BUITENLAND. BINNENLAND, Frankrijk. Duitschland. België. Italië. Oostenrijk. GEMENGD NIEUWS. De democratische partij in het congres en in het land beschuldigde de republi keinen der hooge commissie*, voorname lijk de rechters, van vervalsching der wet van meineed en van omkooping. Het volk echter verlangde den vrede. Maar Hayes kon niet verhinderen, dat eenige weken geleden in New-Orleans Anderson en Wells, leden der verkieziugscommissie van Louisiana wegens vervalsching der kie- O O zerslijsten en certificaten veroordeeld wer den. De rechtbank constateerde en dat is nog veel gewichtiger dan de veroordee ling dat de commissie van Louisiana de totaalcijfers vervalscht heeft en dat alzoo Hayes geen President der Vereenigde Staten kan zijn. De republikeinsche partij verklaarde deze uitspraak voor een meineed, daar de straf feloosheid i oor bedreven politieke misdaden (bedrog en vervalsching voor een politiek doel) in het compromis der partijen was begrepen. In eene zitting der kamer van volksvertegenwoordigers in Mei jl. zeide Cox van New-York: Heden bekleedt een niet-gekozen man de hooge waardigheid van het presidentschap hij bezit deze func tie door de misdaad van een omgekochten vervalscher, die zelf een hooge betrekking bij de belastingen heeft.» De zaak gaat nog verder. Den 14 Mei deed de afge vaardigde Potter een voorstel ten einde eene parlamentaire enquête in te stellen, om on derzoek te doen naar de valsche enbedrie- gelijke handelingen, welke bij de verkie zing in Florida en Louisiana zijn geschied. De kamer nam het voorstel aan. En daar mee is h«t signaal gegeven tot een strijd wiens einde nog niet te voorzien is. Ook van wege de communistische partij wordt het land met stormen bedreigd. Het is thans bewezen dat men het spoorweg- oproer in het vorige jaar in zijn diepere sociale beteekenis te min getaxeerd heeft. Volgens eene correspondentie voorkomende in de Times uit Philadelphia vreest men dat er dezen zomer op verscheiden plaatsen communistische oproeren zullen plaats heb ben. Een massa arme menschen die zou- der werk zijn, worden door de demagogen aangehitst; vergaderingen waar men commu nistische ideën verkondigt, worden dik wijls gehouden en zijn druk bezocht. De communisten hebben hunne hoofdzetels in San Francisco, St. Louis. Cincinati, Chicago, New-York en in de Pensylvanische kolenstreken. In verscheiden streken hou den de communisten wapenoefeningen en zijn zij er op uit zich plaatsen en zetels in de Regeering te verschaffen. Dat zijn de toestanden in den vrijen echt liberalen modelstaat zonder God Het OOSTEN. Oosteprijk schijnt zoo meldt men uit Weerien tot een leger-mobilisatie in Dal- matië en Zevenbergen en tot het bezetten van strategische punten in de Zuidelijke Karpathen besloten te zijn, en heeft alles gereed om op een gegeven oogenblik Anti- vari te kunnen bezetten. Ook uit Pesth wordt bericht, dat de gedeeltelijke mobiel- makiug is gelast, en dat de daartoe bestemde troepen tegen den 15en dezer zijn 'opge roepen om naar de grenzen van Zeven bergen te marcheeren. In Zevenbergen is een telegraphischen nachtdienst ingesteld. Volgens the Times versterken de Russen zich voortdurend in Bulgarije, er komen dagelijks nieuwe troepen aan, zoodat alleen in 't district Sofia 40,000 man cavalerie gele gerd zijn. 