BUITENLAND. BINNENLAND. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Rusland. Italië. Amerika. GEMENGD NIEUWS. uit Berlijn gemeld, dat Prins Holienlohe, Duitsche ambassadeur te Parijs, naast Prins von Bismarck en den beer von Bulow tot derden gevolmachtigde van bet Duitscbe O O rijk benoemd is.Prins Gortschakoff is in gezel schap van baron Jomini en baron Frederich naar Berlijn vertrokken, terwijl graai Schou- walolF zic:i mede derwaarts begeven beeft. Volgens The Morningpost zal de Konin gin van Engeland, lord Beaconsfield, na zijn terugkomst uit Berlijn den rang van Hertog verleenen. Ook in bet personeel van bet buitenge wone Tui'ksclie gezantschap is, volgens de Politische Correspondenz, op 't laatste oogen- blik nog verandering gebrachtdit zal nu bestaan uit Alexander Caratheodori Effendi, die met de waardigheid van Pacha door den Sultan begiftigd werd, den bekenden generaal Mehemed Ali Pacha en den am bassadeur te Berlijn Saadullah Bey. Merk waardig zeker is 't, dat de eerste en tweede O gevolmachtigde van Turkije een Griek en een Duitscher zijn. Aan boord van een sehip geraakten onlangs een Engelscliman en een Duitscher in dispuut over de in elks land gewone manier van vech ten, het zoogenaamde vuistrecht. Elk streed voor zijn land. 's Lands wijze ,'s lands eer. De En- gelschman beweerde, dat het ten zijnent gebrui kelijke boksen toch de voorkeur verdiende boven ieder ander vuistgevecht en tot staving zijner beweering gaf hij den Duitscher een duchtigen stoot, alsof beiden reeds aan het boksen waren. De andere, terecht van meening, dat zulk eene bewijsvoering wel wat ver ging, gaf den Engelscli man daarop, op zijn Duitsch een oorveeg, die niet malsch was en hem het evenwicht bijna deed verhezen. „Ook zoo dom niet" was alles wat de Engelschman heel koelbloedig antwoordde. Een verschrikkelijk ongeluk heeft te Lancas hire plaats gehad. Niet alleen dat de werklieden bij tienduizenden in ledigheid gebrek lijden, maar gelijk de zee telkens nieuwe offers eischt, eischte de diepte der aarde zijn prooi. In den voormiddag van Vrijdag jl. omstreeks elf uur had een ont ploffing in de Wood Pit te Havdock, plaats, waarbij 230 mannen hun leven verloren. De mijn was tien minuten te voren onderzocht en veilig verklaard; en daar het gebruik van buskruit of dynamiet er in verboden was, zoo valt de oorzaak van de ramp moeilijk te gissen. Er waren twee schachten: de llavenshead en de Florida. In de eerste waren een twintigtal per sonen aan het werkdeze zijn gered. Maar van de 230, die in de andere schacht waren afge daald heeft erzoo moet men vreezengeen enkele het leven afgebracht. De Haute Loire van Puy deelt mede, dat de pruikemaker, die op den kapelaan Pen-in een moordaanslag deed om daardoor Voltaire te verheerlijken is krankzinnig verklaard. In Frankrijk waar de doodstraf niet is afgeschaft, is zulks een gereed middel om misdadigers vati de partij aan den wrekenden arm des rechts te onttrekken. Generaal Baragay d' Hilliers, de oudste maarschalk van Frankrijk is overleden. Hij werd in 1795 te Parijs geboren. Zijn vader vocht als generaal onder Napoleon I. Achille trad reeds jong in dienst. Hij werd in 1844 inspecteur- generaal van de infanterie, in 1848 lid van de „Assemblee nationale'', waar hij tot de conserva tieven behoorde, in 1849 ging hij als opperbe velhebber van het Fransche leger in Italië naar Rome, en in 1851 werd hem het kommando over de troepen te Parijs opgedragen. Na den „coup d'état" vertrok Paraguay d'Ililliers als gezant naar Constantinopel. In 1854 werd hij opperbevelhebber