BUITENLAND. BINNENLAND. Engeland. Frankrijk. Duitschland. nog werden twee Christenen te Ilitche ver moord. Te Serajewo sterven de menschen van honger. Uit Trebinje zijn twee Chris tenen naar Serajewo gebracht, wier handen waren afgekapt door eenige soldaten, die behooren tot een bende van 150 nizams, welke wegens nietbetaling van hun soldij uit de barakken van Trebinje zijn gede serteerd. Thans zwerven die woestelingen in het gebergte rond, waar zij op gruwe lijke wijze moorden en branden. In stede van de grens-gendarmerie te versterken heeft men deze uit spaarzaamheid verminderd, zoodat er bijna geen veiligheid meer bestaat. Een Turksche vrouw heeft zich met haar kinderen uit wanhoop inj de Milatzkarivier verdronken. Het gerucht loopt dat Oostenrijk een overeenkomst met Turkije gesloten heeft over het voorloopitj bezetten van Oeutari en Dulcigno. Allen twijfel omtrent de samenkomst van van het Congres is eindelijk volgens de laatste berichten opgeheven. Engeland zal verte genwoordigd worden door Lord Beacons- field, Lord Salisbury en Lord Russell ambassadeur te Berlijn. De beide eerste aanvaarden Donderdag of Vrijdag hunne reis aan boord van een oorlogschip met escorte. De vertegenwoordigers van Duitschland bij de Mogendheden, namens welke het tractaat van Parijs geteekend werd, zullen heden de uitnoodigingen overhandigen tot bijwoning van het congres, dat Donderdag 13 dezer te Berlijn zal bijeen komen. Aan Engeland moet de meeste verdienste worden toegewezen voor het feit dat nu een vrede kan worden gesloten, die door Europa kan worden erkend. Engeland liet zich niet door Rusland met allerlei schoon klinkende phrases van zijn eenmaal inge nomen standpunt afbrengen. Lord Derby de man van enkele woorden, moest wijken voor Lord Salisbury, de man van de daad, die Groot Brittannië zijn geschiedkundig standpunt, een der groote machten van Europa te zjjn, weder deed innemen. Engeland heeft den Rus geleerd dat trac- taten nog geëerbiedigd moeten worden en met terzijdestelling van den drie Keizersbond handhaaft de Britsche regeering niet alleen zjjn eigen, maar ook de belangen van ge heel ons werelddeel! Betrekkelijk de strike in Lancashire wordt uit Burnley gemelddat aldaar de heeren Simp son en West hun fabriek geopend hebben, op rollen werktijd en metj een loonsvermindering van 5 pCt. In de Pinksterweek zullen ook de andere fabrieken weer opengesteld worden, om den ar beiders nog eenmaal de gelegenheid te geven, het werk te hervatten. Te Macolesfield is de strike geëindigd. Van de 500 personen, aan boord van de Grosser Kurfürstzijn thans volgens de jongste opgaven 255 gered; de anderen zijn omgekomen en onder hen ook de kapitein van het vaartuig. Volgens verklaring van een visscher, waren de hulpkreten en het gejammer van de ongelukki- gen hartverscheurend. De zee was zwart van al die met de golven worstelende personenvan wie nu en dan eenigen uitgeput in de diepte zonken. Ook werden verscheidenen verpletterd bij de ontploffing van de stoomketels. De geredden leggen de eervolste getuigenis af van het heldhaftig en zelfopofferend gedrag van hun kapiteindie met zijn vaartuig in de diepte is gezonken. De masten van den Grosser Kurfürst zijn bij ebbe zichtbaar. De plechtige zitting en de uitreiking der prij zen van de Société nationale d'encouragement au bien heeft den 27 Mei te Parijs plaats gehad, De eerste prijs werd behaald door eene jonge dame, wier heldendaad wij gelezen hebben in het rapport van den Honoré Arnoul, Wij geven dit in 't kort hier terug, Mejuffrouw Juliette Dodu, directrice van het Rijkstelegraafkantoor te Montreuil oud zeven en twintig jaren. Dochter van een officier van gezondheid der Ma rine die te Reunion gestorven is, zuster van twee officieren die hun leven verloren voor het vaderland. Mejuffrouw Dodu werd op twintigjari- geu leeftijd directrice van het telegraafstation te Pithiviers. Omstreeks het einde van November 1870 seinde de Pruisische staf te Orleans, gevestigd, aan Prins Friedrich Carl de positie van een Pransch corps dat op marsch was naar Gien en voegde daarbij de noodige gegevens om dit corps te omsingelen en het naar