BUITENLAND. BINNENLAND. -A Engeland. Duitschland. België. Frankrijk. Italië. GEMENGD NIEUWS- storingen in de scheepvaart op den Donau te voorkomen. De quaestie betreffende de bezetting van de Turkscke provinciën zal door het Congres worden geregeld. Zeer fraaie berichten! Men twijfelt er niet aan of Oostenrijk-Hon- garije zal, om de eerste bepalingen van de gesloten overeenkomst ten uitvoer te bren gen, Bosnië en de Herzogewina bezetten, zoodra de zaken tusschen Engeland en Rus land geschikt zullen zijn. Een apotheker te Londen is voor den rechter betrokken wegens het verkoopen van een arsenik- houdend violet poeder, aan het gebruik waarvan de dood van een zuigeling wordt toegeschreven. Een nader onderzoek heeft aan het licht gebracht dat door dit poeder kortelings niet minder dan dertien kinderen het leven verloren hebben. Naar the Standard verneemt, zal de Hertog van Cambridge zich binnen kort naar Malta begeven, om het daar[aanwezig Indisch troepencontingent te inspecteeren, In Lancastershire blijft de toestand gespannen. De werklieden hebben blijkens de stemming over het voorstel van den heer Piokop vast besloten niet toe te geven en de patroons zijn evenmin daartoe gezind. Nieuwe ongeregeldheden hebben niet pla ats gehad. Gambetta is in 't huwelijk getreden, zoo be richt men en wel met een schrijfster Juliette Lambert, weduwe van Ambroise Adam. De prins van Wales is aan eene zeer zware verkoudheid lijdende. Het is dan ook geen won der na al die feesten en partijtjes. Keizer Wilhelm is gedwongen dr. Falck nog eenigen tijd als minister te dulden. De keizer moet zelfs een eigenhandigen zeer vleienden brief aan den gehaten Ealck geschreven hebben, waarin Z. M. hem verzoekt op zijn ontslag niet verder aan te dringen. Men moet maar een vriendje zijn van keizer Otto von Bismarck. Te Duimen in Westfalen, zijn Zaterdag-middag in een weide dertien runderen door den bliksem doodgeslagen. De stad Kloppenburg in Oldenburg is door brand geteisterd, er zijn 23 huizen verwoest. De brand moet ontstaan zijn in een herberg, des mor gens omstreeks 3 uur. Dezer dagen zijn te Berlijn twee koetsiers van den Keizer van Japan aangekomen. Dezeheeren willen bij den Berlijnschen Hof-koetsier zich verder bekwamen voor het zeer winstgevende baantje van Keizerlijk koetsier. Een bakkersknecht te Freiburg, die in een her berg zeer onvoorzichtig verklaarde, dat het jammer was, dat de kogel van Hödel den keizer niet had getroffen, werd spoedig achter slot en grendel ge bracht. Uit Duitschland zijn reeds 230 mandjes kersen naar Engeland verzonden. Een droevige gebeurtenis had dezer dagen op de Beneden-Schelde plaats. Twee jeugdige heeren v. B. uit Antwerpen en v. P. van Turn hout waren met een zeilbootje gaan varen, toen een hevige storm opstak, die de rivier als in een woedende zee veranderde. Nabij B^th sloeg het lichte vaartuig om en de beide jongelingen wer den door de golven medegesleept. Geen enkel scheepje bevond zich in de omtrek en niemand hoorde het hulpgeroep der drenkelingen. De krachten van v. P. waren weldra uitgeput en v. B. was verplicht zijn vriend bij den arm te grijpen ten einde hem boven water te houden. Na lang worstelen bereikte v. B. een zandbank, terwijl hij nog altijd v. P. bij den arm hield; deze had echter reeds opgehouden te leven. Eerst na ver loop van vier uren kwam er een garnalenvisscher opdagen, waarin v. B. en het lijk v. P. werden opgenomen. De