NIEUWE H. C. TOMBERGH. IC. ]yo. 184. Donderdag 4 Juli 1878. 3 Jaargang. Aan dc Kiezers van Haarlem. BUITENLAND. feuilleton. de twee nichten. Duitschland. Frankrijk. België- Spanje. ABONNEMENTSPRIJS Por 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers 0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem, xlESuRÏT. AGITE MA NON AGITATE, llllïï. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk D i n g s d a g- en V r ij d a g- avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREE Dinsdag den 16 Juli a. s. hebt gij op nieuw een uwer burgerplichten te volbren gen in de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad. Met gepasten aandrang en met het oog op het groote belang Rat gij allen hebt den Raail te zien bestaan uit leden die het wel zijn en den bloei onzer stad beoogen, dur ven wij U, met volle vrijmoedigheid en iu de zekere overtuiging eene goede keuze te doen, aanbevelen uwe stemmen uit te brengen op den Heer Als Haarlemmer van geboorte en vooral om zijne algemeen bekende capaciteiten en degelijke beginselen is hij bij uitstek een geschikten kandidaat voor den Raad onzer Gemeente. Hij is bekend met de al- gemeene en bijzondere toestanden van de stad onzer inwoning. Hp geniet de algemeene achting zijner medeburgers van wie velen hunne particuliere belangen aan zijne be kende goede zorgen en accuratesse toe vertrouwen. In de volle kracht zijns levens, toegerust met een helder hoofd en een gezond oordeel is hjj een man boven velen geschikt en in staat oin in den Raad de belangen der Gemeente te behartigen. Kiezers van Haar lem verlangt gij met ons een waardig lid naar onzen Gemeenteraad af te vaardigen, komt dan allen getrouw ter stembus en kiest eendrachtig den Heer Het OOSTEN. Het congres gaat zoo langzaam voor waarts met stuk voor stuk den Turken hunne bezittingen te ontnemen en de groote -heeren luisteren niet naar het protest der Turksclie gevolmachtigden. Turkije is dan ook zeer ontevreden op Engeland, maar ontevredenheid is, bij onze tegenwoordige diplomatieke onderhandelingen waarin een maal het lot van de ljjdeude partij is be slist, geen gangbare munt. Frederik de Groote zeide eenmaal met be- V. 1IET KONTliACT. Vervolg Mijnheer Delman! zeide hem zijne vrouw op plechtigen toon, ik heb u altijd de zaken buiten's huis naar verkiezing laten bestieren maar de zaken binnen's huis gaan inij aan, en ik verklaar u, dat ik mijne toestemming tot het huwelijk niet zal geven, dan op den dag, dat ik den waren naam der meisjes ken. En ikzeide mijnheer Delmandie zijne stem boven die zijner vrouw wilde verhef fen toen hij eensklaps de goede zuster de kleine zaal zag binnentreden waar binnen de twist ge voerd werd. Toen eensklaps van toon veranderende, voegde hij er bijDaar is zuster Rosaik neem haar tot scheidsrechter. Ik ook, zeide mevrouw Delman, maar op voorwaarde, dat zij mij gelijk zal geven. Zuster Rosa glimlachte. De kalmte en de trekking tot de verdeeling van Polen: Eerst laat men zijn troepen een land binnenruk ken en dan laat men zijn Hof-juristen be wijzen, dat men goed recht daarop had.» Hier zijn rechtsgronden overbodig, merkt een der bladen op. Tegenover Turkije is alles geoorloofd, zooals wjj sinds lang uit de praktijk weten. Maar den Turkeu zelveu is niets vergund, zelfs niet het recht om zich tegen opstandelingen te weren. De Nordd. Allg. Ztg. maakt thans den Turken zelfs tot verwijt, dat zij zich tegenover de opstandelingen op Candia agressief gedra- gen. Grooter verwarring van alle rechtsbe grippen is moeielijk denkbaar. De Turken worden nog beschimpt op den koop toe, gelijk de keukenmeid de aal deed, die zich niet zonder verzet levend in de pastei liet verbakken. De Turksche gevolmachtigden zijn begon nen met te betoogen dat het congres zjjn bevoegdheid overschreed, en hebben nu for meel protest aangeteekend, onder bedreiging met de wraak der Muzelmannen in de on der den nieuwmodischen vorm aan te hech ten landstreken. Het bezetten van Bosnië en Herzegowiua door Opstenrijksehe