BUITENLAND. BINNENLAND. België. Duitschland. Frankrijk. Egypte. Denemarken. Oostenrijk. Turkije. Zwitserland. Luxemburg. GEMENGD NIEUWS. tussehen zijn altreden of den oorlog. Van een verbond met het toen nog sterke Turkije kon hij zeker zijn. De grootste fout echter beging hij, toen hij Engeland, dat drie weken lang hem voorstellen tot een ver bond deed, met uitvluchten afscheepte, in de hoop met Rusland afzonderlijk tot een bevredigende schikking te geraken. Ruslands wraak voor de afwijzing van het of- en defensief verbond is dezelfde, namelijk het Engelsch-Russi.s'che verbond. Engeland zal alles doen wat Andrassy compromitteeren kan. De billijkheid eischt te erkennen, dat Andrassy thans 't liefst oorlog zou willen maken, maar Engelands bondgenootschap kan hij niet meer krijgen. De Keizer en de hof- en militaire kringen willen van een oorlog tegen Rusland niets hooren en kun- o o nen thans Andrassy als minister zeer goed missen, terwijl ze hem drie maanden gele den niet konden laten vallen, zonder Enge land onmiddellijk tot een actief optreden te dwingen. De tegenwoordige mobilisatie van Oostenrijk is dan ook niets anders dan eene dekking van Andrassy's terugtocht. Het dubbele rijk Bulgarije is er onherroepelijk, Andrassy heeft den moed niet dit te beletten. Binnen 5 jaren zoo zegt men zullen Bul garije, Servie, Montenegro, en misschien ook Griekenland, een verbond gesloten hebben, waarvan het eerste slachtoffer Europeesch Turkije zal zjjn en het tweede na verloop van tijd Oostenrjjk-Hongarjje. Dit zal het geval zijn der politiek van Andrassy en Salisbury. Rusland gaf het tractaat van San Ste- fano schijnbaar op om het feitelijk ten uitvoer te leggen. Salisbury bestreedt het, om het ten slotte toch toe te laten en Andrassy onderteekent Oostenrijks uittre ding uit de rij der groote Mogendheden. Over het feest, <lat de liberalen Zondag te Antwerpen gevierd hebbenzegt het Handelsbl. van Antwerpen het volgende Indien wij eene vergelijking mochten maken, zouden wij zeggendat het Zondag Allerkinde rendag is geweest te Antwerpenen de losgebro ken jongens van alles hebben gebruik gemaakt dat er bestondom aan de redelijke burgerij het huis eens heel onaangenaam te maken. Naar men verzekert, is het nieuwe Kabinet aldus samengesteldFrère-Orbanpresident van den Ministerraad en Minister van buiteidandsche zaken; Bara, justitie; Van Humbeeck, onder wijs; Saincteletteopenbare werken; Graux, finan- tien; Rolin-Jacquemynsbinnenlandsehe zaken; generaal Benard oorlog. Waarschijnlijk zullen de Kamers tot eene bui tengewone zitting bijeengeroepen wordenom goedkeuring van haar te verkrijgen op de op richting van een Ministerie van onderwijsdat tot nog toe niet bestaan heeft. De behandeling van de zaak 't Kint, den gewezen directeur van de Banque de Belgique, voor 't Hof van Assises in Brabant zalnaar de Independence verneemt, eerst plaats hebben na de vacantie, vermoedelijk in October. De synode van de oud-katliolieken te Bonn heeft met 75 tegen 22 stommen beslist, dat het verbod van het canonisch recht hetwelk aan de priesters van den rang van subdiaken af het huwelijk ontzegtbij de oud-katholiekengeen beletsel voor het huwelijk noch een hinderpaal voor het bestuur en de zorg der zielen is. De beslissing betreffende het celibaat was on- noodigimmers het meerendeel der herders van het kuddeke Beinkens had deze hinderpaal al lang overgestapt. Verscheidenen hunner zooals Wattericli, Luccijnski enz, zijn