binnenland: BUITENLAND. Engeland. Duitschland. België Frankrijk. Portugal. Turkije. GEMENGD NIEUWS. lord Hcirtington beantwoordende gezegd dat de in bezitneming van Cyprus geschiedde met het oog op het verkrijgen van een deel van Aziatisch-Turkije door Rusland. De heer Wolseley is tot gouverneur van het eiland benoemd. Twee Engelsche pantserschepen zijn vol gens een telegraphisch bericht uit Konstan- tinopel reeds in de wateren van Cyprus aangekomen. Volgens een telegram uit Berlijn van Maandag zijn de voornaamste werkzaam heden van het Congres afgeloopen. Batum blijft een kluitje voor Rusland, onder dien verstande dat het eene vrijhaven wordt. In den namiddag ten 21/2 uur is een zitting geopend, waaraan alle gedelegeerden heb ben deelgenomen. Er moesten toen nog eenige bijzonderheden betreffende Batum worden geregeld. Voorts moet het congres zich nog met andere punten van onder geschikten aard en commissoriale zaken be zig houden, terwijl de onderteekening van het slotprotocol tegen Donderdag of Zater dag wordt tegemoet gezien. Rusland, zoo redeneeren de wijze heeren te Berlijn bij de beraadslaging over de quaestie aangaande Batum, moet schadeloos gesteld worden voor de belangelooze offers door dien staat gebracht en om de politieke tinnegieterij te volmaken heeft de Turksche gevolmachtigde met verscheidene diplomaten een diner bijgewoond bij den Minister van oorlog van Pruisen. Waar kan men dan ook beter zijn, dan bij zijn beste vrienden. Ook de kroonprins zal heden als een be wijs zijner ingenomenheid met het welsla gen van het Congres een gala-diner aan de gevolmachtigden aanbieden, terwijl de min of meer officieuse Berlijnsche bladen verzekeren, dat het groote werk is vol bracht en de wereldvrede is verzekerd. Welk een gewichtige en verblijdende tijding maar voor hoe lang? Te Londen is de tentoonstelling van waaiers door den Lord-Mayor en zijn eclitsxnoote geopend. (Prinses Louise was daarin verhinderd.) Onder de tentoongestelde waaiers zijn er twee, die door Marie Antoinette en Mevrouw de Pompadour werden gebruikt. In Crystal-Palace wordt een tentoonstelling van ruim 1000 honden gehouden. Voor eenige honden worden groote prijzen gevraagd en besteed. Een hond was te koop voor f 12,000 en een andere werd verkocht voor f 4000 Van wege de Begeering is volgens een telegra phisch bericht uit Londen verklaard, dat het gouvernement voornemens is, het vee uit Spanje, Portugal, Denemarken, Zweden en Noorwegen op de plaats van de lading te slachten. Iets echt Engelsch zit wederom in dit besluit door dat den geheimen Baad de vrijheid is gelaten, andere be velen te geven, indien de landen bewijzen kun nen dat zij bevrijd zijn van de veeziekte. Uit het kiesdistrict Hagen is door de partij- Bismarck sans phrase aan v. Bismarck een schrij ven gericht, met de zeer ernstig gemeende vraag, of hij, daar al zijn zonen reeds ergens kandidaat zijn, nog geen neef of oom beschikbaar heeft als kandidaat in Hagen om alzoo Eugen Bichter, den tegenwoordigen liberalen afgevaardigdemet succes uit het veld te slaan. Toen Beaconsfield dezer dagen te Berlijn uit het Kaiserhof,, kwam raapte een arme drommel een eindje sigaar opdat de premier had laten vallen. Dezedit zienderiep den man en gaf hem een sovereign zeggende „Koop daar betere sigaren voor. De prins von Löwenstein de onvermoeide ijveraar voor Katholieke liefdewerken in Duitsch- land, heeft in het hotel Angleterre, te Frankfort aan de Maineene vergadering belegdvan gees telijken overheden