BUITENLAND. BINNENLAND. Rusland Engeland. Frankrijk. België- Duitschland. Spanje. GEMENGD NIEUWS* verdedigen dan zij 't gedurende den oorlog deden. Of zij daarop hetzelfde succes zullen hebben zal hoofdzakelijk van Engelands houding afhangen, dat echter, gelijk bekend is, in het memorandum van 30 Mei ver klaarde wegens Batum geen oorlog te zullen voeren. Het zal moeielijk zijn voor de congres leden om het een ieder naar zin te maken; thans naar men verzekert zal de Bessara- bische quaestie niet ten gunste van Rumenie uitvallen al hebben de Rumeensche afge vaardigden de bepaalde instructies om niet te transigeeren. Griekenlands wenschen ten aanzien van uitbreiding zijner grenzen vinden bij enkele Mogendheden steun. Maar gisteren nog zeide de eerste Turksche gevolmachtigde in een particulier gesprek met een der congresleden dat de Porte geen stap verder gaan zou dan zij in het tractaat van San Stefano toestond, zoodat Griekenland groote moeite hebben zal zijne wenschen bevredigd te krijgen. In de zitting van het congres op den 26en Juni kwam de Bulgaarsche quaestie op nieuw aan de orde. Aan de Morningpost van gis teren wordt daaromtrent uit Berlijn geseind, dat het Congres Maandag bepaalde dat Rumelie binnen 6 en Bulgarije biunen 9 maanden door de Russen ontruimd zal wor den. Nadat dit plaats gehad heeft, zal, zoo bepaalde het Congres tevens, eene tijdelijke, gemengde Europeesche bezetting plaats hebben. Ook stelde het congres de wijze van verkiezing van den Bulgaarsclien vorst vast. De grensregeling van Bulgarije zal aan eene speciale Europeesche commissie wor den opgedragen Naar men zegt zullen alle Donau vestingen en in 't algemeen alle vestingen in Noord-Bulgarije geslecht wor den. Omtrent Antivari is nog niets beslist. De Provincial-Correspondent zegt aan gaande het congres de volgende beteekenis- volle woordende algemeen heerscheude geest van gematigdheid en van beslist vre- delievendeu wil, is een waarborg voor de voltooing van het groote vredeswerk. Het is voor den algemeen gedrukten toestand te hopen dat dit blad waarheid gesproken heeft. De Rumeniers denken er anders over. Zij maken zich geen illusies meer, zij gevoelen dat Europa hen in den steek laat, maar, zoo zeggen zij deze fout zal aan Europa gewroken wordenwant over een tiental jaren zijn de Russen te Konstantiuopel. Graaf Schouwalofi' heeft zich uren lang met graaf Andrassy bezig gehouden, om de commercieele beteekenis voor de Oosteu- rijksch-Hongaarsche monarchie aan te too- uen van een directe spoorwegverbinding van de Hougaarsche grenzen naar Saloni ka, welke een groot deel van den Levant- handel over Oostenrijk zal trekken. Iutus- schen ontbreekt 't niet aan personen die dezen Russischen ijver voor de belangen der OostenrijkschHongaarsche monarchie wantrouwen en op goede gronden de overtuiging koesterendat de groote handelsweg zal blijven, zooals hij nu is en van jaar tot jaar in bloei toeneemt, na melijk langs den Donau, de Zwarte Zee en den Bosporus, lgnatieff moet vroeger eens gezegd hebbendat Rusland na den oorlog Odessa tot de eerste haven van 't Oosten maken zou. Den goeden Oostenrij kers moge de illusie blijvenwelke zij zich van hunne directe spoorwegverbinding voor stellen. »In één woord, de toekomst zal leeren dat niet ten onrechte beweerd is, dat Rusland op schitterende wijze zijne revanche neemt." Omtrent liet gebeurde te Kalischiu ltussUch- l'olenwaarvanj per telegraaf melding is gemaakt, meldt de Kuryer Poenanski nader, dat de ongeregeldheden hebben plaats gehad in de nabijheid der St. Nicolaaskerk. bij gelegenheid vun den H. Sacramentsdag werd er namelijk eene processie gehouden. Eenige personenwaaronder Israëlieten" hadden er op geschimpt en dit had aanleiding gegeven tot het conflictdat zich on middellijk ernstig liet aanzien. In het Berlijnsehe telegrem werd vermeld dat de synagoge en ver scheidene winkels zijn geplunderd en er dertien personen zijn gedood. Volgens de Kuryer Poz- nanski moet het echter nog heviger zijn toegegaan daar een aantal huizen letterlijk zijn ge sloopt en een groot gedeelte der Joodsche bevol- king naar Pruisen is gevlucht. De bijzetting van het lijk van George V heelt den 24 Juni ten 11 uur te Windsor plaats ge had. Koningin Victoria, de Prins van