troepen dat in het oog van velen een voorbode van een toekoms tige annexatie is wordt bevestigd. De anders zoo ljjdzame Turksche gevolmach tigden hebben zich echter krachtig tegen de voorgenomen bezetting verzet, waardoor de O os te n r ij ksclie-Ho nga arsche ambassadeur graaf Zichy aan Safvet-Pacha heeft ver klaard, dat de occupatie van Bosnië van Oostenrijks zijde in elk geval slechts een tijdelijke maatregel zou zijn, in de eerste plaats den terugkeer der Bosnische vluch telingen naar hun vaderland ten doel heb bende." Of de Oosten rij ksche diplomaat hier waarheid heeft gesproken V Het voorstel tot neutraal-verklaring van den Donau heeft veel kans van aangenomen te worden; door de gevolmachtigden van Frankrijk, Duitschland en Italië wordt het met warmte ondersteund Volgens een telegraphiscli bericht uit Konstantinopel van 1 Juli seinde Layard op verzoek van den Patriarch van Armenie waardigheid dier uitmuntende vrouwhare on derwerping aan de grillendie zij van hare schoonzuster ondervondhaar engelachtig geduld om de berekeningen van den bankier aan te hooren en vooral de groote goedheidwaarmede zij de jonge lieden van tijd tot tijd hunne kleine gebreken onder het oog bracht, hadden haar bij een ieder bemind en geacht gemaakt. Het is de wil des Hemels, zeide zij; te gen hetgeen daarboven geschreven staat kunt gij niets doen. Uw zoon Daniel heeft Pepita uitver koren uw neef Miriamde groote fortuin van Anna heeft mijn broeder, altijd met goede be doelingen, reeds in zijne kas; laat de jonge lie den te zatnen de zaken drijven, en op die wijze zal de groote bruidschat voor beiden goed zijn. Gij spreekt als een boek hernam Dorothea. Mijn zoon#bezit drie millioenen drie inillioen van Anna, dat zijn er zesen Joseph heeft niets Mijne waarde Dorotheazeide de zuster behoedzaamtot dus verre heeft Daniel slechts zijne drie millioen, en het zou wel kunnen ge- aan Lord Salisbury, dat de Armeniërs geeu annexatie bij een vreemde mogendheid ver langen, dat zij gelukkig zijn onder het be stuur van den Sultan, dat de reorganisatie der provincie louter illusoir is, zoo zij althans geschieden moet door Armeensche ambte naren. Men meldt uit Barmen, dat de groote tun nel van Sckwelm over een lengte van 21 meter is ingestort. Naar men vreest zijn 27 personen omler het puin bedolven. Reeds zijn de lijken van 7 slachtoffers gevondende pogingenom ook de andereu te ontdekken, worden ijverig voortgezet. Volgens een laatste bulletin is de toestand van keizer Wilhelm zeer bevredigend. Al de wonden aan het hoofd zijn genezen en het verband is weggenomen. Het gerucht van een vergelijk door Prins Ernst August van Hanover met de Pruisische Regee ring is omvaar. Er hebben zelfs geen onderhan delingen plaats gehad. Wij twijfelen er zelfs aan of dc prins ooit tot zulke coucessien zal kunnen besluiten. Uit de voorloopige resultatenwelke het on derzoek van het groote schip der Grosse Kurfiirst door duikers opleverdeis i.og niet veel licht over de groote ramp opgegaan. Het vermoeden dat het vaartuig in twee deelen zou gebroken wezenschijnt echter reeds ongegrond te zijn gebleken. Definitive gevolgtrekkingen kunnen nog niet gemaakt worden. Daar wind en stroom bet duiker-onderzoek begunstigenvleit men zich met meer afdoende uitkomsten. Dezer dagen kwam in een station nabij Rijs- sel een prachtig praalgraf aanversierd met een aantal opschriften in gouden letters. Het gedenkteeken wekte de bewondering op der visiteursdocli toen deze het praalgraf wil den opheffenbevonden zij dat het zeer licht was. Zij vatten aanstonds argwaan op en deden het gedenkteeken open. Het bevatte ongeveer 150 kilo B-lgische tabak. In het park van het Champ de Mars dicht bij den ingang van de Tentoonstelling wordt de wandelaar door een vreemd geluid aangetrokken en staande gehouden. In een net gebouwtje ziet men een mécaniquen kunstarm die alle bewegin gen van den menschelijken arm bijna volmaakt nabootst. De verwondering stijgt echter ten top beuren, dat de drie andere aan Joseph overgin gen