burgerlijk ge trouwd, anderen houden er een huishouding op na, zonder zich aan eenige formaliteit, zelfs bur gerlijke te storen. Volgens hetgeen eenige bladen meldenzou Dr. Doellinger op het punt zijn in den schoot der eenig ware Kerk terug te keeren. Op een der telegraafkantoren te Berlijn kwam dezer dagen een hofiakei met een bundel depê ches die naar Perzië moesten geseind worden en zooals de brenger mededeelde, de groeten van den Scliach aan zijne vrienden en bekenden bevatten. De telegrafist overzag vluchtig de de pêches en vroeg, of de lakei ook het noodige geld, dat zij kosten zouden, bij zich had. Toen dit ontkennend werd beantwoord, weigerde de ambtenaar de groeten van den Schach over te seinen. En of nu de lakei al verzekerde, dat het hof, dat de Schach er goed voor was, de telegrafist bleef er bij, „eerst betalen." En zoo wandelden dan de groeten van den Schach weer terug van waar zij gekomen waren. Dc Schach zal eindelijk hebben moeten besluiten boter bij den viscli te doen, als hij zijn complimenten naar Perzië over wilde hebben, 't Schijnt, dat men den Schach te Berlijn nog van vroeger kent en zijn crediet er niet groot is. Te Chemnitz, het bekende brandpunt van het socialisme in Saksen, waar de vorige keer de socialistische woordvoerder Most was gekozen, zijn in de kiesvergadering zooveel liberalen op gekomen dat de socialisten, geen kans ziende om zich zelfs te doen hooren, tumult begonnen te maken, waarop de bijeenkomst door de politie werd gesloten. Le Bien Public kondigt aan, jlat in de eerste dagen van Juli een groot dagblad zal verschij nen onder den titelle Voltaire. Blijkens een depêche uit Havre heeft jl. W oens dag in de haven aldaar een ernstig ongeluk plaats gehad. De naar Honfleur vertrekkende stoom boot Franqois I is overzeild geworden door het stoomschip Alliance, komende van Southampton. Verscheiden personen zijn verdronken en negen zijn gevaarlijk gekwetst, Nadere bijzonderheden ontbreken. Koning Ferdinand van Portugalincognito reizende onder den naam van graaf Villaviciosa, en zijn zoon, de infant hertog van Coïmbrazijn volgens den „Univers" te Pau aangekomen, van waar zij zich ter bedevaart naar Lourdes bege ven. De directeur der Tentoonstelling, de heer Kranz heeft geëischt, dat maarschalk Mac-Mahon even als ieder gewoon sterveling voor een doorloopen den toegang tot de Tentoonstelling 100 francs betalen en zijn portret deponeeren zou. De Figaro, die dit verhaalde, zeide in een volgend nummer, dat hij van talrijke personen brieven had ontvangen, waarin verontwaardiging over dit feit werd uitgedrukt. Al had Mac-Mahon willen betalen, dan zou men nog zoo lomp niet hebben moeten zijn het geld aan te nemen. Groo- tere beleediging is een Fransch regeeringspersoon wel nooit aangedaan. Te Alexandrie is eenige dagen geleden het vol gende verschrikkelijke voorval gebeurd. Een jong Italiaan, die laat in den nacht uit een café naar huis ging, werd op de openbare straat door eenige vermomde schavuiten, die op hem loerden, overvallen en naar een afgelegen- huis in de voorstad meêgenomen, waar men hem eenige uren gevangen hield en hem in dien tijd tatoeëerde. Deze handeling bestond daarin, dat men hem met een naald en een bijtend onuit- wischbaar vocht op het voorhoofd en op de wangen de drie volgende italiaansche woorden etste Ladro (roover), traditore (verrader) en ruffiano (woeste ling). Nadat het geschied was, gaf men hem de vrijheid. Als reden van dat tatoeëeren