Wales, Prins Leopold, Prinses Beatrix en andere leden der Engelsche koninklijke familie woon den die plechtigheid bij. Toen Prins Ernst van Hannover gisteren de in signes van den door zijn overleden Vader ge dragen Orde van den Kouseband aan Koningin Victoria teruggaf, begiftigde de Koningin hem daarmede in tegenwoordigheid van Prins Leopold en den Prins van Wales. Prins Ernst August van Hannover thans Her tog van Cumberland, zal, volgens de Temps een manifest uitvaardigenwaarin hij zijn rech ten op den Hannoverschen troon handhaaft. Dezer dagen, zoo verhaalt Paris-Journalhad den 16 personen een souper in een der restau rants te Parijs besteld. Na afloop werd hun met het oog op de Tentoonstellingeen rekening voorgelegd van 9103 franks. Van zelf weigering om zoo enorm veel te betalen. De restauranthou der laat zieh afdingen tot 4000 franks. Toch hebben nog 2 van de 16 geweigerd hun aandeel te voldoen en zullen deswege een proces aan vangen. Te Villefranche-sur-Saone is gisteren een hevige schok van aardbeving gevoelddie tien seconden aanhield, in de richting van het noorden naar het zuiden. Schoorsteenen werden omvergeworpen en in de muren ontstonden spleten. De menschen dachten eerst aan hei springen van een stoom ketel zoo hevig was het rumoer van den schok. De thermometer wees 25o in de schaduwde barometer teekende 767 mm.; de wind was noordelijk. De Schab van Perzie heeft een uitstapje gedaan naar Fontainebleauwaar hij twee dagen heeft doorgebracht en in het Hotel de Prance et d' Angleterre is afgestapt. Zijn gevolg bestond uit vijf personen en eenige bedienden. Bij zijn ver trek eischte de kastelein 14,000 fr. van hem. De Schah vond dit wat al te veel en weigerde te betalen. De kastelein werd hierop grof; maar nu kwam de kolonel Lamorelledien Mac-Ma- hon ter beschikking van den Schah had gesteld om dienst te doen als adjudant, tusschen beiden en gaf den kastelein, uit naam van liet door hem vertegenwoordigd Hoofd des Staatste ken nen, dat hij zwijgen moest, indien hij niet an ders dan grof kon zijn. Tevens verklaarde hij hem, dat hij naar Parijs kon komen om zijne rekening met den Schah te vereffenen. De vorst van Perzie was te minder geneigd den kastelein 14,000 fr. voor twee dagen verblijf en voeding te betalen, daar hij in het Grand Hotel voor zich en zijn sreheele gevolg niet meer dan 3000 fr. per dag betaalt. Het liberalisme viert thans te Gent, te Ant werpen enz. feest op zijn manier. De sterke drank heeft de bovenhand; de helden der fees ten en feestjes zijn, behalve de nieuwe ministers en andere „voorname" leiders, de eerste schreeu wers uit de achterbuurten. De Katholieken laten het kanalje begaan; anders kwam "t van zelf weer tot straatgevechten. Liberale mannen en vrouwen loopen zingende en tierende, bij dui zendtallen rond, met groote plakkaten aan de hoeden, waarop gedrukt staat: „Leve de libe ralen met blauw gekleurde bezemsblauwe vlaggen en wimpels (blauw is sinds de laatste dagen de kleur der liberalen,) met rouwvlaggen zelfs. Zij schreeuwen wat zij schreeuwen kunnen (i bas Maloueen thans onzinnigen kreet. Het Frankensteiner Kreisbl. behelsde de vol gende waarschuwing: Ik waarschuw bij dezen iedereen, de lasterlijke tongen tegen mij in toom te houden, daar ik ze (die tongen) anders gerech telijk zal laten vervolgen. In Pruisen is het reeds zoover gekomen dat er schelmen zijn, die er hun werk van ma ken vreesachtige lieden voor zekere som gelds af te zetten, door hen te bedreigen hen anders wegens majesteitsschennis in woorden aan te klagen. Volgens de Ilannov. Courier heeft prins Ernst August, zoon van den gewezen Koning van Ha nover, met de Pruisische Begeering eene over komst aangegaan, krachtens welke hij den titel van Hertog van Cumberland en Erfprins van Bruuswijk-Lüneburg zal aannemen en hem het in beslag genomen vermogen zijns viiders zal worden teruggegeven. Koningin Mercedes bezweek Woensdag ten half een uur. De jeugdige vorstinwier huwelijk met Koning Alphousus XII nog slechts vijfmaan den geleden met zooveel sympathie en blijde verwachtingen gevierd werd, onderging het lot voor ieder sterveling weggelegd. Na de gelukkig doorstane crisis in den nacht van Zondag, die nog een flauwe hoop bij Ko ning Alphonsus verlevendigde, bracht