BUITENLAND. BINNENLAND. Duitschland. België Frankrijk. Italië. Spanje. Engeland. GEMENGD NIEUWS. Gelijk men ziet, valt zoowel voor de eene als de andere opvatting te pleiten. Bosnië en de Horzegowina kunnen voor Oostenrijk even goed oorzaken van zijn val als van zijn politiek herstel in de toekomst worden. Hoe de uitkomst in dit opzicht ook moge wezen, dat Oostenrijk de bedoelde ge westen bezet, is een daad van geweld, en dat blijkt het ook al meende Prins von Bismarck, dat Turkije niet mogt tegen pruttelen veeleer dankbaar en voldaan zich behoorde te toonen. De meerderheid heeft uitspraak gedaan, daarmede moet de Porte genoegen nemen. Niet dus de rechtstheorie, de rechtsbegin selen, de meerderheid beslist. Aan de min derheid, de zwakste (Turkije) past zwijgen en volgen. Wat heeft Engelands tusschen- komst gebaat, nu het in 't eind, tevreden met kleine concessien, groot onrecht toelaat en er zelfs adhaesie aan schenkt. 't Congres van Berlijn is geworden een nieuwe zegepraal van het moderne vuist recht. Het verzekert aan Europa geen herstel van grieven, het doet ze integen deel toenemen. Men berust in al de feiten der laatste twintig jaren en men roept nieuwe feiten in het leven welke niet min der stootend moeten heeten. Dat zijn de vruchten die wel moeten rijpen aan een zoogenaamden rechtsboom, doch waaraan slechts onrecht en onwaar heid groeien kan, omdat hij niet in chris- telijken bodem werd geplaatst. Congressen baten niet als zij niet als in de schaduw van liet kruis vergaderen. D. M. Het OOSTEN. Het Congres in zake de Oostersche quaes- tie heeft reeds veel gedaan, maar is in verre nog niet gereed met de zaakjes in 't reine te brengen. Volgens Le Journal de St. Petersbourg is Europa heer en meester en decreteert zijn souvereinen wil; de Tur ken de zwakken zijn in onze dagen dus overgeleverd aan den wil van den sterksten. Macht is recht zoo schijnt men ook ten Congresse in de stad van het Duitsche rijk te redeneeren. Zeker is het geen vreemd verschijnsel dat de Pruisen in hun waanwijsheid zoo rede neeren en tevens zoo handelen, maar nu de Europeesche Mogeuheden zich aan een soort van snoode plundering zullen over geven en dat de Engelsche Regeering daarbij vrijwillig zou medewerken tot verdere ver zwakking van het Turksche Rijk, welke onafhankelijkheid zij door alle mogelijke middelen wilde beschermen en versterken, dau moet bij Turkije het machtigste van alle instincten, dat van het zelfbehoud, levendig worden. Het Turksche leger heeft dan ook in den laatsten tijd verscheiden bewegingen uit gevoerd, waardoor het verder van den Bospho- rus en dichter bij de Russische liniën ge komen is. Het is een feit dat de Turken alles doen om hun strijdkrachten goed ge oefend en in degelijke stellingen te krijgen. Zaterdag jl. is een transport recruteu uit Azië te Koustautinopel aangekomen en de burgergarde heeft weer een begin gemaakt met de exercitiën. Daardoor wil men doen zien, dat men ook nog rekenen kan op de vaderlandsliefde der Muzelmannen. De Turken beweren stoutweg dat Rus land niet sterk genoeg is om hun Batum O O te ontnemen en aan de Politische Corres- pondenz wordt uit Berlijn geseind, dat het verschil van gevoelen tusschen Rusland en Engeland betreffende deze stad van zoo ernstigen aard is, dat Prins von Bismarck de beslechting dezer quaestie tot later, na rechtstreeksche onderhandelingen tusschen de genoemde Mogendhedenvoorbehouden wil hebben. Ingeval dit denkbeeld geen in gang vindt, zou het geschil wel eens tot een conflict kunnen komen. Een der Turksche ge-olmachtigden Mehe- med Ali Pacha heeft niettegenstaande von Bismarck hem Zaterdag eene terechtwij zing toediende zich met kracht verzet tegen het besluit, waariii het bewuste mandaat aan Oostenrijk-Hongarije om Bosnië en Herzegowina door Oostenrijksche troepen te bezetten voorkomt. Aan dit protocol ontbreken nog altijd de handteekeningen der Turken. Het tot dusverre geleden totaal verlies van het Russische leger aan dooden, gewon den en zieken bedraagt 321,000 man, waaronder 27,000 officieren Volgens telegraphische berichten is de bevolking te Athene zeer opgewonden de pers spoort den Koning aan, zich aan het hoofd van het leger te stellen