NIEUWE No. 188. Donderdag 18 Juli 1878. 3e Jaargang. Onze Nationaliteit. Pamilie-Regeering. Moderne Opvatting. Eene Godsdienstoefening der Vrije Gemeente." ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,83 Buiten Haarlem franco per posj1, Afzonderlijke Nummers 0.06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en Z A T E K D A G. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. SfMSrnsXDTu C gijps®#» AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer3 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen '13 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk D i n g s d a g- en V r ij d a g- avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Onder de telegraphische berichten der laatste dagen is er een uit Londenvolgens hetwelk Lord Robert Montagu de Britsche Regeering verzocht Maandag te zeggen of zij kennis draagt van een verdrag tusschen Nederland en Duitschland, ten gevolge waarvan het eerstgenoemde zich zou aan sluiten bi] het Duitsche Rijk. Eenige dagen geleden zeide de Univers »In politieke kringen te Parijs, loopen geruchten omtrent de aanstaande openbaar making van een tolverbond tusschen Duitsch land en Nederland, dat ten gevolge zou hebben de toetreding van dit land tot het Duitsche Rijk. .Tegenover Engeland zou dit tractaat een soort tegenwicht zijn voor de annexatie van Cyprus. De tegenwoordige reis van Z. M. den Koning naar Weimar en het jongste verblijf van prins Hendrik te Ber lijn zouden met de tot standkoming ei van in verband staan." Wij twijfelen nog aan de echtheid dezer geruchten. Onder eene liberale regeering echter is veel mogelijk. De huwelijken door onze Nederlandsche Prinsen en Prinsessen vroeger en thans gesloten en nog te sluiten zijn ook oorzaak Voedsel aan dergelijke berichten te geven; trouwens wij kalme Nederlanders zien de zaken zoo zwart niet in. 't Zjjn alleen de pessimisten in den lande die aan den horizon van ons politiek bestaan donkere vlekken zient Is althans te hopen De Hemel beware ons van Duitsche, maar vooral van Pruisische overheersching. Het land der Mei-wetten, der Pickel- hauben en der moderne Bildung kan onze sympathie niet verwekken. Naar aanleidingvau het belachelijke adres dezer dagen uit eene Duitsche gemeente aan prins von Bismarck gezonden waarin adres santen in alle ernst aanwijzing vragen van een der familieleden van den Rijkskanselier ten einde dien als candidaat voor den Rijksdag te stellen geeft het Scliwarze Blatt zijn leed wezen te kennen dat von Bismarck niet meer zonen bezit. Want er bestaat geen FE BILLET ON. DE MANESCHIJN-SONATE. Beethoven deed op zekeren avond in de om streken van Bonn een dier eenzame, verre wan delingen, die hij zoo zeer lief had en waarop hij de wereld geheel vergetende, vele zijner heer lijke werker, schiep, die hij dan te huis slechts behoefde op te schrijven. De toonen van een piano, die uit eene een voudige woning kwamenmaakten den com ponist uit zijne droomerijen wakker. Verwonderd^ bleef hij staan en luisterde. Eene kunstvaardige hand speelde een zijner compositiën en door een onweerstaanbare macht gedreven, trad hij het huisje binnenbeklomde toonen volgendeden trapopende de deur van een vertrek en trad binnen. Een jong meisje zat aan 't klavier. „Zijt gij 't lieve vader?" vroeg zij toen ze het openen der deur hoordezonder omzien of sta- eenvoudigere oplossing van alle parlamen- taire moeilijkheden met het Ministerieële absolutisme wanneer de regeeringsmeerder- heid was samengesteld uit de zonen van den Minister-Vader. De acht oudsten kon den tot onder-ministers benoemd worden en alle beraadslagingen en regeeringsbesluiten konden in den geest der liefde, eendracht en Gemüthlichkeit geleid en genomen worden. Bij onstentenis van het benoodigde aan tal familieleden, moest de Minister-presi dent de macht hebben het vereischte getal te adopteeren, en in een oogwenk zou de familieregeering gevestigd zjjn. De vinding is niet nieuw. Wij kennen wel regeeringen die in 't begeven van hooge ambten en betrekkingen het zelfde