Orleans te rug te jagen. De eerste zorg der Pruisen was natuurlijk mejuffrouw Dodu en hare moeder in eene kamer naast het telegraafkantoor gevangen te houden. In deze kamer echter liep de tele graafdraad van het station. Door eenige toestel len en een anderen draad die Mejuffrouw Dodu in stilte had mee genomen leidde zij den stroom af en ontving zoo doende het Pruisische bericht en het geheim der militaire manoeuvres. Het ge lukte haar de depêche in handen te doen komen van den Franschen generaal. Het Fransche leger corps was geredmaar eene ellendige dienstbode verraadde hare meesteres voor het loon van eenige Thalers. Mejuffrouw Dodu werd nu met hare moeder naar de gevangenis gebracht en beiden werden door den Pruisischen krijgsraad ter dood veroordeeld. Gelukkig echter werd de uitvoering van het vonnis verijdeld door den wapenstilstand. Prins Friedrich Carl sretroffen door zooveel moed en zelfopoffering van zulk een jeugdig meisje wilde haar zien. Zij werd naar den Prins 'geleid, die haar vroeg of zij wel geweten had welke straf haar wachte en dat het haar leven en dat harer moeder had kunnen kosten. De jonge hel din antwoordde echter met kalmte en vastbera denheid «Ik ben eene Franqaise en mijne moe der ook. Zeven jaren later ontving zij de militaire me- dalje. Zij had echter meer verdiend. De Société- nationale vereerde haar de gouden burgerkroon en benoemde haar tot eerlid der Maatschappij- Op haar diploma werd geschreven: „Aan Mejuffrouw Juliette Dodu: geboren te Reunion, eene heldin die met levensgevaarlijke zelfopoffering in 1870 aan den vijand bewezen heeft het geen eene Franeaise vermag wier hart vervuld is met vaderlansliefde. Op den Yoltaire-dag heeft er in alle kerken van Parijs een plechtig lof plaats gehad tot eer herstel voor de beleediging dien dag Gode aan gedaan door het moderne Frankrijk. In de Notre Dame deed de kardinaal-aartsbisschop de dienst, die door de meeste leden der rechterzijde van de beide Kamers werd bijgewoond. Het vertrek van den heer Waddington naar Berlijn, ter bijwoning van het Congres, zal den 8u Juni plaats hebben. Men verneemt echter, dat het wel 't eind der maand kan worden alvorens het Congres bijeenkomt. Te Havre en Parijs zijn in het laatste halfjaar meer dan 400,000 kilo versch vleesch uit Ame rika aangevoerd. Te Rouaan heeft men een Dé pot gevestigd. Een nieuwe vliegende man zal met den lucht reiziger Fliguet te la Yilette in een luchtballon opstijgen tot eene hoogte van 1500 a 2000 meters. Voorzien van twee groote vleugels, die hij met handen en voeten beweegtzal hij op die hoogte in de lucht springenom vlug als een vogel rond te zweven of. als een steen op den grond dood neer te ploffen. Omtrent het aftreden van dr. Falk, melden de Nat. Ztg. en die Post eenstemmig, dat de be proefde uit den weg ruiming van de geschillen groote kans van slagen aanbiedt. Een definitive oplossing van de quaestie zou niet voor den terug keer van prins von Bismarck in deze hoofdstad te verwachten zijn. Prins von Bismarck is Maandag-namiddag te Berlijn aangekomen. Op nieuw heeft een sociaal-democraat op den grijzen monarch van het Duitsche rijk Keizer Wilhelm geschoten ditmaal met het noodlottig ge volg dat Z. M. getroffen werd. Zondag omstreeks 2'A uur in den namiddag reed Z. M. in een open rijtuig, om een toer door den Thiergarten te maken. Toen het rijtuig voor het huis No. 18 „Unter den Linden" kwam, viel uit een venster der tweede verdieping een schot, dat den Keizer in den rechterwang trof. De Keizer bedekte de bloedende wond dadelijk met een zakdoek, maar onmiddellijk viel een tweede schot dat Z. M. ernstig kwetste, een aantal hagelkorrels die helm en mantel doorboorden en daardoor veel van hun kracht verloren, zijn in het lichaam ge drongen. De nadere berichten omtrent den moord aanslag luiden als volgt. Berlijn, 2 Juni. Eerste Dépêche. De moor denaar moet een zekere Doctor Nobiling zijn, die Onder de Linden* een vertrek gehuurd had. Na den aanslag heeft hij een poging tot zelfmoord gedaan. Tweede Dépêche. De Keizer is onder be handeling van de geneesheeren YonLauer, Langenbeck en Wilms. Een aantal hagels zijn uit de