NIEUWE No. 175. Zondag 2 Junij 1878. 3e Jaargang. Het onderhouden van den Zondag. ABONNEMENTSPRIJS NDRilr Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. De viering van den Zondag, het onderhou den van den dag des Heeren is overoud en werd in vroegere eeuwen reeds met zeldzame strengheid van overheidswege bevolen. Kei zer Constant!]n gelastte stilstand van alle rechtsgedingen en van alle militaire oefe ningen op dien dag. Keizer Theodosius verbood alle schouwspelen. Keizer Leo III beval stilstand van alle werkzaamheden. Eene strenge viering van den Zondag is in Engeland en Noord-Amerika door de wet bepaald maar in andere landen is helaas de sabbatschennis eene gewoonte geworden en de Regeeringen schijnen het der moeite niet waard te achten wettelijke bepalingen in het leven te roepen die dit euvel te keer zouden gaan. En toch zoo wel op godsdienstig als op maatschappelijk gebied is het onderhouden van den Zondag noodzakelijk. De Zondag beurt den mensch op, door hem de mogelijkheid aan te bieden zijn eeuwige toekomst voor te bereiden. Hij wordt ook een indirect middel om de maat schappelijke vraagstukken en bekommerin gen die heden ten dage de menigte beroeren en beheerschen, te bedaren en te verklaren. Door de viering van den Zondag, leert de mensch zich troosten over het lijden en de teleurstellingen des levens, met de hoop van een beter leven. Iedereen gevoelt het gewicht van den Zondag voor het behoud en de ontwikke ling van het familielevenmaar men heeft niet minder belang bij het maatschappelijk leven en onder dit opzicht is de Zondagsrust waarlijk beschavend. Vooral wat betreft de onderhouding van de Zondagsrust, hebben de ontdekkingen der sociale wetenschap in volle overeenkomst geschitterd met de goddelijke wet. De En cycliek van 21 December 1874 waarin Z. H. Pius IX roemrijker gedachtenis, »als dwaling veroordeeld de meening van hen die de Zondagswet willen afschaffen, onder het valsche voorwendsel dat deze wet in strijd is met de ware beginselen der politieke economie" wordt, als het noodig ware, nog versterkt. FE UILLETON. DE ONDERWIJZERES. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dingsdag- en Vrijdag- avond ingewacht Uitgevers KÜPPERS Se LAUREY. srMKHrcïKaaepss Vervolg. n Mijn goede vader, want hij is zeer goed, „liet zich in eenen armstoel vallen, hief' zijne „zuster opdrukte haar aan zijn hart- „Waarom waart gij er niet bij tegenwoordig, „Ernst!. Mijn vader vroeg aan de arme „vrouw om vergeving, hij vernederde zich, hij „reikte mij de hand en zeideGij hebt alles „wel gedaanHij omhelsde mijomhelsde „zijne zuster duizend malen. ik weende van vreugde. ik was uitgelaten. „Nadat wij den volgenden dag den dokter „der badinrichting geraadpleegd haddenzijn wij „naar Lyon vertrokken. Louise snelde toe „Op het gezicht barer moeder viel zij in bezwij- „miug- Klara wierp zich op haar en uitte vrees lijke angstkreten. Toen Louise tot zich „zelve gekomen waszeide mijn vaderLouise, Ouder de laatste werken die hebben bij gedragen tot dit gelukkig gevolg willen wij twee conferenties aanstippen voor eenigen tijd te Basel gehouden door dokter Hoegler over »de Zondag uit het oogpunt der gezond heidsleer en staathuishoudkunde beschouwd'1 Indien wij deze conferentie aanstippen, is het niet alleen om hare innerlijke waarde, maar omdat Zwitserland op het oogenblik het tooneel is van een sterke beweging ten gunste der Zondagsrust, eene beweging die verdient gesteund te worden door allen wien deze ernstige zaak ter harte gaat. Het is ook belangrijk op te merken, dat het werk van dokter Hoegler, door een protestant geschreven, echter verwijderd is van de phariseesch gestrenge uitlegging, door de zoogenaamde Hervorming aan de wet der Zondagsrust gegeven, en dat het ten slotte uitloopt op de volmaakte verde diging van de katholieke leer te dier zake. Volgens den Zwitserschen leeraar is de instelling van den Zondag een der teekenen van de beschaving