en de grenzen over te trekken. Een Berlijnscli Spotblad geeft op de volgende wijze een denkbeeld van de wezenlijke woede waarmee personen wegens zoogezegde majesteits schennis, soms slechts om een onvoorzichtig woord, vervolgd worden. Tooneelen uit den tijd der stil verklikkers. Op straat. Eerste burgerIk ben razendzie me nu eens die foei-leelijke portretten aan welke de fotograaf mij durft thuis sturen. Tweede bur ger (bekijkt de portretten): slecht getroffen; dat 's jammer. Hij wordt gearresteerd. Op den tramway. De conducteurDaar zijn me weer drie lui door het' volk afgeranseld we gens majesteitschennisdat noemen ze prinswet. Eene oude dameDe lynchwet bedoelt ge. En waarom, zegt ge? Conducteur: Wel, om den moordaanslag, Oude dame: Dat doet mij ge noegen. Zij wordt gearresteerd. Op de kegelbaan. Een eerste gooier: Wacht, daar kom ik aan, nu vallen ze allemaal, de ko ning ook. Hij wordt gearresteerd. Volgens de Duitsche dagbladen heeft de groot vader van Nobiling eenmaal aan Koning Frie- drich Wilhelm III een grooten dienst bewezen, door hem na den slag bij Jena voor de gevangenne ming of erger te behoeden. De Koning kwam te Aken aan de Elbe aan, maar niemand durfde hem uit vrees voor de wraak der naderende Franschen, behulpzaam zijn in zijne verdere vlucht. De boschbeambten Nobiling en Olberg wisten een wagen met vier paarden bespannen machtig te worden, waarmede zij den koning zoo snel verder brachten, dat de Franschen de vervolging moesten opgeven. De Koning vergat deze daad van de twee be ambten nietlater zijn zij door hem buitengewoon bevorderd en financieel bevoordeeld. In een stadje in Duitschland heeft een aller droevigste zelfmoord plaats gehad. Een jonge vrouw heeft zich met haar eenig kind in de armen ver dronken. De man is een dronkaard, hij mishan delde zijn vrouw en ontnam haar wat ze voor zich en haar kind verdiende. De ongelukkige moeder had zich veler genegenheid verworven en talrijk was de sehaar, die de twee bij elkander gelaten lijken volgde. De man en vader vergezeld op de gewone wijze den stoet en men liet hem onge hinderd de droevige plechtigheid vervullen, maar toen men van de begraafplaats terugkeerde, paste het volk de lynchwet toe en de moordenaar van vrouw en kind werd zoo toegetakeld, dat niet dan met moeite zijn leven werd gered. Bedaard over leg is altijd beter dan drift, maar hier is er in de kalme wijze waarop de welverdiende straf gegeven werd, iets dat de lynchwet verschoont. x Te Dusseldorp hebben de Katholieken bij een verkiezing van twee leden van het Huis van Af gevaardigden de vorige was nietig verklaard gezegevierd. Hun candidaat bekwam 277 en die der liberalen 194 stemmen. Keizerin Eugenie is gisteren incognito te Ems gearriveerd om daar de baden te gebruiken. Het blijkt, dat het groote liberale banket te Brussel Zondag 11. alleen uit een politiek oogpunt geslaagd kan heeten, maar dat de spijzen en dranken niet minder dan de bediening te wen- schen overlieten. Aan een groot aantal tafels, verzekert l' Indépendance, kreeg men eenvoudig niets te eten. Men had allerlei lieden als dien knechts moeten aannemen, die zich niet ontzagen opengebleven plaatsen zeiven in te nemenwaarop de eigenlijke gasten opstonden enmet servetten over den arm, hun de glazen volschonken, het geen zij zich zonder blikken of blozen lieten wel gevallen. Andere knechts maakten zich van de kreeften meester en aten die ten aatischouwe der verbaasde gasten op, enz. Doch wat wil menWas 't niet een diner ter eere van den triomf van vrijheid, gelijkheid en broederschap? De affaire Langrand Dumonceau die in libe rale bladen zooveel stof in de hoogte heeft ge jaagd, is eindelijk, na 10 jaren hiermede ten einde. De uitspraak der Kamer van aanklacht, waarbij de heeren P. de Decker, A. Notliomp graaf A. Duval de Beauliengraaf A. de Liede- kerke-BeaufortCoumunt en Prosper Crabbe naar de rechtbank voor strafzaken werden verwezen is door arrest van het Hof van cassatie te Brus sel dezer dagen vernietigd. Het Hof overwoog dat voor geen enkele der den beschuldigden ten laste gelegde feiten eenig bewijs te leveren was, en er derhalve geen reden ter hunner vervolging bestaat. De kosten van dit 10 jarig proces