't Heet dat deze versterkingen door Rusland geschieden met het oog op de mobilisatie der Oostenrijksche-Hongaar- sche legercorpsen. Hoe Rusland over het Congres denkt meenen wij te moeten afleiden uit deLon- densche Globe waarin wordt gemeld dat te Cronstadt twee Amerikaanscke stoom schepen zijn aangekomen, geladen met wa penen, ammunitie en andere oorlogsbenoo- digdheden voor rekening van het Russisch Gouvernement. Vier bataljons Russische infanterie met reserve-troepen zijn naar Abo gezonden ter verdediging van de kust aan de Bothni- sche golf. Te Wilborg zijn verscheiden sche pen gehuurd om zand en steenen te ver voeren naar Sveaborg, waar kunstmatige eilanden worden opgeworpen voor de nieuwe batterijen, welke daar gebouwd zullen wor den. Op onderscheidene punten van de Fin- sche kust worden torpedo's gelegd. Minder aangenaam zijn deze berichten nu te Berlijn de vredes-werkzaamheden onder leiding van prins von Bismarck een aanvang genomen hebben. Het Congres is samengesteld, en wordt vertegenwoordigd als Duitschland, Prins von Bismarck, eerste gemachtigde Staatsminister v. Bïtlow; tweede gemachtigde; prins von Hohenlohe-Schillingsfurst, derde gemachtigde dr. Bucher, legatieraad, v. Radowitz, buitengewoon geziint, dr. Buscli, legatierandbaron van lïolsteinlegatieraad, alsmede de secretarissen van legatie von Bïtlow, graaf von Bis/narek- Schönhausen en graaf von Rantzau. Oostenrijk-Hongarije. Graaf Andrassy, eerste gemachtigde graaf Karolyitweede gemachtigde, baron von Hay merle derde gemachtigde bnreauehef baron von Schwegelvon Tesschenbergbuitengewoon gezant, de gezantschapsraden von Hubner eu von Kusje/:de sectieraad Boezg, de re geringsraad von Ascheren de legatie-secretaris van Becky. Frankrijk. De heer Waddinyton eerste gemachtigde, graaf de St. Vallier, tweede gemachtigde; Besprez, directeur der politieke aangelegenhedengraaf de Morny eer ste gezantschaps-secretaris Duel ere, onder-kabinetschef, legatie-secretarissen Fourchouio, Paal 'Besprez en de la Motte, de gezantschaps-attaché graaf de Muntavilet en graaf de Beaucaire. Groot-Britannië. Lord Beaconsfieldeerste gemachtigde markies van Salisbury, tweede gemachtigde; lord Odo Russell, derde gemachtigde Montayne Corry, kabinets-chef van lord Beaconsfieldde gezantschaps-secrutarissen Carrie Henry Nevile, Bering en Hertslet; de legatie-secretarissen Algernon Timor. Austin Lee, J. BertieF,ree Barington Charles Hopwood, Mn,reliant GosselinArthur Balfour, de luitenant generaal Linton Simmons en diens adjudanten de kapitcius Edwards en Ardagli. Italië. Graaf Corti, eerste gemachtigde; graaf Launay tweede gemachtigdelegatie-raden Curtopassi, ridder Tosé legatie-secretaris markies Balbi, legatie-secretaris markies de Malaspina. bijzondere secretaris van graaf Corti. Rusland. Prins Gortschakojf, eerste gemachtigdegraaf Schuwalojf. tweede gemachtigde baron von Oubril, derde gemachtigde; geheimraad baron JominiStaatsraad baron Fredericks', gezantschap secretaris graaf Adlerberg generaal Anjutsckin en de kolonels Bobrikojf en Bogoljubojf. Turkije. Alexander Karatkeodori-paeha eerste gemach tigde; Saadullah-bey, tweede gemachtigde; Mehemed kli- packa derde gemachtigde; Ministerraad Bernis-ejfendi bureau-chef van Buitenlaudsche Zaken, Feridun-beyeerste legatie-secretaris Chan-Badadliande directeur van het departement van Buitenlaudsche Zaken Hatchik-ejfendi en de mede-directeur Naum-effendi Uit Belgrado wordt aan the Times ge- O meld, dat te Trinpolje, aan de demarcatie lijn van Servië en Albanië een Servisch officier door eenige Albanezen gedood is en men aldaar op allerlei manier pogingen aanwendt om den oorlog weder aan te wakkeren. De wegen aan de Bulgaarsch-Servisclie grenzen zijn zeer