en leden der Duitsohe balie met het doel om een vereeniging op te richten van Katholieke rechtsgeleerden. Het voorloopig bestuurbestaat uit de heeren Lingens te Aken Maas, kanunnik te Freijburg, Von Overcamp, kanunnik te Munchen; Bang, advocaat te Fulda, Freitag, advocaat te Munchen. Als een bewijs van het toenemende herstel ook van de krachten en opgewektheid van Keizer Wilhelm meldt men het feit, dan hij zich weder in uniform kleedde. In een park bij Hamburg heeft men het lijk gevonden van het tienjarig zoontje van den koop man Blom aldaar. Op dien knaap is een gruwe lijke misdaad gepleegd. Het lijk lag geheel naakt, met een doek voor den mond en de handen op den rug gebonden met acht steken in den hals en den buik opengesneden. Zijne kleederen, school- tasch en lei lagen op eenigen afstand onder het kreupelhout. Bij verdere nasporing vond men een gebroken mes, benevens een rooden zakdoek gemerkt D. Als vermoedelijke dader is gearres teerd zekere Dopcke, huisknecht, 24 jaar oud, die reeds vroeger wegens handelingen tegen de zedelijkheid tot drie jaren tuchthuisstraf en wegens aanranding van kinderen tot vier weken gevan genisstraf veroordeeld is geweest. De Gaulois weet te verhalendat de Pruisische regeering de havende stad en het plateau van Adjezond van Marokko heeft gekocht. Die plaats kan 40 a 50000 zielen bevatten en geducht ver sterkt worden. Frankrijk krijgt daardoor een lastigen buur op de kust der Middellandsehe Zee. O Bismarck houdt zooveel van Frankrijk! Het vonnis van het hof van cassatie in zake van Langrand is een fraaie welkomstgroet van het hof aan Mr. Bara, den nieuwen minister van justitie, op wien al het hatelijke en onteerende van dit proces terugvalt. De liberale couranten zijn woedendom den minister te troosten zal hem te Doornik een groot feestmaal aange boden worden. Men zorge echter dat de genoo- digde gasten te eten en vooral te drinken krijgen want het schijnt dat bij het monsterbanket der libe-talen te Brussel velen met ledige maag huis waarts keerden. Het schijnt thans nagenoeg zeker, dat de eerste wetten van het nieuwe ministerie de kies- en school wet zullen wijzigen. Dit is natuurlijk ookvoor eerst zórgen de liberalen aan het roer van den Staat te blijven, en vervolgeus stellen zij de radicalen te vreden, welke "van godsdienstig onder wijs niets willen weten, om op kosten van den Staat hunne vrijmetselaarsbeginselen overal te verspreiden. De prins van Caraman Chimay, gouverneur van Henegouwen, is het eerste slachtoffer van het nieuwe liberale ministerie. Hij is gedwongen geworden zijn ontslag te nemen. Le Moniteur deelt mede, dat na afloop van de Tenstoonstelling waarschijnlijk een groote verloting- zal plaats hebben. De opbrengst van de twee millioen loten, elk ad 50 centimes, zal dienen tot aankoop van voortbrengselen van nijverheid en schooue kunsten uit de Tentoonstelling. De loten zullen vervaardigd worden naar model van de tickets. In de rue Reaumur te Parijs had een winkelier op den 30en Juni een driekleurige vlag uitgestoken, geheel van veeren van vogels gemaakt. Een raam in de rue Lafayette prijkte met 14 vlaggen ter waarde van 1600 frs. De tweede veiling van Koningin Isabella's dia manten heeft over de 237,000 franks opgebracht: totaal 502,000 franks. De fameuse ltivière werd voor 191,000 franks verkocht aan een Duitscher. Thans zijn de kolossale oorbellen aan de beurt. Men raamt de opbrengst op 300,000 franks. Volgens een telegraphisch bericht uit Lyon is aldaar gisteren in