zwak betoonen en openlijk doen blijken dat zij in dit opzicht ook nog al familieziek zijn. Alleen in het liberale, vrijheidlievende Nederland behooren dergelijke eventualitei ten tot de onmogelijkheid? De Heer C. J. Brutel de la Rivière, pre dikant alhier een man die in de Standaard van 11 Juli verklaarde, de neutrale school slechts te aanvaarden »als een noodzakelijk kwaad," en voor zich verreweg de voor keur te geven .aan een onderwijs geheel doordrongen van den geest van Christus," heeft thans in het Evangelisch Zondags blad zijne afkeuring uitgesproken over het zoogenaamd volkspetitionnement en tot deel neming daarvan gewaarschuwd. Hij noemt dit petitionnement volksmis leiding. Zeg mij, wat gij wilt? vraagt hij den leiders. Wat moet de Koning doen? Het Ministerie ontslaan, de beide Kamers ontbinden? Een dubbele Kamer te samen roepen om de Grondwet te herzien? Wilt gjj dat? Zeg het dan met ronde woorden. Maar gij weet, dat dit alles niets zal baten. Wat wilt gij dan? gaat hjj voort. Een coup d' état Wilt gij dat de Koning de geheele constitutie zal onderst boven werpen? Weet gij wel, gij die deze gansche be weging op touw hebt gezet, wat gij doet? Of de Koning zal niet antwoorden op uwe petitiën en het volk zal denken: »de Koning laat zich evenmin als andere hoog- O O king van haar spel. Eerst toen zij het stuk ten einde had stond zij op, wendde zich om en zeide: „Kom toch hier, lieve vader en laat mij u om helzen achik kan u immers niet tegemoet komen!" Beethoven trad nader. Hem trof een treurig schouwspel. Voor hem stond een jong meisje van hoogstens zestien jarenuit wier schoon bijna volmaakt gevormd aangezicht hem twee sehoone blauwedoch doffe oogen aan staarden. Hij stond voor eene blindedaar was geen twijfel aan. Een diep medelijden vervulde het hart van den toonkunstenaar en ontrukte hem een smartelijken zucht, luid genoeg om het blinde meisje te overtuigen dat zich een vreem deling in hare nabijheid bevond. //Wie zijt gij?" vroeg zij angstig, gij zijt mijn vader niet." „Neen,// sprak de toondichter, „doch stel u gerustik ben een vrienddieuitgelokt door uw betooverend spel, gekomen is om u dank te zeggen voor het gevoel en uitdrukkingdie gij aan een zijner toonstukken geeft." „Hoe! zijt gij dan Beethoven?" vroeg het geplaatste personen aan ons zieleheil gele gen zijn." Of de Koning zal zeggenIk ben ge- O ©O bonden door mijn ministerie en de beide Kamers," en dan zullen deze de schuldi gen zijn. Doch gij weet het maar al te wel, de schuldige moet elders gezocht worden. De verdeelde Kerk is zelve oorzaak van den toestand waarin we leven. Tegenover al de secten waarin de Kerk verdeeld is moet de Staat zich op een onzijdig, neutraal stand punt plaatsen. Hij moet aan de secten de vrijheid laten om zich te ontwikkelen, ook om scholen op te richten; maar onder steuning geven aan een of twee of drie van haar, dat kan hij niet. Dominé Rivière vergeet echter dat er een hemelsbreed onderscheid bestaat tusschen het geven van ondersteuning en het bijna on mogelijk maken van het bijzonder onderwijs. Immers bijaldien het thans aanhangige schoolwet-ontwerp tot wet verheven wordt staat het bijzonder onderwijs op denzelfden voet als de zoon van Pierot die van zijn potsenmakenden vader een tambourin ten geschenke ontving echter onder de uitdruk- O 0 kelijke voorwaarde geen rumoer of leven te maken. De opvatting van Dominé Rivière is zeer onjuist en getuigt van 's mans hoogst een zijdige en ondoordachte beschouwingen. »Op de vraag (zoo die door sommige lezers mocht gedaan zijn) hoe de prediking in de Vrije Gemeente te Amsterdam is inge richt, en wat haar prediker of voorganger de gemeente zoo nu en dan verkondigtdiene O 7 het volgende: Zondag-voormiddag trad de heer P. H. Hugengoltz Jr. in het gewone locaal Maison StroucJeen, bij de Leidsche poort, op, las eerst een gedeelte voor van de spreuken van Confucius en daarna onderscheiden sehoone spreuken en gezegden van Paulus, waaruit de spr. tegenwoordig bezig is een bloemlezing te verzamelen. Hierna