wonden verwijderd geworden. Er was veel bloedverlies. De moordenaar heeft, toen men zijn woning (Onder de Linden 18) binnendrong, getracht zichzelf het leven te benemen, en is naar een zie kenhuis vervoerd. Toen de Keizer gewond was, nam de lijfbediende bij Z. M. plaats in het rijtuig en geleidde hem in het Paleis terug. In de stad heerscht een geweldige ont steltenis het volk stroomt in menigte uit alle hoeken naar Onder de Linden. Heden-avond ten 7 uur zal er Minister raad gehouden worden. Derde Dépêche. De toestand van den Keizer baart voor het oogenblik geen ern stige zorg. De wonden zijn niet gevaar lijk. Bij den moordenaar zijn een aantal wa penen gevonden. Ten 4x/3 uur is een bulletin uitgegeven, geteekend Dr. Yon Lauer, aldus luidende: Bij den aanslag op den Keizer zijn er twee schoten met hagel afgevuurd. Dertig hagels hebben Z. M. geraakt, in het ge blaat, het hoofd, de beide armen en den «rug. Geen der wonden is op zich zelf doodelijk. De Keizer lijdt hevige pijn, »maar heeft geen oogenblik het bewustzijn verloren. De algemeene toestand heeft zich «gelukkig iets verbeterd.* Vierde Dépêche. De Keizer heeft eenige rust genoten, vroeg daarna om water, bouillon en wijn, en heeft met zijn gewone levendigheid met zijn geneesheeren ge sproken. Vijfde Dépêche. Het gerucht, dat Nobi ling een ambtenaar is van het Ministerie van Landbouw, is gebleken onjuist te zijn. Hij placht sociaal-democratische vergaderin gen en clubs bij te wonen. Berlijn 3 Juni. Zesde Dépêche. Het bul letin van heden-ochtend ten 6 ure luidt «De Keizer heeft een rustigen nacht ge- >had. De pijn is een weinig verminderd. »De geneesheeren achten den toestand be- vredige nd. Zevende Dépêche. Bij het voortgezet ver hoor heeft Nobiling bekend, dat hij de so cialistische beginselen is toegedaan en ook herhaaldelijk alhier socialistische vergade ringen heeft bijgewoond, alsook dat hij reeds sedert acht dagen voornemens is geweest den Keizer dood te schieten, omdat hij voor het welzijn van den Staat nuttig achtte het hoofd van den Staat uit den weg te ruimen. Een Berlijnsch correspondent der Köln Zeitung meldt, dat naar het oordeel van drie genees kundigen, dr. Neuhaus den Geheimrath Liman en prof. Wilms, Nobiling tengevolge zijner zware kwetsuur hij heeft namelijk twee kogels in het hoofd wellicht slechts nog 48 uren zou kunnen leven. De Germania schrijft dat het den Staats-Pas- toor Lisalc te Schrotts ofschoon reeds een geheel jaar in activiteit zijnde niet gelukt is een der 3000 Parochianen over te halen zijne kerk te bezoeken. De wetten Bismarck-Falk hebben waarlijk weinig succes. Volgens een berekening van professor dr. P. van Geer een becijfering die, zooals men weet, de MinisterKappeyne bij de „toelichting" van zijn Schoolwet maar vergat zou die Schoolwet, na aftrek van de schoolgelden, aan Rijk en gemeenten kosten f 11 858 000, d. i. ongeveer f6.150.000 meer dan tot dusver, of ruim tweemaal zooveel: thans bijna zes, straks ongeveer twaalf millioen guldeus. Of de Minister zijn becijfering vergat? D. De Nieuwe Rotterd. Ct. op diefstal betrapt. De heer Emil im Hof, generaal-agent van de Oriental and American Telegram-Gompany Ld te Rotterdam, deelt het volgende mede: „Het Antwerpsch blad le Précurseur ontvangt van de Antwerpsche agenten van de Oriental- American Telegram Company (gratis) mededee- ling van een telegram, die bijzonder eigendom is van de Oriental, en wel de depêche omtrent de verschepingen van petroleum, van New-York, Philadelphia en Baltimore; die depêche komt eens per week, en het Antwerpsche blad geeft dien telegram: onder de bijvoeging, dat die af komstig is van de Oriental. „Dat is een fatsoenlijke handelwijze van het Antwerpsche blad. „De N. R. Ct. doet dit anders; zij neemt het bericht uit het Antwerpsche blad over, maar plaatst het als een bij de N. 11. Ct. ontvangen telegram, zonder vermelding, van waar de cou rant dien telegram ontvangt. „Reeds lang was daarop de aandacht van ve len gevestigd, maar om zeker te zijn, werd in bet laatste bericht aan le Précurseur opzettelijk menige font begaan (men zie het nummer van le Précurseur van Donderdag 30 en Vrijdag 