het entrepot voor vetwaren petroleum, zeepenz. een hevige brand uitgebroken, waarbij herhaaldelijk ontploffingen plaats hadden. Vier personen zijn doodelijk, twaalf zwaar en vele andere licht gekwetst. Bij zijn vertrek uit Teheran nam de Shah van Perzië veertig kisten met geld medeelk inhou dende ongeveer 350000 franks. Toen hij te Ber lijn arriveerde waren reeds vijf van die kisten ledig; tijdens zijn verder verblijf in Duitschland gingen er nog drie denzelfden weg en zijn uit gaven te Parijs bedroegen ongeveer vijf en een half millioen Thans reist hij nog met 17 kisten. Een zonderling contrast met het journalisten- feest, dat Zaterdag te Parijs op het terrein van de Tentoonstelling werd gegeven vormt het feit dat de hoofdredacteur van l'Echo de Velay in zijn bureauonverhoeds werd aangevallen door een persoondie te vergeefs kwam informeeren naar den naam van den schrijver van een in die courant opgenomen artikel. De heer Freijdier, de redacteur, heeft dat onbeleefde mannetje met een paar flinke vuisten aangepakt, hem bui ten de deur tegen den muur geplakt en het overige aan de knechts der drukkerij ter afdoe ning overgelaten, inmiddels zijnerzijds den rechter verzoekendeden indringer te leeren voor 't ver volg wat beleefder te zijn. Te Lissabon is een fabriek van valsche portu- geesche bankbiljetten ontdekt- De graaf de Pena- macor, behoorende tot den hoogsten en oudsten adel des lands, is gevangen genomen. In zijn paleis heeft de politie, door zekere vermoedens geleid, een volledig stel werktuigen voor het vervaar digen van valsch geld aangetroffen en tevens eene menigte valsche biljetten van 20,000 reis elk in beslag genomen, sommige nog onvoltooid, andere gereed om in omloop te worden gebracht. De edele graaf heeft zelf nog meer biljetten aange wezen, die hij in zijne buitenplaats te Penaverde bij Cintra bewaarde. Hij is 36 jaren oud; zijne vrouw, van ongemeene schoonheid, is de dochter van den burggraaf de Nogueira de Gama, kamer heer des Keizers van Brazilië, en bevindt zich sedert twee maanden met hare kinderen te Parijs. De gevangenneming van de Penamacordie, de aanzienlijkste familiën des lands ten zijnent ont ving, heeft natuurlijk eene geweldige opschud ding veroorzaakt. De correspondent van de Times te Constanti- nopel deelt aan dat blad eene anecdote mede, die zeer de aandacht verdient. De prinses Yon Renss, de echtgenoote van den Duitschen ambassadeur, braeht eene atscheidsvi- site aan den Sultan. Zij wenschte hem geluk met den diepen eerbied en de genegenheidwelke zijne onderdanen voor hem aan den dag leggen en ten slotte merkte zij op, zooals de correspon dent van de Times zegt, met een glimlach, dat de Padischah om zooveel gehechtheid te beloo- nenzich meer in liet publiek vertoonen moest. De Sultan luisterde met een verwonderd gelaat en toen zij vertrokken was, wendde hij zich tot de aanwezigen en zeide met luide stem- „Ik zou wel eens willen weten welk belang die vrouw er bij kan hebben dat ik vermoord worde." De Standaart schiet herhaaldelijk pijlen af op de Tweede Kamer of liever op de meerderheid daarvan. Men moet erkennen dat het blad gelijk heeft. Zoo schreef het in zijn jongste nommer.: „In het hoog ernstig debat over de onderwijs epiaestie vroeg eergisteren een Kamerlid: „Als de pastoor nu les geeft aan de Roomsche kinderen van uw Staatscliool, waar moeten dan zoolang de Gereformeerde blijven?" „En wat antwoordde de minister? „Letterlijk dit: „Als het mooi weer is, laat ze dan maar bui ten gaanom