noemt men de wraakneming van iemand die te dien einde de hulp van eenige schurken had ingeroepen. De Italiaansche consul-generaal heeft bevolen een streng onderzoek in te stellen. Het jonge mensch behoort tot eene aanzienlijke familie te Ancona. De Deensche regeering zal op verzoek van de Duitsche regeering, met kracht de propaganda der sociaaldemocratische beginselen bestrijden. Ook daar te lande schijnt deze partij hare ver takkingen te hebben. "Weenen, 20 Juni. In het Huis van Afgevaar digden heeft de Minister-president, antwoordende op een interpellatie betrekkelijk het vermoorden van Turken in Dalmatië, verklaard dat de Begee ring reeds de krachtigste maatregelen heeft geno men, ten einde volkomen voldoening te ver krijgen. Het Huis heeft in derde lezing aangenomen het wetsontwerp betreffende de invoering van de wet op het „Vergelijk." Daarmede is dit onder werp in het Huis afgehandeld. De Sultan maakt een groote opruiming onder zijn vroegere dienaars. Behalve den opperkoffij- kooker Mahmud en nog een anderen uitverko rene uit zijne omgeving heeft hij aan alle ad judanten en bedienden congé gegeven. Zelfs de de nizams, die vroeger het paleis bewaakten wantrouwde de Sultan, daar zij onder bevel van een generaal stonden. Hij heeft nu zijn persoon uitsluitend aan de Tsclierkesseu toevertrouwd. De groote Ghazi-ösman is middelerwijl hofmaarschalk geworden omdat de Sultan vertrouwt dat deze zijn paleis in een vesting veranderen, waarin hij zich even goed tegen zijn zamenzweerders zal kunnen verdedigen als Osman in Plewna tegen de Bussen. Den vroegeren hofmaarschalk, Said- pacha, ex-Marine-Minister heeft de sultan tot gouverneur van Angora benoemd, wat even zoo veel beteekent als den man te verbannen. Den anderen Said-pacha heeft men als gouverneur naar Brussa gezonden. Een derde autoriteit de pas afgetreden Grootvizier Sadyk is zonder post naar Klein-Azie verbannen. Een van de duurste liefhebberijen is zeker het oud katholicisme in Zwitserland. Het kanton Bern alleen betaalt voor deze weelde het sommetje van ƒ50000 frc. voor de oud-katholieke professoren. Wijl nu het canton slechts 2 exemplaren oud- eatholieke studenten heeft, zoo kost ieder dezer knapen jaarlijks 25000 franks. Zoo ver gaat de haat tegen de Roomsche Kerk De Begeering heeft aan de bladen eene me- dedeeling gezonden, waaruit blijkt dat er zich in de hoofdstad een voorloopig dames-comité heeft gevormd, bestaande uit echtgenooten en dochters van leden der Begeering en van den Gemeenteraad, ter inzameling van bijdragen voor een huldeblijk aan prins Hendrrk bij gelegenheid van zijn huwelijk. In een corresp mdentie uit Oosterhout in de N. Rott. Ct., waarvan (1e schrijver zich erg ver stoord betoont omdat (1e B. Katholieken (de ultramontanen, zegt hij) tegen de wet op het lager onderwijs petitioneeren, wordt gezegd dat daarbij pressie op eenvoudige lieden wordt uitgeoefend. „De groote menigte is afhankelijk", zoo heet het „en kan gemakkelijk in zijn tijdelijk bestaan ge troffen worden en honger is een scherp zwaard". Wat er waar is van de beweerde pressie, weten wij niet; maar aan het laatste gezegde van den schrijver, in algemeenen zin geven wij onze volle adhaesie. Het komt ons echter voor, dat de voorstanders van het thans aanhangig wetsontwerp daarover maar stilletjes zwijgen moesten. Daarin, immers wordt het verstrekken van onderstand aan de armen afhankelijk gemaakt van de voorwaarde, dat die armen hun kinderen naai