NIEUWE No. 170. Donderdag 6 Juni 1878. 3e Jaargang. Volksverwildering in Pruisen. ï7~ de twee nichten. HAARWHI I III KI VI. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzonderlijke Nummers0.00 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. .tK"maiktiesdhtp AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dingsdag- en Vrijdag- avond ingewacht Uitgevers KÜPPERS LAUEEÏ. De Meiwettenhet godsdienstloos lager on derwijs en de volksbederfkunde gaan in Duitsehland hand aan hand om een toestand voort te brengen, die het groote Duitsche Vaderland met de verschrikkelijkste gebeur tenissen bedreigt. Veler oogen schijnen zich echter eenigermate te openen, en er wer den in der haast wetten tegen de socia listische woelingen" ontworpenvan welke .maatregelen" in de eerste jaren wellicht niets zou gekomen zijn als Hödel op den Keizer zijn moordtuig niet had aangelegd. Het Duitsch gouvernement meende met die wet ten tegen de woelingen der Sociaal-Demo- craten uit te vaardigen de koe bij de horens te vatten en de Duitsche maatschappij te behoeden voor de uitbarstingen van het dreigendste gevaar. Wij twijfelen er echter ten sterkste aandat al waren die wetten aangenomen, zij in staat zouden zjjn ge weest, om Duitsehland te vrijwaren van even bloedige catastrophen als de vloek waardige Fransche revolutie in het laatste der vorige eeuwten schande der mensch- heid, ter verafschuwing heeft geleverd. Ei zjjn andere maatregelen noodig om het goede doel te bereiken. Deze zijn: lo. On verwijlde afschaffing der Meiwetten, 2o. In voering van Godsdienstig lager onderwijs 3o. Veredeling van het volk. Zonder deze zullen alle mogelijke wetten tegen de So ciaal-Democraten falen, zal de verwildering des Volks slechts verergeren. Door tegen de Katholieke Kerk een on- zinnigen strijd te voeren heeft het Duitsch gouvernement zich zeiven met schaden en gevaren omringdde verwildering des volks is na de invoering der Meiwetten dra op gemerkt geworden en sedert sterk toege nomen. Alles schijnt er ook op aangelegd om zelfs de jeugd te bederven, ten gevolge waarvan in Pruisen alom luide klachten worden aangeheven over zeer bedroevende verschijnselen, die zooveel onrust baren. Bij de onlangs in de oostelijke provinciën in Pruisen gehouden eindexamens kon nog niet de helft der leerlingen tot de Hoogescliool worden toegelaten. En wat is de voornaam ste oorzaak van het kwaad? Volgens het vrij algemeen gevoelen veler opvoedkundigen FE UIL LET ON. de onbekenden. Vervolg De twee nieuw aangekomen naderden de ta fel, en zeiden: Een vroolijke vastenavond Insgelijks! antwoordden de aanwezige personen. Vervolgens nam éene der twee vrouwen, zon der omslag te maken, twee stukjes suikergoed op een bord, gaf er een stukje van aan hare gezellin, lichtte het benedeneinde des sluiers op, en bracht het andere stuk naar den mond. De tweede, hare gezellin navolgende, nam op een ander bord twee koekjes, gaf er een aan hare vriendinen beide aten ze het opop de kramp achtige beweging, die de oogleden van mevrouw üelman kenmerkteop haren geopenden mond op de beweging van hare hand, die zich uit strekte alsof zij den roof van haar nagerecht is het >de ongeloofelijk hoog geklommen ge notzucht en de daaruit voortspruitende afkeer van werken hij de jeugd f »Te vergeefs", zoo wordt geklaagdleidt de school door les en voorbeeld tot ernstigen arbeid opbuiten de school, niet alleen in huis en familie maar helaasoveral waait eeii geheel andere wind. Wordt al de genotzucht der jeugd door het huis niet onmiddellijk bevorderd, zij wordt uit zwakheid gedeeld, (geduld?) Met het oog echter op de treurige gevolgen is het hoog tijddat het huis der school de hand reike tot krachtiger bestrijding van dezen gevaarlijken vijand onzer jeugd en onzer toekomst opdat er niet een geslacht opwasse aan arbeid ontwend en voor genot levend en ongeschikt tot het vervullen der klimmende eischen van den Staat, de Ge meente en de Kerk. Het geldt de toekomst niet alleen van onze zonen, maar van het vaderlanddat burgers noodig heeft die