BUITENLAND. BINNENLAND. België Engeland. Frankrijk. Italië. Duitschland. Zwitserland. Koloniën. GEMENGD NIEUWS. Zaterdag-namiddag 21/2 ure heeft de plechtige sluiting van het Congres plaats gehad. Des namiddags had een gala-diner in de Witte Zaal plaats, dat door alle leden van het Congres, behalve lord Beaconsfield en prins Gortsehakoff, werd bijgewoond. Te Konstantinopel zijn Woensdag ver scheidene personen, waaronder Ulema's, Softa's en regeeringsbeambten, gevangen genomen in een huiswaar zij in 't geheim vergaderd waren. Men gelooft dat zij een complot smeedden tegen den Sultan. De met zoo veel omhaal uitgebazuinde vredegeest door het Berlijnsche Congres der wereld verkondigd schijnt te Stamboul nog niet te zijn doorgedrongen. Waarlijk het lot van den Sultan is niet te benijden. Er hebben herhaaldelijk arrestatiën plaats, welke in verband staan met een samenzwering tegen den grooten Heer. De afstand van het eiland Cyprus aan Engeland heeft onder de Muzelmansche bevolking groot misnoegen gewekt. De Engelschen hebben het éiland Cyprus reeds in bezit genomen. De Polit. Corr. meldt uit Banjaluka van 14 dezer, dat de Porte de Turksche auto riteiten aldaar had gelast, aan de Turksche bevolking bekend te makendat de Oosten- rijksche troepen met een vriendschappelijk doel Bosnië en de Herzegowina zullen bin nenrukken en er tusschen de Porte en Oos tenrijk eene goede verstandhouding bestaat. Dientengevolge heeft de gouverneur van Banjaluka aan alle districtshoofden bevolen, de Oostenrijksche troepen op de meest vriendschappelijke wijze te ontvangen. De bevolking is daardoor gerustgesteld en de Bosnische opstandelingen zijn, in weerwil van eiken tegenovergestelden invloed, ge neigd zich aan de congresbesluiten te on derwerpen. Graaf Andrassy is eergisteren te Weenen aangekomen. De gezanten uit Konstantinopel zullen zich, ingevolge een genomen besluit op het Congres, naar het Rhodope-gebergte begeven om de opstandelingen in onderwerping te brengen. De ingekomen berichten brand merken de gruwelen, welke daar de berg bewoners tot het uiterst gebracht hebben. Door de Bulgaren en Russen worden in koelen bloede de weerlooze grijsaards, vrou wen en kinderen vermoord; verscheidenen werden gekruisigd. Het is te hopen dat de commissie met het onderzoek belast, onpartijdig zal oor- deelen. Bij een der laatste zittingen van het Congres, waarin alle leden in gala-costuum tegenwoordig waren, verzocht Prins von Bismarck de heeren, nog eenige oogen- blikken te blijven zitten. Zij meenden nog een belangrijke mededeeling te zullen ver nemen en spitsten reeds de ooren. Eens klaps werd de deur der Congreszaal geo pend en twee bedienden droegen een met zwart doek behangen kistje binnen, dat door een jongmensch werd gevolgd, die beleefd zeide: Mijne heeren, ik heb de eervolle opdracht gekregen eene photo- graphie van eene Congreszitting te nemen. Ik verzoek u daarom eenige oogenblikken stil te willen blijven zitten." Allen lachten en voldeden aan het verzoek. Met veel eenvoud en met veel plechtigheid heeft te Doornik de begrafenis plaats gehad van het stolt lijk overschot van Barthélémy Dumor- tier. De overledene was zich zoo weinig bewust van zijn naderend einde, dat hij op zijn sterfdag nog reisplannen had gemaakt. Ir. Dmnortier's secretaire werd een convert gevonden met het opschrift: „Aan mijn zoon". Het bevatte een ander couvert, waarin men met verbazing brieven van adeldom vond. De heer Duinortier was door Koning Leopold in 1872 in den gravenstand verheven. Niemand heeft dit ooit geweten en de overledene heeft niet willen ingeschreven zijn in het boek van den adel. Doch bij den burgerlijken sland te Doornik werd hij thans aangegeven als graaf Bart liuléni y -D um ortier, De heer Prère Orban, het hoofd van het mi nisterie heeft voor drie jaren met zijne familie de Roomsch Katholieke kerk verlaten en is lid geworden der protestantsch-evangelische gemeente. Jammer dat de man er niet voor uitgekomen isde Groningsche Courant deelde de tijding pas voor eenige dagen mede. Nu moet men zeggen dat hij zich over zijne apostasie schaamt. De Hemel beware het arme Belgie onder de dwingelandij van een renegaat gebukt- Toch zien wij liever afval dan bederf in den wijngaard. Men bericht