de konin gin den Maandag en den daarop volgenden nacht betrekkelijk kalm door, zondar dat haar toe stand verergerde. De geneesheeren verklaarden dat er nog hoop bestond, als de bloeddiarrhee maar niet terugkeerde. De Hertog van Montpensier en de Infante- Maria Louisa ouders der koningen waren bijtijds aangekomen om door hunne dochter toegesproken te kunnen worden. De diep betreurde overledenegaf in de armen des Konings den geest. Duidelijk merkbaar is de lente voorbij, want het geroep van menige vogel dat bij het eerste morgenkrieken werd vernomen, is verstomd. Se dert de helft van Mei is het weer onbestendig gebleven tot voor weinige dagen. De temperatuur was zeer afgewisseld, in de voorlaatste week zelfs koud. Voor den inoerbezienboom, die goed beladen, en voor den wijnstok, wieus bloeitijd aanstaande is was het weer ongunstig. Ook de snijboonen zijn bijna niet vooruitgekomen. Warmte alleen kan nu het rijp worden 'van de moer bezie, de groei van den wijnstok, de teelt van de snijboonen en ander teeder gewas doen ge lukken. Hierop jbestaat vooruitzicht als de zomer het zoo ernstig blijft meenen als hij zich heeft ingesteld. Zooals kon verwacht worden komen de aardappelen nu goed aan en zal de Hollandsche markt welhaast bijna overvloed hebben van die vrucht. Van sappige aardbeziën wordt overal een ruime pluk gedaan en de aalbes begint te kleuren. De bouwlieden brengen nu langza merhand hun berg in top met geurig hooi, dat onder een schitterenden zonneschijn wordt bin nengehaald. Iri de kweekerijeu en lusthoven kan een getintel van kleuren, dat de bloemen ten toon spreiden, het oog bekoren. Bovenaan prijkt dit jaar de roos die vooral wegens het somber regenachtig weer niets van baar glans verloor een rijkdom van knoppen en bloemen aanbood en haar roem, als koningin der bloemen luistervol handhaafde. 's Gravenhago26 Juni. Gister-avond ont stond tusschen een echtpaar aan den Zuidwal woonachtig een twist die zoo hoog liep dat de man het voornemen opvatte om zich door een bad te verkoelen of den dood in het water te zoeken. Hij liep de deur uit, gevolgd door zijn vrouw, die schreeuwde: „Help! help! mijn man gaat zieh verdrinkenTegenover het Gasthuis sprong hij iu het water doch aan den kant, zoodat hij dadelijk op het drooge kon gebracht worden. Onder geleide van een groote volksmenigte werd hij naar de echtelijke woning teruggevoerd. Breda, 26 Juni. Gisteren-middag is de blik sem geslagen in den schoorsteen der cantine van de kazerne. Vier soldaten die zaten te dominee- ren, vielen van schrik achterover, doch er werd geen schade aangericht. Venlo, 26 Juni. De wisselwachter Nieuwen- huis, van het staatsspoor, had het ongeluk bij het aanhaken van een Pruisischen wagen te struikelen, liet gevolg hiervan was dat de trein, die reeds in beweging was, over hem heenging en hem beide beenen van het lichaam sneed. De ongelukkige een oppassend huisvader van drie kinderen, is spoedig daarna overleden. Botterdam, 27 Juni. Heden-ochtend werd aan de Kipstraat een paard, hetwelk voor eun waterwagen was gespannen, schichtig, waardoor het zijdelings uitweek. Een daar aanwezige werkman kwam met den wagen in aanraking, viel en kreeg een der wielen over de borst. Onmiddellijk werd hem geneeskundige hulp verstrekt doch het bleek, dat hij, zichtbaar althans geen letsel had bekomen. Arnhem, 2T Juni. Op de honden-tentoon stelling zijn de eereprijzen toegekend aan prins A. zu Solms-Braunfels. De bestuurprijs voor ap- porteerhonden werd toegewezen aan Z. M, den Koning. Voorts verkregen o. a. nog prijzen: II. graaf van Bentinck van Middachf.cn, voor een drift van minstens zes drijfhonden, J. Canters te Zutfen, voor een „Langhariger Hiihnerhund"; C. Craandijk, te Apeldoorn, voor een New-Found- laudschen hond. De heer Koenaart van Zwolle die den kleinsten hond had geexposeerd ontving een bestuursprijs. Botterdam, 26 Juni. Naar wij van goederhand vernemen, is de toestand van den minister van Oorlog, die in het Ziekenhuis alhier, onder be handeling van dr. F. Bienderhoff, met het beste gevolg eene operatie heeft ondergaan, zeer be vredigend. De afgeloopen nacbt was rustig. Koorts heeft zich niet vertoond. Haarlemmermeer. 