de openbare school zenden. Zoo ooit dan mag daarbij gesproken worden van den honger die een scherp zwaard is. Vrijdag jl. hebben de anti-revolutionairen aan Z. M. den Kon ing een adres aangeboden betreffende het wetsontwerp op liet. lager on derwijs,Ivoorzien van 133,000 handteekeningen. Doesborgh, 20 Juni. In de afgeloopen week kregen twee werklieden op een steenoven in onze nabijheid met elkander twist. Van woorden kwam het tot handtastelijkheden, en een der twistenden ontving van den ander zulk een lievigen slag met een spade dat hij niet lang daarna aan de ge volgen stierf. 's G-ravenhago20 Juni. Dinsdag zijn in de vergadering van het Kon. instituut van ingenieurs proeven genomen met de bekende phonograaf. Deze machine (vervaardigd door den heer Menger te Amsterdam) drukt en spreekt. De proeven hebben uitstekend voldaan. Een der leden maakte de opmerking, dat dit, verbonden met de bekende typophono (het bekende instrument dat het geluid verdubbelt) de oplossing van het vraagstuk vol komen zou maken; Amsterdam, 21 Juni. Met den handel en de nijverheid is het hier droevig gesteld. Duizende handen zijn zonder werk, en 't zal kort duren of honderden worden zonder brood. Als jen bewijs kan dienen, dat toen Zaterdag-middag ten 2 ure de inschrijving geopend werd om bij den stad- reinigings-dienst geplaatst te worden, reeds ten 12 ure meer dan 200 flinke, stevige mannen zich om het lokaal verdrongen. Dit getal groeide allengs aan en ten 2 ure verdrongen zich letterlijk on geveer 500 personen, om zich het eerst op de lijst te doen inschrijven, aangezien slechts een lOOtal benoodigd was, en men in (1e meening verkeerde dat de eersten de beste kansen hadden. Het ging hierbij zoo druk en onhebbelijk toe, dat (1e hulp der politie moest ingeroepen worden om de orde onder deze werklievende mannen te bewaren. Ook voor de betrekking van dienaar van politie, waarbij een 300 mannen kunnen ge plaatst worden, geven zich honderden aan; en voor eenige vacante betrekkingen van inspecteur is het getal sollicitanten legio, onder welke zelfs officieren van Zr. Ms. leger. De bezoldiging is voor inspecteur 2e kl. ƒ1200, le kl. ƒ1500. Kampen, 20 Juni. Bij de dd. schutterij alhier zijn nog maar steeds geene officieren benoemd. Eergisteren-avond heeft onder kommando van den nieuwen kommandant, De Tourton Bruins, de eerste exercitie van dit jaar plaats gehad, mei, behulp van eenige officieren van het instr.-ba taljon. 's Hertogenbosch, 20 Juni. Heden-ochtend is uit de stadsgracht opgehaald het lijk van ze keren v. li. opzichter bij den aannemer dei- stadsreiniging alhier. Hij werd sedert Donderdag vermist en schijnt door een of ander toeval te water geraakt te zijn. Smilde, 19 Juni. heden-nacht is een inge zeten gearresteerd wegens diefstal van een paard te Dedemsvaart gepleegd. De vrouw van den gearresteerde heeft zich kort daarop door worging van het leven beroofd. Delft, 18 Juni. Ter gelegenheid der tentoon stelling door de Hollandsclie Maatschappij, te houden te Delft 1822 September a. s. zal eene verloting worden gehouden waaronder aanzien lijke prijzen zooals een span paarden, een paard, met rijtuig 6 vette ossen of koeien, 15 vette schapen en onderscheidene andere voorwerpen van waarde. Er worden hoogstens 25000 loten uit gegeven a 1 per lot. Van een goed ingelichte zijde vernemen wij, betreffende den in het tuchthuis te Leeuwarden overleden veroordeelde Jut, het volgende: Jut gedroeg zich, in de