NIEUWE H. C. TOMBERGH. H. C. No. 185. Zondag 7 Juli 1878. 3e Jaargang. Aan de Kiezers van Haarlem. Een Congres zonder 't Kruis. de twee nichten. MIMMMI (0UilVI. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 5 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dingsdag- en Vrijdag- avond ingewacht. Uitgevers KUPPERS LAUEEÏ. Dinsdag den 16 Juli a. s. hebt gij op nieuw een uwer burgerplichten te volbren gen in de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad. Met gepasten aandrang en met het oog op het groote belang, dat gij allen hebt den Raad te zien bestaan uit leden die het welzijn en den bloei on/er stad beoogen, durven wij met volle vrijmoedigheid en in de zekere overtuiging eene goede keuze te doen, aanbevelen uwe stemmen uit te brengen op den Heer Als Haarlemmer van geboorte en vooral om zijne algemeen bekende capaciteiten en degelijke beginselen is hij bij uitstek een geschikten kandidaat voor den Raad onzer Gemeente. Hij is bekend met de al- gemeene en bijzondere toestanden van de stad onzer inwoning. Hij geniet de algemeeue achting zijner medeburgers van wie velen hunne particuliere belangen aan zijne be kende goede zorgen en accuratesse toever trouwen, In de volle kracht zijns levens, toegerust met een helder hoofd en een gezond oordeel is hij een man boven velen geschikt en in staat om in den Raad de belangen dei- Gemeente te behartigen. Kiezers van Haar lem verlangt gij met ons een waardig lid naar onzen Gemeenteraad af te vaardigen, komt dan allen getrouw ter stembus en kiest eendrachtig den Heer Het congres van Berlijn vordert in de laatste dagen vrij snel met het oplossen der hangende quaestien. Zelfs werd uit vertrouwbare bron, de be trekkelijk verblijdende tjjding verspreid, dat de diplomaten »des vredes" nog slechts enkele zittingen zullen houden en dan zal de taak »der verzoening" zijn volbracht. Vrede en verzoening liefelijke woor den, heerlijke gedachten, welke zij uit drukken FEUILLETON. V. HET KONTUACT. Vervolg Mevrouw Delman en Pepita verlieten de eetzaal en toen zij een half uur daavna weder binnen kwamen kon men ziendat de bruid van Daniel geweend had; wat mevrouw Delman betreft, al hare trekken teekenden zachtheid en hare stem nam eene uiterste welwillendheid aan, toen zij tot Pepita zeide: Met genoegen zal ik u mijne dochter noe men. Maar wat in het laatste half uur was voor gevallen wist niemandzelfs Miriam nietdie te vergeefs hare nicht ondervroeg. Wat mijnheer Delman aangaat, toen hij de vriendelijke stem zijner vrouw hoordeen hare welwillende manie ren zag zeide hij onophoudelijk Beken dat ik slim ben, en dat ik goed geraden hebPepita is Annais het niet waar Zal echter de vrede van Berlijn duurzaam wezen, zal het inderdaad verzoening zijn, die hij aanbrengt? Gewichtige vraag, beslissend voor de toe- o O komst van ons werelddeel, wat meer zegt, voor die van de wereld. Natuurlijk ontbreekt het niet aan opti misten, die op stouten toon voorspellen, dat het beste van de overwegingen, in de hoofdstad van Duitschland gevoerd, kan worden verwacht. Naar onze bescheiden, doch zeer besliste meening, zal de vrede van Berlijn wel de finitief een einde maken aan dezen oorlog, dien tusschen Rusland en Turkije, welke voorloopig werd gestaakt na het vaststellen der preliminaireu van San Stephanomaar bevat hij tevens de kiemen voor nieuwe en nog bloediger worstelingen. Geheel de arbeid der vredestichters van Berlijn past in het kader der beginselen waardoor onze eeuw wordt beheerseht. Er is geen gerechtigheid geschied er werd ge weld gepleegd of bekrachtigd. Men kwam bijeen om aan Rusland's over moed paal en perk te stellen, en men gaat uiteenzonder dat blijkbaar voorgewend doel te hebben bereikt, daar integendeel aan Turkije nog meer