verdronkene was 28 jarenouden klerk bij den heer S., koopman hier ter stede. De ander was heden weder hersteld. Volgens de Indépendance is Z. K. II. de Prins van Oranje te Brussel aangekomen ten einde de wedrennen bij te wonen. Het paard Gentil- qomma van den Prins heeft medegedongen naar den prix de l'aveuir. Het behaalde den tweeden prijs. Er staat niet bij of Z. K. H. ook Nederland eens zal bezoeken. Belgie heeft wederom een abdij van Benedic tijnen. Den eersten Mei werd plechtig de eerste abt gewijd te Maredsouseen prachtigin streng spitsbogenstijl gebouwd klooster, gelegen in een heerlijk dal bij Dinant tusschen Yoire en Chate- lineau. De heer Deselce van Doornik eigenaar van den 'grond, vergunde aan de kinderen van den H. Benedictus zich de plaats van de abdij uit te kiezen; de heer Bethuna van Gent ont wierp het planen na vijf jaren prijkt het kloos- j ter in vollen luister en belooft eene rijke bron van heiligheid en beschaving voor Belgie te worden. Het comité, tot stichting der Katholieke Hoo geschool te Parijs ontving tot 14 Mei de belang rijke Som van fr. 2.259.880,95 Het comité voor de te bouwen kerk van het Heilig Hart ontving tot 19 Mei 11. de aanzienlijke Som van francs 4.931.948,74. Te Parijs en in vele provincie-steden heeft een groot aantal Katholieken besloten den avond voor 30 Mei in aanbidding door te brengen om de beleediging te herstellen die op genoemden datum Gode zal aangedaan worden door de aanhangers en navolgers van Voltaire, den gehaten aankwee- ker der vrije gedachte. Het is te hopen dat ge heel Frankrijk het voorbeeld der Parijsche Ka tholieken volgen zal. De minister Waddington is Zaterdag jl. terwijl hij een wandelrit deed met zijn paard over de rails van een tramway gestruikeld. In het hospitaal te Beaufort heeft dezer dagen een afgrijselijk tooneel plaats gehad. Een der verpleegden, zekere Arnaudeau, viel namelijk on verhoeds een geestelijke zuster, die hem zijn voed sel bracht, met het mes in de hand aan. Een moedig man in de nabijheid, Hamard genaamd' wierp zich tusschen beiden en kreeg een messteek in het oog. De zuster werd aan de hand gewond. Daarop drong de razende in de vrouwenzaal door wierp zich op de eerste bedden de beste en bracht drie lijderessen om het leven. Middelerwijl vlucht ten de anderen naar de kapel, naar den aalmoe zenier, enz. Eene van haar, sedert maanden aan verlamming lijdende, vermocht, door angst ge dreven, het bed en de zaal uit te komen. Einde lijk kwamen gendarmes opdagen, die zich van den moordenaar meester maakten. Bij het verhoor scheen te blijken, dat deze door plotselinge zins verbijstering was aangetast. De Minister van binnenlandsche zaken heeft bij de Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij een krediet van 500,000 fr. wordt aangevraagd tot geven van openbare feesten gedurende de tentoon stelling. Naar het schijnt is eenige dagen geleden te St- Martin-du-Mont in het departement der Ain, eene vrouw levend begraven. Gedurende den nacht van Woensdag op Donderdag stierf plotse ling zekere weduwe Husson, zeventig jaren ,oud. Het overlijden werd Donderdag-morgen bekend. De reglementen van politie bevatten dat in geval van schielijken dood, de begrafenis eerst 48 uur mag plaats hebben, na bevestiging van het over lijden. Het lijk der weduwe Husson wordt echter Vrijdag-namiddag, dat is nauwelijks 30 uren na overlijden, naar de kerk en van daar naar het kerkhof gebracht. De kist