de bekeering van 30 bedienaren der Anglicaansche kerk. Verscheideuehunnerhebben rijke prebenden verzaakt en vrijwillig de armoede gekozen om getrouw te zijn aan de genade. Een hunner is weduwnaar en vader van 18 kinderen. De Times bericht, dat de Onderkoning van Egypte het verdrag heeft onderteekend, waarbij hij zich verbindt om de helft van de som, welke hij als schatting aan Turkije verschuldigd is, aan de agenten der houders van stukken der Turksche leeningen van 1854 en 1871 uit te keeren. De Times gelooft dat deze maatregel de moeielijkheden zal wegnemen, die de uitgifte tegenhielden van de Turksche leening voor de nationale verdediging, welke uitgifte binnenkort zal plaats hebben. Uit le Mans wordt het volgende zeldzame feit gemeld. De heer Sarlat, fregat-kapitein, officier van het Legioen van Eer, heeft zich in den gees telijken stand begeven, en is in de orde der Be- nictijnen van Solesme opgenomen. Yooraf heelt hij aan de Broeders der Christelijke leer zijn prachtig hotel te Rochefort ten geschenke gegeven, om daarin hunne school over te brengen. In de menagerie van den dierentemmer Bidel te Parijs heeft een beer met veel behendigheid de ijzeren bout eener afscheiding losgemaakt en zich op die wijze toegang weten te verschaffen tot het hok van een panter. Zoodra hij daar ge komen was, viel hij den panter aan; een ver schrikkelijke strijd was er het gevolg van. De panter sprong tegen de zoldering, viel hierna op den beer, zette zijne klauwen in zijn huid en sprong toen weer naar de hoogte. Maar de beer, beschermd door zijn dikke huid, was niet bang voor den panter, dien hij eindelijk beet kreeg en met zijne pooten zoo vast omklemd hield, dat hij hem dood drukte. Voor de rechtbank te Parijs stond voor een paar dagen terecht een jongen van 14 jaar, Tiffagnon genaamd, die in dienst was bij een ban kier in de Ene Lafitte. Toen een zeker persoon bij het Crédit foncier kwam om coupons in te wisselen, liet hij, terwijl hij zich een oogenblik verwijderde, op een der tafels eene portefeuille liggen, waarin aan effecten en andere waarde een som van 182,000 fr. was. Terugkomende, was de portefeuille verdwenen en niemand wist te zeg gen waar zij was gebleven. Aan Tiffagnon, die even te voren aan het Crédit foncier was geweest, dacht men niet. Spoedig daarna kwam een jon gen, een kameraad van Tiffagnon, bij een bankier om twee obligation Fransche rente, één van 1000 en één van 100 fr., te koop aan te bieden- Op het kantoor van dien bankier kwam hi t dadelijk verdacht voor, dat zulk een jong ventje in het bezit was van die waarde. E»n politie-agent werd geroepen en toen deze kwam, raakte de jongen dadelijk van streek. Hij weende, viel op de knieën en vertelde dat hij de effecten ten ver koop had ontvangen van zijn kameraad Tiffagnon, wiens woonplaats hij opgaf. Toen de politie daar ten huize kwam, vond zij de ouders niet weinig ongerust en verlegen met den schat, dien zij on verhoeds in de woning gevonden hadden. Tiffagnon werd door de rechtbank vrijgesproken, daar ze aannam, dat de jongen gehandeld heeft zonder oordeel des onderscheids. Maar zij beval zijne opneming iu een verbeterhuis tot op twin tigjarigen leeftijd. Door een matroos is uit de Seine te Parijs op gehaald het lijk van een vijftig-jarig persoon, 't welk ongeveer zes dagen in het water moet ge legen hebben. Het lijk, dat door de zorgen van den commissaris van politie naar de Morgue is over gebracht, was geheel naakt, het linkerbeen is ter hoogte van de knie afgehakt terwijl de rechter arm en de linkerzijde zwaar verminkt zijn. Te Pont-Aven (departement Finistère) heeft eergit teren een vreeselijke brand plaats gehad. In weinige oogenblikken stond het geheele huis rondom in vlammen en waren de uitgangen voor de bswoners gesloten door een oudoordringbaren vuurgloed. Al de bewoners, ten getale van tien, zijn, toen de vlammen gebluscht waren, verkoold teruggevonden. Dezer dagen speelde in een herberg der ge meente Preslès, Oscar Mousset, oud 19 jaar, met Maurits Bodart, oud 14 jaren. Oscar nam^een geweer en meenende dat het niet geladen was, legde hij aan op den kleinen Bodart. Doch eens klaps ging het schot af, en het ongelukkig kind, in de volle borst getroffen, overleed een kwartier ,uur