van het voor de Oostzee be stemde expeditiekorps. Na de verovering van Bomarsund werd hij tot maarschalk en senator benoemd. In 1859 nam hij als kommandant van het eerste legerkorps deel aan den oorlog in Italië, later werd hij kommandant van het vijfde legerkorps te Tours en in 1863 van het kamp te Chalons. Hij was gedurende korten tijd kom mandant van Parijs in 1870 en na den oorlog voorzitt. r van de enquête-commissie. Hij heeft een legaat van 20,000 franks rente gemaakt ten behoeve van de onderofficieren van het Fransche leger. Zulke generaals zijn zeer zeldzaam. De kardinaal-aartsbisschop vau Itouaan heeft het initiatief genomen tot het oprichten van een monument ter eere van Jeanne d'Arc in genoemde stad, waar zij verbrand werd wegens tooverij, welk vonnis de H. Stoel echter 24 jaar na haren dood casseerde. De tc Parijs onstane werkstaking der letterzetters is van korten duur geweest en als geëindigd te beschouwen. De werklieden hebben zich ge noopt gezien toe te geven. Dagelijks hebben niemfre arrestatiën plaats van personen die men denkt in relatie te hebben ge staan met Nobeling volgens de Magdeh. Zeitung is ook zijn jongsten broeder, landhuishoudkundige te Scn-chwitz, bij Salzmiinde in hechtenis genomen. In den toestand van Keizer Wilhelm zijn tot dusver geen verschijnselen te bespeuren die de bezorgdheid vermeerderen 's Keizers buitengemeen krachtig gestel doet zelfs het beste hopen. Niet alleen von Molkte, maar ook meerdere personen hebben brieven ontvangen waarin zij met een moordaanslag bedreigd worden. Door de Rechtbank te Berlijn zijn wegens be- leediging van den Keizer: twee personen tot 5, één tot 4, twee tot 2Vs en een tot B/s jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Of dit helpen zal? Het lid van den Rijksdag, de sociaal-democraat Most is, omdat hij na ontbinding eener sociaal democratische vergadering te Chemnits nog een maal het woord heeft genomen tot zes weken ge vangenisstraf veroordeeld. Te Chemnits werd een man gearresteerd die over den aanslag sprekende op blijden toon zeide„Nu hebben ze hem toch wat gegeven.'' Uit alle oorden des Rijks en zelfs uit het Bui tenland worden te Berlijn voortdurend bewijzen van deelneming ontvangen, vooral de Duitsche steden wedijveren in het organiseeren van allerlei sympathie bewijzen, vele gemeenteraden en ver- eenigingen zenden adressen, hier houdt men open bare dankgebeden, daar wordt het gebeurde in redevoeringen gebrandmerkt, ginds worden zelts vreugdeschoten gelost wegens het gelukkig behoud des Keizers, en op enkele plaatsen heeft men de domheid, uit een zelfde oogpunt weder school feesten te organiseeren, zoodat menige jongen reeds met ongeduld op een derde Attentat zit te wach ten „wijl er dan weer een feestje van komt!" Een ander treurig teeken des tijds is de zucht om bij elke misdaad terstond een af andere partij daarvoor verantwoordelijk te stellen. Sinds Bis marck in de Rijksdag-zitting van 4 November 1874 Kallmann onder het gejubel der cultuur kampers aan de rokspanden van het Centrum heeft gehangen ziet men eenzelfde lichtvaardigheid zich bij iedere gelegenheid herhalen. Hetzelfde gebeurde bij de affaire-Hödel en thans weder met Nobeling De Germania heeft aanstonds geprotesteerd tegen de beschuldiging, dat Nobeling haar medewerker zou geweest zijn, maar dit wordt door de meeste bladen verzwegen, terwijl zij wel het protest der Deutsche Allg. Ztg. en der Social-Correspondenz opnemen. Waarom, vraagt de Germanianiet liever naai de eigenlijke oorzaken omgezien? Waarom herin nert men zich niet de wilde dans om