BUITENLAND. BINNENLAND. Duitschland. Italië. Frankrijk. Amerika. yen tot vele ontduikingen, tot meineed' Ook bij mij weegt zwaar het vexatoire »der belasting, gevaar voor valscke eeden, openbaarmaking van familiegeheim en »crediet. Maar ik zal dit alles niet herha llen, want het is reeds uitvoerig uiteen gezet. Vele bezitters van roerende goederen »en effecten zullen niet of zeer weinig worden getroffen. De eed toch heeft niet »meer die beteekenis en die gemoedelijke waarde als voorheen. Ook de Minister schijnt wel eenigermate van die meening »te zijn; hij beroept zich op de Holland- »sche trouw en eerlijkheid. Omtrent verschillende zaken zijn vaak tweeërlei beschouwingeneen theoretische en een praktische; ik houd veel van de laatstedoch wil niet trachten al kou »ik het ook, den Minister iets van zijn illusiën te ontnemenhoewel die voor mij i weinig of geene praktische waarde hebben. »De heer Godefroi wilde den meineed straffen en zeide: Mocht die verwachting van den geach- »ten spreker verwezenlijkt worden, welnu, dan zal ook de tijd gekomen zijn, om er ivoor te zorgen dat de straffende hand i der wet hen treffedie zich niet ontzien ihun land te bestelen en dien diefstal door i meineed te bedekken. iDie woorden van een man als de heer iGodefroi moeten indruk maken, maar ze leiden mij toch tot de vraag: hoe wil >men den meineed ontdekken Worden dan nu geen valsche verklaringen gedaan in igewone getuigenverhoorenEn worden die steeds gestraft? Men vergete toch niet idat de eed hier wordt gesteld tegenover »de beurs; en welke zullen de gevolgen zijn? De eerlijkegemoedelijke man zal betalen i voor hem die het met den eed zou nauw i niet neemt. Zijn al de door ons aan de adviezen van drie geachte volksvertegenwoordigers ont leende, bewijsvoeringen tegen de gehate heffing van uitnemend gewicht, de zinsneden, welke wij curciveerden in hetgeen door den heer Geertsema gezegd werd, zijn vooral merkwaardig juist omdat zij vloeiden van liberale lippen, De successie-belasting in de rechte lijn behoort 'f huis in de orde vati gedachtenwaarin zich de Sociaal-Democratie beweegtomdat zij is een drukgelegd op een eigendomtot hiertoe onvervreemdbaar geacht. En in de tweede plaats: Deze belasting zal worden opgebracht door den eerlijken burger voor hem die tegen geen belasting-ontduiking op ziet. Alleen deze overwegingen zouden vol doende moeten zijn geweest, om de wet door de Kamer te doen afstemmen. Dat zou ook gebeurd zijn, als de zaak was behandeld, doch niet de mérites der wet, de partybelangen gaven den doorslag. Het is toch een openbaar geheim, dat de meerderheid in de beide Kamers aan de Natie een nieuwen en gehaten last oplegde, alleen om aan het Kabinet een nederlaag te besparen. Dergelijke zegeningen worden nu ons deel als een vrucht van het bijkans vergodde lijkte constitutioneele stelsel Toch zou datzelfde stelsel minder heilloos ja zelfs gezegend kunnen werken, als de Natie beter en ijveriger gebruik maakte van haar kiesrecht, 'twelk haar een belangrijk aandeel ook in de Wetgeving verzekert. De moraal der aanneming van de inpo- pulaire successie-belasting, de inleiding tot nog andere onbillijke en harde hejfingen is dan ook deze: er moet TROUWER DOOR DE KIEZERS gestemd worden bij de stembus zal er IN MEER NATIONALEN ZIN gestemd worden DOOR DE GEKOZENEN in de Kamers. Adressen en petitiën, wat baten zij voor het votum der Staten-Generaal, als in haar midden niet naar den inhoud der voordrach ten, maar volgens het wachtwoord eeaer party gevoteerd wordt? Ook in de Eerste Kamer moeten nieuwe elementen worden gebracht, en dat kan als er slechts meer belangstelling wordt getoond by de verkiezing voor leden van de Pro vinciale Staten. Yoor een gewichtig deel hebben de Kie zers het roer van Staat in handen, wij 1 zij grooten invloed kunnen oefenen op de richting waarin het zal worden gestuurd. Moge die moraal der jongste parlementaire debatten ernstig worden overwogen en behar tigd. Nederland zou er wel bij varenD. M. Het OOSTEN Volgens telegraphiscbe berichten zijn graaf Schuwaloff en graaf d'Oubril te St. Peters burg aangekomen, om instructiën te halen voor het Congres te Eerlijn. De beterschap in den toestand van prins Gortschakoff houdt aan. Ziju vertrek naar Berlijn is vastgesteld op Zondag, uiterlijk op Maandag. Baron Jomini en baron Fre- derik zullen hem vergezellen. