BINNENLAND. MARKTBERICHTEN. Amerika. Koloniën. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. Te Boston hebben twee jeugdige Amerikanen, de gebroeders Andrews den 8sten dezer in een scheepje, de Nautilus, de reis ondernomen naar Europa. De notendop, om het aldus te noemen, is van cederhout met een eiken buitenhuid, 't Is een sierlijk scheepske, met een emmerzeil, zonder boegspriet. Het heeft slechts eene lengte van 19 voet en 1 duim, en is alzoo nog 1 voet kleiner dan de Centennial, het kleinste schip, dat ooit den Atlantischen Oceaan is overgestoken. Toen de stoute reizigers de haven van Boston verlieten waren duizende menschen op de been om hen te zien vertrekken. Er is voor twee maanden le vensmiddelen aan boord; maar de beide broeders hopen Havre, wervvaarts de reis rechtstreeks onder nomen wordt, binnen 45 dagen te bereiken, Yan Havre zullen zij de Seiue opvaren naar Parijs. In den loop der vorige maand heeft zich te Ouraqao eene commissie vereenigd om bij de in gezetenen van dit eiland eene inschrijvingslijst ie doen circuleeren ter ondersteuning van de noodlijdenden door de aardbeving te Cuba. Alle standen hebben aan die inschrijving deelgenomen Niettegenstaande de hoogst ongunstige omstan digheden waaronder Curaqao verkeert, heeft men reeds een bedrag van omstreeks 1600 gulden bijeengebracht. Den 16 Mei 11. is de dienst op den staats spoorweg Soerabaija-Passaroean door Z. E. den Gouverneur Generaal met eene redevoering geopend. Onlangs werd in een Raadsvergadering te mededeeling gedaan van een ver zoek tot medewerking voor de oprichting van een gedenkteeken ter eere van Hugo de Groot. Nadat door den secretaris voorlezing was gegeven van het vrij uitvoerig stuk, waarin de verdiensten van den grooten Nederlander werden opgeteld, riep een der Raadsleden uit„Wel, wel, 'k heb liöit geweten, dat onzen ouwen veldwachter zoo'n man was Tenamelijk, dat bedoeld Raads lid de eer heeft te vertegenwoordigen, woont een afgedankte veldwachter, die insgelijks Hugo de Groot heet. Er zullen zeker in ons land wel eenige dui zende gemeenteraadsleden zijn, die van Hugo de Groot niet veel meer weten, dan dat hij in een boekenkist het fort I.oevcstein ontvluchtte; het eigenaardige echter is hierdat de origineele historiekenner, die zich zoo onnoozel in de kaart liet kijken, door velen lang niet voor „den minste der vaderen" wordt gehouden. Hij verbeeldt zich, tot de meer geavanceerde richting te behooren; acht zich miskend, omdat hij dezer dagen niet tot dijkgraaf in een belangrijken polder der ge meente verkozen werdmeent aanspraak te heb ben op de benoeming voor de vacante betrekking van ambtenaar van den burgerlijken stand, niet tegenstaande hij een uur buiten de kom der ge meente woont, en, last not least, hij is lid van de plaatselijke schoolcommissie. Meppel, 30 Juni. Gisteren is door de politie aan 't station aangehouden een kist, waarin zich een dood kalf bevond, dat bestemd was voor een handelaar te Hoogeveen. Veenwouden, 1 Juli. Een kermistroep, die zich had schuldig gemaakt aan kinderroof, is hier achterhaald en gedwongen tot teruggave van het reeds in een „spullepakje" gestoken kind, dat bij de redding de politie om den hals vloog. Breda, 1 Juli. De aardbeziën rijpen met dit warm weder buitengewoon snel aan. Dagelijks ziet men aan het station alhier honderde korven verzenden en ledige afhalen. Over de groote massa, die men Breda ziet inkomen en uitgaan, staat men iederen dag verbaasd. De aardbeien-markt wordt des nachts om 2 uur gehouden. Nabij het Dui tenhuis, buiten de voormalige Antwerperpoort, heeft dit plaats. Men doet dit zoo vroeg, omdat het aangekochte dan nog per eersten trein kan verzonden