wordt ontnomen dan uit het tractaat van San Stephano moest volgen. Wel is waar toch, zal het Vorstendom Bulgarije zoo gevormd worden, dat iets meer aan de Porte blijft; doch daartegenover zal het weder meer, aan partijendie vreemd waren aan het verdragover welks inhoud het Congres heet te beslissen, moeten afstaan. Griekenland werd met zijn eischen toege laten ten Congresse en het zal eenige vol doening erlangen, al weder ten koste van Turkije. Oostenrijk kwam met wenschen voor den dag, en ze zullen worden ingewilligd, ook al kost dat aan Turkije het verlies van nog meer grondgebied. Zoo verstaan zich de moderne handhavers van het Volkenrecht op het recht doen. Turkije is de zwakste en moet daarom worden verdrukt. Onder de leus en het voorgeven, te waken voor de Europeesche belangen en het Oosten, wordt Rusland niet alleen vrij spel tegenover de Porte ge- Waarop mevrouw Delmau glimlachte zonder te antwoorden. De bruidsdag naderde, de bruidsgeschenken waren voor beide even prachtig. Zij lieten niets te wenschen over. Het uur voor het teekenen van het kontrakt sloeg eindelijken op het gelaat der genoodigdenalsook op dat van mijnheer Delman en op het strakke gezicht van den notariskon men de groote nieuwsgierigheid lezen op het oogenblikwaarop de bruidegoms hunne pen aan hunne bruiden zouden geven om te teekenen. Welnuzeide mijnheer Delman tot zijne vrouwkomt gij niet eens zienwie van beide Anna zal teekenen? Het is onnoodigantwoorden zijik ben besloten. Op dit oogenblik kon mijnheer Delman een kreet van verbazing niet weerhoudenterwijl zijne blikken achtereenvolgens van het huwelijks- kontrakt naar Miriam en Joseph (waaronder men z>er duidelijk las: Anna Fernandez), en naar zijne vrouw vlogen, die geen de minste ontevre- laten (alleen daar, waar de belangen van andere Machten in 't spel kwamen, beperkte men Rusland's aanmatiging) maar men ging nog verder dan de Czaar. En nu weten wij wel dat de uitdrjjving der Turken uit Europa de ontwikkeling is van een wereldhistorisch proces, een gericht over de invasie, waaraan de volgelingen van den valschen profeet zich eenmaal ten nadeele van het Christelijk Europa, schuldig maakten doch die overweging en overtuiging ontnemen niets aan het onzedelijke van het bedrijf, dat thans, in het miskennen van het waarachtig volkenrecht, door de Mach tigen van ons werelddeel wordt begaan. Pilatus zwichten voor den boosaardigen aandrang van de Joden om den Verlosser der wereld onschuldig aan het Kruis te hechten blijft niet minder zondig en mis dadig, al is dat Kruis, onder Gods genadig bestelde levensboom voor verloren zon daren geworden. De zedelijk-vrije mensch moet be- en geoordeeld worden naar zijn daden en handelingen op zichzelven, onverschillig welke resultaten, door de leiding des Aller- hoogsten, Wiens raad zal bestaan en door geen zwakke menschenhand kan verbroken worden, ook mogen opleveren. Uit dat, alleen ware en Christelijke oog punt beschouwd, kan het niet anders, of de besluiten van het Berlijnsche Congres moe ten ernstig worden gewraakt. Zijn leden hadden niet te rechten over Turkije's vestigen zijner Europeesche macht; zij hadden de bepalingen van het tractaat van San Stephano te toetsen aan tpubliek recht en van Europa s belang, Dat nu hebben zij niet gedaan, zij heb- eenvoudig beraadslaagd over hetgeen hun comittenten in hun eigen belang noodig en nuttig keurden. Wel bezien werd meer beslist over het Westen dan over het Oosten meer gelet op de verhoudingen in Europa dan op die in het Morgenland. De groote Man van Varzin moet dan ook al reeds gezegd hebben, dat het werk van dit Congres een zeer voorloopig karakter draagt en dat men op den weg, thans in geslagen spoedig nog belangrijke schreden zal zetten. denheid aan den dag