onveilig door sterke rooverbenden grootendeels bestaande uit deserteurs die zich aldaar ophouden. De opstandelingen in het Rhodope-ge- bergte houden stand. Nu en dan hebben gevechten plaats in bet Arda-dal waar de Russen zijn doorgedrongen. Een Russisch troepenkordon beschermt den weg van Tatar-Bazardshih bij Sofia. Koning George V van Hannover is te Parijs overleden. Hij de vorst, die zijn Souvereiniteit aan het Duitsche eenheids-beginsel ten offer zag brengen en nog altijd hoopte in zijn vaderlijk erfdeel hersteld te worden is op vreemden bodem gestorven. Zooals men weet, werd zijn leger in Juni 1866 bij Langsalza door de Pruisen ge slagen (of door verraad aan de Pruisen overgele verd). Behalve zijn echtgenoote en twee dochters, laat hij een zoon nadie hem onder den naam van Ernst-August als wettig koning van Hannover zou moeten opvolgen. Een schoenmaker te Görlilz had onlangs eenige portretten van Socialistische leiders geexposeerd liefelijk gegroepeerd tusschen schoenen en laarzen en omgeven van eenige brandende lampen. De politie beschouwde deze expositie als beleedigend voor den Keizer, arresteerde den Schuster en bracht hem naar een hotel wam- hij gedurende zes maanden gelegenheid zal hebben philosophische beschouwingen te maken over het spreekwoord „Schoenmaker houd u bij uwe leest. Te Nieuwied woont eene Israëlitische familie die binnen weinige jaren door zware rampen ge troffen werd. Drie jaren geleden maakte eene dochter van 17 jaren door ophanging een einde aan haar leven. Kort daarna stierf haar vader op de zelfde treurige wijze. Dit dubbel ongeluk bracht de moeder tot waanzin, en nu heeft zich in de vorige week een andere dochter van 17 jaar door ophanging van het leven beroofd. Te Vorst heeft de politie procesverbaal getee- kend bij eenige Katholieken die hunne huizen met vlaggen versierd hadden op den dag dat hunne kinderen de eerste H. Communie deden. Dr. Eranz, een lid van het Centrum is den eerwaarden Heer Majunke opgevolgd als hoofd redacteur der Germnnia. In de stad Freiburg ontvangen de leerlingen der lioogere burgerschool des Zondags morgens van 9 tot 12 uur les in de gymnastiek. Van kerkgaan is daar geen sprake. Zeker een vreemde manier om, ingevolge 's Keizers wenschenden godsdienstzin bij de spes patria aan te kweeken. De rangorde in den boezem van het Congres te Berlijn is volgenderwijze geregeld Dnitschland, Oostenrijk, Frankrijk, Groot-Brittannie, Italië, Rusland en Turkije.. Door den Duitschen Kroonprins werden de ge volmachtigden ten gehoore ontvangen. De Keizer neemt in beterschap toe, hij verlaat dagelijks geruimen tijd het bed en hoopt nog vóór het einde van het Congres in staat te zijn om zijne leden te ontvangen. Volgens de Augsburger Allg. Zeitung is be houdens Pauselijke bekrachtiging door Koning Bodewijk van Beieren tot bisschop van Spiers benoemd Z. D. H. Mgr, Joseph Erler 'van O- L. V. kerk te Munchen. Aan den logementhouder Holtfeuer. die door Nobiling bij diens arrestatie is gekwetst eu nog vooreerst niet hersteld zal zijn, is op last des Keizers eene gratificatie van 10,000 mark uit de particuliere koninklijke kas toegekend. Donderdag-namiddag 2.20 uur'werd op het dak van het paleis van den Rijkskanselier de vlag van het Duitsche rijk geheschen, ter aankondiging van de opening van het Congres. Men verzekert, dat Duitschland voordat het Congres uiteengaat, zal voorstellen de quaestie der- Socialisten in overweging te nemen. Te Metz zijn een postambtenaar en een Fransch- man, die indertijd