worden. Zoo ziet men ook des avonds honderde korven stadwaarts brengen, om per laatsten trein in verschillende richtingen te ver zenden. De groote bedrijvigheid in deze lekkere vrucht levert veel voordeel op en verschaft vele handen werk. Dordrecht, 1 Juli. Eergisteren-ochtend om streeks 6'/s ure heeft er eene gasontploffing in de regulateurskamer der stedelijke gasfabriek plaats gehad, die waarschijnlijk is ontstaan door dien in een der ketels eene opening bestond waaruit gas ontsnapt is, en men, 0111 zulks te herstellen in een daarvoor aanwezigen put werk zaamheden moest verrichten, terwijl in die kamer de verzamelde gas in aanraking is gekomen met eene brandende gaspit. Door deze ontploffing heb ben vier personen meer of minder brand wonden aan hoofd en handen bekomen en is aan de fabriek eenige schade ontstaan. IJmuiden1 Juli. De diepte van de geul in onze haven is weder toegenomen. Men geeft bij A. P. thans aan 68 dec. Bij gewoon laag water is dus de waterstand ongeveer 60 dec. terwijl dit cijfer bij hoog water klimt tot 74 a 76 decimeter. Zwolle, 30 Juni. Gister-nacht omstreeks 1 ure brandde de bleekerij van den heer Poppen, buiten de Diezerpoort af, de vlammen namen zoo snel toe dat binnen weinige oogenblikken de loodsen in ascli lagen; het woonhuis bleef gespaard, daar de wind naar een anderen kant woei; de eigenaar was voor zijn gezondheid naar een badplaats en zoo men zegt, was zijn vrouw ziek. Te Zaandam heeft een ontzettende brand gewoed die begunstigd door de droogte der laatste dagen en den opkomenden wind, ten l'/i uur ongeveer 12 perceelen in den asch heeft gelegd. Te Veendam zullen de aldaar gevestigde vrijmetselaars een eigen gebouw oprichtendat den naam zal dragen van „Noorderlicht." Te Alphen a. R. is een knaapje van 4 ja ren verdronken gevonden in eene sloot tegen over de ouderlijke woning. De Provinciale Noord Brabantsche 's Her- togenbosscher Courantnoemt de stad waarin zij het licht ziet 's Hertogenwater. Het Nieuws van den Dag ontving een schrij ven uit New-York, waarin gemeld wordt, dat de zilvermijn Nederland, treuriger gedachtenis waarvoor door onze landgenooten een paar milli- oen was betaald, thans, nu ze voor 175,00Q dollars in andere handen is overgegaan, vrij goede resultaten geeft. Volgens een blad uit de mijn- dictricten was een baar zilver, wegende 193 pond, uit die mijn te Baulder ontvangen. Vol gens een ander blad, het Nieuws mede toege zonden, is het in Amerika tamelijk wel bekend, dat de „Hollanders" dupe gemaakt zijn hierme de zoowel als met de beruchte Maxwell-geschie denis. De oplichters schijnen onder de leiding van den senator Chaffee gestaan te hebben en tusschen beide zaken heeft, wat het komplotbe treft, zeker verband bestaan. Blijkens een bij het Departement van Buiten- landsche Zaken ingekomen berichtis door de Duitsche Regeering, bij wijze van tijdelijken maatregel, bepaald, dat ieder te Berlijn komend vreemdeling verplicht is een paspoort bij zich te hebben. Aan de stoep bij de haven van Develsluis te Heerjansdam is een wagentje waarin twee kinderen, den geleider uit de handen geschoten en naar beneden geloopen waar het tegen een aldaar lig gend vaartuig terecht kwam. Een der kinderen kwam door den schok op het vaartuig terecht en bekwam slechts eene kleine kneuzing doch het andere, een kind van omstreeks 4 jaar, viel tusschen kaai en schip en is verdronken. Nog altijd ontvangen wij berichten omtrent personen die ten gevolge van de gloeiende hitte en het overmatig gebruik van verkoelende drankeu plotseling zijn dood gebleven. Te Schiedam is een matroos van een aldaar liggeuden Deensehen schooner die eenigeu tijd in de brandende zon was werkzaam geweest