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung ver neemt uit diplomatieke kringendat men den dupr van het verblijf der vreemde mi nisters te Berlij n schat op acht of tien dagen. Zoodra men het eens is geworden over de hoofdvoorwaarden, moet de rege ling der byzonderheden en de vaststelling der protokollen overgelaten worden aan een Europeesche commissie. De uitnoodiging van het Congres, die de Britsche Regeering ontvangen heeft, is van den volgenden inhoud: sLonden, 3 Juni 1878. >De ondergeteekende, buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur van Z. M. den Keizer van Duitschland, Koning van Prui sen, heeft de eer krachtens bevel zijner Regeering, de volgende mededeeling ter kennis te brengen van Z. Exc. den markies van Salisburysecretaris van Staat voor Buitenlandsche Zaken van H. M. de Konin gin van het Vereenigd Koningryk van Groot-Brittannie en Ierland, Keizerin van Indie. Overeenkomstig het door 't Oosten- ryksch-hongaarsche Kabinet genomen ini tiatief, heeft de Regeering van Z. M. den Keizer van Duitschland de eer aan de Mo gendheden, onderteekenaren der tractaten van 1856 en 1871, voor te stellen, te Ber lin in Congres bijeen te komen, ten einde aldaar de bepalingen van het preliminaire tractaat van San Stefano in behandeling te nemen. De Regeering van Zijne Majes teit geeft, door deze uitnoodiging aan de Regeering van Hare Britsche Majesteit te richten, te verstaan, dat door haar aan te nemen de Regeering van Hare Britsche Majesteit er in toestemt, de vrije discussie toe te laten over den geheelen inhoud van het tractaat van San Stefano en dat zij bereid is daaraan deel te nemen. Voor het geval dat alle Mogenheden de uitnoodi ging aannemen, stelt de Regeering van Zyne Majesteit voor, de samenkomst van het Congres op den 13 dezer maand te bepalen. >De ondergeteekende beeft de eer, terwijl lip het bovenstaande ter kennis brengt van Z. Exc. den markies van Salisburyaan Z. Exc. te verzoeken, zoo goed te willen zijn hem zoo spoedig mogelijk met het ant woord der Britsche Regeering bekend te maken. De ondergeteekende maakt van deze gelegenheid gebruik, aan Z. Exc. op nieuw de verzekering zijner hooge achting te geven. Munster. In gelyken zin ontving de Oostenryksche Regeering eene uitnoodiging. De Russen hebben aan den Donau sterke verschansingen opgericht, waardoor het daar ter plaatse minder vredelievend uit ziet. De Russische opperbevelhebber heeft be volen, de vesting Plojesti door een regi ment infanterie, een regiment cavalerie en een battery artillerie te doen bezetten, uit vrees dat de verbindingslinien van de Rus sen gevaar zullen loopen door de opstelling van het Rumeensehe leger. Turkye weigert Varna te ontruimen, daar het door de onlangs opgedane ondervinding geleerd heeft, de in die vesting wonende Mohammedanen niet aan de genade van Bulgaren en Russen te moeten overleveren. De onverlaat dr. Nobiling heeft eenige bekente nis gedaan, omtrent het doel waardoor hij tot de snoode daad gebracht werd, om Keizer Wilhelm te willen vermoorden. Hij is een ijverig aanhan ger der Socialistische beginselen en vermoedelijk zal hij, door de zich toegebrachte verwondingen, ook al sterft de Keizer tengevolge van den aanslag, hem in het g-raf voorgaan. Hij heeft nog drie broeders, waarvan twee als officier in het leger dienen en de derde een land huishoudkundige is, en eene zuster, met een domeinpachter gehuwd. Zijn vader is overleden tengevolge van een jachtongeluk, en daarna is zijne moeder hertrouwd met een gepensionneerd majoor. Op zijn kamer zijn eenige nummers erevonden van de Germania en dit was genoeg om hem „hoe laaghartig"als Ultramontaan en zelfs als medewerker van dat blad te noemen. Daar de Germania wel redacteurs telt die in de gevan genis zitten en gezeten hebben omdat zij het recht tegenover den dwingeland staande houden, maar geen moordenaars als medewerkers heeft, zoo is deze telegraphische conspiratie op nieuw tegen de Katholieke Kerk