werd in de grafkuil neergelaten en na de gewone ceremoniën begon nen de doodgravers den kuil te vullen. Doch nauwelijks hadden zij eenige aarde op de kist geworpen, of een hunner riep ontsteld uit: „Er beweegt iets in de kist!" Men haastte zich de kist te openen en de doode er uit te nemen. Zij lag beweegloos, doch haar gelaat behield zijn kleur en hare leden hadden de stijfheid nog niet van een lijkmen kon hare lippen openen en zonder moeilijkheid in haren inond een opwek kend middel laten vloeien, dat niet uitgeworpen werd. Eenige uren later was de vrouw uit hare ongelukkige positie gered. De doorluchtige bisschop van Orleans Mr. Du- pauloup heeft twee brochures in het licht gegeven waarin Voltaire behandeld wordt als aristocraat en hoveling, als beleediger van Frankrijk, als im moreel schrijver, als belasteraar van Jeanne d'Arc als leugenaar, bedrieger en woordbreker, en ein delijk als comediant van verdraagzaamheid en philantrophie. Met deze eeretitels kunnen de aanhangers van den vrijgeest het voorloopig doen; zij kunnen ze schrijven in hunne vanen en banieren en aldus der wereld verkondigen: Zoo viert het moderne Frank rijk feest Volgens het liberale Journal de Genève heeft men onjuiste berichten omtrent de meening van het Hof van Napels in de bigamie-zaak van den oudminister Crispi verspreid. Immers aan dat blad wordt uit Home geschreven Eerst deze week zal het Hof zich verklaren. Men beweert, dat het 't huwelijk, te Malta geslotenom zekere fouten in den vormongel dig verklaren zal, waaruit zou volgen dat aan het te Napels gesloten huwelijk (het laatste) geen bigamie kleeft. Dan blijft den heer Crispi nog over te verklaren; hoe hem zoo langen tijd die fouten in den vorm onbekend gebleven zijn, hijdie een onzer eerste advocaten is, zelfs zoo, dat hij zijne zoogenaamde vrouw overal, zelfs an het hof, als zijne wettige vrouw voorstelde, en hoe hij die fouten juist ontdekt heefttoen hij betrekkingen aanknoopte met de vrouw uit Napels, Wat het huwelijk uit Palermo betreft) het schijnt nooit bestaan te hebbenof heeft het bestaandan was het geen waar huwelijkal thans de rechterlijke macht bekommert er zich niet over. De Opinione, het orgaan der zoogenaam de gematigde partij, beschouwt het bevel, door de Britsche regeering aan de Indische troe pen gegeven om in Europa dienst te doen, als eene nieuwigheidwelke de ernstige aandacht van de mogendheden op het vasteland verdiend. Het Suez-kanaalzegt het bladwordt thans door lord Beaconsfïeld gebruikt voor een doel, waartoe het stellig nimmer door zijne onderne mers was bestemden hetwelk door leden van de eigen partij des ministers, zooals lord Derby, wordt afgekeurd. De Aziatische ziekten, welke deze troep,n kunnen meebrengen, zijn nog wel de minste der gevaren, welke men daarvan heeft te duchten. Een ander gevolg van eene oorlogzuchtige be slechting van het Oostersche vraagstuk zou stel lig wel zijn de poging der vooruitstrevende partij in Italië, om het bovendal der Triënt en den driehoek van Istrië bij de eerste de beste ge legenheid aan Italië te brengen. Met het oog hierop zou dan ook de Oostenrijksche regeering reeds maatregelen hebben genomenzooals het verdubbelen der garnizoenenhet legeren van 45,000 man in Oostcnrijksch Tyrol, dat de vallei van de Etsch bestrijkten het aanleggen van nieuwe versterkingen. Op het adres van gelukwensching, Leo XIII, door Z. II. Mgr. Paredis, bisschop van Roer mond, het