NIEUWE NO. 178. Donderdag 13 Juni 1878. 3e Jaargang. Engclands verzet. ABONNEMENTSI rlESDRIJ PRIJS DER ADVERTENTIEN Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en Z A i II BUREAU: St. Jansstraat Ha a WfWIf eifmccngy 30 Cents. Van 16 regels Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. A d v e r t e n t i 11 worden uiterlijk Dingsdag- en V r ij d a g- AGrlTE MA NON AGITATE. Zoo liet trotsclie Albion ooit goed ge bruik gemaakt beeft van zijne reuzenmacht ter zee, dan is liet gewis kort 11a den zoo- genaamden vrede van San Ste/anowaarbij de overwinnaar Rusland den ovenvonneling Turkije goed onder de knie meende te hebben gebracht en liet uitzicht op spoedige inbezitneming van Konstantinopel zeer te hebben begunstigd. Dank zij het verzet van Engeland werd den overwinnaar spoe dig aan 't verstand gebrachtdat hij dit maal gerekend had buiten den waard, dat, 7,00 al de Vastelands mogendheden zicli niet verzetten, er nog een Engeland bestaat, krachtig en sterk genoeg 0111 Ruskinds be rekeningen zoo niet geheel dan toch groo- tendeels t# doen falen. Engeland heeft door zijn cordaat optreden, zoogenaamd voor Turkije, den dank van Europa ditmaal wel verdiendwant, goed beschouwd, strekt Engelands tusschenkomst veel meer tot beveiliging en handhaving der bedreigde vrijheid en onafhankelijkheid van Midden- en West-Europa dan om Turkije te behoe den de prooi van Rusland te zijn. Door Turkije voor den oudergang te behoeden, behoedt Engeland gansch Europa voor de aanslagen van Rusland, die, na den roof van Konstantinopel, dra tegen het Westen zouden worden ondernomen. E11 al heet het ook dat Engeland bij zijn optreden voornamelijk het oog gevestigd houdt op Engelsche belangen, 't kan niet ontkend worden, dat deze belangen samengaan met Europeesche belangen, 't Gebeurt zelf meer malen dat tegenstanders, door éénzelfde gevaar besprongen, eikaars tegenstrijdige belangen voor een tijdlang vergeten om aan dat gevaar te ontsnappen; want»gemeene nood maakt zelfs vijanden tot vrienden. Hoeveel te meer bebooren de andere West- Europeesche volken Engeland te steunen in 't verzet tegen Rusland, daar zoovele ge meenschappelijke belangen ouder de Engelsche belangen begrepen zijn! Rusland heeft blijkbaar zich misrekend, toen het, steunende op de zoogenaamde machteloosheid van Oostenrijk, Frankrijk en Italië, op Pruisens vriendschap en En geland» jarenlang gevolgde werkeloosheid FE U ILL ET ON. DE TWEE NICHTEN. II. DE BRIEF. Vervolg Gij zult naar de rijken, en ik naar de ar men gaan, zeide Joseph zacht. Tatatabromde mevrouw Dolman terwijl zij alle handen van de kist verwijderde, die reeds gereed waren eenig suikergoed te grijpen; wie geeft hier tegenwoordig hevelen? Het is slechts een goede raad, mijn lieve, zeide mijnheer met vollen mond. Ik verwacht noch bevelen noch raadzeide mevrouw Delman op eenen toondie elk ant woord buitensloot. De dag ging als de overige feestdagen voorbij. Mevrouw Delman had nu vele snuisterijen ont vangen die zij ongelijk en gierig verdeelde. Vervolgens was het uur voor den maaltijd aange broken. Dadelijk na het voorvalhetgeen wij het oogenblik gunstig achtte s! De De berekening kwam niet gelukkig. O O en onthouding om zijn slag te slaan en de lang beraamde verovering van Konstantinopel tot een feit te maken, tot een tfait accompli e waar niets meer aan te veranderen ware toeleg is mislukt uit. En dit is al te maal zeer Het trotsche Albion, plotseling uit zijn schuilhoek te voorschijn tredende, riep den zegenvierenden overwinnaar wel zeer ver rassend toe: tot hiertoe en niet verder!» en deze verschrikt door deze onverwachte daad, zag nu spoedig in, dat welke minach ting hem ook jegens Engeland mocht bezie len, het grootste deel van Europa, tot nog toe stilzwijgend, partij voor Engeland zou kiezen en gezind zijn 0111 met Engeland paal en perk te stellen aan de voortdu rende uitzetting der Russische grenzen, welke, eerst Polendaarna Kiwa, heden Turkijemorgen Galliciëovermorgen