennen gegeven hebben; waarschijnlijk zal dit reeds morgen geschieden. Het ant woord van Oostenrijk-HongarjjeItalië en Turkije wordt nog verwacht. De grond slagen, waarop de overeenstemming ver kregen werd, en de formule der uitnoodi- ging zijn nog onbekend. In de officieele kringen te Londen is men zeer voorzichtig met de mededeelingen omtrent den stand van zaken. Men kon het zien uit het antwoord, dat de Recee- O ring in het Lagerhuis gaf, op een inter pellatie. Het Gouvernement bepaalt zich hoofdzakelijk tot de verklaring, dat de uit zichten op het tot stand komen van het Congres zijn verbeterd. Uit vertrouwbare bron wordt de bezet ting van Ada-kale door Oostenrijksche troe pen bevestigd. Dit moet geschied zijn in overleg met de Mogendheden, ten einde „pels. Daar! lees! zeide hij „mijen hij bood mij eenen wisselbrief aan van den „ellendigen Levy, en eenen brief van mijn heer „Godet, die mij zoo edelaardig 500 franken ge- „leend had. Mijn vader begreep de reden dezer „schulden niet; toen nam ik hem bij de hand: iiWacht, alvorens mij te veroordeelen va- „der! dat ik u mijne verontschuldiging aan- „bied. Hij had de goedheid mij te volgen, en „toen ik hem de kamer der. zieke deed binnen- „tredenzeide ik hem aTanteziedaar uw broeder Uw vader! Zij wierp zich aan zijne voeten. Ach! wees gezegend! Gij hebt de nagedachtenis van uwen broeder in zijne eer hersteld, gij hebt mij voor schande en ellende behoed, gij hebt mij van den dood gered, gij ondersteunt mijne arme Louise. Moogt gij gezegend zijn in uw leven, in uwe fortuin en ia uwe kinderen Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1