NIEUWE Donderdag 20 Juni 1878. Je Jaargang. m Oorzaken en gevolgen. i\o. 180. ABONNEMENTSPRIJS '.n. i!' Pel- 3 maanden roor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 30 Cent». AGITE MA NON AGITATE. Dienstaanbiedingen 23 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk D i n g s d a g- en V r ij d a g- avond ingewacht Uitgevers KÜPPERS LAUREÏ. Het moet den grijzen Koning-keizer wel hard vallen in het» land van godsdienst en goede zeden,» in de »stad der Intelligent zoo gedurig gekozen te worden als doelwit voor de kogels en het schroot van buks en revolver. Niet zoozeer om het levensgevaar dat hy beloopt. Dikwjjls genoeg heeft hij dat op de slagvelden gebraveerd om by hem de aanwezigheid eener ziekelijke vrees te durven onderstellen. Wij verwachten den grijsaard zoodra zjjn toestand 't hem zal ver oorloven, weder Unter den Linden zijn wan delritje te zien doen naar den Tkiergarten alsof er nooit een Hödel of een Karl Nobi- ling in de wereld was geweest. Daar is eene andere reden voor mismoe digheid. Hij heeft op honderd slagvelden bloedige lauweren geplukt, hij heeft de kracht van twee groote rijken onder de hoeven van zijn oorlogspaard vertreden op de puinlioopen van de macht zijner naburen heeft hij het machtigste rijk ge grondvest, dat Europa kent, en vol vervoe ring hebben zijne onderdanen hem het Heil Dir im Siegerkranz in alle tonen toegezon gen en toegegild. Had hij dan het recht niet om zich de lieveling, de afgod van zijn volk te achten? Heeft hij Duitschland niet één gemaakt en aan die eenheid den besten grondslag gegeven, door ze te vestigen in het bloed der slagvelden Droomend mis schien van die triomfen en van die liefde van zijn volk, deed de kogel van Hödel hem opschrikken uit dien zoeten droom. Maar dat was de daad van een krankzin nige; geheel alleen stond deze binnen de palen van het groote Duitsche rijk. De hand der Voorzienigheid had don kogel ge lukkig afgewend en de genegenheid zijns volks vond in den aanslag een schoone ge legenheid om zich lucht te geven. Drie weken daarna wordt het lichaam van den meer dan 80jarigen grijsaard de bergplaats van een zwaar schot schroot. Van alle kan ten hoort men van een komplot. De ar restaties zijn menigvuldig, maatregelen van repressie worden beraamd; men zal het spook dat nu eindelijk blijkt rood en niet zwart te zjjn, eens voorgoed onder de oogen zien. Waarschijnlijk te laat FE U ILL ET ON. DE TWEE NICHTEN. III ANNA EN MARIA. Vervolg Volg zezeide mijnheer Delman tot zijne vrouw; houd ze goed in het oogen zie op welke wijze zij tot hare dienstboden spreken die het onbeschoftste zal zijnis de rijkstega Op het uur van den maaltijd verschenen de juffrouwen Fernandez, beide in het zwart gekleed omdat zij beide in den rouw waren, en men kon noch onderscheid in hare kleedingnoch in hare manieren opmerken. Zij spreken beide even zacht tot hare dienst boden zeide mevrouw Delman fluisterend aan haren man. Ja, zeide deze op denzelfden toon, en opdat wij niets zouden radenhebben die uile- spiegels gisteren morgen al hare bedienden naar Spanje terug gezondendie haar tot dusverre vergezeld hadden Het Duitsche volk is op de slagvelden verwilderd. De misdaden tegen de perso nen zijn in de laatste jaren op eene waar- ljjk onrustbarende wijze toegenomen. Een millioen Duitschers hebben op de slagvel den gezien, dat het menschenleven niet veel waarde heeft in de oogen van lien die ge- O O biedenduizende ljjken onder de wielen ver plet en onder de hoeven vertreden, hebben hun die waarheid in ontzettende tafereelen vertoond. Het dier met al zijn woeste in- stinkten is in die honderdduizenden, die helden geheeteu werden, ontwaakt en tot be wustzijn gekomen. De zucht naar genot groei de aan, de bandeloosheid noemde zich vrijheid en droeg hare eischen voor. De godsdienst verloor van zijn invloed. De Staat bond met hem den strijd aan. Hij noemde dat een strijd met de Kerkniet met den gods dienst. Het was eene vernuftige onder scheiding, maar die in het leven niet be staat. En de verwildering, die de kracht van haar