plotse ling ongesteld geworden en reeds des avonds overleden. Een merkwaardig staaltje hoe algemeen het misbruik van sterken drank verspreid is, werd onlangs in Pennsylvanie geleverd, waar een blad het bericht opnam, dat in zeker stadje iemand woonde die sedert 25 jaren niet nuchter was geweest. Hoewel in het bericht geen naam ge noemd was werd toch de redactie door 21 per sonen aangezocht dit bericht terug te nemenj daar het een persoonlijke beleediging bevatte. De verkiezing van een heemraad in het waterschap Broekermeer met 13 van de 25 stemmen, is vernietigd omdat per procuratie was medegestemd namens een persoon die reeds 14 da gen voor de stemming overleden was 1 Hoe is Koning George van Hannover blind geworden?" zullen waarschijnlijk velen vragen. Tot beantwoording van deze vraag diene het vol gende: als knaap van 15 jaren speelde de over ledene Koning op zekeren dag in hetWindsorpark met een zakje met knikkers dat hij aan een touwtje met groote snelheid in de rondte liet draaien. Plotseling vloog een van de knikkers uit het zakje in een linker-oog van den jongen Prins. Alle operatien van de bekwaamste oogartsen van Europa waren vergeefs; de Prins was het linkeroog geheel kwijt en eenigen tijd daarna ver loor hij ook het rechter door een ontsteking. Een ingezetene van Rhenoy, de molenaar, had zich zeer verhit door gras maaien. Hij zocht verfrissching in een vlietwaarin hij kort daarna dood gevonden werd. Waarschijnlijk was de plot- selijke overgang van warmte tot koude hiervan de oorzaak. De broeder van den jammerlijk om gekomen molenaar, den drenkeling ziende, schoot ijlings toe in de hoop van nog redding te kun nen bieden, doch heeft zich bij die vergeefsche poging deerlijk bezeerd. Voor Amsterdamsche rekening is weder per West-Indische mail van Suriname voor ruim 56000 aan stofgoud uit de delverijen aldaar aangebracht. In die Gartenlanbe wordt gewezen op de ondragelijke hitte dieten gevolsre van het ge mis van gordijntjesde spoorwegreizigers 3e klasse dikwijls moeten verdurenofschoon die gordij nen bij bestelling in 't groot niet meer dan 20 a 30 cents kunnen kosten. Hoe wenschelijk een dergelijke maatregel in deze warme dagen vooral, ook voor onze Nederlandsche spoorwagens isbehoeft niet ge zegd te worden. Mochten daarbij onze spoorwegbesturen door een aanschrijving aan de stationschefs of op een andere wijze zorgendat er een einde kome aan het veelvuldig voorkomend ijveren en drijven der conducteurs om al de reizigers in één of twee rijtuigen zamen te pakken zoodat er bij eiken trein eenige rijtuigen ledig blijven dan zou aan de talrijke reizigers 3e klasse veel be nauwd zitten en ondragelijke hitte bespaard worden. -- Een astronoom is door een nauwkeurige berekening tot het besluit gekomen, dat, zoo op één der manen van Mars menschen wonende zwaarste persoon daar op zijn hoogst zeven lood wegen kan. We vinden deze conjectuur volstrekt niet zoo belachelijk en ongeloofelijkids zij aan velen schijnt, aangezien het bekend is, dat op onze planeet nog lichtere wezens bestaan, gelijk dit door een oud spreekwoord wordt aangetoond immers bij ons gaanVrienden in den nood, duizend in een lood! De millionnair Swiem is ontwetend en omvel- opgevoed gebleven. Op zekeren dag zeide hij Als men nagaat, dat ik eenmaal op klompen de stad ben binnen gekomen. Dan hoort men ze nog, als hij spreekt, mompelde een der aanwe zigen. Men schrijft ons uit üoesborgh van 29 dezer: Een veelbelovende elfjarige jongen is hier heden middag bij het baden verdronken. Ter terechtzitting der Arrondissements Recht bank te Haarlem, Kamer van strafzaken, stond den 27en Juni 1878 terecht J. O. vroeger machi nist in dienst bij de