deelnamen aan de Parijsclie Commune, gearresteerd wegens het voeren van oproerige en voor Keizer Wilheim beleedïgende taal in een herberg. Brussel. Aan het gala—diner dat jl. Zondag ter eere van lord Beaconsfield ten Hove werd gegevenheeft Koning Leopold aan het dessert een dronk ingesteld op het welslagen van het Congresop het behoud van den vrerle en op de gezondheid van Koningin Victoria. Lord Beacons field heeft daarop uit naam van de Koningin ge antwoord, dat zoolang er een Engeland zou zijn, ook een België zou bestaan. Koning Leopold heeft zonder zich een oogen blik te bedenken het aangeboden ontslag van het Ministerie aangenomen. De heer Frcre-Orban is belast met de samenstelling van een liberaal Kabinet. De republikeinsche beweging wordt met den dag krachtiger in Italië, Koning Humbert is zeer moedeloos en is aan het gevaar eener samenzwee ring tegen zijn leven ontsnapt. Een somber teeken des tijds nu men het begint te munten op het leven der Koningen. Zeker kunnen de Souvereinen van Europa er er over nadenken, dat het laatste uur der mo- narchien niet ver af is. Zij hebben den Paus laten onttroonen, die het Koninklijk gezag verpersoon lijkte, het goddelijk recht hebben zij niet meer om te rekenen op de hechtheid hunner troonen Kardinaal Franchi heeft in naam van Z. H, aan de kerkelijke overheden in Duitschland een schrijven gericht en dezelve aangespoord het socialisme op alle mogelijke wijze te bestrijden. In het consistorie dat op den feestdag van St. Petrus en Paulus zal gehouden worden, zullen eenige bisschoppen worden benoemd de benoeming van Kardinalen zal in het laatst van dit jaar geschieden. De bisschop van Linz (Opper-Oostenrijk) Mgr. Frans Jozef Rudigier vierde in de eerste dagen dezer maand zijn 25jarig bisschoppelijk ju bilee. Het Linzer Volksbl. deelt mede, dat op het feest van deze buitengewoon populairen bisschop 2 kardinalen, 7 bisschoppen, 25 domheeren en eon aantal mindere geestelijken verwacht werden. Talrijke deputaties kwamen den nog in den krachtigsten leeftijd verkeerenden jubilaris begroe ten. Mgr. Rudigier voerde in Opper-Oostenrijk een strenge discipline in, en daar hij zelf een toonbeeld van een kerkvoogd is, kon het niet anders of de geestelijkheid volgde het voorbeeld van hem, die door de liberalen den „strijdlustigen" bisschop genoemd werd. Gelijk geen ander kerk. voogd der monarchie trad hij met de grootste vastberadenheid en stoutmoedigheid tegen het liberalisme op in woord en geschrift. Het Nijmeegschc dagblad de Gelderlander van 12 Juni 11. bevat een belangrijk artikel getiteld „eene vraag aan onze collega's van de Katholieke pers" In flinke bewoordingen dringt het blad er op aan dat onze Katholieke afgevaardigden zich eindelijk zullen constitueeren als de Centrumspartij. „Gewapend met het Schild van het Katholieke geloof," zegt de Gelderlander, „en het zwaard •van het kloekemanmoedigedoor overtuiging krachtige woordmoeten wij deelnemen aan den strijd onzer dagen." Vervolgens geeft het meergemelde blad in over weging een congres of samenkomst van de ver tegenwoordigers der katholieke pers te houden ten einde met het oog op den hevigen strijd die ons te wachten staat, ook de journalisten in ge meen overleg kunnen treden en daardoor in de pers dat tot stand brengen, wat bij het kiezers volk reeds is geschied, wat in de Tweede Kamer nog geschieden zal en geschieden moet. De Gelderlander hoopt antwoord te ontvangen. Het onze is kort en bondig namelijk dat wij sympathiseeren met de oprichting van een