gericht. Generaal von Moltke ontving dezer dagen, de voor hem minder genotvolle tijding in een onge- teekenden brief, dat hij met den dood bedreigd wordt indien hij nogmaals als kort geleden in den Rijksdag eene rede tegen de Socialisten durft houden. Ongelukkig land waar de priesters verjaagd worden en von Bismarck met zijn trawanten hun rol spelen. De Christlich-socialen Blatter zijn begonnen met een statistiek van de materieele nadeel en, door den Cultuurkampf berokkend. Zoo hebben een drie tal gemeenten uit het diocees Fulda ten gevolge der verdrijving van religieuzen, jaarlijks 17950 mark, voor dc kosten van onderwijs verloren. En in het diocees Ermland beloopen die nadeelen enkel wegens de verdrijving der schoolzusters, aanvankelijk 54558 mark per jaar. Wat moeten dan die sommen niet bedragen voor het geheel der aanzienlijker dioceezen Keulen, Munster, Pa- derborn enz. De benoemde heelmeester professor Esmareh uit Kiel is te Berlijn aangekomen, om Keizer Wilhelm te behandelen. De toestand van Z. M. is bevredigend. De Keizer heeft een Kabinetsorder goedgekeurd en met een W. onderteekend, waarbij den Kroonprins de lei ding der regeeringszaken wordt opgedragen. De redacteur der Glauchauer Nachrichten en de directeur der Handelschool alhier zijn wegens het openbaar maken van socialistische artikelen in hechtenis genomen. De godsdienstige plechtigheden met eereboete, op den Hemelvaartsdag, zijn ook te llome door eene ontelbare menigte gevierd. In de kerk Gesü riep zelfs de vergaderde menigte van geloovigen, na de predikatie van Mgr. Anivitti, met één stem: „Leve Jesus!" Z. H. Leo XIII heeft zijne hooge goedkeuring doen weten aan hendie in Frankrijk en Italië deze godsdienstige manifestatie tegen het Vol- taire-feest ook te Rome gevierd; waaraan zelfs de burgemeester van Rome, de pretekt, de adjudanten van Humbert I deel namen heb ben voorbereid. De Loge die Voltaire, den bespotter der Kerk, toejuicht heeft den ellendeling voorgesteld als de type van een liberaal, van een opstandelingvan een vrijdenkenden philosoof, van een reusachti- gen vijand van Christus en zijne kerk, en dat was genoeg, om het helsche Rome, door Victor Emmanuel ingewijd en door Humbert voortge zet, onder de machtige bescherming van prins von Bismarck te doen feestvieren. Te Puy heeft een republikein het Voltairefeest gevierd door namelijk een priester te willen ver moorden en de daad bij den wil gevoegd. Een pruikenmaker, een ijverig lezer van de liberale bladen sprong op den abbé Perrin, kapelaan van een der kerken te Puy toe en bracht hem met een bijl een slag aan het hoofd toe, terwijl hij uitriep; „Heden wilde ik een priester dooden-" Hoewel de kapelaan zwaar aan het hoofd ge wond is, gelooft men hem in het leven te zullen kunnen behouden. Schoon was de brief door Mgr. den Bisschop van Orleans aan Victor Hugo geschreven, naar aanleiding van diens jongste rede over Voltaire, waarin de prelaat tal van aanhalingen doet uit des dichters vroegere werken, ten bewijze hoe volkomen hij zijn eigen gevoelens ten deze heeft verloochend. De vergelijking tusschen Voltaire en Christus, door den redenaar gemaakt, noemt de bis schop razernij en den eerbied, voor den laatstgenoem den door den heer Hugo betuigt, verklaart hij voor den terugstootendsten vorm der godslastering. „Vergun mij", zoo eindigt Mgr. Dupanloup, „Vergun mij het u te zeggen, met den treurig ontroerden eerbied, die mijn leeftijd den uwen verschuldigd isgij zijt een schip zonder ballast, door den wind dezer eeuw her- en derwaarts ge dreven; gij waant Lij de glorie aan te landen en zoo ik vreeze zult gij stranden bij het mede lijden." Dinsdag 11. is de Tentoonstelling bezocht door 58,117 betalende personen, het hoogste cijfer, dat tot dusver op een werkdag bereikt is. Volgens een telegram uit Perpignan van 6 Juni is een uit Barcelona naar Frankrijk gaanden trein bij Moneada, een station niet ver van Barcelona, aangehouden, en uitgeplunderd. Het huis Mercier Cie te Epernay, heeft bij de kuipers Willhammer Miiller te Strassburg- een vat laten maken van 60,000 liter inhoud, het vat is met de fraaiste figuren uitgewerkt. Bovengenoemd huis uit