BUITENLAND. BINNENLAND. Engeland. Frankrijk. Duitschland. België. Amerika. Rusland. Koloniën. Turkij GEMENGD NIEUWS. deutsche Allg. Ztg., dat het handelsverdrag met Rumenie hoofdzakelijk niet tot stand is gekomen, omdat Duitsche Israelieten in Rumenie daarvan niet alle voordeelen had den kunnen genieten, welke daardoor aan Duitsche Christenen werden verzekerd. Het blad noemt de poging der Alliance zeer natuurlijk, en het acht een goede oplos sing der quasstie slechts mogelijk, wanneer voor alle eerediensten in het Oosten gelijke rechten worden geproclameerd. Het voornemen bestaat de Londensclie straat lantarens, door middel van electriciteit, gelijktij dig aan te steken en uit te blusschen. Onlangs is in eene vergadering van ingenieurs een plan behandeld van den ingenieur Fox om dit denk beeld 'uit te voeren. Volgens zijne berekening zou het gelijktijdig aansteken en uitblusschen van 3000 lantarens door middel van electriciteit jaarlijks eene besparing opleveren van ongeveer 2600 p. st., vergeleken bij de kostendie de tegenwoordig gevolgde methode met zich brengt. Den 10 werd in Hydepark te Londenonder voorzitting van den kardinaal Manningeene monstermeeting van afschaffers van sterken drank in gemeenschap met leden van matigheidsgenoot schappen, gehouden. De Daily News deelt mededat zij eene achtste Vialterpers heeft aangeschaftzoodat thans in den tijd van één uur 104,000 exemplaren van de courant kunnen worden gedrukt. 120,000 Exem plaren worden, naar zij mededeelt, met de och tend-treinen verzonden. Gedurende de afwezigheid van lord Salisbury is aan den Minister Gross de leiding van de buitenlandsche zaken opgedragen. The Times zegt, dat het Congres waarschijn lijk zal trachten de declaratie van 1856betrek kelijk den particulieren eigendom ter zeete wijzigen. Twee jonge dames die de functie van bruids meisjes waarnamen ter gelegenheid van het hu welijk van den Hertog van Norfolk en Lady Hastings zijn in den schoot der Katholieke kerk terug gekeerd. Een van hen zal den sluier aan nemen in een klooster waaraan tevens eene school voor arme kinderen verbonden is. De A-kademie van kunst en wetenschap heeft door toedoen van Mgr. Lavigerie een merkwaar dige oudheidkundige kaart ontvangen van de ruïnen van Carthago, opgemaakt door de aldaar missie hebbende paters. Nog zullen volgen de door hen opgegraven monumenten, met talrijke Punische en Latijnsche opschriften, alsmede be geleidende wetenschappelijke beschrijving. De kost#n voor den bouw der tentoonstelling bedragen 45,300,000 franks. Een treurig voorval heeft dezer dagen te Cha- teauvilluin plaats gehad. Een oud afgedankt sol daat heeft zich van het leven beroofd door op den spoorweg midden tusschen de rails te gaan staan en zich door een aankomenden trein te laten overrijden. Hij had het gelaat naar de lo comotief gekeerd. Aan zijnen hoed bezijden den weg vond men een stuk papier bevestigd met de woorden: „Ik sterf, om niet te bedelen." Na vooraf de Ministers van Oorlog en van Openbare Werken geraadpleegd te hebben heeft de hoofdcommissaris van de Tentoonstelling be sloten, dat van jl. Zondag af het garnizoen van Parijs vrijen toegang tot de Tentoonstelling zal hebben. Eiken dag gaat een detachement van 200 man, onder ;geleide van een officier, des morgens ten 10 ure naar de tentoonstelling en vertoefd daar tot 5 ure 's avonds. De soldaten mogen gaan waar zij verkiezen, 't zij alleen 't zij in groepen. Aan den Berlijnschen hofschilder, professor von Angeli, is opgedragen op het