wat kattekwaad uit de voeren. De geachte algevaardigde zal zelf in zijn jeugd ook wel eens icat kattekwaad hebben uitge voerd." -En zulk een woord vond nog een kring van lachers! „Arme Kamer!" De opmerking is volkomen ad remmaar waarom heeft de Standaard uit alle kracht medegewerkt om zulk eene meerderheid te vormen, Begrijpen de heeren Kuyper c. s. niet, dat het gedrag dier meerderheid voor een goed deel ook voor hunne verantwoordelijkheid komt? Uit haat tegen de Katholieken hebben zij de liberale partij sterk gemaakt; wat konden zij anders verwachten dan wat zij nu zien? Amsterdam, 6 Juli. Een bediende op een kassierskantoor alhier wasdoor ongesteldheid van een der kassiersknechts, met het ontvangen van gelden op wissels, promessen enz. belast. Toen hij circa f 2000 had ontvangen, hield hij op met het incasseerenen ging met het ontvangen geld op den loop. Beeds had hij de helft ver teerd in losbandigheid en zedeloosheid, toen hij te Botterdam werd gearresteerd en gevankelijk naar hier teruggebracht. 's G-ravenhago, 9 Juli. De heeren jhr. v. d. P. en graaf v. B. keerden in hun rijtuig van Scheveningen huiswaarts, toen op den weg het paard schichtig wird en doorging. Welke moeite de bestuurder ook aanwendde om het dier tot staan te brengen, in geweldige slingering ging het met het lichte rijtuigje Voorwaarts tot dit laatste tegen een boom bijna geheel verbrijzeld werd. Beide heeren ploften een eind verder tegen den grond en bleven daar bewusteloos liggen. Dadelijk schoten eenige personen toe, die hen opnamen en naar hun woning brachten, waar onmiddellijk heelkundige hulp moest worden in geroepen. Jhr. v. d. P. vooral is ernstig aan het hoofd getroffen. Eindhoven, 8 Juni. Door den heer J. T. Smits van Ojen alhier, is bij gelegenheid der viering zijner 25 jarige ambtsvervulling als burge meester op jongstleden Zondag aan de armen dezer gemeente eene schenking gedaan van onge veer f 13,000, zijnde dit bedrag zijne gekapita liseerde jaarwedde als burgemeester gedurende de verloopen 25 jaren. Tilburg, 8 Juli. Eergisteren middag is er brand ontstaan in de brikettenfabriek van den heer Klep alhier. Door de spoedige en krachtige werking der brandspuiten, heeft de brand zich tot een gedeelte der fabriek beperkt, waarvan de schade nog al aanzienlijk is. Delft, 6 Juli. Eenige knapen, van omstreeks 12-jarigen leeftijd, gingen heden-middag in een molenvliet baden; een hunner raakte toen te ver van den wal zonk, en verdronk. Kralingen, 8 Juli. Gisleren-avond traden in het protestantsche kerkgebouw alhier een viertal sprekers op ter bespreking van het volkspeti tionnement- Ds. Buytendijk opende de vergadering en besprak in het kort het doel de samenkomst aan de andere sprekers overlatende om meer in bijzonderheden te treden. De taal van enkele sprekers was zeer heftig, vooral tegen de Regee ring en de volksvertegenwoordiging. Zij, zoo sprak men, die deze wet op het 1. o. helpen tot stand brengen willen den Bijbel vernietigen. De Christus moet van kant! En wij, wij zijn de kern der natie. Hoort de Koning ons niet dan zullen wij petitionneeren bij den Koning der Koningen. Aan ons de overwinning!" De veearts M. te Lutterade, is voor de Recht bank te Maastricht gedagvaard, als hebbende, zonder daartoe bevoegd te zijn de geneeskunde uitgeoefend en door onervarenheid den dood aan een breuklijder veroorzaakt. Tusschen Hengelo en Delden is eergister dooi den spoortrein een oude vrouw overreden. De onge lukkige stak den weg op een particulieren