26 Juni. Heden hadden de feesten plaats, ter herinnering aan In t droog maken der Haarlemmermeer, nu 25 jaren geleden. De optocht is uitmuntend geslaagd. Vooraf ging de verledene vischvangst toen volgden de pol derwerkers met wagen en afbeeldingen van ma chines daarna muziek, de hoofdcommissie, drie wagens, voorstellende den landbouw, den akker bouw en de zuivelbereiding, allerlei landbouw werktuigen, stoomdorschmachines met acht bonte paarden in Haarlemmermeer geboren, wagens met eerejuffers in de nationale kleederdrachten, enz., tal van vaandels, geëscorteerd «loor 180 ruiters. Na den optocht hield de voorzitter de heer Bultman de openingsrede. Terugkomende aan het raadhuis, werd de stoet onthaald op gezang van de schoolkinderen. De volkspelen voldeden goed en de geest van het volk is uitmuntend. Arnhem, 27 Juni. Op de Vrijdag 11. gehouden algemeene vergadering van deelnemers in de hier ter stede op te richten „Vereeniging tot keuring van levensmiddelen" werd het door de voorloopigu commissie onfworj ea reglement goedgekeurd en gearresteerd. Een bestuur van 9 leden werd gekozen, en besloten om de nu definitief geconstitueerde ver eeniging op 1. October a. s. in werking te doen treden. Leiden, 26 Juni. Door een 30tal personen verbonden aan de brandweer te dezer stede, is gisteren een bezoek gebracht aan Amsterdam ten einde aldaar de inrichting van de brandweer na te gaan. Met hetzelfde doel zal morgen een ander gedeelte van de brandweer bestaande uit 34 per sonen van hier vertrekken. De kosten worden bestreden uit de som van f 300. daarvoor uit de gemeentekas beschikbaar gesteld. Hollovoetaluia25 Juni. Dezer dagen heeft een marinier zich verwijderd met een bankbiljet hem ter inwisseling door een zeeofficier van het wachtschip ter hand gesteld. Na slechts een zeer gering bedrag er van te hebben verteerd, werd hij onder Heenvliet aangehouden en in arrest genomen. In een bosch nabij Deventer heeft men het lijk van een onbekend man aan een boom han gende gevondenmet een flesch jenever bij zich. Te Midwolda zijn door den landbouwer J. Lindemulder aarbeziën verbouwd, die de dikte hebben van een kippenei en waarvan er drie de zwaarte hebben van een hektogram. De „Arnhemsche Courant" vertelt dat men de aanstaande bruid van Z. M. onzen Koning op 't oogenblik niet moet zoeken te Stockholm, maar in Frankrijks hoofdstad. Te Veenwoudsterwal heeft een 17-jarige jongen een 16-jarig meisje een zoo hevige schop in de zijde gegeven, dat zij op de plaats dood bleef. Zaterdag jl. is te Venlo een driejarig knaapje in een gevulde kuip met sodawater gevallen. Het kind werd zoodanig met brandwonden overladen, dat het Zondag aan de gevolgen overleed. Het Portugeesche schip Laura heeft te Salinos op de kust van Brazilië schipbreuk gele den. Het vaartuig had 300 passagiers aan boord welke uit hoofde der groote d roogte Cora hadden moeten verlaten. Men denkt dat 170 hunner in de golven omgekomen zijn. In Paraguay (Amerika) heeft een verschrik kelijke overstrooming plaats gehad, te Asucion zijn meer dan 100 huizen vernield en een groot gedeelte der stad staat onder water; eenige dorpen nabij llamaïta zijn geheel weggespoeld. Te 's Gravenhage wees de thermometer den 26en dezer 's morgens ten half twaalf (in de zon) 99 graden Fahr. Men vroeg Liszt naar het talent van een pianist, die allerlei weldadigheids-concerten gaf en deze met veel drukte aankondigde, 't Is een zeer weldadig man, antwoordde Listz glimlachend; bij hem weet inderdaad de rechterhand niet wat de linker doet Naar wij vernemen zullen de groote manoeuvres worden gehouden in het begin van September a. s. Deze manoeuvres, waaraan zal worden deel genomen door het reg. grenadiers en jagers, het 4e en 7e reg. infanterie, zullen plaats vinden aan de Hollandsche kust aan den Hoek van Holland tot aan IJinuideu; zij zullen hoogstens acht dagen duren. Inkwartiering der troepen bij de ingezetenen zal waarschijnlijk in het geheel niet geschieden. Het volgend ongeluk had gisteren niet ver van Sneek plaats: Een jongman, in een bootje gezeten, verzocht aan de voorbijvarende Worku- iner stoomboot een touwtje, om zich daarmede le laten opslcepen. Het werd hem toegestaan> doch terwijl hij het om den mast wilde slaan, werd hij er door meegesleurd, viel te water en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2