an dere provinciën van Oostenrijk inlijvend, vervolgens al verder en verder voortgaande eindelijk geheel het Westen en Zuiden van Europa in zijn vreeselijke omarming sluiten en de vrijheid der West Europeesche volken voor goed vernietigen zou. Nu meenden velen dat Engelands verzet een grooten Europeeschen oorlog moest veroorzaken, doch, naar ons gevoelen, was deze vrees wel wat voorbarig. Engelands bedreigingen hebben we nooit als ernstig gemeend om oorlog te maken opgenomen, wel om Rusland vrees aan te jagen en finantieel uit te putten, waarmeê het groote doel even goed zou te bereiken zijn. Inder daad legde Engeland het er op aan om Ruslands finantieelen toestand te onder mijnen; het noodzaakt Rusland leger en vloot op voet van oorlog ingericht te hou den, maar 't wacht zich wel den oorlog te verklaren en den eersten aanval te doen. Engeland heeft al den tijd en groot ge duld, Rusland heeft geen tijd te verliezen en moet ongeduldig worden. Iedere dag langer den onzekeren toestand bestendigd, is voor Rusland reeds een groot verlies. Daarom behoeft het geen verwondering te baren dat Rusland zich tot belangrijke con- cessiëu bereid verklaarde en zich uiterst toegevend betoonde'. Het gevolg dezer con- cessiën is dat het lang verwachte congres O O hier beschreven - hebben, ledigde mevrouw Del man tot haar groot verdrietde kistwaarover wij gesproken hebben. Men vond op den bodem een brief. Mijnheer Delman gaf den brief aan zijnen zoondie hem opende en het volgen de las: „Waarde Voogd, „Volgens de aanwijzing die gij de goedheid hebt gehad ons te geven, zullen wij beide Ma- Let drid verlaten, om ons naar u te begeven, wel op hetgeen volgt. De eene van ons beide, mejuffrouw Fernandez, de rijke, die mil- lioenen bezitAnna geheetende eerbewijzen moede, die zij slechts aan haar onmetelijk for tuin toeschrijftheeft een groot besluit genomen. Den dag voor het vertrekheeft zij hare arme nicht Maria met zich naar het kerkhof genomen O en daar in tegenwoordiglieid der vier graven die onze geliefde ouders bevattenheeft zij Ma ria doen belovennimmer het geheim te verra den dat Anna haar zou toevertrouwenen dus zie hier ons besluit toch eindblijk eens bijeenkome, waar, naar alle gedachten, de twee hevigste antago nisten het spoedig zullen eens worden. Voor Engeland is het ook veel verkieslijker slechts door machtsvertoon het voorname doel te bereiken dan een oorlog te begin- O O nen, waar niemand het einde van bereke nen kan. Beter hard geblazen dan den mond gebrandis een waar spreekwoord, dat zoowel by de grootmachten als in het maatschappelijke leven dikwerf zijne toe passing vindt. D. G. Het OOSTEN Met de regeling der Oostersche-quaestie staat alles rooskleurig. De mannen der diplomatie, de eerste staatslieden der wereld zijn reeds te Berlijn aangekomen en zullen spoedig het werk des vredes aanvangen. Donkere wolken blijven echter den gezicht einder bedekken, want de Russen blijven nog steeds in alle tot dusver door hen be zette posities. Niet onaardig is in dit opzicht wat de correspondent van The Times daarover zegt De geruchten omtrent moeilijkheden, die op 't laatste oogenblik nog tusschen Lon den en St. Petersburg gerezen zouden zijn, worden alhier met emphase tegengespro ken, zegt hij, en de officieuse pers verklaart dat iederen dag nieuwe bewijzen brengt voor de verzoeningsgezinde stemming en het wederzijdsche vertrouwen der beide Kabi netten. »Er bestaat zelfs, zoo zegt men, geene noodzakelijkheid meer 0111 de Russische eu Engelsche strijdkrachten uit de nabijheid van Konstantinopel te verwijderen, omdat er geen geschillen meer tusschen beide re geeringen bestaan. Dit, merkt de corres pondent terecht op, is misschien wel wat al te kras. Al zijn de belangrijke punten van geschil ook uit den weg geruimd, toch blijven er nog vele belangrijke qnaesties te regelen. Het feit, dat het Russische leger en de Engelsche vloot blijven waar ze zijn, is eer een bewijs dat het wederzijdsche ver