der volkeren. Voorheen waren de beginselen der ge zondheidsleer in de godsdienstige wetten ge schreven. Als de wetten van Mozes tot heden ten dage hun gezag bewaard hebben komt het hierdoor, wijl zij gegrond waren op regelen der gezondheidsleer door de ge schiedenis der volken bekrachtigd. Deze waarheid ontneemt niets aan het karakter der goddelijke openbaring dezer wetten, want immers ook de wetten der natuur zijn de uitdrukking van den Wil Gods. Ook praktische ondervinding en de we tenschap toonen aan, dat de mensch, da gelijks, door het werk niet alleen zeker gedeelte zijner krachten verliest, die hij moet herstellen door de nachtrust, maar ook dat die krachten met de vierentwintig uren afnemen zoodat bij het einde van den zesden dag dit algemeenverlies moet her steld worden door de rust van een gehee len da8- Het is bijna onnoodig aan te stippen, datopdat de Zondag vruchten drage men hem aan rust en niet aan uitspatting moet wjjden. Men heeft beweerd, dat de staking van den arbeid des Zondags op nadeelige wijze de productie vermindert. Dit is eene dwaling „wilt gij mij vergeven? Omhels uwe nicht, die „als eene zuster voor u geweest is, Klara; en „als gij er in kunt toestemmen, blijf dan met „uw moeder voor altijd bij mij wonen. mijn „huis, al wat ik bezit, is van dit oogenblik ook „het uwe!" Zij hebben zijn aanbod aangenomen; „welk een geluk!'' „PS. Mevrouw Rameau zendt u een aanden ken mijn vader wilde dat men op de kast van „het horloge zou graveerenEene erkentelijke familie aan eenen vriend." E. S. DE TWEE NICHTEN. DE ONBEKENDEN. I Den 30 Maart 1817 vertoonden zich twee ge sluierde vrouwen aan de poort van het hotel Pymodan. Het was ongeveer zeven ure des avonds. De portier opende de deur. „Mijnheer Delman Toen de portier geantwoord hadop de eerste aangetoond door het werk van afzonderlijke personen en van geheele natiën, Engeland bij voorbeeld. En dit is volgens de opmer king van Dr. Hoegler, zelfs waar bij werken met het hoofd. Het verstand altijd door ingespannen, wordt uitgeput j en verdooft; de toeneming der zielsziekten is, onder dit opzicht eene zeer ernstige waarschuwing. Maar de mensch heeft niet alleen eene aardsche bestemming hjj heeft eene ver hevener bestemming en daartoe moet hij zich kunnen bereiden door ingetogenheid en rust. Het niet onderhouden van den Zondag zegt Dr, Hoegler, brengt voor ieder in het bijzonder, zoowel als voor de volkeren, noodlottige gevolgen mede en men kan zeggen dat de Zondag de spaarbank is voor de menschheid. Dit betoog is opmerkenswaardig vooral, als men beschouwt dat het uitgaat van een man van wetenschap en een protestant. Men zou hem wellicht een al te natu- ralistischen grond kunnen verwijtendit is zoo wat het gebrek van een groot getal geleerdendit is ook de algemeene strekking der protestantsche sekten, die zich in het rationalisme oplossen. Echter, juist om dit praktisch nuttig gezichtspunt doet het werk van Dr. Hoegler te meer uitko men: het grondbeginsel der christelijke staathuishoudkunde: Zoekt eerst het rijk Gods en zijne gerechtigheid, en al het overige zal u toegeworpen worden. Aldus wordt de economische wetenschap dank zij onverwachte helpers, langzamer hand hersteld, cn weder opgebouwd op den waren grondslag der geopenbaarde begin selen. Het ontbreekt echter niet aan geheel katholieke economisten wier gezichtspunten noodzakelijk breeder en wier inzichten juis ter zjjn. Aan hun komt de eer en het werk dezer wetenschappelijke herstelling, bezwaarlijk, maar vruchtbaar voorspel der herstelling van de maatschappelijke regee ring van Jesus Christus. In deze orde van denkbeelden doet zich een zelfde beweging voor als die zich eer tijds op het gebied der kunst voordeed. Twintig jaar geleden, herkreeg de kunst der middeneeuwen, sedert de heidensche Renaissance der 16de eeuw zoo miskend, verdieping!" hielden zij op de aangewezen plaats stilen eene van haar schelde aan de deur van het