kasteel Glioike het portret van Prinses Marie, de verloofde van prins Hendrik der Nederlanden, te maken. Van regeeringszijde .bestaat' ter bestrijding der sociaal-democratie plan op een strengere handha ving vaii de perswet. Aan alle autoriteiten is stren gere handhaving van de perswet en de wet op het recht van vereen iging en vergadering aan bevolen. In het Beiersche stadje Oberickelsheim liet een zeker persoon zich in een herberg op een wijze over den Keizer uit, die den trouwen Duit- schen waard niet beviel. Deze meende echter de justitie, die het dezer dagen toch al druk genoeg heeft, niet lastig te moeten vallen. Hij meende ditmaal een rechtspleging op eigen hand te kunnen voeren eu hij deed 't flink. Hij diende den spreker een duchtige oorveeg toe „in naam des Keizers"; op een ferme tweede oorveeg werd de oneerbie dige gast onthaald „in naam van den Koning van Beieren", en daarop pakte de waard hem bij den kraag en smeet hem „in naam van het Duit sche volk" vierkant de deur uit. Zoo'n echte Bismarckiaan kwam, dunkt ons, den Bothen Adier 4e klasse toe! Men verzekert dat Duitschland, voor dat het Congres uiteengaat, een beraadslaging zal voor stellen over het socialistisch vraagstuk. De Zusters-Franciscanessen die eenigen tijd ge leden op last van het Gouvernement verdreven waren hebben thans toestemming verkregen om te Frankfort terug te komen. Er heeft zich in die stad eene commissie gevormd met het doel de aoodige middelen te verzamelen ten einde voor deze religieusen een asyl te stichten waar inva liden van elke geloofsbelijdenis zullen worden op genomen.. De Ursulinen-nonnen van Diiren hebben echter geen genade gevonden bij Dr. Falck. Zij moeten in dit najaar hunne woonplaats verlaten, even zoo de zusters van barmhartigheid die te Culm eene jonge-dameskostschool bestierden. Zekere Hasselman, van socialistische woelingen verdacht, is Zondag-avond te Barmen in hechte nis genomen wegens vergrijp tegen de openbare orde. Hij is naar de gevangenis te Elberfeld overgebracht- De Courrier de Bruxelles constateert, dat 44000 stemmen op Katholieke en 41000 stem men op liberale candidateu zijn uitgebracht. Toch hebben de liberalen het pleit gewonnen. Dit be wijst, dat de Belgische verdeeling der kiesdis tricten even ellendig is als bij ons. Het ministerie had den moed niet aan dat schandaal een einde te maken en is gevallen als het slachtoffer zijner eigene lafheid. Als een bewijs hoe levendig de strijd der libe ralen was bij de verkiezingen te Antwerpen kan dienen, dat vele huwelijken tot na de verkiezingen waren uitgesteld, opdat de huwelijksreis er niet onder zou lijden. Van de 12.500 kiezers hebben 11.495 gestemd. Van het nummer der Etoile Beige, waarin de uitslag der verkiezingen werd medegedeeld, werden 58,805 exemplaren verkocht! Zondag jl. hebben de liberalen uit alle deelen des lands te Antwerpen een bijeenkomst gehad, ter viering van den uitslag der verkiezingen. Met een stoomboot kwamen 700 Gentenaars en met den trein 400 Brusselaars in de stad aan, men kan nagaan welk een gejuich er plaats vond toen deze beide optochten elkaar ontmoeten op de Place Verte. In een der sociëteiten werden maar zoo eventjes twaalf redevoeringen afgesto ken, varieerende op hetzelfde thema: het succes van de liberalen. Vele familien hebben de stad verlaten om de liberale feestsoes niet te storen. In het gesticht der zusters van barmhartigheid te New-Orleans is onlangs een man van 102 jaren gedoopt. Deze zwerveling was op zee geboren» had als matroos