over. weg over en hoorde weg. ns hare doofheid het sein nietdat de machinistdie het gevaar be merkte gaf. Zij was onmiddellijk dood. Aan het Boomsch-katholiek parochiaal-kerkbe- stuur te Wijnbergen (gein. Bergli) is door wij len den heer J. A. Westhof een legaat bespro ken groot 10,000. De Schab van Perzië is te Salzburg aan gekomen. Bij zijn aankomst zag hij er zeer sla perig uitterwijl hij met de meeste onverschil ligheid de hem gebrachte eerbewijzen bejegende. Donderdag zou de beheerscher van Perzië met eigen handen een wit lam slachten, dat 's mid dags aan het diner hem zou worden voorge- diend. Het is allertreurigst een kunstenaar te zien sterven bij den aanvang zijner loopbaan. Zondag, 30 Juni, verdronk te Rome Giovanni Cabialia; hij baadde, tegen den raad zijner vrienden, op eene gevaarlijke plaats in den Tiber en werd door een draaikolk meegesleept. Cabialia was een der meestbelovende jonge beeldhouwers van Italië en werd daarenboven algemeen bemind om zijn zacht en openhartig karakter. Een liefhebbend echtgenoot, ingezetene van Amsterdamheeft zijn wederhelft uit het raam geworpen. Daar dit raam zich op de tweede ver dieping bevond, verkeert de vrouw in bedenke- lijken toestand en zal de echtgenoot vermoedelijk wel voor eenigen tijd van haar worden gescheiden. 't Schijnt, dat de Groninger dd. schutterij een echte keurbende zal worden een keurbende uit mannen bestaande waarbij wijlen Goliath slechts een kwajongen was; een keurbende, die onze vroegere veroveraars zou hebben doen watertan den. Verbeeldt u, lezers! In de oproeping voor schutterij-dienst, voorkomende inde Gr on. Ct., staat, dat vrijgesteld zijn van de dienst allen, die kleiner zijn dan één meter en vijfhonderd zeventig kilometer!! Waar zijn schutters van 570 mijl In Patagonië of in Vuurland misschien? Maar gekheid ter zijdezou 't niet hoog tijd worden, dat wij eindelijk eens van die vreemde woorden verlost worden, of anders ze beter leer den gebruiken? Een boerenarbeider te Drempt die zich in het hooiland duchtig van zijn plicht gekweten had, heeft na zijn werk zoo overmatig karnemelk gedronkendat hij aan de gevolgen van die hevige verkoeling is gestorven. Die niet hoeren wilenz. Niettegenstaande de herhaalde waarschuwingen daartegen reeds van verschillende zijden geuitis eergisteren-middag te 's Hage een heer die onder het rijden op een tramwagen wilde springenmet den neus op de steenen gevallen. Met een ontvelde neus en een paar builen in het hoofd moest de man zijn on voorzichtigheid boeten. Spoorwegdieven hebbentusschen Roosendaal en Yerseke, 2 meter kleedjesstof ontvreemd uit een pak door le Printemps verzonden. Te Roosen daal was de inhoud accoord bevonden. Uit Ransdorp schrijft mendat aldaar in de omstreken vooral te Schellingwoudezulk eene schaarschte is aan drinkwater, dat door sommi gen voor een emmer 10 ct- betaald wordt, en het dan nog wel een kwart uur gaans moet ge haald worden. Vier gevaarlijke deugnieten, die zich aan diefstallen op personen, in slapenden toestand verkeerende, in het Haagsche Bosch hebben schuldig gemaakt, zijn in handen van de politie gekomen. De barak voor minvermogende kinderen, die de zeebaden moeten gebruikenis verleden week weder te Scheveningen geopend. Reeds zijn meer dan 20 kinderen ter verzorging opgenomen, Een krachtig bewijs voor de behoefte aan znlk een inrichting. Een bakkersknecht te Koevordendie schan delijk misbruik maakte van sterken drank, werd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2