trouwen op eene vreedzame oplossing niet onwrikbaar is. Lang reeds hebben beide Ka binetten het gevaar ingezien, 0111 hunne strijdkrachten zoo dicht bij elkaar te hou den, met eene partij vau wauorde en andere licht ontvlambare elementen tusschen beide „Den dag nadat gij dezen brief zult ontvan gen hebbenzullen uwe twee minderjarigen aan komen. Zij zijn beide bijna van dezelfde ge stalte hare trekken en haren gelijken op elkan der. De eene zal Miriam en de andere Pepita heeten. Zij zullen altijd hetzelfde gekleed zijn, en zullen zich in de wereld en bij u vertoonen, zonder dat iemand zal kunnen radenwie de rijke erfgename of de arme wees is. Wij heb ben onze bedienden weggezondenen zullenin Frankrijk zijndenieuwe aannemen. Op die wijze zullen de juffrouwen Fernandez geene onbe scheidenheid te vreezen hebben. „Ontvang, waarde voogd! benevens uwe echt genoot en familiede oprechte verzekering van onzen eerbieden geloof ons steeds. 11 FERNANDEZ. FERNANDEZ. Deze brief deed mevrouw Delman eensn kreet van verontwaardiging uiten. - Hoe onaangenaam zeide zijniet te we ten tegen wie ik beleefd zijn kan! Want men kan worden uiterlijk D i n j avond ingewacht Uitgevers KÜPPERS LAUEEY, in, docli toen de quaestie van het gelijktij dig terugtrekken nauwkeurig onderzocht werd, kwam men tot de overtuiging, dat 't practisch onmogelijk zou zijn, ingeval van een vredebreuk, het statos quo te her stellen. De poging werd daarom opgege ven, maar er is goede reden te gel00ven dat beide regeeringen getracht hebben het gevaar zooveel mogelijk te verminderen door strenge orders aan de bevelvoerende officieren te zenden.* De Köln. Zeitung ontving een bericht uit Konstantinopel dd. 5 Juni, waarin de toestand van de Rumeelsche Muzelmannen allertreurigst werden beschreven. Volgens de jongste en meest juiste be richten hebben de Muzelmannen, die door de plotselinge aankomst van de Russen verhinderd werden uit Philippopel te ver trekken, het meest te lijden. De ongeluk- kigen zijn in een afzonderlijke wijk opeen gepakt en worden door Russen en Bulgaren als heesten behandeld. Onder voorwendsel de straten te verbreeden, dwingt men hen hun huizen om te halen en hun moskeeën en kerkhoven weg te ruimen. Bij troepen worden zij aangevallen en vermoord zonder dat de Russische autoriteiteu zich de minste moeite geven om de schuldigen op te sporen en te straffen. De Bulgaren mogen alles doen. Twee honderd zwangere vrouwen, die, nadat men haar den laagsten hoon had aangedaan, zich tot den Russischen kom- mandaut wendden, werden met spot en ver achting weggejaagd. Kortom, de wijze waar op de Muzelmannen door Russen en Bul garen behandeld worden, gaat alle beschrij ving te boven. De Köln. Zeitung is van oordeel dat deze voorstelling wat overdreven is, maar erkend dat de Russen in Turkije gruwelijk huis houden. Volgens de laatste berichten zou Batum aan Rusland worden afgestaan. De Morning- post beweert het tegendeel, maar zegt er wel waarschijnlijkheid bestaat dat Batum een vrijhaven, onder gemeenschappelijke garantie der Europeesche Mogendheden wor den zal. Voor 't overige is er heden ten aanzien van het Oostersche vraagstuk weinig be langrijks. Van vertrouwbare zijde wordt toch een meisjedat drie millioen bezitniet op dezelfde wijze behandelen als een meisje, dat geen stuiver rijk is- Louise! mijne waardezijde mijnheer Del man gij weet dat ik slim benen een uur na dat zij hier zullen zijn, zal ik wel raden, wie van de t.vee Anna is. Mevrouw Delman wierp eenen blik van koude verachting op haren echtgenoot, en trok de schouders op. Vervolgens scheidde de familie, en iedereen ging naar zijne kamer, terwijl mevrouw Deiman met zorg de overblijfsels van het nagerecht weg sloot, het overblijfsel der flesscken in een flesch overgoot, alles in orde schikte, en eindelijk al die plichten verrichttedie eene goede huishoud ster denkt te moeten vervullen, alvorens zich ter rust te begeven. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1