gevangenis, evenals zijn lot- genooten, zeer bedaard. In verband met, of met het oog op zijn vroegere levenswijze vermagerde hij wel eenigzins, doch hij was overigens gezond. Voor een paar maanden kreeg hij een longont steking, die in galoppeerende tering overging. Zijn zwakte was mede oorzaak dat hij spoedig over leed. Hij sprak veel over zijn moeder, en legde ook betreffende den moord t,e 's Gravenhage ver klaringen af, (lie 't intusschen minder doelmatig is, publiek te maken. Te Amsterdam hebben weder eens militairen (twee mariniers), in een twist met drie burgers, met hun sabels de burgers verwond. Een nacht wacht weerde een slag van den sabel met zijn ratel af, en nam een der mariniers in hech tenis. Het perpetuum mobile, dat al sedert eeuwen gezocht en als onmogelijk beschouwd wordt, zou naar men zegt, gevonden zijn, althans in dien zin, dat het aan een eenvoudigen smid te Merse- burg, na een inspannenden arbeid van 18-jaren gelukt moet wezen een machine zamon te stellen die door de enkele werking der zwaartekracht in beweging gebracht en gehouden wordt. De Gar- tenlaube noemt de zaak even vernuftig als een voudig het ei van ColumbusVolgens opgaaf van den uitvinder, Horstmann genaamd, ontwik kelt de machine, die hij deed werken en welker snelheid van beweging, gewoonlijk -t5 omwente lingen in de minuut, tot verbazing en bewonde ring van een ieder zelfs na geruimen tijd niet verminderde, twee paardekracht. De uitvinding zal, Volgens het oordeel van zaakkuudigeii, ook al mocht zij geen perpetuum mobile in den volsten zin van het woord blijken, voor het machinevak van de grootste beteekenis zijn. Gisteren-morgen werd te Nijkerk op last van den burgemeester in hechtenis genomen een aldaar wonende dienstmeid, beschuldigd van kin dermoord. Hedenochtend arriveerden (1e rechter commissaris, de officier van justitie en de Jgriffier bij de rechtbank te Zwolle, die, bijgestaan door twee geneeskundigen, eene schouwing over het lijkje hebben gehouden en een verder onderzoek naar deze zaak hebben ingesteld. Naar men ver neemt, heeft de verdachte hare misdaad bekend. Zij is heden-namiddag gevankelijk naar Zwolle opgezonden. De stoomboot Maasstroom heeft op de Maas nabij Chariois eene roeiboot overvaren, waarin twee personen bezig waren peilingen te verrichten. Met moeite werden zij gered. Een van hen is vrij ernstig aan een der beenen gewond. Gisteren-namiddag is de arbeider W. Op- gelder, werkzaam aan (1e ketelkribben bij Kampen, overboord gevallen en verdronken. Hij laat eene vrouw met 3 hulpbehoevende kinderen na. Een moeder te Stads-Kanaal, beschuldigd van kindermoord, is in gerechtelijke bewaring gesteld en vervolgens naar Winschoten getrans porteerd. Onder de afdeeling kleedingstukken heeft Mevr. Rousseau op de l'arijsche tentooustelling twee hoedjes ingezonden. Het een is van geciseleerd paarlemoer het andere van geciseleerd goud, beiden zijn met kant versierd. Het eene kost 2800, het tweede 2000 francs. Onlangs sloot het districtsbestuur van „Eigen Hulp" te Deventer een contract met een spek slager, voor de levering van zijn waren, 't Gevolg daarvan ig, dat vele spekslagers te Deventer hunne prijzen nog lager gesteld hebben, als de leveran cier van „Eigen Hulp." Radicaal middel tegen slakken in broeibak ken, kweek- en bloemkasten. Hiertegen bestaat, volgens een mededeeling in „Sempervirens," geen beter middel, dan kommen of bakjes, tot een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2