31 Mei. No. 150-151. en het daaruit overgenomen bericht in de N. llott. Ct, „De N. Rott. Ct. geeft dit bericht even als le Précurseur." De heer E. im Hof laat daarop zoowel het onjuiste als het juiste bericht volgenali over tuigingsstuk. Overveen, 3 Juni. Op de buitenplaats. „Vaart en Duin" alhier is een rozenboom te vinden, die zekerlijk met de Pinksterdagen bezet zal wezen met zeven- a achtduizend rozen en knop pen. De omtrek van de kruin is een-en-twintig meter, de hoogte van den stam circa twee me ter en de stam of zoogenaamde wepel vijf en een half centimeter dik. De tuinman P. E. van den Berg heeft van den eigenaar van „Vaart en Duinden heer C. D. van der Vlietver gunning bekomen om eiken liefhebber van rozen dezen schoonen rozenboom te laten bezichtigen. Arnhem, 3 Juni. Eene vrouw die herhaal delijk misbruik van sterken drank maakt, heeft eenige dagen geleden getracht zich in den vijver van den Klarenbeek |te verdrinken, wijl zij geen onderkomen had en geen uitweg meer wist. Twee arbeiders haalden haar echter na eenige minuten uit het watér en wekten de levensgeesten der vrouw weder op. Baamsdonk. Bij den brand van de Protes- tantsche kerk alhier had het volgend aandoenlijk ieit plaats: Sedert onheugelijke tijden was er op het dak der kerk een ooievaarsnest; op dat nest zat bij den brand de oude met drie jongen welke nog niet konden vliegen. Toen de vonken op het nest begonnen te vallen, spreidde de oude zijn vleugels uit om zijne jongen te beschermen, maar dit konde bij den aanhoudenden vuurregen niet lang duren. Eindelijk nam de oude één voor één zijne jongen in den snavel en bracht ze in de nabijheid in veiligheidhier zijn èn de oude, die nog al erg gebrand was, ên de jongen opgenomen en worden thans bij den heer Mr. Heere, burgemeester van Raamsdonk, verpleegd. Tilburg, 3 Juni. Maandag jl. is op den straat weg tusschen hier en Goirle een koopman aan gerand en hem al het geld ten bedrage van 30 it 40 franks, dat hij in den zak droeg, ontnomen. Gelukkig werd een som van 1200 franks die hij aan papierengeld, tusschen zijn onderkleederen, bij zich droeg, niet ontdekt. De politie stelde dade lijk pogingen in het werk om de daders op te sporen. Vier jongelieden, van circa 23 en 25 jaren, allen liefhebbers van Schiedammer nat, zijn in verzekerde bewaring genomen. Men verneemt dat zij tot bekentenis zijn gekomen. GEMENGD NIEUWS. Een 16-jarige knaap te Amsterdam is voor de volgende zaak in hechtenis genomen: hem werden namens zijn patroon eenige quitantiën ter inning gegeven. In plaats van zich van de opdracht te kwijten, gaf hij de quitantiën terug, met de mededeeling dat deze onbetaald waren geble ven. Hij maakte daarop (1e rekeningen voor de zelfde personen op, ontving daarop de gestelde bedragen en quiteerde de rekeningen met een valschen naam. De ontvangen gelden besteedde hij voor zich zeiven. Naar wij vernemen, zal de Amsterdamsche Duinwaterleiding-Maatschappij een dividend van ƒ23,50, per aandeel van ƒ240, uitkeeren. Vóór eenige dagen werd van Den Haag per spoor naar Middelburg verzonden een kartonnen doos, inhoudende eenige dames-artikelen. De doos was in een grauw papier gewikkeld, dat met een kruistouw, van lakzegels voorzien, toegebonden was. Het spoorwegpersoneel heeft de zegels ver broken, het voorwerp dat de meeste waarde had uit de doos genomen, daarna het overige er vrij slordig ingestopt en de doos met het papier met een stuk wit band weder toegebonden. Uit de zeer merkbare vischlucht, die aan de overblijvende artikelen bespeurd werd, was op te maken, dat de dief zich waarschijnlijk te voren met de meer gebruikelijke visch vangst in den goederenwagen had bezig gehouden. De kunst, om uit het handschrift het ka rakter en de eigenschappen van den schrijver af te leiden en daaruit zekere gevolgtrekkingen te maken de grapliologie is dezer dagen door de burgerlijke rechtbank te Montpellier te hulp geroepen. 5 September 1877 overleed te Aniane een rijke weduwe, mevr: Nollet-Bouniol. Hare nalatenschap werd op een millioen franks geschat. Zij had geen kinderen, en liet geen andere erfge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2