dan zou er gelijkheid bestaan. Dat is de vraag niet, voegde mijnheer Delman er bij; de meisjes hebben ons gedreigd de broeders Marcel te huwen; binnen twee jarer. zijn zij meerderjarig, en dan zal ik verplicht zijn uit mijne geldkist niet alleen de drie millioen, maar ook den driejarigen intrest van drie milli oen te halenhetgeen eene som uitmaakt van drie millioen vier honderd vijftig duizend fran ken, die ik alsdan het hartzeer zal hebben, zelf in handen van twee vreemdelingen te storten. Bedenk u welvrouwen verbeeld u drie mil- lio. n vier honderd vijftig duizend franken in klinkende munt. Deze laatste beweegreden was in de oogen vun Dorothea meer dan voldoende. Dat de wil des Hemels geschiedezeide zij met zulk een diepen zucht, dat men zou gezegd hebbendat hare ingewanden verscheurd werdenik zal mijne toestemming geren. Kom aan stel u gerust, mijne waardste! gij weet dat ik slim benmen kan mij het wannneer men in het zelfde gebouwtje een lief aanvallig meisje ziet zitten breien voorzien van een dergelijken kunstarm. Door een ongelukkig toeval een barer armen moetende missen kreeg zij van de Maatschappij tot hulp der arme verminkten het mecaniek lichaamsdeel dat haar in staat stelt met breiwerk bet noodige voor haar onderhoud te verdienen. Om de kroon op het werk te zetten van al de liberale feestvieringen te Parijs, zal op nieuw aan 7 00 of 800 wegens deelneming aan de commune ver oordeelden gratie worden verleend. Het aantal verkoopers van kranten te Parijs bedraagt 2824. In die stad worden 726 politieke en letterkundige bladen gedrukt. De liberalen kunnen nog niet tot bedaren komen, zij maken nog altijd pret. Het banket, dat te Brussel is gehouden, om de overwinning der liberalen te vieren, werd bijgewoond door 5278 deelnemers, 300 gasten en 800 dames op een der gaanderijen van de zaal. Negentig commissarissen van orde waren benoemd. Vijf sprekers hebben het woord gevoerd: de heeren Jottrand, die een dronk instelde op den Koning, Pécher, Willequet, Verdin en de burgemeester van Brussel de heer Anspach. Na de officieele toastenreeks begon bet rumoer pas goed, de z. g. officieele toespraken volgden, die hoe meer de avond vorderde en hoe warmer de hoofden werden, in liberaliteit toenamen en eindelijk er van overvloeiden. Vijf' Ministers waren bij het eet-gejuich tegen woordig. Als er na zooveel zonneschijn maar geen regen komt! Den 28 Juni 11. werd te Madrid een lijkdienst gehouden voor de overledene koningin die door alle corporatiën van het Staatsbestuur werd bijge woond. Daarop werd de kist plechtig naar het station vervoerd en van daar naar het Escuriaal overgebracht. De hofrouw zal zes maanden duren en gedra gen worden door het leger, door alle staatsbe ambten door de diplomatie en door het Hof. In den Senaat is een voorstel tot beperking der stierengevechten, welke thans meer toeloop dan ooitinzonderheid van de hooge standen uitlokken, o. a, door den minister van o. wer ken bestreden en verworpen. De druifluis heeft zieh in Almeria en in Cata- lonie vertoond. Ouder voorzitting van den minis ter van o. werken is een congres van belang hebbenden bijeengekomen om over de middelen ter bestrijding te beraadslagen. hoofd afslaanals Pepita de rijke Anna niet is. Zonder twijfel had dit gezegde zooveel macht niet op Dorothea als het geld want nog langen tijd, nadat het huwelijk gesloten was, loosde zij diepe zuchten. Men kwam overeen de bruiloft der jonge lieden op eenen dag te doen plaats grijpen. De hnwe- lijkskontracten moesten op den morgen van den zelfden dag geteekend wordenen volgens de beslissing der twee weezen, zou men eerst bij de onderteekening van het kontrakt zien, wie van beidePepita of Miriam de rijke Anna was. Toen echter het ontbijt geëindigd was, nader de Pepita mevrouw Delman en fluisterde haar iets iu het oor. De ongerustheiddie op het gelaat van Miriam te lezen was, gaf maar al te zeer te kennen dat zij niet in het geheim harer nicht was ingewijd. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1