NIEUWE II. C. TOMBERGII. H.C. No. 186. Donderdag 11 Juli 1878. jaargang. Aan de Kiezers van Haarlem. Consequentie. Een Romeinsch stuk. FE UILLE TON. GOETHE EN VAN BEETHOVEN. Moderne beschaving. Jhr. Mr. Kap- Eene treffende bekentenis. MIMISCH (1011 RAIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem">85 Buiten Haarlem franco per postL Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERD A G. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. .MA!STIKN AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk D i n g s d a g- en V r ij d a g- avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUEEÏ. Dinsdag den 16 Juli a. s. hebt gij op nieuw een uwer burgerplichten te volbren gen in de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad. Met gepasten aandrang en met het oog op het groote belang, dat gij allen hebt den Raad te zien bestaan uit leden die het welzijn en den bloei onzer stad beoogen, durven wij met volle vrijmoedigheid en in de zekere overtuiging eene goede keuze te doen, aanbevelen uwe stemmen uit te brengen op den Heer Als Haarlemmer van geboorte en vooral om zijne algemeen bekende capaciteiten en degelijke beginselen is hij bij uitstek een geschikten kandidaat voor den Raad onzer Gemeente. Hij is bekend met de al- gemeene en bijzondere toestanden van de stad onzer inwoning. Hij geniet de algemeene achting zijner medeburgers van wie velen hunne particuliere belangen aan zijne be kende goede zorgen en accuratesse toever trouwen, In de volle kracht zijns levens, toegerust met een helder hoofd en een gezond oordeel is hij een man boven velen geschikt en in staat om in den Raad de belangen der Gemeente te behartigen. Kiezers van Haar lem. verlangt gij met ons een waardig lid naar onzen Gemeenteraad af te vaardigen, komt dan allen getrouw ter stembus en kiest eendrachtig den Heer Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De oudergeteekende Caesar Timmerszaakwaarnemer, wonende te Sittard, neemt de eerbiedige vrijheid Uwe vergadering iu kennis te stellen, dat zijne echtgenoote het request, houdende bezwaar tegen de aanhangige onderwijs wet, buiten zijn weten en toedoen op verzoek van den Heer Deken alhiermet zijn naam heeft onderteekend. Oudergeteekende, wel verre met den inhoud van dat request in te stemmen, stemt geheel ou al in, met voor meld wetsontwerp. De geniale componist der Fidélio en der negen beroemde symphonien werd, zoo als bekend is, in 1770 te Bonn geboren en woonde daar, onder leiding zijns vaders, tenor aan de Keulsche kapel, van den hoforganist van Eden en van den com ponist Neef, tot zijn vertrek naar Weenen. Hel was in bet jaar 1799, toen van Beethoven, die reeds door zijne sonaten, trio's en eerste sympho- niën beroemd was geworden, wegens familiezaken terugkeerde. Volgens gewoonte wandelde hij des avonds aan den oever van den Rijn. Plotseling bespeurt hij dat bet leder van zijn schoen gescheurd is, weshalve hij besluit bij een zijner oude ken nissen te gaan, die een goed gezeten schoenma ker wals en wiens zuster, helaas! door de natuur met blindheid geslagen, eene wonderschoone stem bezat. De schoenmaker Franz ontving Hij heeft vermeend dat aan uwe hooge vergadering te moeten mededeelen. Hetwelk doende, (w. g.) C. TIMMERS. Sittard, 30 Juni 1878. Men verneemt, dat Mevrouw Timmers op deze aanklacht van baren echtgenoot wegens valschheid in geschrift zal ver volgd worden Moderne Staat, gij zijt gewrokenTot nog toe dacht men vrij algemeen dat gij alleen gediend en gevierd werd, pour le bon motifom de wille van bet smeer (gelijk vader Cats zegt), maar thans blijkt het, dat gij even goed martelaars kunt verwekken, als eertijds bet vaderland dat deed. Ja, de helden der oudheid moeten de vlag strijken voor die onzer eeuw. Curtius Mueius Seaevola, Regulus en zoovele andere Romeinen, hadden bun leven voor bet