eenigen tegenstander, den gods dienst, gebroken ziet, neemt hand over hand toe- Het socialisme, de godsdienst der ar men die geen geloof hebben, slaat breed zijne wortelen uit in dezen goed toeberei den bodem. Het verheft zijn hooft en vraagt van den kogel de vervulling zijner wenschen. Wel heeft men nog eene poging ge waagd om het socialiime vrij te pleiten ook van den tweeden aanslag. Het betoog luidde dat de aanslag onvruchtbaar zou geweest zijn, want al gelukte hij, dan was de kroonprins daar om zijn grjjzen vader op te volgen en over den schouder van dezen straalt het jeugdige gelaat en de flinke gestalte van den toekomstigen kroon prins ook reeds in het eeuwige offieierspak der Pruisische Herrschaften gestoken. Dit betoog lijdt aan eigenaardige zwakte. De mond die het bevel uitvaardigt voor een vorsten moord, zal voor eene tweede en derde herhaling van dat bevel niet terugschrikken. En Berlijn alleen bergt handen genoeg aan welke de uitvoering veilig is toever trouwd. Een eigenaardig licht werpt het vergaan van het Duitsche pantserschip, dat ook aan een komplot wordt toegeschreven, op al die woeste toestanden in het »god- vreezendec rijk. Van wie weet gij dat alles vroeg zijne vrouw. Allallallzeide mijnheer Delmanmet welbehagen glimlachendevoor mij kan men niets verbergen Gij weet hoe slim ik benHet is de kamenier van haar, die men Miriam heet, die mij alles verteld heeft. Gedurende deze samenspraakonderhielden de juffrouwen Fernandez zich met zuster Rosa, en overlaadden haar met vriendschap en voorkomend heid. De twee meisjes hielden zich op eerbiedigen afstand van de jonge lieden. De aankondiging dat de maaltijd gereed was, deed het gesprek ophouden. Men zette zich aan tafel, de meisjes spraken met terughoudendheid en echter op dien toondien men van menschen van fortuin kan verwachten. Eene soort van beschroomdheid merk te men echter in de houding van Miriam op iets droevigs en neerslachtigs in ieder harer bewe gingen. Wat Pepita betreftzij scheen hare leven digheid aan al de gasten mede te (leelen. Tegen het einde van den maaltijdboog zich mijnheer Delman naar zijne vrouwen fluisterde haar toe Ik laat mijn hoofd afhakken, als Pepita Ons dunkt er is reden tot mismoedig heid. De Evangelische Kerk, enkel van den weeromstuit van den Cultuurkampf ge heel met wonden overdekt; de Katholieke Kerk verlamd in hare dienaren, in hare verbannen en verstrooide bisschoppen, pries ters en nonnende Staat radeloos voor het geheim der toekomst, voor de maatschap pelijke ontevredenheden die tot een onweer broeien aan de lucht, en grijpend naar maatregelen tot beteugeling, die misschien do losbranding zullen verhaasten. Dat heeft dan het beginsel van de Staats- almacht afgewerkt, de schoone Sirene uit de Rijnsage die hare liederen zong en de stuurlie den betooverde, aan wier handen het roer be trouwd was van het Duitsche Staatsschip. Onafgewend den blik op haar gevestigd, zooals zij glanzend van eeuwige jeugd en van schoonheid daar boven op den hechten rotsgrond haar zetel geslagen had en op haar speeltuig de zoete zangen deed liooren, wilden zij haar het kostte wat het wilde verwerven. Zij zijn in haar tooverciikel gekomen, de verraderlijke wateren trekken hunne wielingen om het Staatsschip, de gevaren groeien elk oogenblik aan. Eu altijd duurt de oude verblinding voort en altjjd blijft het oog nog gericht op de Sirene der Staatsalmacht en altijd wordt het eenige anker, dat nog redden kan, zorgvuldig ge ketend gehouden in het Staatsschip, in plaats dat men het late uitschieten in den maal stroom des levens, in de plaats dat men aan de Kerk hare vrijheid hergeve, die hare kracht is bij het volk. Het OOSTEN. Nu men in het Radzivvill-paleis te Ber lijn de vredes-onderhandelingen voortzetten de gevolmachtigden besloten hebben hun be raadslagingen geheim te houden, verdiept men zich in gissingen. Volgens the Daily Telegraph zijn Enge land en Rusland het echter in algemeenen zin eens geworden over den grondslag, vol gens welken Rusland's aanspraak op een oorlogsvergoeding en die van