vertrek. De dienstmaagd, die haar opende, week van schrik terug op het gezicht dier g-daanten, die in zwarte kappen en geheel in zwarte zijde o-ewikkeld, zich voor hare oogen vertoonden, en o zêide geheel onthutst Gesluierde dames! Welnu! het is vastenavond laat haar binnenkomenriep uit het tweede ver trek eene ernstige doch vroolijke stem. Op deze uitnoodiging, verscheenen twee vrou wen onder lange sluiers verscholenin dit tweede vertrek, en hielden op den drempel stil, terwijl zij de personen, die zich in het vertrek bevon den, met nauwkeurigheid opnamen. Dat moest zeker de eetzaal zijn. Eene groote tafel was er aangerichten bij het licht van eene groote vergulde lamp met zeven spruitendie aan kettingen van hetzelfde metaal aan de zol dering hingschitterde deze tafel van al het zilver, dat er zich op bevond; wat meer is, zij was met eene hoeveelheid suikergoed en gebak als overladen. Een manomstreeks vijftig jaren vurige bewonderaars en jjverige voorstan ders. 'tWas als beleefde men de ontdek king eener nieuwe wereld, waaruit bp ie- deren voetstap nieuwe wonderen te voor schijn kwamen. Zoo gaat het heden ook met de maat schappelijke wetenschap der Kerk, met dit verschil niettemin, dat hare beginselen meer openlijk alle hartstochten bestrpden, en een meer belangrijken invloed op het leven den menschen en de bestemming der volkeren uitoefenen. Het OOSTEN. De zegepraal der Engelsche politiek is onloochenbaar indien het waar is, dat Rusland zich met het door lord Salisbury in zijne dépêche van 1 April aangenomen Europeesche standpunt vereenigde, en er in toestemde dat het geheele tractaat van San Stefano aan het Congres zal worden voor gelegd. Met voldoening constateert het Journal de St. Petersbourgdat in den toestand eene wending gekomen is ten gunste van de sa menkomst van een congres en van over eenstemming tusschen de verschillende Mo gendheden. Het blad zegt dat Rusland voor twee jaren volkomen in denzelfden toestand verkeerde als Frankrijk in Januari 1859; toen verklaarde Frankrijk vóór 't uitbreken van den oorlog, dat het doen zou waartoe het na den oorlog gedwongen zou zijn. Ook Ruslands beroep op de Mogendheden in 1876 bleef onbeantwoord; Rusland moest toen wel op eigen kosten en gevaar zich met de moeilijke taak belasten voor Europa het bewijs der onhoudbaarheid van het status quo in 't Oosten te leveren. Thans is dit bewijs geleverd, en thans komt 't er op aan eene botsing tusschen de tegenstrijdige belangen te beletten, welke door de bere kende politiek der Porte bevorderd wordt. Mocht dit doel bereikt worden, dan zou er voor de belangen der christenen in 't Oosten en voor den Europeeschen vrede reeds veel gewonnen zijn; niettemin is 't voorzichtig met 't oog op het streven der oorlogspar tijen te Konstantinopel, te Pest en te Lon den eenige reserve in acht te nemen, al is 't ook niet te loochenen dat met eiken oud, zat in het midden, Zijn vooruitste kende buik, die hem van de tafel verwijderd hield, zijn frisch en blozend gelaat, zijne dikke lippen, en het grijze en dunne hoofdhaar, dat bijna rechtop stond, getuigden van zijnen smaak om goeden sier te maken. Twee vrouwen waren aan zijne zijde gezeten; die aan de rechter zijde was grootmager en droogen had dien begee- rigen en navorschenden blik der huishoudster, die vreest, dat de voorraad te spoedig zal ver dwijnen. Het was mevrouw Delman. De vrouw, die aan de linkerzijde van den heer Delman zat, was klein en dik; haar gelaat drukte welwillendheid uiten hare geestelijke klee ding zette aan haar geheele voorkomen iets ern stigs bij. Tegenover die drie menschen zaten twee jonge lieden, die beide groot en schoon, zeer voorname vormen hadden. Echter kon men aan de losse en ongedwongen houding van den een zoowel als aan de linksche beschroomdheid van, den ander raden dat de een de zoon des huizes en de tweede eenvoudig een bijwoner was. {Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1