va derland veil. Maar is er één zóó toege wijd, dat hij zijn eigen vrouw op het outer van den modernen staat ten offer brengt? Gelukkig oord, dat dien man zag gebo ren worden. Sittard verdooft den ouden glans der Thermopylen Het Wageningsch Weekblad maakt zich in zijn nommer van Zaterdag 6 Juli 11. er hoos over de voorstellingen van de passie en andere evangelische onderwerpen die door een Beiersch gezelschap onder di rectie van den Heer Schneider in sommige steden van ons land gegeven worden. Het O O W. VV. noemt onder anderen deze voorstel lingen een schandaal omdat zij vallen in 't kader der gewone tooneelvertooningen als middel om geld te slaan. In het zelfde nommer echter vermeldt het W. Win een bericht uit Wilhelminadorp dat in de kerk aldaar reeds vele plaatsen in de kerk zijn besproken ten einde het optreden van prof. Oosterzee te kunnen hijwonen. Het bespreken van plaatsen in een kerk gebouw valt dus niet in het kader van tooneelvoorstellingeu als middel om geld te slaan. Dat noemt men consequentie. O Fari- zeesch ras! zijn vriend met alle hartelijkheid en blijdschap. En hoe gaat het met Lijsje, het goede arme Lijsje? Eranz haalde de schouders op. Haar eenig geluk is de muziek; deze ver geldt haar de geweigerde schoonheid der natuur en het licht. Haar geliefkoosd stuk is Goethe's Mignonlied. Zoo! Is zij te huis? Ja, in de achterkamer. Goed, ik zal haar verrassen. Beethoven plaatste zich aan het klavier, prae- ludeerde en begon de muziek van het lied, (lat Zeiter zoo prachtig gecomponeerd heeft. Binnen weinige oogenblikken opende zich (1e zijdeur en een jong, welgevormd meisje met sclioone gelaats trekken trad langzaam binnen. Het was 't blinde Lijsje. Als door enthusiasme aangegrepen, begon zij onmiddellijk en te rechter tijd de strophe „Kennst du das Land, wo die Citronen bliihn, lm dichten Laub die Goldorangen gliihn?,, peyne van de Coppelo, hoofd van het mi nisterie, eerste raadsman van Z. M. den Koning, heeft zich niet ontzien in zijne rede bij de algemeene beraadslagingen in de Vergaderzaal van de Tweede Kamer onzer Staten-Generaal een gemeene kroeggrap, in volkomen nnchteren toestand uit te stooten, een gezegde uit te braken, als dusver nog slechts nit den mond van losbollen en rouéste vernemen was. En toen dat slij- kerige woord de lippen van onzen premier had verlaten, ging er een langdurig gelach in de Kamer op, zegt de verslaggever van het Dagbl. Men behoeft niet te vragen, aan welke zijde gelachen werd. Is dat uwe beschaving, zoo zij gevraagd aan den minister en zijne vrienden, de volksaf gevaardigden? Dan herinnert ons die be schaving aan een klacht van Alban Stolz over lieden, die zich niet schamen Scherze liören zu lassenwie es etwa von einem Rudel müsziger Gassenhunde zu erwarten wareicenn sie die Gabe der Spraclie und des Lachens besöszen(grappen te vertellen, zooals die, om iets te noemen, van een troep honden te verwachten zouden zijn, als deze de gave van de spraak en het lachen bezaten). Dierenmishandeling- In een ingezon den stuk over dierenmishandeling», in de N. R. Ct. schrijft de heer A. A. van Bem- melen het volgende: Ieder mensch, die in een dier iets an ders ziet dan een werktuig en begrijpen kan, dat een dier gevoelt, deukt, overleg, verstand, herinneringsvermogen heeft enz en dat iu het algemeen het verschil tus- schen den mensch en de zoogenaamde hoo- gere dieren slechts gering is, gruwt van zulke tooneelen van dieren-ellende en dieren mishandeling. Zou de heer Van Bemmelen inderdaad gelooven, dat er slechts een gering verschil bestaat tusschen hem en de hoogere dieren In de Universiteit van Pavia, waar Alex ander Volta 30 jaren lang professor was, heeft men onlangs ter zijner eere een mo nument opgericht. Deze natuurkundige, wiens ontdekkingen hem de grootste eerbe- wijzingen behaalden en zijn naam beroemd Beethoven's