de Turksche Staats-crediteuren zullen geregeld worden. Krachtens deze overeenkomst zal Turkije jaarlijks 6 millioen pd. st. opbrengen Anna niet is. Mevrouw Delman haalde slechts de schouders op, het gewone teeken, waarmede zij gewoonlijk de teekepen van slimheid van haren echtgenoot beantwoordde. Des avonds vulde zich de zaal van het hotel met vrienden, bloedverwanten en kennissen, die met het feest van vastenavond hunne nieuwsgie righeid kwamen voldoen, en kennis met de rijke Anna maken. Iedere moeder wenschte haar aan haren zoon toe, en de zonen waren zelfs niet at'keerig van eene erfgename van drie millioen al ware zij ook bultigkrom of mismaakt geweest. Maar daar de spaansche meisjes schoon waren maakte ook dit nog een onderscheid. Het woord „welke?" werd door ieder binnen komende uitgesprokendie in de zaal trad en de twee vreemdelingen zag. „Doet gelijk ik, en raadt!,, antwoordde mijn heer Delman op die soort van ondervraging. Het zal onnoodig zijn hier bij te voegendat de teleurstelling der nieuwsgierigen hunne onge rustheid evenaarde; zoo als mevrouw Delman Nieuw Bulgarije, Bosnië, Thessalië en Epi- rus leveren hiertoe te samen 2,500,000 pd. st. Deze 6 millioen zullen ingevorderd en verdeeld worden onder toezicht van een commissie, bestaande uit vertegenwoordi gers van de Europeesche Mogendheden. In deze commissie zal Rusland twee stemmen hebben, en Engeland, Frankrijk, Oostenrijk en Italië ieder één. Jaarlijks zullen 3 millioen aan Rusland worden betaald, tot de door Turkije ver schuldigde oorlogsvergoeding afbetaald zal zijn de andere 3 millioen zullen ten goede komen aan de bezitters van schatkist-bons. Tevens zal er een amortisatie- londs worden opgericht. Voor het geval dat het congres aan Epi- rus, Thessalië Bosnië en de Herzegowina autonomie mocht verleenen, hebben de Turksche gedelegeerden last, zich terug te trekken en te verklaren, dat Turkije niets anders zal doen dan de bepalingen van het tractaat van San Stefano uitvoeren. Ook is men te Berlijn bevreesd, dat er te Kon- stantinopel iets zal voorvallen, dat de po gingen van 't congres zou doen mislukken dit is echter slechts een door niets gerecht vaardigde onderstelling. O o Volgens een telegraphisch bericht uit Ragusa dd. 15 Juni, hebben er tusschen de Turken en Montenegrijnen wpder vijande lijkheden plaats gehad. Een groot aantal Turken trok de Bojana over en drong tot Montenegrijnsche voorposten door, die zich aanvankeljjk terugtrokken maar het ge vecht aannamen. Er werd den geheelen dag hevig gevochten. De opstand onder de Muzelmannen breidt zich uit ten noorden den Balkan, in de districten Gobrova en Lovatz. In de om streken van Boulair zijn Russische troepen ter versterking aangekomen. De Britsche vloot is uit de golf van Ismid, in de Zee van Marmora, naar het eiland Prinkipo (een der Prinseneilanden) voor anker gegaan. Dus alweer wat dichter naar Konstantinopel. Naar aanleiding van het verzoek der Alliance Israelite aan het congres om de burgerljjke gelijkstelling der Israëlieten in Rumenie te bevorderen, herinnert de Nord- zeer juist had gezegdis het ookmen groet eene arme wees niet op dezelfde wijze als eene rijke erfgename. Wat de jonge meisjes betreft, zij vermaakten zich met de onrust door dit ge heim veroorzaakten hoopten die nog te vermeer deren. De eerste dagen na de aankomst der vreemde lingen, scheen alles in het hotel Pymodan het onderst boven gekeerd te wordende nieuw aan- gekomenen brachten elk oogenblik nieuwe veran deringen aan. Eens was het Miriamdie een be zoek wilde brengen aan zuster Rosa, en deze bijna onder de pannen vond gehuisvest. Zij ging zeer opgewonden naar mevrouw Delmanen zeide haar op een toon van gezach, dat men in het hotel eene kamer moest gereed makendie min der hoog en gemakkelijker was voor eene vrouw van den leeftijd van zuster Rosa. Ahzeide mevrouw Delmanterwijl zij zich naar den wensch van Miriam schikteindien ik wist dat het Maria wasdie aldus tot mij sprakzou ik haar anders mijne tanden doen zien Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1