Holl. IJzeren Spoorw. Maat schappij. Hij had te verantwoorden over de op 15 April jl. nabij Driehuizen plaats gehad hebbende botsing van den Zandtrein, waarop hij als ma chinist was geplaatst, met den personentrein No. 10. Er waren 21 getuigen waaronder eenige deskun digen gedagvaard en het O. M. waargenomen door den Heer Jhr. Hr. A. J. Rethaan Macaré requi- reerde schuldigverklaring van den beklaagde aan het wanbedrijf van het als beambte bij eene Spoorwegmaatschappij zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein, welk gevaar hij had kunnen en moeten voorzien en hetwelk verwon ding van meerdere personen ten gevolge gehad heeft en veroordeeling van den beklaagde tot een jaar cellulaire gev. straf. De Rechtbank zal in de volgende week uitspraak doen. De Rechtbank alhier deed den 27en Juni uitspraak in de door ons vermelde zaak tegen de Ileeren Kauffman en Rudeslieim. De Rechtbank qualificeerde ten opzichte van den len beklaagde de bewezen feiten niet als laster, maar als het tegen iemand uiten van scheldwoorden, zonder daartoe uitgetergd te zijn en veroordeelde hem te dier zake tot eene geldboete van ƒ2,50 of een dag sub. gev. straf, terwijl de 2e bekl. werd ont slagen van rechtsvervolging, op grond dat het ten opzichte van den le bekl. bewezen hierboven ge- qualificeerde feit, slechts eene politieovertreding oplevert en dus van medeplichtigheid daaraan geen sprake kan zijn. Volgens de voorloopige beraadslaging der Jury van de Parijsche Tentoonstelling zal waarschijnlijk de llaarlemsclie bloemistenvereeniging een eersten prijs krijgen voor haar keurige inzending. In de afgeloopen maand Juni zijn door den Haarlemschen tram vervoerd 74.704 personen. Gisteren, Maandag-namiddag, is brand ontstaan in een kraam met modewerk staande op de Ker mis aan de Ged. Oudegracht alhier, veroorzaakt door een petroleum-kooktoestel waarvan een brandende pit naar beneden was geschoten. Aan de tegenwoordigheid van geest van den eigenaar der kraam, die zich daarbij nog aan de handen heeft gebrand, is het te danken dat de brand in zijne voortgang is gestuit. Maandag-morgen zijn door den marktmeester Rosbach alhier vier kooplieden bekeurd wegens het ter markt brengen van manden aardappelen aan het Spaarne die de vereisehte hoeveelheid van V2 hectoliter niet inhielden. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd. R A K Kobs en M v. d. Walle; D v. Waard en E Munnik; J Klinkenberg en B O van Aken H v. Duffelen en C v. Danzig. Getrouwd. J C C Overakkeren A J Paulen; A Menkt en A Toekamp DammersP Sernee en P Groe nt veld; M v. d. Horst en M H de Graaf. Bevallen. J A v. d. Laan geb. Kuene z. M Jansen geb. Blankwater d. A M Francs geb. Ver meulen z. E Harren geb. Steenkist d. M de Nijs geb. Luijken z. N Simons geb. Bak ker z. F Nix geb. von Jeth de Bruijn z. AAM ijkhuizen geb. Hcijtveldt d. G L Smits geb. v. Campen (1. T Keizer Jz. geb. Duijves d. M v. d. Nomvland geb. Vermeiden z. J W S Kenniphaas geb. Schilling z. J J Gunst geb. Diepen d. M II Lobman geb. Kuijper d. H. J van Zwetselaar geb Raben. d. J C F Poortman geb. Waning d. M Brink geb. Jansen d- - JESpolders geb. Scheelings d. - J Serné geb. Nanning d. E Roothoff Alderleesten d. II de Goede geb. Ramakers z. G J C An- driessen geb. Koot z. D Kraaij geb. Huls man d. JE Walker geb. H Akriks d. Een onecht kind van het mannelijk geslacht. Een onecht kind van het vrouwelijk geslacht. M A Rollfs geb. van Leeuwen z. E J ten Bosch geb. Stengs d. E M v. R0011 geb. Groe- nendaal z. E Oudshorn geb. Prinsen z. J Verbeek geb. Raaphorst d. A Groeneveldt geb. de Moor z. J M v. d, Erf geb. Zegcrs z J Vester geb. van Tienen d. Overleden. Een levenloos aangegeven kind van