gelaat verhelderde hij knikte de liefelijke zangeres vriendelijk toe en speelde ongestoord verder. Zilverrein verspreidden zich de toonen van het lied door het geopende ven ster. Eene menigte menschen bleef op straat luisteren. Onder deze bevond zich een groot en schoon man met eene deftige kleeding. Het lied was nog niet geëindigd, toen hij binnentrad, de trap beklom en het waagde in de kamer van den schoenmaker te treden. Vergeef mij, sprak hij met eene schoone stem, toen Beethoven zijn spel staakte, mijne verrukking moge mijne onbeschaamdheid veront schuldigen, ik stel belang in het lied, dat het werk van een mijner vrienden is. Zoo, kent gij Goethe? vroeg Beethoven. Zeer goed. Welke vreugde zoude het voor mij zijn, als ik den beroemden schrijver van Werther en Wilhelm Meister eens mogt zien! Op Goethe's gelaat zweefde een glimlach. Mag ik nog een lied van u hooren? Met zeer veel genoegen, mijnheer! gij kunt maakten, was een ijverig katholiek, innig gehecht aan zijn godsdienst. In 1825, toen zijn naam reeds de geheele wereld door ge noemd werd, schreef hijIk heb de heilige katholieke godsdienst altijd voor de eene, ware, en onfeilbare gehouden, en ik dank God dit bovennatuurlijk geloof in mij ge stort te hebben. Ik heb echter ook de menschelijke mid delen niet verzuimd om mij meer in dit ge loof te versterken en alle twijfelingen weg te nemen die hadden kunnen opkomen en mij bekoren, door hetzelve opmerkzaam in zijn grond te bestudeeren en door het lezen van vele hoeken, zoowel apologetische als vijandelijke, met de redenen, voor en tegen waaruit de geldigste argumenten die het DO D zelfs voor het menschelijk verstand zeer aan nemelijk maken voortkomen en zoo dat ieder rechtschapen geest niet anders doen kan dan het omhelzen en beminnen. Moge deze verklaring, die ik wensch dat iedereen wete, want ik schaam mij niet voor het Evangelie, goede vruchten voort brengen. Het OOSTEN. Vrij algemeen zijn de berichten uit Ber lijn dat de congresleden spoedig zullen af gehandeld hebben met het regelen en ver- deelen van den buit. Prins von Bismarck moet reeds ter bespoediging der zaak hebben te kennen gegeven dat hij a. s. Zaterdag naar Kissingen wil vertrekken en lord BeUconsfield zal Vrijdag of Zaterdag zijn terugreis naar Londen aannemen. De Daily Telegraph komt met een bericht voor den dag dat Beaconsfield aan het con gres heeft medegedeeld dat de Koningin een defensief verbond met den Sultan ge sloten heeft, bepalende, dat voortaan de in tegriteit van het Aziatische Rijk der Porte en die van het Turksche gebied in Klein- Azie tegen eiken aanval beschermd zullen worden met de macht en de hulpmiddelen van Groot Brittannie, en dat daartegen over de Sultan aan Engeland liet recht verleent om Cyprus te bezetten. Die be zetting zal waarschijnlijk door de te Malta aanwezige Indische troepen plaats hebben. In het Lagerhuis heeft de minister Cross zoo lang blijven als ge wilt, antwoordde Franz. Lijsje, wilt gij de Adelaide zingen? Het meisje knikte. Beethoven accompagneerde liet lied met zulk een meesterlijk gevoel, dat Lijsje begcm te weenen. Beethoven ging van de slot-accoorden der Adelaide in eene fantaisie, waarvan het motief (le melodie van het lied vormde. Mijn God! riep Goethe vol verrukking, toen Beethoven eindigde, hoe is het mogelijk dat er iemand anders als de componist zelf be staat, die zoo als gij zijne idéën begrijpt? Waarom niet? antwoordde Beethoven, die in zijn incognito vermaak scheen te scheppen. Neen, sprak het blinde meisje, dat is niet mogelijk. Ik noem het zonde dat een ander den roem van den componist zoude stelen,.mijnheer gij spreekt met Lodewijk van Beethpven. Hoe, gij zijt Beethoven! Welke eene schoo ne speling van het toeval, dat de wenschen van twee menschen te geüjker tijd vervult! Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1