later. Sedert haar huwelijk heeft Adelina Patti 3'/s mil- üoen frs. verdiend. Daarvan is thans 1,600,000 fr». over. Verliest de zangeres haar proces, dan moet zij de helft daarvan aan den markies De Caux uitkeeren. De omstandigheiddat een priester te Napels, de eerw. heer Di Mattia in de staatsloterij op enkele briefjes, die bij genomen had, de geza menlijke som van £148000 lire (halve guldens) heeft gewonnengaf lot de vreemdsteenwaar de liberale pers niet lui bij isde lasterlijkste geruchten aanleiding. Zoo werd o. a. beweerd dat hij de beambten der loterij had omgekocht, dat hij tooveren kon enz. Het ministerie van Financiën gaf gehoor aai het eerstgenoemde ge rucht en weigerde eerst de sommen uit te beta len. Na officieel onderzoek is gebleken dat de eerw. heer Di Mattia eenvoudig gelukkig is ge weest gelijk ieder, die gelukkig is in de loterij. Onlangs is de gezamenlijke som uitbetaald ge worden, na aftrek van de hooge belasting die er daar op ligt. Het netto bedrag was intusschen toch nog altoos de kleinigheid van 1831840 lire. Men kan zich geen voorstelling vormen van de bezoekende brieven enzwaarmede hij be stormd wordt. Gemiddeld ontving bij in den eersten tijd dagelijks 250 brieven van nieuwsgierige lieden, die ook in de loterij wilden spelen en meenden dat hij er een aparte kunst van ver stond; van anderen, die zijn naam wilden ge bruiken voor allerlei reclames enz. Zoo ontving hij zelfs een brief' van een Berlijner protestant- scheu uitgever, die hem verzoekt een „handlei ding voor hen die in de loterij willen spelen" te schrijven en bij hem uit te geven. De titel zou dan moeten luiden; „Kabbala des ehrwürdigen „Pater Mattia" of toovermiddelen om in de loterij altoos iets te winnen enz." Het bijgeloof is dus nog tamelijk sterk in deze verlichte eeuw. De Hertogin Galliera heeft niet aan Parijs maar aan Genua de kunstschatten, door haar echtgenoot nagelaten, geschonken. Daarenboven zal zij eenige millioenen besteden aan de oprich ting van een gesticht Cliamart, waarin 300 oude en zieke geestelijken kunnen worden verpleegd De zelfmoorden nemen in Italië ontzachlijk toe in steden en dorpen en vooral onder de jonge lieden. Tc Bologne doodde zich een jongeling van 17 jaar, en op liet dorp Vergato maakten 5 jon gelieden binnen weinige dagen een eind aan hun leven. De socialistische agitateur Most kwam heden uit Chemnitz door een politiebeambte geleid, te Berlijn aan. Hij werd van het spoorwegstation onmiddellijk naar de strafgevangenis van Plötzensee gevoerd. De Nordd. Allg. Ztg. verneemt dat de artsen den Keizer een verblijf te Charlottenburg hebben voorgesteld doch dat een bepaald besluit deswege nog niet werd genomen. De leerlingen der normaalschool te Kussnacht hebben geweigerd een lied te bestudeeren waarin op God wordt gezinspeeld. Zij hebben hun professor gewezen op art, 27 der Constitutie wat verbiedt de leerlingen in hunne godsdienstige overtuiging te hinderen. De professor heeft toegestemd, volgens de begeerte zijner leerlingen, de .woorden te wij zigen van het gezang, opgesteld voor de begrafenis van een medeleerling. Vele ouders klagen ook dat de onderwijzer dei- staatsscholen de godsdienst tot mikpunt hunner spotternij kiezen en ze zelfs openlijk bij hunne leerlingen aanraden. Batavia 12 Juni. Volgens de Javabode is de schout van Mr. Cornelis bestolen voor al de gelden, welke hij in zijn qualiteit van zegeldebitant had geïnd. Bij besluit van 9 Juni is bepaald, dat de troepen in plaats van de in de tarieven vermelde rations vleeseh ook rations verduurzaamd Austra lisch vleesch in blikken zullen kunnen krijgen. Volgens de Straits Times is er een aanne mer gevonden voor het lichten en weder in goe den staat opleveren van de Voorwaarts. Djokjokarta, 6 Juni. In den nacht van den 3 op den 4 hadden de ketjoes het gemunt op den heer C. Lammers, die op de onderneming Wringin woont. Gelukkig is hun aanval afge slagen. Deze was goed beraamd; de ketjoes kwamen van twee kanten, van voren en van achteren, maar de wacht, die of lont geroken had, of wel buitengewoon waakzaam was, ont ving hen zoo goed, dat na een kort gevecht, waarbij een der wakers en een der ketjoes waar schijnlijk zwaar gewond werd, de bende het ha zenpad moest kiezen- Paramaribo, 