het gouden kalf, na den milden zegen der milliarden Waarom denkt men niet meer aan de zwendelarij der Gran der-. beursspeculanten en woekeraars, en eindelijk aan den Cvlturkampf? De muziekdirecteur Ferdinand Heller te Keulen is in den adelstand verheven. Hij heeft de Wurtem- burgsche orde van de kroon ontvangen, waaraan het personeel adeldom is verbonden. Sedert het Socialisme zoo aan het woelen is, schijnen zich de vorsten en prinsen in Ruslands hoofdstad niet meer op hun gemak te bevin den. De Czac van Krakau deelt mede dat de Czaar zijn verblijf gaat opslaan te Grodno in Lithauende kroonprins te Bajalistuk en groot vorst Nikolaas te Warschau. Alsof daar geen Socialisten zijn. Men schrijft uit Rome dd. 4 Juni: Toen de Koning van Italië Zondag-avond op een balkon van het paleis Altoviti zat, om het vuurwerk bij te wonen, bracht de minister-president Cairoli hem de telegrafische depêche over den tweeden aanslag op het leven van den Keizer van Duitsch land. Humbert werd door deze tijding zoo diep getroffen, dat hij eenige minuten lang stijf naar den grond blikte en niet in staat was een woord te spreken. Plotseling stond hij op, doodsbleek en ontsteld, en beval, dat de equipage onmiddellijk zou voorkomen. Eenige minuten daarna reed het geheele Hof naar het Quirinaal terug. Eveneens begaven de gezanten zich naar hunne woningen. Als die indruk zooals gewoonlijk het geval is, maar niet van voorbijgaar.den aard is. 't Is ge- ruimen tijd geleden dat een foudre d'eloquence, de beroemde Dr. Windthorst, in de Duitsche Kamers wees op de veroncliristelijking der maatschappij en den nasleep van die als een gevolg van den Cultuurkamp. Hij verhief zijne waarschuwende stem. De stenograaf moest achter zijne woorden aanteekenenGelach. De slagvaardige Dr. Windt- 1 horst antwoordde profetisch: „Lacht thans vrij, Mijne TIeeren, binnenkort zult gij niet meer lachen!" Ook in Italic moet God uit de school; de pries ters uit de Kerk; de kloosterling verbannen; en de herder in de gevangenis. En de vervolgers lachen als zij den buit bezien, hun door Satan door den verkoop van kerkelijke eigendommen in de handen gespeeld.. Arme Koning Humbert! Durch Schaden wird man klug dit begreep de Duitsche Keizer toen hij na den mislukten voorlaatstee moordaanslag sprak De voornaamste taak is thans, te zorgen dat de godsdienst onder het volk niet verloren ga. Die Keizer lacht echter met de gebeden van den Paus, Bisschoppen en Priesters, maar zal niet het laatste lachen. Want de mensch wikt, maar God beschikt. De predikant B. S. Taylor voorganger van de methodistische gemeente te Sundlake (Staat New- York) las onlangs de volgende al'roeping, in plaats van een preek, van den kantel af„De kerkeraad heeft mij geen bezoldiging uitgekeerd, van mijne pretensies geen notitie genomen, geen lijst van inschrijving ten mijnen behoeve doen rondgaan, noch eenige poging aangewend om zijne verplich tingen jegens mij te voldoen. Ik ben zeer diep in de schulden geraakt en gevoel geen lust om verder zonder belooning te preeken. Hiermede verklaar ik aldus dezen kansel voor onbezet, tot-' dat deze gemeente zoo gelukkig zij een voorganger te vinden, die van den wind leven kan en in staat is zich zelf een bukskin jas en broek te maken. Te Hudson trad des Zondags een paar in het huwelijk. Den daarojo volgenden Dinsdag ging de bruid met een inteekeningslijst rond, ter verzame ling van fondsen voor een echtscheidings-proces Echt Amerikaansch Achterstallige lezers denkt er aan uw blad te betalenzoo last men in het Amerikaanse!; blad de Grondwet, uitgegeven