willen en kunnen arbeiden. Wat dunkt U, Nederlandsche ouders, valt er voor ons uit de Duitsche volksver wildering niets te leeren? Of is hier de jeugd nog vrij gebleven van de genotzucht en den daaruit voortspruitenden afkeer van werken? Naar onze meening zijn er nog andere oorzakeno. a. het overspannen van den geest der leerlingen met allerhande nutte- looze wetenschapwaardoor de zucht naar uitspanning en genot overdadig wordt in de hand gewerkt. Zoo ook veroorzaakt de gods- dimstloosheid van het onderwijs dat de jeugd meent alleen voor deze wereld te moeten leven. Hier te lande breekt het Huis ook veel af, wat Kerk en School met groote zorg en inspanning hadden opgebouwd. Toch is in Duitsehland de School niet geheel onschuldig aan de toenemende ver wildering der jeugd. Zoo trekt de Neue Badische Schulzeitung terecht hevig te velde tegen de zonden der school op dit punt, d. i. tegen de tentoonstellingen, concerten en uitvoeringen en bals van scholieren door de hoofden der scholen gegeven. Zoo lang deze pedagogische mode-dolheden", gelijk het blad ze noemt, tot bijzondere inrichtingen en vooral tot meisjeskostscho len bepaald bleven, heeft zij gezwegen, maar nu slaat het kwaad tot de gewone wilde voorkomenvolgde een schaterendonschul- djg, kinderlijk gelach, dat door de beide meisjes werd aangeheven. Dit lachen deelde zich mede aan den heer Delman, aan de beide jongelingen en zelfs aan de geestelijke zuster; maar het had op mevrouw Delman geen invloed. Mijnheer Delinan, die een grooten zilveren schotel vol gekonfijte vruchten voor zich genomen had wilde deze aan de beide vroolijke meisjes aan bieden; maar de hand zijner heerschzuchtige vrouw belette hem zulks, daar zij zijnen arm tegenhield en met eene schelle, wanluidende stem riep-. Denkt gij dan inderdaad, dat ik al die schoone dingendie mij sedert acht dagen zoo veel moeite gekost hebbenzoo maar door elk een zal laten verslinden? Ik moet u opmerken, goede vrouw! her nam haar goedhartige echtgenoot, dat u dit na gerecht niet veel moeite gekost heeft, want wij hebben het dezen morgen ontvangen. Mevrouw Delman wilde antwoordenmaar eene der twee jeugdige onbekende vrouwen stak openbare scholen over. In Lubeck vond in Januari 11. door de leerlingen eener open bare school, in een publiek locaal, tegen eene entree van 30 penningen (18 c) eene uitvoering van zang en declamatie plaats. Nog verderfelijker werken de kin derbals. De »NBS." wenscht algemeene invoering eener verordening, welke met boete en gevangenis bedreigt het gebruiken van kinderen in de schooljaren tot voor stellingen van welken aard ook, in het openbaar gegeven. Inderdaad is het zeer te betreuren dat de School behulpzaam is aan het Huis en de Familieom de kinderbederfkunde en volksverwildering bevorderlijk te zijn. Er is echter nog een ander en niet minder ver derfelijk kwaad, waarover in de Rhijn Pro vincie luide klachten worden aangeheven: het kostgangers of commensalenstelsel. Men heeft de School wel eens aansprakelijk ge steld voor de verwildering der jeugd, waar de demoralisereende invloed van dat stelsel de ware oorzaak was. In het verslag van den Burgemeester van Oberhausen wordt, na eene schildering van den invloed op het geheele huisgezin en vooral op de kin deren, gevraagd: wanneer de kinderen dagelijks drinkgelagen en schandtooneelen van allerlei aard in hunne woningen voor oogen hebbenwat vermag de School (zelfs de Kerk?) dan daartegen? De betrekkelijk aanzienlijke verdiensten van jeugdige ar beiders vergrooten het kwaad. Eindelijk de Duitsche cafés-chantants over wier heil- loozen invloed uit Barmen, Keulen, Dus- seldorf, Krefeld, met' één woord uit alle grootere gemeenten geklaagd wordt, en die in Keulen de kooplieden reeds gedwongen hebben, zich te vereeuigen tot het invoeren en handhaven der bepaling, om hunne be dienden, die zulke plaatsen bezoeken ter stond te ontslaan. Wat zal 't echter baten, de prijzens waardige handelwjjze der Keulsche koop lieden, als de politie de verderfelijke Cafés- chantants niet verbiedt? Die