de voornaamste zeeslagen van Nelson bijgewoond, was met Napoleon I naar St. Helena gegaan en op zijn ouden dag in Ame rika gekomen. Toen hij in armoede verviel werd hij in voornoemd gesticht opgenomen en verpleegd. Het socialismus begint ook in de nieuwe we reld het hoofd geweldig op te steken en een drei gend karakter aan te nemen. In Chicago hebben 5000 communisten zich op den militairen voet georganiseerd, en te San Francisco schijnt zich evenzoo eene groote beweging voor te bereiden De rechtsgeleerde commissie uit het Huis van Afgevaardigden heeft met 8 tegen 1 st. besloten te adviseeren, dat het 44ste Congres de door de wet aangewezen macht is om betreffende de uit komst der Presidents-verkiezing uitspraak te doen, en dat het Congres niet bevoegd is om het hero penen der kwestie aan eene andere rechtbank op te dragen. Het comité voor het onderzoek van de knoe ierijen bij de President-verkiezing in Louisiana heeft reeds allerlei schurkerijen, als meineed, omkoopirig, vervalsching van officiëele stukken, ten behoeve der verkiezing van den President Hayes gepleegd, aan het licht gebracht en den minister Sherman als een der voornaamste schul digen aangewezen. De rechtsgeleerde commissie schijnt, ter vermijding van verder schandaal, het debat over dit alles te willen jverhinderen. Bij Keiz. besluit is het aantal dienstplichtigen ter aanvulling van leger en vloot, voor dit jaar op 218,000 bepaald. Dergelijke cijfers spreken waarlijk niet voor den duurzamen vrede. Aangaande het in de Polit. Csrresp. openbaar gemaakte memorandum, hetwelk Turkije bij het Congres wil indienen, zegt het Journal de St.Pétersbourg: Indien de Porte ter1 ondersteuning liarer wenschen omtrent eene vermindering dei- verplichtingen, aangegaan in het tractaat van San Stefano, geene andere argumenten weet aan te voeren, schijnt het met hare zaak niet gunstig te staan. Er is een onderzoek ingesteld tegen ongeveer 300 personen, waaronder 40 stafofficieren, wegens frauduleuse handelingen bij de leverantie van be- noodigdheden voor het Russische leger in Turkije. Uit Timor wordt bericht, dat de Samarang, ter beschikking van den resident gesteld wegens menschenroof door strandbewoners van den baai van Ende op Flores gepleegd op in 't gebergte wonende landgenooten, een vergeefschen tocht naar die baai gedaan heeft, omdat al het strand- volk naar het gebergte gevlucht was. Aan deze zending was een bezoek van den posthouder van Ende met een aanzienlijk hoofd voorafgegaan, welke met een vijandig antwoord van het hoofd der rooverskampong was afgeloopen. Op Timor zelf moet de resident een dergelijk antwoord ont vangen hebben van den Keizer van Sonnebait in 't binnenland, die weigerde het recht van benoe ming van een opvolger in een deel van zijn gebied aan de Ned. Regeering- langer te erkennen. De berichtgever erkent, dat indien de binnenlandsche vorsten maar geen vijandelijkheden plegen tegen de Nederlanders of hunne vrienden, bij een be volking zoo onbeschaafd, alsdan veel door de vingers kan gezien worden, maar betreurt het voor ons prestige, dat de militaire bezetting van het fort van onze hoofdplaats op Timor is ingetrok ken. Tegen den heer van Daalen, den onstuimigen redacteur van den Javabode is weder eene druk persvervolging aangevangen. In den omtrek van Konstantinopel liggen 25,000 Russische soldaten ziek aan typhus en andere on gesteldheden. Sedert den aanslag van Keizer Wilhelmheeft de Sultan zijn paleis niet verlaten. De agitatie neemt toe. In de zitting van