wordende in de stad Holland, Michigan- Aan inzenders van Nederlandsch vee terParij- sche tentoonstelling zijn volgens een particulier telegram aan de N. Iiott. Ct. de volgende prij zen toegekend Voor Stiereneerste prijs aan de Vereeniging „Het Rundvee-stamboek (reeds gemeld); tweede prijs aan den heer Hulleman te Twiskderde prijs aan den heer Robert te Parijsvierde p ijs aan den heer Klav te Mijdrecht vijfde prijs aan den heer Teboven te Mechelen. Voor Koeien: eerste prijs aan den heer Tebo ven te Mechelentweede prijs aan den heer De Goede te Purme.rend; derde prijs aan den heer C. Brantjes te Purmerend; vierde prijs Vereeni ging „Het rundveestamboek''vijfde prijs de heer N. Brantjes te Pui-merend. Voor Schapentweede prijs aan den lieer Vas Visser te Doornderde prijs aan den heer Rezel- man te Alkmaar; vierde prijs aan den heer Akker man te Alkmaar. Onlangs vestigden wij bij herhaling de aandacht op het zoogenaamd „Honger-beslnit," dat ten doel heeft op de 26 en meer millioenen, die 's jaars voor den Atchin-oorlog werden uitgegeven, een honderd gulden of wat uit te sparen door den officieren bij de daar strijdende troepen te ont houden wat in tijd van oorlog rechtmatig toekomt alles onder het waarheidlievend voorgevendat die oorlog in Atcliin eigenlijk geen oorlog is. Wij gaven de hoop te kennen, dat daarop ook in de Staten-Generaal toch de aandacht mocht vallen. Met de verwezentlijking van die hoop is het al heel magertjes afgeloopen, merkt nu Pro Patria op. „Uit de mededeeling van de jongste beraad slagingen der Tweede Kamer blijkt," zegt dit weekblad, „met hoe weinig kracht, maar ook met hoe weinig vrucht de Tweede Kamer zich deze belangen heeft aangetrokken. Van de Eerste Ka- mei* vernamen wij met, dat men daar zelfs aan dit punt gedacht heeft. Als toenemende ach teruitgang ten gevolge van de nu toegepaste misplaatste zuinigheid tot krachtige maatregelen van herstel dwingt, dan zal men weêr ervaren dat er een zuinigheid is, die de wijsheid bedriegt, maar hoe dikwijls die ervaring ook wordt opge daan, de Regeering nog niet tot liet inzicht is gekomen dat: „niet weêr doen hét beste berouw is." (Dagblad.) Enschede, 7 Juni. Gisteren-avond is te Gronau de nieuwe stoomspinnerij van de heeren Gerrit van Delden Co. afgebrand. Bloemendaal, 12 Juni. De lieer J. P. Lombar Petri herdacht gisteren den dag waarop hij voor 25 jaren het burgemeesterschap in deze gemeente aan vaardde. Met een rijtuig werd de Jubilaris naar het raadhuis geleid, waar (1e leden van den ge meenteraad en eene commissie uit de ingezetenen hem hunne opwachting maakten, ten einde hunne g.dukwensehen aan te bieden. Daarna werd, ver gezeld van eerewachten te paard, een optocht met muziek door de gemeente Bloemendaal en de daaronder behoorende ai'declingen Overveen en Yogelenza ng gehouden Prachtige geschenken werden hem aangeboden o. a. van den Gemeenteraad een schrijfbureau en stoel, met toepasselijke inscriptie. Heden-avond wordt tot besluit eene algcineene illuminatie ont stoken, terwijl eene muziekuitvoering zal plaats hebben. 