het vrou welijk geslacht van J C Hessels Ged. Raamgracht; P J v. Boetbergen 2 d. z. L. Margaretlmstr. E II Bosveld 40 j. Kampersteeg; II Wie- bols 65 j. KI, Houtstraat; J J v. Duijnhoven 10 mil, z. Leidsche vaart; J de Grood 52j. Wed. Arps, Kt. Vlammingstraat; A B v. d. Heuvel 56 j. Korte Jansstraat; A M Kruijd 1 inn, d. HoutmarktEen levenloos aangeg, kind van het mannelijk geslacht van J G Brico Spaarnw. straat; Een levenloos aangeg. kind van het mannelijk geslacht van A Thuis Rozen straat; P Bosman 24 j, wonnende te Zwijn- drecht. ARROND. RECHTBANK TE HA ABT.TIM Zitting van 27 Juni. 1878 1 C. L. E. Kte Zaïulvuort. Laster ea S. K. te Am sterdam, medeplichtigheid aau laster de le bekl. ver oordeeld tot f 2,50 boete ol' een dag subs. gev. straf de 2e bekl. ontslagen van rechts-vervolging. 2 V. M. te Zaudvoort. Slaan 1' 3 boete ol' een dag subs, gev. straf c. e. 3 G. O. te Haarlem. .Uoedw. mish. zes dagen cell. gev. straf e. e. 4 L. v. d. li. te Haarlemmermeer, a. moedw. mish. b. opz. verbr. van afsluiting zeven (lagen cell. gev. straf 9. e. 5 J. F. van L. te Amsterdam. Geweld tegen een bedie nend beambte in functie bij verstek 15 dagen cell, gev straf c. e. 6 J. v. R. te Velsen. Diefstal zeven dagen cell, gev straf c. e. KANTONGERECHT TE HAARLEM Den 26en Juni geene zitting gehouden. HAARLEM, 1 Juli Ter graanmarkt van lieden gedaanroode tarweil,witte dito 9.75 a 10.50 rogge 6 75 a 7,—, haver 4,75 a gerst 6,50 duiveuboonen bruine booueu bruin mosterdzaad; kanariezaad -,- AMSTERDAM, 1 Juli. Ter veemarkt waren lieden aangevoerd 390 runderenvan welke de prijzen waren: lste qualiteit -,95, dito 2de qualitcit 0,85, dito 3de qualiteit J 0,80 per kilomelk- eu kalfkoeieu ƒ130 a 280, - gcaskalf a 73 nuchtere: dito 5,—a 9; 195 schapen ell lammeren 35 a 13 469 vette varkens 40 a 50 c.beiden per kilo- 16 biggen 4 a 10. ALKMAAR, 29 Juni. Gisteren aangevoerd 822 stapels hooikaas, wegende 193914 kilo; de prijzen waren als volgt: kleine 32,00dito gras 1'—, commissie ƒ31. middelbare 32,50dito gras- f-,00 laagste J 16. 29 Juni. De aanvoer van vee eu daarvoor bestede prijzen als volgt:koeien ƒ170 a 225,nucht kalveren f 7 a 21.vette kalveren 7h 24 schapen 20a35, vette varkens f 12 a 16per kilo, magere dito ƒ5,00 a -, hokken - a paarden ii 375 lammeren, f7 h 14. 1 Juli. Ter veemarkt werden verkocht koeien a f,275 kalveren van 1'32 a 90,, 12 nuchtere dito van f7a 18,421 schapen f 27 a38 129 varkens 40 a 52 e. 20 magere 12 a 16 0. per kilo. LEIDEN, 29 Juni. Aau de markt eau heden war de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: 9 hec tarwe winter- 12,50 a 13,00, zomer- f 10,00 a 10 5 11 heet. rogge winter- 7,00 a 8,00, zomer- 6 75 9,006 h: et. paardenbooneu 8,25 a* 8.50, alles per hectoliter. De prijs der boter was heden per 1/4 vat lste nual 53,00 57,00, 2de qual. 45,00 a 49,00. SCHIEDAM, 2 Juli. Moutwijn, per ned. vat f 8 75 Jenever 14,25; Amsterd. proef 15,50, Spoeling -10 dito commissie f-, 10. HOORN29 Juni Op de weekmarkt van hedeu waren de prijzen en aanvoeren d. granen als volgt1 heet. tarweƒ11 50 -heet. rogge J 7,— 2 heet. gerst 6,50 2 heet. haver J 5,75 mosterdzaad ya kanvijzaad a bonnen- heet. bruine gele l„.~» paarde-bonnen Ja - erwten heet. vale - heet. groene - 'heet. grauwe f - heet. witte J 2000 heet. aardappelen ƒ2,00 a 2,50 alk-s per heet.manden appelen J a- peren J a per heet. of mand; 1571 kiio kopboter J 1,50 a 1,70,kippen J eenden a c.5700 kipeiereu 3,75 eendeneieren f De aanvoer van vee eu de daarvoor betaalde prijzen waren als volgt: 16 paarden van f 50 tot 200. veulens f a - koeien van ftot10 kal veren van 15 tot 22, 20 schapen van ƒ25 tot -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2