van deze zoolang gerekte cause célèbre, geraamd op 600000 francs komen nu ten laste van den Staat. Een onverwachte vijand Een regiment infanterie marcheerde verleden week van Brugge naar Schupsdurle in Beigie. Bij het tegenkomen verschrikte eene koe en om den drijver geene onnoodige moeite te geven liet men de muziek zwijgen. Toen de drijver en koe het voorste bataljon waren gepasseerd, achtte men het gevaar geweken en werd de muziek hervat. Maar de koe rukte zich los en vloog op het eerste bataljon, (lat op die wijze van achteren aangevallen vier gekwetsten bekwam. Een kind werd door het verschrikte dier opgenomen en over een heg geworpen, zonder dat het eenig letsel bekwam. Tc Marseille hebben de radicalen, wegens het nederleggen van eenige kransen bij het, standbeeld van Belsunce, weder een anti-katholieke mani festatie gehouden. Een troep van circa 3000 per sonen trok, de Marseillaise uitschreeuwende, door de straten en bracht ketelmuziek voor de bureaux der katholieke bladen. De gemeenteraad heeft een onderzoek gelast, verscheidene arrestatien heb ben plaats gehad. Cham parodieert in de Charivari het verzoek en de pogingen, om allerlei werklieden thans naar Parijs te zenden, en die dan gewoonlijk; na hun pleizierreisje, even wijs te huis komen, als zij ver trokken zijn. De geestige caricaturist laat name lijk de dieren uit den Plantentuin een geheel vrijen dag, met behoud van voedsel, vragen, om de ten toonstelling te bezoeken. Een van (1e republikeinsche bladen, le Bien pu blic, zal niet meer verschijnen en door een nieuw or gaan, onder den naam van Voltaire en gedirigeerd door de heer Aurélien Scholl, worden vervangen. Voorwaar wel een titel die naar de krijgstrom pet riekt. Men moet echter tamelijk wel van zijn eigen talenten overtuigd zijn, om even als de heer Aurélien Scholl, te meenen dit te kunnen rechtvaardigen. Van 12 tot 14 Augustus zal te Parijs een in ternationaal congres worden gehouden van ho- moöpnthen, en van 23 tot 30 September een t t verbetering van het lot der blinden. In (1e laatste 14 dagen zijn er op de Parijsche veemarkt la Villotte verkocht: 13,581 ossen, 432 stieren, 2562 koeien, 95,534 schapen, 11,797 kalveren en 12,580 varkens. Onlangs werd een jonge ItaliaanSparacio door eenige roovers weggevoerd. Zij eischten een losgeld. De familie wilde 100000 lires geven maar door eenige inwoners van Santo Stefano die het verblijf der roovers op 't spoor waren gekomen aangevallen, vluchtten dezen met Spa racio naar een bekende schuilplaats. De familie van Sparacio vreest nu dat de roovers hem zul len vermoorden. De „O'sservatore Romano,, bevat een brief van den Paus aan den kardinaal vicaris, waarin Z. 11. krachtdadig protesteert tegen de uitslui ting van godsdienstig onderwijs uit de stadsscho len. De brief heeft een diepen indruk te Rome teweeggebracht. Koning Alphonsus zal voor de nagedachtenis zijner dierbare afgestorvene een prachtige kapel laten bouwen. Uit Parijs wordt aan de IC bin. Ztg. geseind, dat aldaar brieven zijn ontvangen uit Madrid, volgens welke in die stad het gerucht loopt, dat Koning Alphonsus afstand zou doen van den Troon. Men houde wel in 't oog, dat dit slechts een „gerucht" is. De Londensche correspondent van de Belfast Examiner meldt dat in de laatste veertien dagen in Engeland 67 pusonen waaronder 11 Gods dienstleeraars) tot de R. K. Kerk bekeerd zijn. Ook Graaf Percij, erfgenaam van het hertogdom Northumberland zal eerstdaags tot de Moederkerk terugkomen. De „Pall Mall'( bericht uit Ierland dat de Katli. Bisschoppen aldaar het regeeringsvoorstel tot opheffing van het hooger schoolonderwijs billijken. Te Wolverhampton heeft zich het geval voor gedaan, dat een dienstmeisje, Marv Wootton genaamdzich het leven heeft benomen wegens voorspellingen haar door een zoogenaamde waar zegster gedaan. De waarzegster, Ellen Eston is in hechtenis genomen en na terecht te hebben gestaantot 3 maanden dwangarbeid veroor deeld. Drie nieuwe ooglngschcpennamelijk de Cor morant, de Emerald en de voor eenigen tijd van de Porte gekochte Belleile zullen morgen in dienst gesteld worden. Ook de Iron Duke is zeevaardig en zal binnen kort naar de Chine- sche wateren vertrekken om de