den Ministerraad zijn eenige softa's naar binnen gedrongendie de af zetting van den Sultan eischten. Zij werden ge arresteerd. De Nederlandsche socialisten de socialisten van het binnenland hebben op hun Utrecht- sche Congres het Duitsche socialistische program grootendeels overgenomen. De smid Ansing uit Amsterdam voer uit te gen het stelsel der liberalendie de socialisten te vriend zoeken te houden, om bij eene uitbar sting gedekt te zijndie hun nu en dan een brok toewerpenkloostergoederendoor anderen betaalde scholen enz., om hen bedaard te hou den. Hij noemde hen „onze vijanden die gedurig van stelling veranderen en nieuwe legioenen vor men (men zie slechts thans de liberalen in Duitsch land), omdat die judassen begrijpen, dat onze ellende grooter wordt en bijgevolg onze eischen, hoewel steeds dezelfde, zich krachtiger en stouter doen hooren." Zoo'n ondeugende smid! Van de Mogendheden, welke uitgenoodigd zijn tot deelneming aan het internationaal Congres ter bespreking van de quaestie van den dubbe len muntstandaardhebben thans Frankrijk, RuslandItalië HongarijeNederlandZwitser land en Griekenland die uitnoodiging aangeno men. Engeland, Oostenrijk, Duitschland en België hebben nog geen beslissend antwoord gegeven. Arnhem, 15 Juni. De tentoonstelling van tuinbouwvoortbrengselen, tuinsieraden en pluim gedierte te houden in Musis-Sacrum van 27 tot 30 Juni e. k. belooft bijzonder luisterrijk te wor den. Ofschoon de termijn van opgave voor inzen ding van bloemen etc. nog niet is verstreken is die opgave reeds zeer belangrijkterwijl de afdeeling pluimgedierte eene der voltalligste moet zijn, die immer is opgeleverd. Dagelijks hebben op het feestterrein matinées en soirées musicales plaats. Op Vrijdag en bondag avond zal de Directie der Ned. Rijnspoorweg-maatschappij extra avond- treinen naar Utrecht en Emmerik doen loopen ten einde de bewoners dier streken in de gele genheid te stellen geruimen tijd van de tentoon stelling te kunnen gebruik maken. Zandvoort, 16 Juni. In de gisteren gehou den vergadering van Commissarisen over het bad huis van minvermogenden is rekening en verant woording gedaan over het badjaar 1877. In het verslag komt o. a. het volgende voorHet Bad huis was geopend van 15 Juni tot 15 October. Gedurende dit saizoen werden verpleegd 6 man nen 14 vrouwen15 jongens6 meisjes en 9 kinderen, te samen 50 patiënten, tegen 69 in 1876 en 72 in 1875. Deze vermindering van het getal verpleegden wordt vooral toegeschreven aan de verhooging der verpleegkostenwaartoe com missarissen in een vorig jaar moesten besluiten. Vroeger toch waren die kosten voor lijders, door gemeenten of liefdadige instellingen gezonden t' 0,75 per etmaal en voor hen, die op eigene rekening kwamenf 1thans bedroegen zij res- pectivelijk f 0,90 en f 1,20. Vele aanvragen zijn dan ook ten gevolge van die verhooging inge trokken. Het aantal verpleegden ad f 1,20 bedroeg 17 en dat ad f 0,90 33 personen. Het aantal verpleegdagen bedroeg 3389, tegen 4994 in 1876 en 5607 in 1875. Gedurende het badseizoen zijn toegediend 2850 baden, waarvan 2153 zee-, 508 binnenbaden en 189 douches, met inbegrip van opstijgende en oogdouches. Van de 50 in dit saizoen verpleegden verlieten 36, of 72o/° het Badhuis volkomen hersteld, 7 vonden verbetering slechts 7, of 14%, keerden in denzelfden staat terug, waarin zij gekomen waren. Evenals vorige jaren is godsdienst- en lager onderwijs gegeven en bleek zulks van de zijde der patiënten op prijs gesteld te worden. Wat de tinancien