Kapittel en de Dekens aangeboden, heeft Z. Heiligheid het volgende geantwoord Aan onzen Eerwaarden Broeder Joannes Au- gustinus. Bisschop van Roermond. Paus Leo XIII, Eerwaarde Broeder, heil en Apostolischen zegen. De betuiging van gehoorzaamheid en liefde, welke gij met het Kapittel uwer kathedrale Kerk Ons, namens de heele geestelijkheid en het volk van het Bisdom aan welks hootd gij staat, in uwen Ons toegezonden brief, hebt te kennen gegeven, heeft Ons hart met grooten troost en blijdschap vervuld. Want Wij zijn overtuigd, dat de blijde hoop welke gij daaruit in het binnenst van uw gemoed hebt opgevat, en de sierlijke loftuitingen, die gij Ons, ofschoon onverdiend, toezwaait, uit oprechte gevoelens van toegenegenheid en gods dienstigheid zijn voortgesproten. Daarenboven heeft de belofte van volle en onwankelbare ge trouwheid en vereering, welke gij aan dezen Apostolischen Stoel hebt gedaan, onder de ver zekering, dat uwe gevoelens van verknochtheid jegens Ons des te meer ontvlammen, naarmate de tijden, waarin wij leven moeilijker zijn, Ons buitengewoon behaagd. Derhalve spreken Wij u onzen verschuldigden dank uit voor de bewezen huldeblijken, en bidden Wij God van harte, dat Hij u in die gevoelens van getrouwheid en toe genegenheid bevestige en versterke, en tevens Ons en u verleene dat wij ons gezamenlijk eens mogen verheugen in de vruchten des vredes, dien wij met gemeenschappelijke gebeden afsmeeken. Intusscheu als onderpand van Gods goedheid en ten teeken van Onze welwillendheid, schenken Wij aan u, Eerwaarde Broeder, aan voornoemd Kapittel, de overige geestelijkheid en het volk, aan uwe zorg toevertrouwd, volgaarne in den Heel den Apostolischen zegen. Gegeven te Rome bij Sint Pieter den 10 April 1878 in het eerste jaar van Ons pontificaat. Paus LEO XIII. Amsterdam, 25 Mei. Als een bewijs dat de suiker-industrie in Nederland nog zoo slecht niet is, kan dienen, dat de Hollandsche Suikerraffina derij, directeur 't Kamerlid P. H. Holtzman. over het boekjaar 1877 een dividend uitkeert van 8'/io pCt. Over 1876 bedroeg dit 37 pCt Zoeterwoude25 Mei. Het gras is op de weilauden in de laatste dagen overal verminderd door de gure weersgesteldheid, waarbij hagel- en veel regenbuien zijn gevallen. Hier en daar is men gaan maaien voor den hooibouw, maar de droogte ontbreekt om te hooien, zoodat op stuk van zaken de boer begrijpt, dat de zomer de ware tijd is om met goed gevolg den berg te vullen. 's Hage, 27 Mei. Na eene ziekte van weini ge weken is gisteren te middernacht in den ouderdom van 68 jaren overleden mr. Abraham de Pinto, deken der orde van advocaten, lands advocaat, lid van den Haagschen Gemeenteraad hoofdredactenr van het Weekblad van het Regt enz enz. In de zitting van het Gerechtshof van heden heeft de vice-president, mr. Spoor, het gevoelig verlies herdacht dat de Haagsche Balie, de rechts wetenschap en de maatschappij lijden door den i dood van den Deken mr, A. de Wh verdiensten als rechtsgeleerde, en als 90 wiens edele hoedanigheden als meiisc'i herinnering bracht. Ook het O. M. van den adv.