Epernay heeft dit vat vol Champagnewijn laten doen en naar de expo sitie te Parijs verzonden. Volgens de dagbladen van New-York zijn baron Steinberg e.i graaf Grippenberg benoemd tot kom mandanten van de onlangs door Rusland aange kochte en in kruis-scliepen veranderde stoombooten Columbus en State of California. Men beweert, dat op Amerikaansche werven 21 booten en 4 stoom-sleepbooten voor Russische rekening worden gebouwd. De Russische Regeering heeft ongeveer 7 000 000 gulden naar de Vereen. Staten overgemaakt, tot betaling van de aangekochte schepen en het materieel. Een storm uit het Zuid-Westen heeft groots verwoestingen in Richmond en Missouri veroor zaakt. Van de stad Richmond is de helft verwoest. Tien personen zijn gedood en meer ernstig ge wond. Een nieuwe petroleumleiding zal gelegd worden van Buther County in Pennsylvanie naar Bal- timore. Deze leiding zal 230 mijlen langen zoo wijd worden gemaakt, dat er per dag 6000 vaten door afgevoerd kunnen worden. Men stelt zich voor jaarlijks twee millioen vaten ruwe petroleum naar Baltimore te voeren, een hoeveelheid die overeenkomt met het tegenwoordige vervoer langs twee spoorweglijnen 's Hertogenboseh, 6 Juni. Maandag-avond ten 10 ure had hier eene grap plaats, die voor de grappenmaakster minder aangenaam afliep. Een jonge juffrouw had de aardigheid een onder-of- fieierspak van een oud-gediende aan te trekken. Voorzien van een paar chevrons, kwam de klee ding al weinig overeen met 't jeugdige kopje, dat zich er in gestoken had en dat. om zoo te zeggen, niet meer levensjaren had als de jas dienstjaren aangaf. Nauwelijks op straat geko men trok dan ook ons onderofficiertje de aandacht van twee dienaren der Hermandad. De haartooi vooral verried het spelletje en zij werd uitgenoo- digd mede te wandelen naar het politie-bureau, onder 't gejuich van een menigte volks, die, zoo als bij 't minste „standje" onmiddellijk was toe geschoten. Na de metamorphose keerde het quasi-onderofficiertje naar huis terug, thans zeker in de overtuiging dat het niet altijd de kleeren zijn die den man maken. "Warmond, 3 Juni. Jl. Donderdag-morgen, ongeveer 8 ure, is hier een stoute diefstal ge pleegd. De bewoners van een watermolen hadden om daarmede een deel der kosten van een onlangs gesticht huisje te betalen, bij hun vertrek uit den molen een bedrag van ongeveer ƒ800 daarin achtergelaten, waarvan nu een som van ƒ120 ontvreemd is, terwijl het overige onaangeroerd gelaten werd, niettegenstaande het geheele bedrag iu een rolletje gewikkeld was. De vermoedelijke dader bevindt zich reeds in handen der justitie en is heden naar de gevangenis te 's Grarenhage vervoerd, waar hij zich verder over zijne oneer lijke, doch tevens eenigszins bescheiden handeling zal hebben te verantwoorden. Oosterhout, 2 Juni. De politie doet onder zoek naar de daders van een zeer vreemden dief stal. In 1873 werd hier op het Protestantsch kerkhof de heer M. W. begraven, op wiens uit- drukkelijken last op de lijkkist een rol perka ment onder de graftombe werd gelegdAan de tombe is nu geweld gepleegd, blijkbaar alleen met het doel om die rol machtig te wordenen voor zoo ver men door de gemaakte opening kon waarnemen, is zij verdwenen. Meppol, 6 Juni. In spijt van het scherpe toezicht en de vele bekeuringen en vonnissen schijnen de invoerders van bedorven vleesch huu bedrijf nog maar niet te willen opgeven. Zondag voormiddag dreef zekere E. de bruta liteit zoo verdat hij zich niet ontzagom met een kar, beladen met walgelijk en stinkend rund- vleesch denkelijk bestemd voor de fabrikage van worst voor Amsterdam! onze plaats te komen binnenrijden. Gelukkig viel de lading in handen van den kommandaut der nachtwacht, die haar naar de mestplaats verwees. Schipluiden4 J uniToen de arbeider C. v. d. Meer zich Zondag met zijn gezin en den bij hem inwonenden H. Lammers aan tafel zet te viel deze laatste (een 86-jarig man) v. d. M. plotseling met een mes aan en braeht hem een zwaar bloedende wond toe, die echter niet ge vaarlijk is. De aanvaller is natuurlijk in handen der politie; hij had rijkelijk sterken drank ge bruikt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2