Audacious als vlaggeschip van de daar kruisende flotilje te ver vangen. Een anti-revolutionnair blad, het Noorden, drukt den innigsten wensch uit, dat „de anti-re- volutionnaire Kamerleden zoodra het beginsel der ivet tegen het vrije onderwijs in Nederland aan genomen is, EENPARIG OPSTAAN EN DE KaMER VERLATEN." Tegen de schoolwet zijn uit verschillende plaat sen van ons land adressen naar de Tweede Kamer opgezonden, voorzien van 146447 handteekenin gen van Katholieke huisvaders. Rotterdam5 Juli. De bloemstengel der bloeiende agave in het plantenhuis der Diergaarde had den 25sten Juni eene hoogte van 2,35 meter bereikt. Na dien datum bedroeg de groei, eiken middag ten 12 ure aangeteekendachtervolgens 16'/< 1374,1474, 1274,10 11, 7 en tot heden ten 12 ure 37a centimeter, zoodat de geheele hoogte toen 3.2376 meter bedroeg. IJmuiden, 4 Juli. Gedurende Juni 11. zijn hier geschut naar zee: 67 stoombooteninhou dende 30,049 ton; 55 zeilschepen, inh. 24,100.; totaal 122 vaartuigen, inh. 54149 t. Uit zee: 60 stoombooten, inh. 2722S ton 50 zeilschepen, inh. 21,106 ton totaal 110 vaartuigen, inh. 48334 ton. In Junij 1877 zijn geschut: naar zee 102 vaartuigen, inh. 41048 t.; uit zee 91 vaar tuigen, inh. 35493 ton. Meppel 4, Juli. Het in beslag nemen van be dorven vleeschafkomstig van buiten de gemeente gestorven dieren, geschiedt thans bijna eiken dag. Men staat verbaasd over de kunst waarmee van zooveel walgelijks nog iets (worst en gerookt lcesch) kan gemaakt wordendat te Amsterdam geregeld afnemers vindt. Te Zwolle moet men hetnaar men zegt in die kunst nog verder gebracht hebben dan hier. Wat hier zelfs afgekeurd wordt, kan daar, hoe bedorven ook nog geplaatst worden. Breda, 4 Juli. De zeer Eerw. lieer J. C.van Aken Pastoor aihier is door Z. M. den Koning benoemd tot Ridder van de orde der Eiken kroon. Maastricht, 4 Juli Een aan de herstelling van het comedie-gebouw bezig zijnde werkman had gisteren-namiddag het ongeluk van de trap leuning te slaanwaardoor hij van eene ontzet tende hoogte op den steenen vloer terecht kwam. Hij werd iu hopeloozen toestand naar het Stads ziekenhuis overgebracht en moet reeds bezweken zijn. Hij laat eene vrouw met 5 nog jeugdige kinderen 11a. 's Hage 4 Juli. Op den Schieveningschen weg nabij het Hotel de la Promenade is liedeu-ocli- tend een tramwagen tegen een boom aangereden, door dat het paard op hol ging. De koetsier is met de borst tusschen een boom en den wagon geraakt, terwijl de passagiers er met den schrik afkwamen. Haarlemmerliede en Spaarnwou.de, 4 Juli Door den Raad dezer gemeente is tot hoofdon derwijzer aan de openbare lagere school in den Houtrak-polder benoemd de heer M. Sterk te Delft. Deventer, 3 Juli. Voor reizigers naar Ber lijn kan de mededeeling van belang zijn, dat dezer dagen den vertegenwoordiger eene geachte Nederlandsche firma de toegang in de hoofdstad van Pruisen is geweigerdop grond dat hij niet voorzien was van een buitenlandsch Paspoort. In alwuchting, dat hem uit zijne woonplaats een zoodanig stuk gezonden wordt, is hij verplicht in den omtrek der stad te vertoeven. Twee schippers uit Posen zijn gewoon hunne reizen zooveel mogelijk gezamenlijk te ondernemen zoodat zij meestal in elkanders nabijheid varen en ankeren. Terwijl de mannen trouwe vrienden zijn, leven de vrouwen, zoodra hare tong los komt, in voortdurende!! strijd. Dinsdaar jl. lagen de beide schepen even boven Trepow in de Spree voor anker. De mannen zaten in een der kajuiten vertrouwelijk te praten, toen op het dek weldra de vrouwenstrijd weder losbrak. Zoolang het bij woorden bleef bekommerden de mannen er zich niet over, maar toen zij eindelijk hoorden, dat de twist in handtastelijkheden overging, snelden zij naar boven, juist bij tijds om de beide vrouwen, die al vechtende omvielen, van boord in de Spree te zien tuimelen. Aanvankelijk stonden de schip pers van schrik verbluft, doch weldra sprong ieder in zijn boot 0111 zijn betere hel.t te redden. De beide vrouwen waren spoedig in de boot getrok ken, doch nu was ook het geduld der mannen ten einde. Ieder greep de door hem geredde en begon er ongenadig op los te slaan, tot eensklaps

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2