-gen. Gregorybracht hul1" nagedachtenis van den bekwamen recl' voor welke hulde aan wijlen den Wfl der Balie, de procureur van der B' zeide. Utrecht, 28 Mri. Gisteren bij aait trein 18 uit Arnhem viel te Utrecht I tenr Hoogedooru <an den platform tusschen dezen en de treeplanken van eeuf] wagen bekneld. De trein stond spoedis!'1! was het eerst na langdurige en buitengewol'v inspanning mogelijk den ongelukkige benarde positie te redden. Men was vel? wagen met hefboomen te lichten. Gene'' hulp werd onmiddellijk ingeroepen, en l'(' dat de man niet gevaarlijk gekwetst is Niet alleen, dat de melk-inri"^ Utrecht uitmunt door hare onvervalschte zindelijke bediening maar zij biedt ooi wandelaars en vreemdelingen eene uitspan' verkwikkingsplaats aan. Op de bekende de melk van de boerderijen wordt verff'' men een tal van dames en kinderen de inrichting- begeven, om, in den gr»»' middellijk daarachter geiegen tuin, die i vol is ingericht, van de gelegenheid te ren. Als een staaltje dat die inrichting ook oefent op de melkverkoopers langs d' dient, dat toen eene oplettende huisvr» haren melkboer zeide, dat zijn melktege»" beter was dan vroeger zij daarop ten kreeg: „ja! je bent tegenwoordig door d' inrichting wel genoodzaakt goede melk te Er zijn nog wel andere steden W molk-inrichtiug als die te Utrecht g >ede zou bewijzen Een stokersjongen op eene stoo«|1 Sneek te huis behoorende, die eenige geleden zware brandwonden had bekoifP dien hij bij de machine in slaap was ge" Donderdag 11., na 34 weken lang grootc' te hebben doorgestaan overleden. Te Rotterdam zijn door de politie loopige bewaring genomen twee personen, te voren door rijks-ambtenaren in een op de Maas waren aangehouden, als ver1'1 de kaven van het rijks-entrepot duigen F ontvreemd. De spoorwegdieven lusten ook k de Goesche Ct, wordt door G. van Y. in»» dat hij op 23 Mei eene kist ontving die opgave van den afzender 45 stuks kofk inhouden en die v. Y. door zijn zoon pr' het station liet halen. Bij aankomst b^ de zegels open waren en het touw, wa»r kist was dicht gemaakt geweest, gebr»'- kist was. open en drie koeken waren opg'' Dezer dagen is een der jongens aan b"" het opleidingsschip A nna Paulowna te R»'1' wegens aanhoudend wangedrag, uit d»" ontslagen. Uit Steenderen meldt men Sede" dagen heerscht bij onze landbouwers in schap Toldijk schrik en ontsteltenis, sinds eenige nachten in verschillende i» schapen en runderen worden aangeval!»'1 twee wolven, zooals de boeren beV»1 zijn reeds 5 a 6 schapen verscheurd e" telijk verslonden. De politie en jagers üÜ11 in de weer, om de verscheurende dier»1' sporen, doch men heeft tot heden hun sp niet kunnen vinden. Waarschijnlijk zijn de een paar verdwaalde schaapherdershonde'1 Uit West-Blokker wordt geschrev'»1' en in 't naburige Zwaag beginnen cerif bouwers zich toe te leggen op het kwe» bloembollen. Een begon verleden jaar al >1 waarde van f 1600 aan zulke bollen. Jfli, hier noa: de noodige ondervinding, de gr»" entegen is hier voor dit gewas zóó gel»^ mengesteld, dat de weerga moeilijk te vi" terwijl ons stoomgemaal 's winters goeder- zal kunnen bewijzen aan de bloembollen, in den grond zitten. Snelheid van den telegraaf. De ko»]'1 kapitein L. de Boer, te IJmuiden binnenk»''1 zendt daarvan per telegram bericht vrouw, op Ameland, en noodigt haar uit, naar Amsterdam te reizen. Van gedachte" derende, zendt hij haar later een tëleg'r" hij zelf zal overkomen, waarna hij, na v geregeld te hebben, op reis gaat, altijd vi'» dat zijn vrouw reeds op weg is over Amsterdam. Per spoor reizende, komt hij, oponthoud te Wolvega, in den nacht te b"j den aan, vertrekt den volgenden morgen P schip van Harlingen naar Ameland en nog tijdig genoeg om zelf eerst het teleg' -f'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2