zich aan anderen spiegeltspiegelt zich zachtMocht Nederland als in een spiegel zien wat hier eindelijk ook volgen moet, zoo van de verderfelijke richting, die in vele zaken den boventoon voert, niet wordt den arm uit, als om liet stilzwijgen op te leg gen, en met eene zeer welluidende stem zei- de zij: Hola! wij zijn niet hier gekomen om uw suikergoed op te eten, maar met een doel, dat edeler en prijzenswaardiger is. Zegt ons eerst eens wie gij zijt, onderbrak mijnheer Delman. Ik zal liever zeggen, wie gij zijt, ant woordde zij, die aangesproken was. Laat eens hoorenlaat eens hoorenzeide mijnheer Delman, terwijl hij zich in den rug van zijnen stoel vleide, en beproefde zijne ar men te kruisen; dit laatste wilde echter niet ge lukken, en hij kon er slechts toe geraken zijne duimen bij elkander te brengendie hij in alle richtingen draaide. Laat eens hoorenen begin met mijlief kind OvolgaarneIk zal beginnen met uwen vader, een rijken bankier, die slechts een zoon had. Die zoon beminde een armdeugdzaam meisje, maar de vader noodzaakte hem mejuf frouw Dorothea Marini te huwen. Uwe zuster teruggekomen. Hier is men Duitsehland in het godsdienstloos maken van het open baar lager onderwijs reeds voorbijgestreefd, en al zijn de kwade gevolgen van het ver bannen der Godsdienst van de openbare school nog uiet zóó voelbaar als in Duitseh land, toch zullen ze niet uitblijven, tenzjj verandering ten goede zulks verhoede. Duitsehland, inzonderheid Pruisen, plukt de wrangste vruchten: lo van de Meiwet ten2o van de stelselmatige verwildering der jeugd en des volks en de ongelooflijk hoog geklommen genotzucht van beiden. 3o van de kinderbals, concerten en uitvoeringen van scholieren. 4o van de zedebedervende Cafés-Chaniant. 5o van het kostgangers- of commensalenstelseldat duizende huisgezinnen verpest. 5o van het verbannen van duizen den der edelsten uit het volk en het be letten van de vervulling van vacante pas toorsplaatsen, enz. Tegenover deze verre gaande afwijkingen van den eenig goeden weg zou 't weinig baten of de Pruisische Landdag al scherpe maatregelen tegen het woelen" der Sociaal- Democraten nam. Er zijn heel andere maatregelen noodig om de toeneming der volksverwildering te stuiten en verbetering in den heilloozen toestand te brengen, doch het is maar al te zeer te vreezen dat de ingekankerde haat tegen Rome zegevieren en zóó alle verbetering beletten zal. Het OOSTEN Omtrent den opstand in het Rhodope- gebergte verneemt men dat de opstande lingen 30,000 man sterk, goed gewapend, onneembare stellingen hebben bezet; de Russische troepen die tegen hen ageeren zijn machteloos en moeten zelfs op hun eigen verdediging bedacht zijn. Aan een Oommissie door de Porte afgezonden tot onderzoeking van den opstand verklaarden zij, niet de wapenen te kunnen neerleggen daar zij geen vertrouwen stellen in de Russen. Generaal Todleben beweert, dat de jongste troepen bewegingen moeten toegeschreven worden aan gebrek van drinkwater. Volgens the Times is de toestand in Bos nië zeer bedroevend. Men hoort gedurig van moordaanslagen gewag makenonlangs Rosa, die de oudste was, ging, nog jong zijnde naar liet klooster, en toen zij de jaren van ver stand bereikt bad, wilde zij het niet meer ver laten, en nam den sluier aan. Onder het schrik bewind, werd zij uit het klooster verdreven, en nam zij hare toevlucht tot haren broeder, die haar vol liefde in zijn huis opnam. Gij hadt twee vriendenFernandez genaamddie zich te Madrid gingen vestigen; en gij zijt, nu de ou ders dood zijn, de voogd hunner kinderen ge worden Verwonderlijk! verwonderlijk! zeide mijn heer Delmanterwijl hij de spreekster met ver bazing aanzag, en zijne duimen nog veel snel ler deed draaien. Maar om op de twee broeders Fernandez weder te komen, zeide de tweede onbekende, op hare beurt het woord opnemende. De oudste maakte slechte zaken en stierf, zoo ook zijne vrouwterwijl zij den tweeden broeder met hun ne dochter een klein meisje, Maria geheeten belastten. {Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1