20 Juni. -- Het is ons aangenaam in de gelegenheid te zijn gesteld eenige cijfers te kunnen mededee- len omtrent den uitvoer van het alhier gevonden goud. Met de laatst vertrokken stoomboot der Com pagnie Générale Transatlantique, op 4 Juni jl. werd weder voor een aangegeven waarde van niet minder dan ƒ56,114 uitgevoerd. Dat deze industrie steeds vooruitgaande is en een goede toekomst te gemoet gaat, valt niet te betwijfelen, indien men nagaat, dat de aangege ven waarde van den- uitvoer met de Fransche mailbooten, welke in 1876 slechts 49,900 be droeg, in 1877 tot 293,880 steeg en over de eerste zes maanden van dit jaar reeds een totaal van ƒ183,396 aanwijst. Met genoegen vernemen wij, dat door de heeren S. L. Hijmans Co., aan elk der 6 al hier gevestigde kerkgenootschappen, voor zijn armen, is toegezonden de som van vijf en zestig gulden, zijnde ge/.amenlijk de opbrengst van een hoeveelheid goud, dat bij de eerste reis naar de goudvelden door het stoombootje El Dorado is aangebracht. Een inzender in het Vad. verheugt zich en hij spreekt hierin de vreugde van den Haagschen handelstand uit dat mevr- van Hall. geboren Schimmelpenninck van der Oije, benoemd tot Grootmeesteres van het Huis van Z. K. II. prins Hendrik, omdat zij nimmer iets uit het buitenland ontbiedt. Naar wij vernemen bestaat het voornemen, in het begin van September a.| s. te Parijs groote harddraverijen van Hollandsche paarden te houden, met paarden van zessenklaar, onder den man en aangespannen. Binnen weinige dagen hopen wij met zekerheid hieromtrent nader te kunnen berichten. Delf shaven, 15 Juli. Gisteren-avond hadden drie kinderen de onvoorzichtigheid, met een nacht lampje in bed te spelen, met het ongelukkig ge volg, dat het beddegoeil vlam vatte. Een der kinderen overleed heden aan de bekomen wonden. 's Hertogenbosch, 15 Juli. Bij het graven voor de fundeeringen van een gebouw in de Clarasstraat te dezer stede is eene Germaansch- Ileidensche begraafplaats gevonden. De asch-urnen bevinden zich ruim 1,50 M. onder de oppervlakte. Zij zijn van ruw maaksel an verkeeren in tame- lijken toestand. Het. blijkt hieruit, gelijk ook nog van elders bekend is, dat 's-Ilertogenbosch reeds eeuwen bewoond was, eer de eigenlijke stad tot stand kwam, en dat de eerste bevolking op de hoogte der Sint Janskerk gevestigd was. Brammen, 16 Juli. Eergisteren-middag ge raakte het kind van den dagloouer L. B. onder de raden van een met hooi beladen wagen, met het ongelukkig gevolg dat het kind beide beenen boven de knieen heeft gebroken; hoewel dadelijk geneeskundige hulp verleend werd, is de toestand van het kind bedenkelijk te noemen. Te Sibbe (Limburg) is een 32 jarige boeren meid die aan den drank verslaafd wasin een mestpoel geloopen en daarin omgekomen. Door de stoomboot Telegraaf IV, giste ren van Antwerpen naar Rotterdam vertrokken, is bij Wemeldingen op sleeptouw genomen en iu eene veilige ankerplaats gebracht het tjalkschip Eendracht, kapt. Ottens, dat masten en relings verloren had en op punt was van te zinken. Onlangs is op gezag van een der Amster- damsche bladen gemelddat in de Marnixstraat te Amsterdam een echtgenoot zijn eegade uit het raam zou hebben geworpen. Dit blijkt vol gens het N. v. d. D. gelukkig overdreven. De eegade is eigenlijk wegens een echtelijk krakeel uit het raam gesprongen eu wel om te bewijzen, dat zij gelijk had. De vrouwelijke Schaffelaar bevindt zich thans zeer wel en is weer geheel verzoend met haar man. De zeer Eerw Heer Sijben pastoor te Maas tricht is tegen 25 Juli a. s, voor de rechtbank gedaagd wegens de onlangs gehouden processie; wij noemen dit een daad van brutaal geweld, den Katholieken door de liberale kliek aange daan. Dezer dagen werd aan een persoon iu de gevangenis te Ilolsheim, die tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld was en reeds 30 jaren iu hut. tuchthuis had doorgebrachtgratie ver leend. Hij snakte naar slechts één uur vrijheid. Toen hij in vrijheid gesteld was, herkende hij de wereld niet meer met alles wat hij zag: spoor wegen, stoombooten, telegraaf, 't was alles nieuw voor hem. Zaterdag-namiddag ten zes uur is een Spoor trein die uit Parijs naar St. Malo vertrok out-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2