werd een Evangelisch gezang ge- zono-eu. Vervolgens weder het woord ne- mende, behandelde hij de treffende gebeur- blinde meisjeen een vloed van tranen ont glipte bare oogen "o, boe ongelukkig ben ik, den man dien ik boveu alles hoogacht en vereer in mijne nabijheid te hebben en niet te kunnen zien. Sinds twee jaren door eene hevige ziekte van het ge zicht beroofd, is de muziek mijn eenige troost geweest. Zonder haar ware ik misschien reeds uit wanhoop gestorven. Uwe werken in 't bijzonder zijn het mijnheer Beethoven, die mij de wereld en mijn leed doen vergeten, mij in hooge sferen leiden. „Arm kindsprak Beethoven„gij kunt mij niet zien, maar gij zult mij hooren." Hij plaatste zich voor 't klavier, een traan rolde langzaam van zijne wang, de smartelijke gevoelens die hem bezielden, smolten in toonen, terwijl zijne vingers het klavier de gevoelvolle elegie ontlokten bekend in zijne meesterstukken onder den naam van: de Maneschijn-sonate. DE STAD VAN DEN EEUWIGEN REGEN. Zoo mag men wel het Noorweegsche Bergen tenissen der jongste tijden en wees daarbij op de onrustbarende toeneming van diefstal, dronkenschap en prostitutie. »Hij betoogde voorts, dat het onderwijs het krachtigste hulpmiddel is om deze on deugden te bestrijden; dat daartoe evenwel de Bijbel op de school niet noodig is, en dat onze Kappeyne" zulks terecht had begrepen, zooals bleek uit zijn wetsontwerp dat thans in behandeling is. Hij verklaarde voorts, dat de Bijbel als volksboek alles behalve is aan te bevelen, want dat men met den Bijbel in de hand bovengenoemde ondeugden kon verdedigen. Aangezien de spreker ditmaal bijzonder gedisponeerd was en moeilijk van zijn on derwerp scheen te kunnen scheiden, ver toonde de kastelein van het concertgebouw zich ten half 12 ure zoo nu en dan in de zaal, zag schouderophalend eenige malen den spreker aan en haalde daarbij telkens ongeduldig zijn horloge voor den dag, als om den redenaar te willen indachtig maken dat er reeds personen waren, die ten 12 ure naar de matinee musicale kwamen luisteren. (Zooals bekend is maakt de kapel van het 7e reg. inf. directeur de heer Sonnemann, hier des Zondags van 12 tot 3 ure muziek.) Evenals aan alles, kwam echter ook aan deze prediking een einde, eü maakte de aandachtige schare plaats voor de liefheb bers van Euterpe." Wij hebben medelijden met de leden en volgelingen van de Yrije Gemeente maar wij sidderen bij de gedachte aan de ver antwoording die zulk een Godvergeten voor ganger van het moderne heidendom op zich durft te laden. Droevige teekenen des tijds! Het OOSTEN. De gevolmachtigden van het Congres zijn naar hun landen teruggekeerd en het groote werk is volbracht. De vrede is tot stand gekomen en prins von Bismarck heeft zich daarbij op nieuw even sluw en listig ge dragen als altijd. De prins kan zeggen zoo drukt de Weener Neue Freie Presse zich uit, dat hij zijn schuld aan Rusland heeft betaald en dat Duitschland tegenover die Mogendheid zijn volkomen vrijheid heeft herkregen. noemen. Het regent bijna altijd in Bergen. Of dit nu aan den invloed van den daar voorbij- trekkenden golfstroom moet toegeschreven worden, die de jaarlijks 80 duim in doorsnede bedragende regenmassa van den morgen tot den avond over de stad uitgiet, of eene andere omstandigheid hierbij ten grondslag ligt genoeg, Bergen had voor drie jaar gedurende den geheelen zomer slechts 14 dagen zonneschijn. In vergoeding daarvoor is echter het klimaat zeer zacht, zelden over treft de winterkoude 89 graad Reaumur en alle tuinplanten staan daar en in den omtrek buiten gewoon weelderig, zelfs de wijn gedijt er vele jaren voortreffelijk. Een Bergenaar wandelde eens met een vreemde ling door de stad, die verbaasd opmerkte, dat zijn geleider in weerwil van den helder geworden hemel met de parapluie op naast hem stapte en maakte hem daarop opmerkzaam. Dat zie ik wel„was het antwoord „maar bij ons is het de moeite niet waard de parrapluie te sluiten zoo lang men op straat gaat."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1