Centrum door onze afgevaardigden en dat wij ook wat een journalisten-vergadering betreft onze adhesie niet zullen onthouden. Wij verbeiden Succes. Bij de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Arnhem is verko zen, de heer O. van Rees nut 1201 stemmen. Op den heer Cremers zijn 634 stemmen uit gebracht. Castricum, 11 Juni. Heden viert onze ge meente feest. Onze geachte Burgemeester Jhr. Mi'. J. TV. G. Boreel van Hooglanden en zijne gade Vrouwe M. E. (Boreel geboren Baronesse Schim- melpenninck van der Oije keerden van hunne huwelijksreis terug, overal waren er toebereidselen gemaakt om het geachte paar waardig te ontvan gen. Eerepoorten, masten met sierlijke slingers, bloemen en al'erlei versieringen waren met kwis tige hand aangebracht. Met eene talrijke eerewaeht, voorafgegaan door het Muziekkorps van het le Reg. Hussaren en gevolgd door een talrijke me nigte werd het geachte paar in de gemeente geleid en door een der Wethouders hartelijk welkom geheeten, vervolgens trok de stoet naar de Ge meente-Secretarie waar door het gevierde paar aan de leden van den Gemeente-Raad eene col latie werd aangeboden terwijl de feestvierende jeugd onzer gemeente op eene aangewezene plaats ruimschoots werd onthaald. Het feest liep in de beste orde af en zal voor allen eene aangename herinnering blijven. Heemstede, 13 Juni. Door eenige voorname bewoners van buitenverblijven in den Haarlem merhout onder deze gemeente is aan den Raad een adres ingediend, houdende verzoek om in trekking van het Raadsbesluit tot afwijzing van de aanvraag der Haarl. Tramway Maatsch. om ten dienste van dien tramway-rails te leggen in een gedeelte grond gelegen onder deze gemeente. Arnhem 13 Juni. Een jongmenscli viel een paar dagen geleden onder het rijden van een ve locipede en brak het rechterbeen. Nadat het den volgenden dag was geamputeerd, is hij gisteren aan de gevolgen overleden. Haarlemmermeer. 13 Juni. Naar wij verne men zullen de festiviteiten ter herinnering aan het feit, dat de polder 25 jaren droog is, in de vol gende week plaats hebben. Op Zondag 23 dezer zullen feestredenen gehouden worden in de ker ken Dinsdag en Woensdag of Woensdag en Don derdag daaropvolgende zullen volksspelen, hard draverij enz. plaats hebben te Hoofddorp en Nieuw- Vennip en den volgenden dag zullen de verschil lende scholen feestvieren. Door ruime bijdragen is de feestcommissie in staat gesteld, het feit op waardige wijze te doen herdenken. 'sHage, 13 Juni. De opper-ceremoniemeester maakt bekenddatingevolge de bevelen des Konings, het Hof den rouw zal aannemen voor den tijd van vijf wekente weten drie weken halven, en twee weken lichten rouw, ingaande den 14en dezer, wegens het overlijden van Z. M. George V, gewezen Koning van Hannover. De veroordeelde Jut is volgens het Han delsblad in de gevangenis te Leeuwarden jl. Woens dag-ochtend overleden. Gedurende de twee Pinksterdagen zijn van Amsterdam 4500 reizigers over den spoorweg naar Haarlem vervoerd. Over den Rijnspoorweg zijn gedurende de Pinksterdagen 25.000 reizigers vervoerdrn over de Amsterdamsche tramwe gen zijn gedurende de Pinksterdagen 71,000 perso nen vervoerd. Terwijl Dinsdag ochtend te Deventer de infan terie op de stadsweiden aan het exerceeren was, reed daar een stadsarbeider met paard en kar voorbij. Het paard schrikte, met het ongelukkig gevolg dat <1; man van de kar viel, oven-eden werd en op de plaats dood bleef. In den nacht van Dinsdag op Woensdag

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2