betreft, daarin is de inrichting niet achteruit gegaanwel mag zij dit jaar niet wijzen op bijzondere giften maar de jaarlijksche bijdragen zijn ten minste niet verminderd. Amsterdam, 16 Juni. Gisteren werd voor het kantongerecht behandeld het proces tegen den veehouder te Sloten en zijn knecht, die be schuldigd werden aan eenige honden de staar ten te hebben afgehakt. De eisch tegen beiden isvijf dagen celstaf, f 25 boete en de kosten. Delft, 17 Juni. Een 24-jarig fabrieksarbeider alhier die gisteren-middag met twee kameraden zich naar het terrein der Stille putten buiten de Oostpoort begeven had om vogels te vangen, kwam op eene treurige wijze om het leven. Ge zeten op het dak boven een der beerputten trof hem een toevul, waaraan hij meermalen onder hevig was; hij viel ten gevolge daarvan in den put en was, toen hij er uitgehaald werd, een lijk. Rotterdam, 18 Juni Een 8-jarig knaapje viel gisteren-namiddag aan de Oost-Vest in het waterj Zijn 13-jarige broeder sprong hem na en redde hem. Iemand te Dresden had een prachtigen hond aan den zoölogischen tuin te Parijs ten geschenke gegeven. Den volgenden dag wist de hond te ontsnappen, en er verliepen drie weken, zonder dat men te weten kwam waar het dier gebleven was. Eindelijk kreeg de directeur een brief van den gewezen eigenaar te Dresden die hem be richtte, dat de hond naar zijn vorigen meester was teruggekeerd, en hem tevens verzocht het dier, waaraan hij nu om zijne voorbeeldige trouw bijzonder gehecht was, in zijn bezit te laten. De hond had alzoo een afstand van 300 mijlen af gelegd om weer in 't vorige huis opgenomen te worden. Hoe heeft hij dien weg kunnen vinden Te Amerongen had eergisteren het volgend ongeluk plaats. Een kuaap, die in 't grasland bezig was karmijn te zoeken, liep met het been in de zeisen, waardoor hij zich zóó zwaar wondde, dat hij onmiddellijk doodbloedde. Tegen den stationschef van Wolvega is door het Openbaar Ministerie bij de rechtbank te Hee- renveen eene celstraf van eene maand geëischt. als verantwoordelijk persoon voor de ontsporing welke eenigen tijd geleden aan zijn station plaats vond. Zondag is, nabij eene herberg tusschen Neer en Kessel, de knecht van den herbergier B. uit Baexem, doordien zijn paard op hol ging en hij het dier niet bedwingen kontusschen kar en muur verpletterd, zoodat hij kort daarop overleed. Op een der steenovens nabij Doesborgh kregen Woensdag 11. twee arbeiders twist, waarbij de een den ander zulk een geweldigen slag met een spade toebracht, dat de getroffene weldra aan de gevol gen overleed. Een sigarenmaker te Kampen is door de Zwolsche rechtbank, wegens moedwillige mishan deling zijner vrouw tot 6 maanden cel straf en eene geldboete van f 8 veroordeeld. Een jong meisje uit Veendam, dat onlangs de kermis te Groningen bezocht, vond dat het kunstenaarsleven pleizieriger was dan dat van dienstbodezij vatte daarom het plan op, zich maar dadelijk bij een troep aan te sluiten en ver trok er mede naar Zwolle. Hare familie werd dit spoedig gewaar en liet haar van daar terug halen. Naar men zegtheeft zij tot aandenken aan haar uitstapje een gebroken arm meê terug gebracht. Thans wordt gemeld, dat te Gybeland nabij Brandwijk, twee witte raven gevangen zijn. Op die manier zouden de witte raven gaan ophou den eene zeldzaamheid te zijn, en loopt eene onzer zegswijzen gevaar onbruikbaar te worden. Het algemeen bestuur van „Multapatior's Bond" heeft een adres aan den Koning gericht,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2