legde. Om dit wonder uit te leggenmoeten wij den lezer zeggenwat tusschen mevrouw Delman en de zoogenaamde Pepita was voorgevallen. Op den dag, waarop de eerste gedwongen hare toe stemming gaf, geleidde het jonge meisje mevrouw Delman naar eene naburige kamervatte hare handen, en zeide met tranen in de oogeu: Waarde mevrouw! tusschen eene belofte, ge daan in onervarenheid en eene daad van onkiesch- heid, wankel ik niet. Zie hier voor u de arme Maria, en geef uwe toestemming tot een huwe lijk met uw zoon en mij niet, dan met volle overtuiging. In de eerste opwelling stiet mevrouw Delman het meisje van zicli af; maar haar beter gevoel kwam bovenen zij drukte haar in hare armen. Zijt gezegend, Maria! zeide zij, omdat gij uw vertrouwen in God en mij gesteld hebt; ik zou gaarne, het is waar, gehad hebben, dat gij rijk waart, maar God heeft u schoone zielshoe danigheden gegeven, en ik dank God voor het Allergewichtigst wordt, in het licht dier betuiging, de quaestiein welke richting men het Congrespad van heden later verlengen zal. Beteekent het bezetten van Bosnië en de Herzegowina door Oostenrijk werkelijk (zoo- als het nu schijnt) annexatie, dan is die stap van beslissende en ingrijpende betee- kenis. Oostenrijk's uitzetting in de richting van het Oosten immers, moet, met het oog op den zwakken, schier onhoudbaren toestand van de dusgenoemde kleine staten aan den Donau (onafhankelijk verklaard voor den vorm maar metterdaad afhankelijker geworden dan vroeger of ooit) noodwendig voeren tot een strijd tusschen de Oostersche en Westersche of Latijnsche Kerken, waarbij de kansen van laatstgenoemde ongetwijfeld het best staan. 't Zou merkwaardig zijn, als Rusland, eoncessien doende om het genot zijner heb zucht te kunnen hebben en houden, zjjn eigen graf hielp graven en aan de Griek- sche Kerk met eigen hand een doodelijke wonde toebracht. Ook dat zou zijn een gericht, het vol trekken van een vonnis, 't welk de Moscovie- ten door een tirannie van eeuwen wettig en naar recht toekwam. De oplossing kan evenwel ook anders zijn, 't kan een valstrik wezen, waarin men Oostenrijk lokt. Hierbij vergete men niet, dat prins von Bismarck de groote drijver der occupatie is. En de Duitsche Rijks-kanselier is de oprechte vriend van de Habsburgers niet. Dat heeft 1866 geleerd. Toen reeds wees hij keizer Frans Josef naar het Oosten als een terrein, waarop de invloed van de Oostenrijksche Monarchie te herwinnen was, welke in Duitschland verloren ging. Dat geopend vooruitzicht was liefelijk en vertrouwend, was de voorspiegeling echter wel gemeend? Zou het niet kunnen gebeu ren, dat prins von Bismarck (toen nog maar graaf) Oostenrijk wilde voeren naar een gebied waarop het steeds meer zijn Duitsch element en traditien verliezen en zich tevens in de worsteling met het slavisch ras uitputten zal geluk, dat Hij mijn zoon bereid heeft. Wees gerust, ik zal uw geheim bewaren. En van dien tijd af, kon men eene aanmerke lijke verandering bespeuren zoowel in den toon en het gedrag van mevrouw Delman. Wat mijnheer Delman betreft, niet zoodra had hij den naam Anna aan den voet van het kon trakt gelezen, of hij riep uit: Toen ik het zeide, dat Miriam de rijke Anna washeb ik mij niet bedrogenWat men ook moge zeggenslim ben ik in alle zaken Slot. Op een eiland in de Zuidzee bestaat een constitutie, waarvan art. 42 luidt„In het parlement zal niemand ooit in een debat den naam van den Vorst mogen noemen, tenzij in zijn geheel. Die Ko ning nu heet: „Zoué-Zoué-Amandezoué-Rakartapa- koué-Boué-Abed-Rakam-Ananzenopatie-Penantozo- ino V.„ Daar nu die naam in een discussie onmogelijk kan worden uitgesproken, laten de heeren afgevaar digden Z. M. altijd buiten schot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1