's Bosch, 9 Juni. Eergisteren stond voor de rechtbank alhier een 15-jarig meisje, de dochter van fatsoenlijke burgerlieden, terecht, aangeklaagd van in drie maanden tijds 27 paraplnies te hebben ontvreemd, ten einde voor de opbrengst daarvan dasjes en snoeperijen te koopen. Ze stal nooit iets anders, ook geen lekkernijen, die ze dan ook thuis wel kreeg. Haar verstandelijke vermogens waren nooit bijzonder ontwikkeld; vandaar dan ook, dat haar verdediger op grond van monomanie vrijspraak vroeg, hoewel het O. Min. twee jaren gevangenisstraf eischte. Botterdam, 10 Juni. Het voorloopigBestuur der LI. Gregorius-Vereeniging hier ter stede op gericht heeft zich bij Circulaire aan de Katho lieken gewend om hunnen steun, medewerking en geldelijke bijdragen. Liet doel (lezer vereeniging is de bevordering en juiste uitvoering der eoht kerkelijke muziek (niet enkel Gregoriaanscli maar ook meerstemmige) met stipte inachtneming aller kerkelijke voorschriften- IJmuiden, 9 Juni. In de maand Mei zijn geschut door de Noordzeesluizen: Naar zee 144 schepen, inhoudende 61101 tonnen; uit zee 100 schepen, inhoudende 51 395 tonnen to taal 244 sell pen, inhoudende 112 496 tonnen. Totaal-generaal sedert de opening 4634 schepen inhoudende 1 541 304 tonnen. Men leest in de Ar ah Courant: In verschei dene bladen wordt een Compagnon gevraagd in een zaak, welke groote winsten afwerpt. Slechts f800 it f1000 is daarvoor noodig. Als hoofdvoor waarde echter wordt gesteld (lat de Compagnon zij „iemand die de waarheid lief heeft; ahders- gezinden behoeven zich niet aan te melden. De twee Compagnons dienen nu vooruit te beslissen wat de waarheid is, eene vraag, die al eenige (luizende jaren de mensclien bezig heeft gehou den. In elk geval is het voor den optredenden Compagnon te hopen dat de ander inderdaad de waarheid lief had nu hij voor een bijdrage van slechts f800 groote winsten beloofde. Een vleesohhouwer te Amsterdam heeft (1e wreedheid gehad een hond, die in zijn winkel kwam snoepen, den staart af te hakken. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Op den Oudemirdnmerhoek (Z. W. Lust Fries land) is Dinsdag avond een schip, geladen met rogge, gestrand. De opvarenden hebben zich met de boot gered, docli liet sehip zal zeer waarschijnlijk verloren gaan terwijl ook van de lading weinig terecht kan komen. Eergisteren jis te 's Hage een knaap, die zich vermaakte met het vangen van vischjes in het water gevallen en verdronken. Een voorbeeld voor vele knapen, die zich gaarne met dat ge vaarlijke spel vermakten. De Utrechtselie brievenbesteller, die zich eenige maanden geleden schuldig mankte aan het openen van brieven en het zich toeëigenen van gelds waarden, in aan zijtic zorg toevertrouwde stukken, is bij arrest van liet gerechtshof te Amsterdam van den 4 dezer veroordeeld tot 2 jaren cellu laire gevangenisstraf. Naar wij vernemen heeft de lieer C. F, Oele- horst te Rotterdam eene proef genomen met het aanvoeren hier te lande van levend vee uit Amerika. Een transport ossen en varkensdooi den heer S. van der Grient in Amerika aange kocht en onder zijn persoonlijk toezicht ver voerd is donderdag per stoomboot Java te Ant werpen uit Nieuw-York aangekomen en verder per stoomboot Telegraaph naar Rotterdam ge voerd. Hoewol aan het overladen te Antwerpen geene geringe bezwaren verbonden zijn, is de proef uitstekend gelukt. Dank zij vooral de goede inrichting der stallen aan boord van de zeeboot, is het vee gaaf en goed aangekomen. Zooals men weet, neemt de aanvoer van levend vee uit Amerika in Engeland zeer sterk toe. Naar wij vernemen, is aan de Vereeniging „Nederlandsch Rundvee-Stamboek" op de Parij- sclie tentoonstelling een 1ste prijs voor stieren toegekend. Aan de Koninklijke Militaire Kapelonder directie van den begaafden Dunkler, is weder een groote onderscheiding te beurt gevallen welke ons, zoo ter wille van haar directeur als van al haar ledengroot genoegen doet. Zij ont ving nl. de uitnoodiging van 't Bestuur van den Zoölogisch-Botanischcn Tuin te Rijssel, om zich

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2